Şimdi Ara

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ / ANA KONU / 2020-2021 TERCİH DÖNE (88. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.575
Cevap
52
Favori
192.394
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben ilk senemi bitirdim yurtta kaldım (alfam yurtu)gelicek sene için eve çıkmayı planlıyorduk bir arkadaşla evi falan bulduk kiralıcamız sıra arkadaş ayarlıyamadı durumunu vazgeçti şu an ev arkadaşı arıyorum eve çıkmayı planlayan varsa pm atarsa konuşuruz.
  • ahmetc4n kullanıcısına yanıt
    Pratik imkansızlıklardan kastım laboratuar imkanlarının vasat oluşu, etrafta sanayi bulunmayışı ve teknoparkın ölü olması.

Projeler :D Adam akıllı projeler yok. Teknoparkın ölü olması ve okulun maddi yetersizliği genel sebepleri. 10-15 kendini projeye adamış adam akıllı öğrenci çıkar ve 2-3 hocada toplanırsa belki okuldan az biraz para kopararak birşeyler yapabilirler. Ama bırakın 10-15 öğrenciyi 2-3 öğrenci bulursanız sevinebilirsiniz. Geçen senelerde oyun klubü kurulmuştu ve oyun geliştiriliyordu (maddi yardıma çok ihtiyaç olmadığından gönüllü yapıyordu herkes). Fakat klubün başındaki hoca okuldan “şut”landığı için proje yalan olmuştu. Bunun haricinde adam akıllı bir proje girişimi hatırlamıyorum 5 senedir. Veya varsada yine maddi desteğin gerekmediği yazılım alanındadır.

Bitirme projeleri ayrı hikaye zaten. Ona bile yapılan maddi yardım yoktu geçen döneme kadar. Geçen dönem 100+ liralık bir maddi yardım getirildi artık nasıl projeler yapılabilir siz düşünün. Bitirme projelerinin %80’i sipariş, hazır projeler zaten. Kendim yapayim deseniz Kıbrıs’ta size gerekecek tüm parçaları bulmanız imkansız. Türkiye’den getirteceksiniz falan filan.

Ama elle tutulur projeyi boşverip akademik alanda araştırma yapayim journal veya konferanslara katılayim derseniz (maddi destek dışında) imkanınız var tabi. Hocalar yardımcı olacaktır.

Okul bu konudaki politikasını değiştirmediği sürecede malesef mühendislikler sadece laftan ibaret olan ve girişimci-gelişimci adam yetiştiren bölümler olarak kalmaya devam edicek.

O kadar cimrilikten bahsettikten sonra okuldan aylık burs alma ihtimalinize karşı bir cevap vermeme gerek yok sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: civilengineerr

iyi günler ben ingilizce eğitimi olan bir üniverste de 2 yıl kaldım ve türkçe bölüme yatay geçiş düşünüyorum daü nün inşaat mühendisiliği türkçe bölümü var mı ve bu tarz bir geçişle tanıdığınız varsa bilgi almak istiyorum .

Evet var.

http://ww1.emu.edu.tr/tr/programlar/insaat-muhendisligi-lisans-programi-turkce/c/901

• bu tarzda geçiş yapan bir tanıdığınız var mı yani mesela burslarda faydalanabildi mi ayrıntılı bilgi yok çünkü site de
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zihtumreth

Pratik imkansızlıklardan kastım laboratuar imkanlarının vasat oluşu, etrafta sanayi bulunmayışı ve teknoparkın ölü olması.

Projeler :D Adam akıllı projeler yok. Teknoparkın ölü olması ve okulun maddi yetersizliği genel sebepleri. 10-15 kendini projeye adamış adam akıllı öğrenci çıkar ve 2-3 hocada toplanırsa belki okuldan az biraz para kopararak birşeyler yapabilirler. Ama bırakın 10-15 öğrenciyi 2-3 öğrenci bulursanız sevinebilirsiniz. Geçen senelerde oyun klubü kurulmuştu ve oyun geliştiriliyordu (maddi yardıma çok ihtiyaç olmadığından gönüllü yapıyordu herkes). Fakat klubün başındaki hoca okuldan “şut”landığı için proje yalan olmuştu. Bunun haricinde adam akıllı bir proje girişimi hatırlamıyorum 5 senedir. Veya varsada yine maddi desteğin gerekmediği yazılım alanındadır.

Bitirme projeleri ayrı hikaye zaten. Ona bile yapılan maddi yardım yoktu geçen döneme kadar. Geçen dönem 100+ liralık bir maddi yardım getirildi artık nasıl projeler yapılabilir siz düşünün. Bitirme projelerinin %80’i sipariş, hazır projeler zaten. Kendim yapayim deseniz Kıbrıs’ta size gerekecek tüm parçaları bulmanız imkansız. Türkiye’den getirteceksiniz falan filan.

Ama elle tutulur projeyi boşverip akademik alanda araştırma yapayim journal veya konferanslara katılayim derseniz (maddi destek dışında) imkanınız var tabi. Hocalar yardımcı olacaktır.

Okul bu konudaki politikasını değiştirmediği sürecede malesef mühendislikler sadece laftan ibaret olan ve girişimci-gelişimci adam yetiştiren bölümler olarak kalmaya devam edicek.

O kadar cimrilikten bahsettikten sonra okuldan aylık burs alma ihtimalinize karşı bir cevap vermeme gerek yok sanırım.

tam daü ye karar vermişken tüm düşüncelerimi sıfırladı bu yazı :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ahmetc4n kullanıcısına yanıt
    Bilimsel alanda bir çalışma yapmak istiyorsanız dökümantasyon (tez babında) yapabilirsiniz. Dediğim gibi hocalar çok yardımcı oluyor bu konuda. İleride master içinde pozitif olarak etkileyebilir dökümantasyon. Ama elle tutulur projeler görmek istiyor veya yapımında bulunmak istiyorsanız, DAÜ'de bunu unutsanız iyi edersiniz. Yazılım alanı dışında. (Onda da çok etkin olduklarını söyleyemem ama en azından imkan var). ki tekrar söylüyorum. Ar-Ge düşünüyorsanız master vs. yapmadan direk lisans seviyesinden Türkiye'deki üniversitelerin büyük çoğunluğundan hayal ettiğiniz eğitimi beklemeyin. DAÜ'de sunulamayan pratik imkanlar dışında yeterli eğitimi onlardan da alamayacaksınız (kendinizi bir alanda ders dışı çok iyi seviyelerde geliştirebilirseniz durum farklı olabilir). DAÜ'de bonus olarak hocaları bilgi bakımından sömürebilme lüksünüz var ders saatleri harici. Hocalarda çok kaliteli hocalar hani. Seçim size kalmış. Benim uyarım neyi bekleyip neyi beklememeniz gerekir yönünde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zihtumreth

Bilimsel alanda bir çalışma yapmak istiyorsanız dökümantasyon (tez babında) yapabilirsiniz. Dediğim gibi hocalar çok yardımcı oluyor bu konuda. İleride master içinde pozitif olarak etkileyebilir dökümantasyon. Ama elle tutulur projeler görmek istiyor veya yapımında bulunmak istiyorsanız, DAÜ'de bunu unutsanız iyi edersiniz. Yazılım alanı dışında. (Onda da çok etkin olduklarını söyleyemem ama en azından imkan var). ki tekrar söylüyorum. Ar-Ge düşünüyorsanız master vs. yapmadan direk lisans seviyesinden Türkiye'deki üniversitelerin büyük çoğunluğundan hayal ettiğiniz eğitimi beklemeyin. DAÜ'de sunulamayan pratik imkanlar dışında yeterli eğitimi onlardan da alamayacaksınız (kendinizi bir alanda ders dışı çok iyi seviyelerde geliştirebilirseniz durum farklı olabilir). DAÜ'de bonus olarak hocaları bilgi bakımından sömürebilme lüksünüz var ders saatleri harici. Hocalarda çok kaliteli hocalar hani. Seçim size kalmış. Benim uyarım neyi bekleyip neyi beklememeniz gerekir yönünde.

benim zaten kafamdaki hedefler belirli bi çerçeveye oturmuş biçimde. ben yazılım mühendisliği de düşünüyorum. ancak ilk tercihim mekatronik mühendisliğinden yana. sonra yazılım sonra makine. yazılım alanında imkanların daha iyi olduğu barizse yazılımı tercihte öne koyabilirim daü için. elimde henüz net bi sıralama olmadığı için gelir mi gelmez mi onu da bilemiyorum aslında cumartesi fen sınavım var her şey ondan sonra belli olacak. ama benim tahminim 65-70 bin civarı gelecek. yazılım son sene 68 mekatronik 103 makine 108 bin ile almış ama 2-3 kişi tam burslu alındından bu sıralamalar çok değişken olabilir yani 65-70 bin ile kazanabileceğimden pek emin de değilim. tercih zamanı zaten buralar dolar taşar o zaman da net bi şekilde konuşulur. benim kafama takılan bir diğer sorun internet sıkıntısı. orada ihtiyaç duyduğum en önemli şey internet olacak. internetin ne gibi sıkıntısı var? (yurtta kalacağım ama hangisi olacağını bilmiyorum okulun, devletin veya özel olabilir)

• quote:

Orijinalden alıntı: TheDarkDefender

Beyler takipte kalın finaller bitince size A'dan Z'ye Kıbrıs ve DAÜ üzerine 1 senelik tecrübemi ''her şeyiyle'' yazacağım. Ben tercih yaparken bu konuyu çok didikledim başta sona tüm mesajları okudum gerçek şu ki bazı şeyler gerçekten şişiriliyor, bazı güzelliklerin esamesi bile yok. Tercih yapacak kişilere yol göstermesi açısından eniyle boyuyla uzunca bir post atacağım. Dediğim gibi takipte kalın.

Hocam valla anime bölümünde açtığın konudan seni görüp profiline tıkladım. 7-8 aydır foruma giriş yapmıyordun ve en son mesajların doğu akdeniz üniversitesi yani bu konudaydı. Dedim herhalde orada ki hayatında memnunsun vs. sevinmiştim ama hiç kimse kıbrısı önermedi birde senin bu mesajını gördüm. Kapsamlı bir şekilde her şeyi yazdığınızda bana mention atarsanız minnettar olurum ama atmazsanız da bulurum illa ki takipteyim.

• arastirma onemlidir ama duzgun bilen insanlardan bu forum cennet bu konuda en azindan okulda okuyan bir suru insan bula biliyorsun.ayrica merak ettigin bazi seyleri gelip gorerekte ogrene bilirsin ucak bileti fiyatlari ucuk degil.ancak sana onerim oyle sag dan soldan duyduklarina kulak asmaman ozelliklede yasli insanlardan
  • quote:

Orijinalden alıntı: attakkann1

arastirma onemlidir ama duzgun bilen insanlardan bu forum cennet bu konuda en azindan okulda okuyan bir suru insan bula biliyorsun.ayrica merak ettigin bazi seyleri gelip gorerekte ogrene bilirsin ucak bileti fiyatlari ucuk degil.ancak sana onerim oyle sag dan soldan duyduklarina kulak asmaman ozelliklede yasli insanlardan

Hocam sende goruslerini objektif birsekilde yazsan cok iyi olur aslinda....

• okadar usengecim ki anlatamam bu konuda. yazicak cok da birsey yok aslinda arkadaslar konuyu en ince detaylariyla anlatmis anlatmaya da devam ediyor.finallerim de bugun bitti biraz kafam rahatlarsa bi ara uzun bi yazi yazarim
  • malesef ben okulu bıraktım arkadaşlar. bir türlü yapamadım orada. ancak 1 sene katlanabildim. finallere girmeden bıraktım. orayı ne kadar sevmesem de içim bir buruk oldu yine de
  • TheDarkDefender kullanıcısına yanıt
    Sen yaz ben yanlışsa düzelticem, doğruysa destekleyeceğim. Umarım eleştirinde bizlere yönelttiğin 'şişirme' tabirini kullanmazsın.
  • daü tsk cocuklarına dıgerlerı gıbı yuzde 50 burs ımkanı verıyor mu sıtesınde ayrıntılı bılgı yok

• quote:

Orijinalden alıntı: goldenbrown

malesef ben okulu bıraktım arkadaşlar. bir türlü yapamadım orada. ancak 1 sene katlanabildim. finallere girmeden bıraktım. orayı ne kadar sevmesem de içim bir buruk oldu yine de

Hocam beni hatırladın mı? PM den konuşmuştuk bir ara. Bu okula geleceğim dediğim zaman hayatının hatasını yaptığının farkında mısın? demiştin. Sende okulu bıraktın demek. Kıbrıs'ı kafamdan tamamen eledim artık. :D
  • benim de bugün fen sınavım iyi geçti sıralama 60 bine çekeceğimi düşünüyorum 60 bin sıralamayla 100 binlik kıbrısı düşündüğüm için bana şaşırıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetc4n

benim de bugün fen sınavım iyi geçti sıralama 60 bine çekeceğimi düşünüyorum 60 bin sıralamayla 100 binlik kıbrısı düşündüğüm için bana şaşırıyorlar.

Kıbrıs'ı isteme nedenin nedir?
  • çünkü mühendislik istiyorum ve puanıma büyük şehirde devlet üniversitesi veya vakıflardan iyi bir üniversite gelmiyor.
  • benim bir sorum daha olacak mesela longson da 2 kişilik oda fiyatı 5100 tl yazıyor. bu 5100 tl odanın ücreti mi? yani kişi başı 2550 tl mi düşüyor? yoksa kişi başı 5100 tl mi? eğer kişi başı 5100 tl ise aylık 600 lira civarına denk geliyor ki tam bir saçmalık olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetc4n

benim bir sorum daha olacak mesela longson da 2 kişilik oda fiyatı 5100 tl yazıyor. bu 5100 tl odanın ücreti mi? yani kişi başı 2550 tl mi düşüyor? yoksa kişi başı 5100 tl mi? eğer kişi başı 5100 tl ise aylık 600 lira civarına denk geliyor ki tam bir saçmalık olur.

Bu okula bakacağına ODTÜ KKK ya bak da gittiğine değsin.
  • 
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.