Şimdi Ara

DOĞRU SÖYLEMEK

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

1- "Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar."
    2- "Doğru söyleyenin ayağı üzengide gerek."

Bunlar benim bildiğim doğru söylemek ile ilgili atasözleri.
    Gerçi
    "Yalan söyleyenin mumu yatsıya kadar yanar. "
    Var ama o yalan söylemekle ilgili.

Bizim konumuz doğru söylemekle ilgili atasözleri.
    1- Bunlardan başka sizin bildiğiniz başka doğrulukla ilgili atasözü varmı
    2- Bunlar niçin doğru söylemeyi tehlikeli birşey olarak yansıtıyor.
    3- Atalarımız doru söylemekten niye bu kadar korkmuşlar.

• Arkadaşım bunlar toplumsal yaraları tiye almış, ya da farklı bir yönden doğru olsa da vurgulamış atasözleri..

Harbiden günümüzde de artık doğru söyleyene iş yok, en basit örneği sana medyadan vereyim.Eğer hükümete yalakalık yapar, ülkenin geliştiğini herşeyin toz pembe olduğunu sallarsan ölene kadar elinden kalemini kimse almaz.Ama heşeyin toz pembe olmadığı güzel ülkemde gerçek bir haber yazdın veya poh poh değilde eleştiri yaparsan ayağın üzengide gerekir işte
  • quote:

Orjinalden alıntı: dcocuk

Arkadaşım bunlar toplumsal yaraları tiye almış, ya da farklı bir yönden doğru olsa da vurgulamış atasözleri..

Harbiden günümüzde de artık doğru söyleyene iş yok, en basit örneği sana medyadan vereyim.Eğer hükümete yalakalık yapar, ülkenin geliştiğini herşeyin toz pembe olduğunu sallarsan ölene kadar elinden kalemini kimse almaz.Ama heşeyin toz pembe olmadığı güzel ülkemde gerçek bir haber yazdın veya poh poh değilde eleştiri yaparsan ayağın üzengide gerekir işte

Katılıyorum.
    Bu sözler doğru söylemenin yanlışlığıyla ilgili değil kesinlikle.Sadece varolan bir gerçeğin acı bir şekilde ifadesi.Yani tam tersine atalarımız doğruyu söylemiş bizlere.
    Hem birinci atasözü hem de ikinci atasözü bana "doğruyu söyleyin ama başınıza geleceklerden de haberdar olun,ona göre önleminizi alın,çünkü doğru söyleyene bu dünya dar edilir." meajını veriyor.
    "sakın doğruları söylemeyin demiyor"
  • atasözleri genel kabul görmüş olsalarda bazı durumlar için doğrudurlar genel geçer değildirler
    hatta içlerinde tamamenh hatalı olanlarıda vardır doğru söylemek değil nasıl söyleyeceğini bilmek gerekir

şu hikaye benim aklıma dokuz köyden kovulma hikayesini getirmişti

bir adam yıllardır ders aldığı hocasından izin istiyor hocam yıllardır yanındayıom çok şey öğrendim artık gidip insanlara öğrendiklerimi anlatmak istiyorum diyor
    hocası evet hemen herşeyi öğrettim ama siyaset ilmini daha öğretmedim diyor
    öğrenci olsun ben artık duramayacağım diyor ve yola çıkıyor cuma nın birinde bir kasabada cuma namazına gidiyor kürsüde sakallı bir adam atyıp tutmakta cemaat da hayranlıkla dinlemekte ama söylediklerinin gerçekle alakası yok
    yok ama adam kendisini cemaata kabul ettirmiş
    öğrencimiz ayağa kalkıyor ve be adam bu nasıl vaaz söylediklerin hep yanlış diyor vaiz bu duruma sinirleniyor ve onunda kışkırtması ile cemaat öğrencimizi bir güzel pataklıyor
    dayağı yiyince aklı başına gelen öğrenci tekrar okuluna dönüyor ve dersine devam ediyor siyaseti de öğrenince ilk uğrağı mahut kasaba ve mahut vaiz yine kürsüde ve de yine atıp tutmakta
    öğrencimiz yine ayağa kalkıyor
    ey cemaat bu adam öyle mübarek bir zattırki bunun saçından sakalından bir tane kendisinde bulunan cennete gider diyor cemaat saldırıp adamın saçını sakalını yoluyor

(tabii siyaset böyle ortalığı pislemek olmamalı ama maksat nerde ne diyeceğini bilmek doğruları saptırmak değil ve bir kötülüğü önlemek için belkide mazur görülebilri

anladınız siz anladınız)
  • Ben: "Çok saçma bir topic açmışsın."

Sen:

İşte atalarımızın sebebi bu.
  • Krala çıplak diyebilme işi bu
  • eğri otur doğru konuş
  • her konuştuğun doğru olmalı ancak her doğru her yerde söylenmez BSN.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Deep Impact

her konuştuğun doğru olmalı ancak her doğru her yerde söylenmez BSN.

KATILIYORUM..
  • burada her zaman doğru olanın doğruyu söylemek olmadığır.

çıkardığın sonuç çok yanlış
  • daha antik yunanda "parrhesia" , diye bir kavram varmış. kaybetmeyi göze alarak doğruyu söylemekle, başımıza geleceklere rağmen doğruyu söylemekten caymamakla birlikte geçiyor parrhesia.
    gerçeği söylemenin risk ya da tehlike arz ettigi durumlarda gerçeği söyleyene de parrhesiastes denirmiş.

bunları da öylesine, trivia niyetine yazdım.. antik yunanlılar akıllı adamlarmış.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lacrima

daha antik yunanda "parrhesia" , diye bir kavram varmış. kaybetmeyi göze alarak doğruyu söylemekle, başımıza geleceklere rağmen doğruyu söylemekten caymamakla birlikte geçiyor parrhesia.
    gerçeği söylemenin risk ya da tehlike arz ettigi durumlarda gerçeği söyleyene de parrhesiastes denirmiş.

bunları da öylesine, trivia niyetine yazdım.. antik yunanlılar akıllı adamlarmış.

bence türkler gibi "doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar" diyemeyecek kadar akılsızlarmış...

ya da yunanılar türkmüş..

yada yunalılar ve türkler hepsi insanmiş..

bence hangisi?
    ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uranium -- 16 Aralık 2005, 4:29:28 >
  • Öncelikle doğru göreceli..herkesin doğrusu farklı olabilir.İnsan "doğru bildiğini" açıklamakla yükümlüdür diye düşünüyorum.Kimden ve neden korkuyoruz?kendimden ödün vermem gerekiyorsa;maskeyle yaşamaya devam derim:)

Saygılarımla,
  • simdi herkes "dogru soylemenin erdemleri" uzerine birer kompozisyon yazsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozturert

simdi herkes "dogru soylemenin erdemleri" uzerine birer kompozisyon yazsin

Önce senden başlayalım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.