Şimdi Ara

Doğuştan gelen kalp hastalığım var ? Askerlik ne olacak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
2
Favori
18.399
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

4 ay sonra kısmetse üniversiteden mezun olacağım. bundan 3 yıl önce bir kalp hastalığımın olduğunu öğrendim (bicuspid aort-a) . doktor ağır şekilde olan tüm spor aktivitelerini yasakladı.(futbol-basketbol-hızlı koşma vs ) vücudu,kalbi yorabilecek her şeyden uzak durmamı söyledi ve bende bu süreç içinde elimden geldiğince uymaya çalıştım. Ara sıra rahatsızlandığım durumlarda ritim düzenleyici ilaç da kullanıyorum. Teşhis ilk konulduğu zaman doktor askerlik yapamayacağımı söyledi. O gündür de bu konuyu hiç araştırmadım. Mezuniyet yaklaşınca aklıma geldi,bilgili arkadaşlara sorayım dedim.

Şu an benim hastalığıma dair onaylı bir rapor yok ama teşhis var,şu hastalık var diye kağıtta yazan,ultrason sonuçları,girdiğim bir test vardı kalbi incelediler kamera ile bunun sonucu vs.

mezuniyetten sonra süreç nasıl işleyecek , muayeneye gidince mi söylemem gerek ya da neler yapmam gerek bu durum için? bilgili arkadaşlar yardım ederse iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi :Fatih: -- 10 Şubat 2015; 1:17:30 >

• Muayeneye gidince sorarlar herhangi bir rahatsızlığın veya sağlık sorunun var mı diye.Orada söylersin.Seni askeri hastahaneye sevk ederler orada ilgili doktorlar tarafından muayene edilirsin ve heyet raporu doğrultusunda askerliğe el verişli veya askerlik yapamaz diye rapor verilir.Eğer Askerliğe el verişli raporu verseler dahi bu durumda sana komando olamaz raporu kesinlikle verirler ki bu bir işe yaramaz.Ayrıca askerlik yapabilir diye bir rapor verilse dahi o raporun bir nüshası da senin özlük dosyan ile birlikte gideceğin askeri birliklere gider.ilk olarak askerlik şuben seni sevk ettiğinde heyet çürük raporu verirse uzunca açıklayacaklarımı yaşamazsın, eğer askerlik yapabilir derse yazacaklarımı yaşarsın :)) Acemi birliğinde kayıt esnasında tekrar sorarlar herhangi bir sağlık sorunun var mı diye ve orada yine sağlık muayenesi olur orada da söylersin söylemesen bile zaten özlük dosyanda ki rapor sayesinde seni 3-5 gün sonra hastahaneye sevk edecekler.Orada ki doktor muayenesi ile vereceği rapor doğrultusunda sana askerlik yapamaz, hava değişimi, yatak istihaareti ,spor istihaareti v.b.(doktor değiliz ki bilelim :)) ) durumlar ile karşılaşırsın.Eğer hava değişimi 3 ay verirse bu askerlikten sayılır.Diyelim ki 3 ay bitti geri birliğine katıldın tekrar muayene olursun doktor yine hava değişimi uygun görürse 3 ay daha verir bu askerlikten sayılmaz.Geri gelirsin yine sakıncalı görürse bu sefer askerliğe el verişli değildir diyerek çürük raporu verirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: eqoss

Muayeneye gidince sorarlar herhangi bir rahatsızlığın veya sağlık sorunun var mı diye.Orada söylersin.Seni askeri hastahaneye sevk ederler orada ilgili doktorlar tarafından muayene edilirsin ve heyet raporu doğrultusunda askerliğe el verişli veya askerlik yapamaz diye rapor verilir.Eğer Askerliğe el verişli raporu verseler dahi bu durumda sana komando olamaz raporu kesinlikle verirler ki bu bir işe yaramaz.Ayrıca askerlik yapabilir diye bir rapor verilse dahi o raporun bir nüshası da senin özlük dosyan ile birlikte gideceğin askeri birliklere gider.ilk olarak askerlik şuben seni sevk ettiğinde heyet çürük raporu verirse uzunca açıklayacaklarımı yaşamazsın, eğer askerlik yapabilir derse yazacaklarımı yaşarsın :)) Acemi birliğinde kayıt esnasında tekrar sorarlar herhangi bir sağlık sorunun var mı diye ve orada yine sağlık muayenesi olur orada da söylersin söylemesen bile zaten özlük dosyanda ki rapor sayesinde seni 3-5 gün sonra hastahaneye sevk edecekler.Orada ki doktor muayenesi ile vereceği rapor doğrultusunda sana askerlik yapamaz, hava değişimi, yatak istihaareti ,spor istihaareti v.b.(doktor değiliz ki bilelim :)) ) durumlar ile karşılaşırsın.Eğer hava değişimi 3 ay verirse bu askerlikten sayılır.Diyelim ki 3 ay bitti geri birliğine katıldın tekrar muayene olursun doktor yine hava değişimi uygun görürse 3 ay daha verir bu askerlikten sayılmaz.Geri gelirsin yine sakıncalı görürse bu sefer askerliğe el verişli değildir diyerek çürük raporu verirler.
    Yorumunuz için teşekkür ederim.

Tüm iş askeri hastanede ki doktorlara bağlı yani :) . Hastalığımın dereceleri var ve yaş genellikle yaş ile ilgisi fazla. 30 lu yaşlardan sonra ortaya çıkıyormuş normalde. Ama şans eseri öğrendik.. Ben daha 1 veya 2. aşamadayım. 4. aşamada ameliyat olunup kapak takılıyormuş.. Askeri hastanede ki doktorlar daha o seviyeye gelmemişsin sen askerlik yapabilirsin diyebilirler mi acaba ?

Sonuçta hastalığım ilerlemesin diye doktor bana bir çok şeyi yasakladı. Askeri hastanede ki doktorlar o tarz kıllık yapabilir mi acep,bu soruda aklıma geliyor valla. bizim insanımızdan her şey beklenir sonuçta :)

@eqoss

• Sahsi fikrimi belirtiyim %70 askerlik yapamaz diyecekler.%30 ise gitsen dahi hava degisikligi verirler diye dusunuyorum.Hic kimse kendini riske etmez.sonucta onlarda maasli calisan kisiler.Senin basina bisey gelse onlar ne hesap verecekler.
  • quote:

Sahsi fikrimi belirtiyim %70 askerlik yapamaz diyecekler.%30 ise gitsen dahi hava degisikligi verirler diye dusunuyorum.Hic kimse kendini riske etmez.sonucta onlarda maasli calisan kisiler.Senin basina bisey gelse onlar ne hesap verecekler.
    Dostum kalp'le ilgili bir hastalığın varsa istanbul gata yada ankara gata'ya yönlendirecekler seni.Oradan testlerin yapılıp heyet'e sokacaklar ve daha sonrasında askerlik yapamaz belgesi verecekler

Ama gata'daki doktorlara pek güvenme derim.Ben ankara gatadayken anjiyo sonrasında alerjik problem yüzünden 3 kez komaya girip 2 gün yoğun bakımda baygın yattım.Uyandığımda bütün doktorlar, hemşireler başıma toplandı ve askerliğe devam etmek zorunda kaldım.Triküspit ve mitral kapakta yetersizlik var maalesef

Sivil doktor kesinlikle spor yapamazsın heyecanlanman bile yasak derken askeri doktor hiçbişiyin yok turp gibisin maşallah diyip yolladı.Ki anjiyoda verilen boya'dan ölen var ve bu boyaya karşı alerjen testi de mevcutmuş.Ama hiçbiri bana yapılmadı öteki tarafı boyluyodum..

Askeri doktorlara sakın ola sakın güvenme

• Üstteki arkadaşa katılıyorum bizde ciğerleri su toplamis biri vardi oksurukten ne kendi uyurdu nede bizi uyuturdu sadece spordan muaf raporu alabilmisti insallah gideceginiz doktorlar objektif olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: :Fatih:

Merhabalar,

4 ay sonra kısmetse üniversiteden mezun olacağım. bundan 3 yıl önce bir kalp hastalığımın olduğunu öğrendim (bicuspid aort-a) . doktor ağır şekilde olan tüm spor aktivitelerini yasakladı.(futbol-basketbol-hızlı koşma vs ) vücudu,kalbi yorabilecek her şeyden uzak durmamı söyledi ve bende bu süreç içinde elimden geldiğince uymaya çalıştım. Ara sıra rahatsızlandığım durumlarda ritim düzenleyici ilaç da kullanıyorum. Teşhis ilk konulduğu zaman doktor askerlik yapamayacağımı söyledi. O gündür de bu konuyu hiç araştırmadım. Mezuniyet yaklaşınca aklıma geldi,bilgili arkadaşlara sorayım dedim.

Şu an benim hastalığıma dair onaylı bir rapor yok ama teşhis var,şu hastalık var diye kağıtta yazan,ultrason sonuçları,girdiğim bir test vardı kalbi incelediler kamera ile bunun sonucu vs.

mezuniyetten sonra süreç nasıl işleyecek , muayeneye gidince mi söylemem gerek ya da neler yapmam gerek bu durum için? bilgili arkadaşlar yardım ederse iyi olur.

Hocam doğuştan gelen fakat sonradan farkedilen bi durum mu sizin ki ?

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafb

quote:

Merhabalar,

Hocam doğuştan gelen fakat sonradan farkedilen bi durum mu sizin ki ?
    evet öyle bir durum yukarıda mesajda belirtmiştim zaten..

sizde de mi var benzer bir şey?
    @mustafb

• quote:

@mustafb

Benim oğlumda var, doğduktan sonra Dr kalbinde üfürüm duydum dedi ve eko çektirmemizi istedi. Kardiyoloji ye gittik ve aort kapağının biküspit kapak olduğunu öğrendik. 6.ayına kadar bir sorun olmamıştı, son kontrolde darlığın arttığını anjiyo olması gerektiğini söyledi. Geçen hafta anjiyosunu oldu, Dr lar iyi geçtiğini söylediler ve kontrol için bir ay sonraya gün verdiler. Yalnız bu daralma durumu ileride tekrar olabilen bir durum olduğu için kontrol altında olacak sürekli. 15-16 yaşlarına geldiğinde sorunu kalp kapağını değiştirerek halletmeye çalışacaklar. Benim merak ettiğim şey nasıl bir yaşantısı olacak , açıkcası biz çok endişeleniyoruz.

• quote:

Muayeneye gidince sorarlar herhangi bir rahatsızlığın veya sağlık sorunun var mı diye.Orada söylersin.Seni askeri hastahaneye sevk ederler orada ilgili doktorlar tarafından muayene edilirsin ve heyet raporu doğrultusunda askerliğe el verişli veya askerlik yapamaz diye rapor verilir.Eğer Askerliğe el verişli raporu verseler dahi bu durumda sana komando olamaz raporu kesinlikle verirler ki bu bir işe yaramaz.Ayrıca askerlik yapabilir diye bir rapor verilse dahi o raporun bir nüshası da senin özlük dosyan ile birlikte gideceğin askeri birliklere gider.ilk olarak askerlik şuben seni sevk ettiğinde heyet çürük raporu verirse uzunca açıklayacaklarımı yaşamazsın, eğer askerlik yapabilir derse yazacaklarımı yaşarsın :)) Acemi birliğinde kayıt esnasında tekrar sorarlar herhangi bir sağlık sorunun var mı diye ve orada yine sağlık muayenesi olur orada da söylersin söylemesen bile zaten özlük dosyanda ki rapor sayesinde seni 3-5 gün sonra hastahaneye sevk edecekler.Orada ki doktor muayenesi ile vereceği rapor doğrultusunda sana askerlik yapamaz, hava değişimi, yatak istihaareti ,spor istihaareti v.b.(doktor değiliz ki bilelim :)) ) durumlar ile karşılaşırsın.Eğer hava değişimi 3 ay verirse bu askerlikten sayılır.Diyelim ki 3 ay bitti geri birliğine katıldın tekrar muayene olursun doktor yine hava değişimi uygun görürse 3 ay daha verir bu askerlikten sayılmaz.Geri gelirsin yine sakıncalı görürse bu sefer askerliğe el verişli değildir diyerek çürük raporu verirler.

Tamamini kalin yazmasaniz keske

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafb

quote:

@mustafb

Benim oğlumda var, doğduktan sonra Dr kalbinde üfürüm duydum dedi ve eko çektirmemizi istedi. Kardiyoloji ye gittik ve aort kapağının biküspit kapak olduğunu öğrendik. 6.ayına kadar bir sorun olmamıştı, son kontrolde darlığın arttığını anjiyo olması gerektiğini söyledi. Geçen hafta anjiyosunu oldu, Dr lar iyi geçtiğini söylediler ve kontrol için bir ay sonraya gün verdiler. Yalnız bu daralma durumu ileride tekrar olabilen bir durum olduğu için kontrol altında olacak sürekli. 15-16 yaşlarına geldiğinde sorunu kalp kapağını değiştirerek halletmeye çalışacaklar. Benim merak ettiğim şey nasıl bir yaşantısı olacak , açıkcası biz çok endişeleniyoruz.

Çok geçmiş olsun hocam. Allah oglunuza şifa sizlere de sabır versin. İnşallah sorunsuz bir şekilde hayatına devam eder.

Ben şu an 23 yasindayim. 2 yıldan fazla oldu bu hastalığı ogreneli. Öğrendiğim güne kadar Allaha şükür bir rahatsızlığim olmamıştı. Bu rahatsızlığı öğrenmeden bir iki ay öncesinde uyku sorunu yaşadım. Uykuya dalamama.(insomnia) uyuyamiyordum. Bunun çevresel sebepleri vardı . Kalp ile ilgili değildi. İki aylık dönemde , uyku sorunu, kişisel problemler, sınav dönemi , sinir stres derken çarpıntı başladı bende. Yoğun bir dönem geçirirken ortaya çıktı. Bu dönem öncesinde hiç bir problemim yoktu.

Bu rahatsızlıgi öğrendikten sonra doktorum bir çok şeyi yasakladı yukarda belirtmiştim . Spor falan yapmak , boşa kendimi yormak yasak. Hayatıma normal bir şekilde devam ediyorum. Arada beloc (25) içiyorum. Gunluk yaşamım da sorun yok yani .. 6 ay da bir doktora gidip ekg çekilip, ultrasondan kalbe bakıp ölçüyorlar. Durum böyle yani.

Merak ettiğiniz bir şey var ise yazın hocam..

• Gecmis olsun arkadaşlar. Arastirma yaparken bu konuyu gordum yazayim dedim. Bende iki yil once ogrendim 2 dereceden bikuspit var. Saneloc kullaniyorum gunde bitane, ama son zamanlarda sanci olmaya basladi hayirlisi bakalim. Bu arada askerlik durumu nolur, ben daha gitmedim de!!!
  • thewhitewolf kullanıcısına yanıt
    size de geçmiş olsun..

bikuspid aort ise benim ki gibi, almayacaklardır hocam askere..

ben devlet,araştırma, devlet, özel, en son gata ya gittiğim de askere alınmayacağımı söylemişlerdi ve gata son kararı verdi zaten.. sizi de almazlar.
  • quote:

size de geçmiş olsun..

bikuspid aort ise benim ki gibi, almayacaklardır hocam askere..

ben devlet,araştırma, devlet, özel, en son gata ya gittiğim de askere alınmayacağımı söylemişlerdi ve gata son kararı verdi zaten.. sizi de almazlar.

Eyvallah, hepimize gecmis olsun.

Askeri hastaneler kapandi bildigim kadariyla, suan sureç nasil isliyor, bilginiz varmi?
  • thewhitewolf kullanıcısına yanıt
    şu an ki süreç nasıl işliyor bilmiyorum,ilçenizde ki askerlik durumuna gidip görevli memura sıkıntınızı anlatın, bilgi verir size.
  • quote:

şu an ki süreç nasıl işliyor bilmiyorum,ilçenizde ki askerlik durumuna gidip görevli memura sıkıntınızı anlatın, bilgi verir size.

İlginize teşekkür ederim
  • Arkadaşlar malesef askeri hastane kapandı bu işler daha zorlaştı çünki hiçbir doktor riske girmek istemiyor bendede biküspit aort var 1/2 hafif orta AY geçen yıl 42 C yani 1 yıl sevk uzatma vermiştiler ama ne kdr hastane il içi ve il dışı varsa sevk verdiler 1 ayda zor sonuçlandırdım ve 29 ocakta tekrar muayene günüm ne olacağı hakkında en ufak bi bilgim bile yok alan arkadaşa varsa yardımcı olabilirmi acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dadaloglu29

Arkadaşlar malesef askeri hastane kapandı bu işler daha zorlaştı çünki hiçbir doktor riske girmek istemiyor bendede biküspit aort var 1/2 hafif orta AY geçen yıl 42 C yani 1 yıl sevk uzatma vermiştiler ama ne kdr hastane il içi ve il dışı varsa sevk verdiler 1 ayda zor sonuçlandırdım ve 29 ocakta tekrar muayene günüm ne olacağı hakkında en ufak bi bilgim bile yok alan arkadaşa varsa yardımcı olabilirmi acaba?

Bende bu konuyu merak ediyorum. Anladigim kadariyla siz askerlige basvuru yaptiniz ama curuk vermediler. Muayene sureci nasil isliyor kisaca anlatabilirmisiniz?
  • Askerlik zamanım geldi yerim falan belli olunca kısa dönem gidecektim askerlik şubesi hastalığın varmı dedi bende biküspit olduğunu söyledim hastaneye sevk ettiler sonra doktor ilk başta yapamazsın ama bi araştırayım dedi 2 gün sonra gel dedi bende o tarihte gittim askere elverişlisin dedi bende kanunu iyice araştırdım tabi sonra itiraz ettim çünki biküspit askerlik tüzüğünde 42. maddeye giriyor orda A bendindede yetersizlik oluşmamış biküspit aort askere el verişlidir yazıyor bende ise hafif orta yetersizlik oluştu için o kanuna girmediğimi söyledim doktor bana göre çekindiği için kabul etmedi sevk istedim sevkimi verdi 1 aya yakın farklı ile gidip gelmek zorunda kaldım ve 5 kardioloğa göründüm ve hepsi yapamazsın dedi en sonunda da 42. maddenin C bendini uyguladılr oda 1 yıl sevk uzatma şimdi 29 ocakta tekrar sevk tarihim geldi bakalım ne olacak buraki aynı doktor hala sen askerlik yaparsın diyor heralde benim askerden kaçmak istediğimi falan düşünüyor oysaki 2 astsubaylık ve 1 özel harekat sınavlarında bu hastalığımdan dolayı sağlık raporundan kaldım bunu kendide biliyor ama niye bu inadı anlamış değilim şuna eminim askeri hastaneler kapanmamış olsaydı ben bu soruna kalmadan askerlikten muafiyet verecektiler çünki en çok muaf verilen yer kalp bu konuda hiç kimse riske girmek istemez ama sivile iş dönünce onlarda ilerde bi sorun yaşamak istemiyor ama bilmedikleri birşeyde şu beni şuan askere yollasa ve ben askerdeyken sevk alıp hastanede bakılınca muaf verilse tazminat davası açıp yüklü miktarda beni askere yollayan doktordan tazminat alma hakkım var bu sitede hiç yakın zamanda bakılan yokmu acaba bende sonucu merak ediorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dadaloglu29 -- 25 Ocak 2018; 10:1:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dadaloglu29

Askerlik zamanım geldi yerim falan belli olunca kısa dönem gidecektim askerlik şubesi hastalığın varmı dedi bende biküspit olduğunu söyledim hastaneye sevk ettiler sonra doktor ilk başta yapamazsın ama bi araştırayım dedi 2 gün sonra gel dedi bende o tarihte gittim askere elverişlisin dedi bende kanunu iyice araştırdım tabi sonra itiraz ettim çünki biküspit askerlik tüzüğünde 42. maddeye giriyor orda A bendindede yetersizlik oluşmamış biküspit aort askere el verişlidir yazıyor bende ise hafif orta yetersizlik oluştu için o kanuna girmediğimi söyledim doktor bana göre çekindiği için kabul etmedi sevk istedim sevkimi verdi 1 aya yakın farklı ile gidip gelmek zorunda kaldım ve 5 kardioloğa göründüm ve hepsi yapamazsın dedi en sonunda da 42. maddenin C bendini uyguladılr oda 1 yıl sevk uzatma şimdi 29 ocakta tekrar sevk tarihim geldi bakalım ne olacak buraki aynı doktor hala sen askerlik yaparsın diyor heralde benim askerden kaçmak istediğimi falan düşünüyor oysaki 2 astsubaylık ve 1 özel harekat sınavlarında bu hastalığımdan dolayı sağlık raporundan kaldım bunu kendide biliyor ama niye bu inadı anlamış değilim şuna eminim askeri hastaneler kapanmamış olsaydı ben bu soruna kalmadan askerlikten muafiyet verecektiler çünki en çok muaf verilen yer kalp bu konuda hiç kimse riske girmek istemez ama sivile iş dönünce onlarda ilerde bi sorun yaşamak istemiyor ama bilmedikleri birşeyde şu beni şuan askere yollasa ve ben askerdeyken sevk alıp hastanede bakılınca muaf verilse tazminat davası açıp yüklü miktarda beni askere yollayan doktordan tazminat alma hakkım var bu sitede hiç yakın zamanda bakılan yokmu acaba bende sonucu merak ediorum..

İlk gittiginiz hastane yani yapabilirsin diyen hangi ilde?

Konuyu acan arkadasimiz sanirim en yakin tarihte muaf olandir ama o askeri hastanede muayene oldu.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.