Şimdi Ara

Doğruluk ve gerçeklik aynı şey midir ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
12.779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Felsefede aklıma takılan bir soru ? aynı şey değildir ama nasıl açıklarız bunu?

• Doğruluk : Doğru ve dürüst olma durumu, doğru olana yakışır davranış, dürüstlük,adalet..
    Gerçeklik ise : Bir durum, bir nesne veya bir nitelik olarak var olan, varlığı inkar edilemeyen, olgu durumunda olan, hakiki..
    Yani, zıt anlamlarını da düşünücek olursan, DOĞRU=YANLIŞ, GERÇEK=SAHTE Buradan da yola çıkabilirdin. Mesela gerçek forma falan diyebiliriz ama doğru forma diyemeyiz. Keza, Doğru cevap diyebildiğimiz gibi, Gerçek cevap diyemeyiz.
    Umarım yardımım dokunmuştur..!
  • teşekkür ederim legend...saol ilgilendiğin için.
  • Suya ulaşılamayan bir ortamda susuzluktan ölmemek için kendi idrarını içmek gerçekliktir. Fakat normalde doğru değildir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cco

teşekkür ederim legend...saol ilgilendiğin için.

Rica ederim . Bunun için buralardayız
  • Doğruluk zihnimizde oluşan görüntü ile reelin uyuşmasıdır.Gerçeklik ise objenin varlığıdır.
  • doğru kişiden kişiye göre değişir ama gerçek gerçektir
  • doğru, nesne ile nesnenin bilgisinin uyuşması durumu iken; gerçek yanlış veya doğru olp bilinçten bağımsızdır..
  • quote:

Orjinalden alıntı: demonchild

doğru, nesne ile nesnenin bilgisinin uyuşması durumu iken; gerçek yanlış veya doğru olp bilinçten bağımsızdır..

kuantum fiziğinin bir görüşüne göre bilinçten bağımsız hiçbirşey yoktur bu yüzden "gerçek" yanlış ve doğru yoktur

saygılar
  • quote:

Orjinalden alıntı: Zoom-Zoom

quote:

doğru, nesne ile nesnenin bilgisinin uyuşması durumu iken; gerçek yanlış veya doğru olp bilinçten bağımsızdır..

kuantum fiziğinin bir görüşüne göre bilinçten bağımsız hiçbirşey yoktur bu yüzden "gerçek" yanlış ve doğru yoktur

saygılar

felsefede ki tanımını yaptım. bende öyle düşünmüyor olabilirim. kabul gören tanım bu sadece..
    soru da, kuramsal fizik yerine felsefi düşünce tarzı ile cevaplanmaya daha yatkın gibi..
  • aynı sey değildir.
  • doğruluk göreceli olabilir ama gerçeklik evrenseldir.

çok eşli evlilik suudi arabistanda doğru iken türkiyede yanlıştır.onların da kendince haklı tezleri vardır türklerin de.

ama her canlının ölümü tadacak olması, gerçektir.kimseye sonsuz yaşam hakkı verilmemeiştir.dünyanın her yerinde geçerlidir bu. suyun 100 derecede kaynaması da gerçekliğe örnek olabilir.

pek anlamam bu konulardan ama kendimce bişeyler söylemeden edemedim.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Zoom-Zoom

quote:

saygılar

felsefede ki tanımını yaptım. bende öyle düşünmüyor olabilirim. kabul gören tanım bu sadece..
    soru da, kuramsal fizik yerine felsefi düşünce tarzı ile cevaplanmaya daha yatkın gibi..

anladım,farklı bir bakış getirmek istemiştim

• Gerçek bilinçten bağımsız esas varolandır.
    Doğru ise önermenin gerçekle örtüşmesi durumudur.
  • Aynı şey değildir.

Neden?

Çünkü; bir kaleme sahip olduğum gerçeği bir gerçeklik ifade eder fakat doğruluk yada yanlışlık bildirmez.

Gerçekten biraz kafa karıştırıcı bir soru...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.