Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

* Doğru donanım nasıl seçilir? Bilmeniz gerekenler. (Satın alma rehberi.)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: rideordie Daha Az
1 Kayıtlı Üye
93
Cevap
8
Favori
25.110
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Sistem Tavsiyeleri >> * Doğru donanım nasıl seçilir? Bilmeniz gerekenler. (Satın alma rehberi.)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    15365 Mesaj
    Doğru donanım nasıl seçilir? Bilmeniz gerekenler. (Satın alma rehberi.)

01 -
    1080p (FHD çözünürlüklü 60/75Hz monitör) oyun için
    maksimum : 5.000.-TL civarı bütçe gerekir.
    Yenileme hızı (144 hz) yüksek monitöre sahip olmak istemiyorsanız,
    sadece oyun oynamak istiyorsanız (bir çok iş parçacıklı uygulama yani çoklu görev kullanmıyorsanız)
    ve hızaşırtma yapmak istemiyorsanız
    Core İ3-9100F / Ryzen 5 2600 / Core İ5-9400F en iyi seçim olur. (1.000.-TL civarı)
    RX 570 4gb, RX 580 8GB, GTX 1660 ekran kartlarından birini tercih edebilirsiniz. RX 580 en iyi seçim olur.
    Monitörünüzün yenileme hızının üstüne çıkacak daha hızlı işlemci (oyun sistemi) almanın bir anlamı olmaz.

02 -
    1080p-plus (144-240Hz gibi monitör) oyuncu için
    minimum : 6.000.-TL civarı bütçe gerekir.
    Hem Ekran kartı hem de işlemci performanslı olmalıdır. GTX 1660 Tİ, RX 5700 gibi
    Mümkün olan en yüksek FPS'de oyun için; işlemcileri overclock yapmayı planlıyorsanız, uygun bir anakart, kaliteli güç kaynağı, bellek ve soğutucu gibi iyi donanım gerekir.

03 -
    1440p (QHD çözünürlüklü 60/75Hz monitör) oyun için
    minimum : 6.500.-TL civarı bütçe gerekir.
    Ekran kartı performanslı olmalıdır. RX 5700 gibi

Aşağıdakileri açıklamaları dikkate alınız!

Ekran kartının oyun için işlemciden daha önemli olduğunu düşünürsek, bir Core i7 veya Ryzen 7 işlemci almadığınızda paradan tasarruf edebilirsiniz.

Bellek hızını işlemci desteğine göre seçiniz. Dual (çift) belleğin birini ileride alabilirsiniz.

Monitörünüz FreeSync destekliyorsa AMD, G-sync destekliyorsa NVidia ekran kartları ile eşleştirebilirsiniz.

240GB'den daha az depolama alanına sahip bir SSD almayın. Az sayıda bellek modülü nedeniyle performansı yavaşlama eğiliminde olan, ayrıca işletim sistemi (windows) ve birkaç oyun onadıktan sonra kapasitesi çabuk dolan 128GB SSD almayınız.
    600 MB/s maksimum hızla sınırlı olan Sata 3 (2.5") ve M.2 Sata SSD yerine, M.2 PCIe (NVMe) SSD alabilirsiniz.
    1. seçenek ; 480GB SSD
    2. seçenek ; 240GB SSD + 1TB HDD
    3. seçenek ; 240GB SSD + ihtiyaca kadar HDD
    4. seçenek ; 480GB SSD + ihtiyaca kadar HDD
    İşletim sistemi ana depolamaya (SSD) kurulacağı için, ikincil depolamayı (HDD) ileride alabilirsiniz.

Reference veya Founders Edition ekran kartları ; Nvidia ve AMD'nin piyasaya ilk sürülen minimum donanım özellikli ekran kartlarıdır.
    Custom (özel) ekran kartları ; Saat hızı avantajları, hızaşırtma performansı, hava soğutma çözümleri gibi özelliklerle geliştirilmiş piyasaya daha sonra sürülen ekran kartlarıdır.

ATX boyutlu anakartların genişleme yuvaları fazladır.
    Micro-ATX (mATX) boyutlu anakartlar 2,4 inç daha kısadır, genişleme yuvaları (ekran, ses, ağ, tv gibi kartların takıldığı slotlar) daha azdır.

Mid tower (ATX) Kasa ; ATX ve mATX boyutlu anakartlarla uyumludur. Mid tower kasaların arka (egzoz) fan yuvası (fanı) 12cm olanlarını tercih ediniz.
    Mini tower (mATX) Kasa ; boyu alçaktır. mATX boyutlu anakartlarla uyumludur. Maksimum dört genişleme yuvasını destekler. Soğutması iyi mini tower kasaları tercih edebilirsiniz.

Güç kaynağını Ekran Kartına göre seçiniz. PSU alırken 12v kanalından sağlanan güç miktarına dikkat ediniz. Özellikle 500W ve üzeri 80+ verimli PSU alınız.

Oyun oynamanın yolu ekran kartından geçer, sisteme ayırdığınız bütçeden işlemci ve (overclock ile ilgilenmiyorsanız) anakart kısıntılarından artırdığınız parayı ekran kartına ve (artan olursa) sistemi hızlandırmak için SSD'ye yatırın.

Harici ekran kartı almak istemeyenler ve/veya harici ekran kartını ileride almak isteyenler için AMD APU (3200G/3400G) işlemciler iyi bir seçenektir. Ancak harici ekran kartı ile Core i3-9100, Ryzen 5 2600 iyi bir fiyata daha iyi bir performans sunar.

Monitör ;
    Yenileme hızı ve tepki süresi özellikle oyuncular için önemlidir.
    1920x1080'de en az 72/75hz'lik yenileme hızına ve maksimum 5ms'lik tepki süresine sahip bir monitör tercih edilmelidir.
    72hz, 75hz gibi yenileme hızı yüksek monitörlerin, tepki süreleri de hızlıdır.
    1ms ile 5ms arasındaki farkı algılayamayız. 5-6ms freesync destekli monitörler vardır.
    4-5ms tercih ederek TN fiyatına IPS (/PLS) veya VA Panel monitör sahibi olabilirsiniz.

Tepki süresi; Monitörün ayrı ayrı pikselleri siyahtan beyaza veya gri bir tondan diğerine değiştirmesinin ne kadar sürdüğünü gösterir (GTG yanıt süresi).
    1 saniye 1000 milisaniye (ms) dir. 2ms olan 1000/2=500 olur. 5ms olan 1000/5=200 olur.
    Daha uzun tepki süreleri, oyun oynarken veya hızlı tempolu videolar izlerken hareket bulanıklığı (motion blur) na neden olabilir.

L i n k : Oyun monitörü nasıl seçilir? (satın alma rehberi)

Güncel işlemcilerin ortalama oyun performansı
    testleri ve sıralaması (overclocklu ve overclocksuz)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gleaner -- 11 Eylül 2019; 18:9:45 >

|
    |

• Battlefield 1

Watch dogs 2

Crysis 3

Witcher 3

Mafia 3

Civilizations V/VI

Total war serisi

CS-GO (ve aslinda coğu düşük grafikli oyun... özellikle MMO olanları. Lol de buraya girer.)

GTA V (aslında çoğu açık dünya oyununda işlemci sömürme en azindan biraz var)

Arma 3 (bu yoğun tek çekirdek gucü istiyor. Çok da i7 aramiyor diğerleri gibi)

Cities Skylines (ve bunun gibi strateji oyunları. Yani içinde yoğun yapay zeka barindirabilecek oyunlar. Mesela ekranda 200 askerin hareketini izlediğiniz zaman herhangi bir strateji oyunu zorlar.)

Minecraft da işlemciye gereksiz yüklenebilen bir oyun.

Batman Arkham Knight

Hitman 2016

Çoğu açık dünya oyunları diye konuyu kapattım aslında ama bunlar eklenebilir

Just Cause 3

Son çıkan Assasins Creed oyunları

Son çıkan Far Cry oyunları

The Division

Ark

Metro Last Light Redux

Rise of The Tomb Raider

Bu arada i3 7100 le G4560 arasında sadece %10 fark var. İlla i3 7100 le rx 470/480 beslemek istiyorsanız veya herhangi bir şekilde i3 alacaksanız... Almayın. %10 daha iyi diye 2 katı para vermek her halukarda saçmalık.
    İkinci bir hatırlatma. Darboğaz olacak diye oyunu komple %70 gpu kullanımında oynayacaksınız anlamına gelmiyor. Bu oyunların sadece bir kısmında öyle olur. Oyunların işlemci kullanımları sahneden sahneye çok değişkendir. İşlemciler sizin daha görmediğiniz ama görme ihtimaliniz olacak ya da sizi ilgilendirme ihtimali olabilecek nesnelerin de matematiksel hesaplamalarını yaparlar. Bazıları gerekli bazıları gereksiz. Oyunun optimizasyonuna kalmış bir durum. Bazı oyunlarda koşarsanız cpu kullanımı artar mesela durdugunuz zamana göre. Kısacası darboğazı yer yer yaşayacaksınız. Zaten işlemci kıyaslamalarında en büyük fark alınan minimum fps değerlerinde olur. Ortalama fps değerleri az çok yakın çıkabilir. Çünkü işlemcinin zorlandığı o anlarda çıkan fps değeridir minimum. Bu anlar işlemcinin dandikliğine göre bazen dakkada bir olur bazen hep oluyordur. Bazen yarım saatte bir olur. Belli olmaz. Oyuna göre de değişir.

Ben gıcıklık olsun diye yapmıyorum bunu. Yanlış bilgiler verdiğine inanıyorum. O yüzden fikirlerime karşı bir savunman yoksa konu açmayı bırakman daha mantıklı olur. Ya da ben böyle yanlış olan yerleri fikrimce belirtmeye devam ederim. Sonuçta burası forum. İnsanların saygı çerçevesinde fikirlerini belirttiği bir mecra. Saygı kısmı biraz muallak bu forumda ama olsun. Bir gün genel sistem tavsiyesi amaçlı konu açmak istersem açabilirim. Ama pek sanmıyorum yapacağımı. Çünkü her türlü bütçeye uygun sistem bulmak az araştırmayla mümkün. Pek gerekli olduğuna inanmıyorum böyle konuların. Ki zaten birkaç haftada bir yeni bir donanım çıkıyor parçaların değişmesi gerekiyor.

• Yüzbaşı
    262 Mesaj
    i5 7400 + gtx1060 + ssd > i5 7500 + gtx 1060 + hdd?
    quote:

Orijinalden alıntı: MstfAlkan

i5 7400 + gtx1060 + ssd > i5 7500 + gtx 1060 + hdd?

güzel mantık
    |
    |

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    G4560 varken herhangi bir i3 ün fp adi altinda eslestirilmesi komedi. 860k la gtx 1050ti besleneceine inanman ayri komedi. 7500 le 1060 birlestiriyosun. 1060 la 1070 arasinda bir ucurum var. Ama sen diyorsun ki 7500 ikisini de besler. Bu fp bir sistemse mantıken zaten 7500 biri için fp olabilir digeri için gereksiz gucludur. Bana kalsa i5 6400 le rx 480 veya gtx 1060 yazarim. Bu seviyede pc alacak bir adamin zaten 60 hz monitoru olur. 60 fps in altina da indirmez i5 6400 darbogaz ara sira yapacak olsa bile. Cikan parayla da ssd alinir. 7500 le 1070 de eğer monitör 2k değilse tam bir fiyasko olur. i5 7600k + z270 + sogutucuya verilecek parayla da i7 7700 + b150 ana kart alinir. Stok sogutucu kullanilir. Sogutucu da butce birikince ilerde alinir. Yani 7600k da fp degil. Tamamen yanlisliklardan ibaret bir liste.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaganiskowf42 -- 1 Mart 2017; 18:29:46 >
    // Dark N10 Kasa // Seasonic M12II-850 EVO Güç Kaynağı // Asus ROG Strix X370-F Gaming Anakart // AMD Ryzen 5 2600 @4.1GHz İşlemci // Lepa Aquachanger 120 İşlemci Soğutucusu // Kingston HyperX Fury 16GB (2x8GB) @2933MHz @CL14 Bellek // Asus ROG Strix GTX 1070 O8G Ekran Kartı // Corsair Force GT 120GB SSD // Western Digital Caviar Blue 1TB 7200 RPM HDD // Western Digital Elements Portable 2TB HDD // Windows 10 Single Language 64 Bit İşletim Sistemi // Asus VG248QE Monitör // Logitech G105 Klavye // Thermaltake Tt eSports Black Mouse // Steelseries Qck Mousepad // Logitech F710 Gamepad // Gamesir G4S Gamepad // Sony PlayStation Vita Slim v3.65 Henkaku // Samsung Galaxy S7 Edge // Sennheiser Momentum 2.0 Over-Ear Kulaklık // Dzat DF-10 In-Ear Kulaklık //
  • Yarbay
    15365 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

G4560 varken herhangi bir i3 ün fp adi altinda eslestirilmesi komedi. 860k la gtx 1050ti besleneceine inanman ayri komedi. 7500 le 1060 birlestiriyosun. 1060 la 1070 arasinda bir ucurum var. Ama sen diyorsun ki 7500 ikisini de besler. Bu fp bir sistemse mantıken zaten 7500 biri için fp olabilir digeri için gereksiz gucludur. Bana kalsa i5 6400 le rx 480 veya gtx 1060 yazarim. Bu seviyede pc alacak bir adamin zaten 60 hz monitoru olur. 60 fps in altina da indirmez i5 6400 darbogaz ara sira yapacak olsa bile. Cikan parayla da ssd alinir. 7500 le 1070 de eğer monitör 2k değilse tam bir fiyasko olur. i5 7600k + z270 + sogutucuya verilecek parayla da i7 7700 + b150 ana kart alinir. Stok sogutucu kullanilir. Sogutucu da butce birikince ilerde alinir. Yani 7600k da fp degil. Tamamen yanlisliklardan ibaret bir liste.

benzer bir konu açsan olmazmı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay
    4883 Mesaj

Ben gıcıklık olsun diye yapmıyorum bunu. Yanlış bilgiler verdiğine inanıyorum. O yüzden fikirlerime karşı bir savunman yoksa konu açmayı bırakman daha mantıklı olur. Ya da ben böyle yanlış olan yerleri fikrimce belirtmeye devam ederim. Sonuçta burası forum. İnsanların saygı çerçevesinde fikirlerini belirttiği bir mecra. Saygı kısmı biraz muallak bu forumda ama olsun. Bir gün genel sistem tavsiyesi amaçlı konu açmak istersem açabilirim. Ama pek sanmıyorum yapacağımı. Çünkü her türlü bütçeye uygun sistem bulmak az araştırmayla mümkün. Pek gerekli olduğuna inanmıyorum böyle konuların. Ki zaten birkaç haftada bir yeni bir donanım çıkıyor parçaların değişmesi gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaganiskowf42 -- 1 Mart 2017; 19:14:3 >
    |
    |
    Atik Abi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    // Dark N10 Kasa // Seasonic M12II-850 EVO Güç Kaynağı // Asus ROG Strix X370-F Gaming Anakart // AMD Ryzen 5 2600 @4.1GHz İşlemci // Lepa Aquachanger 120 İşlemci Soğutucusu // Kingston HyperX Fury 16GB (2x8GB) @2933MHz @CL14 Bellek // Asus ROG Strix GTX 1070 O8G Ekran Kartı // Corsair Force GT 120GB SSD // Western Digital Caviar Blue 1TB 7200 RPM HDD // Western Digital Elements Portable 2TB HDD // Windows 10 Single Language 64 Bit İşletim Sistemi // Asus VG248QE Monitör // Logitech G105 Klavye // Thermaltake Tt eSports Black Mouse // Steelseries Qck Mousepad // Logitech F710 Gamepad // Gamesir G4S Gamepad // Sony PlayStation Vita Slim v3.65 Henkaku // Samsung Galaxy S7 Edge // Sennheiser Momentum 2.0 Over-Ear Kulaklık // Dzat DF-10 In-Ear Kulaklık //
  • Yarbay
    15365 Mesaj
    quote:

saçmalıklara savunmamı yapayım

|
    |

• Yarbay
    7126 Mesaj
    i3 7100 ile rx 480 ve 1060 sıkıntı çıkarmasın.

Çıkarır zaten. İşlemciye yüklenen oyunlarda 60 fps alamazsınız.
    |
    |
    ydagli42 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    15365 Mesaj
    quote:

Çıkarır zaten. İşlemciye yüklenen oyunlarda 60 fps alamazsınız.

işlemciye yüklenen kaç oyun var

|
    |

Battlefield 1

Watch dogs 2

Crysis 3

Witcher 3

Mafia 3

Civilizations V/VI

Total war serisi

CS-GO (ve aslinda coğu düşük grafikli oyun... özellikle MMO olanları. Lol de buraya girer.)

GTA V (aslında çoğu açık dünya oyununda işlemci sömürme en azindan biraz var)

Arma 3 (bu yoğun tek çekirdek gucü istiyor. Çok da i7 aramiyor diğerleri gibi)

Cities Skylines (ve bunun gibi strateji oyunları. Yani içinde yoğun yapay zeka barindirabilecek oyunlar. Mesela ekranda 200 askerin hareketini izlediğiniz zaman herhangi bir strateji oyunu zorlar.)

Minecraft da işlemciye gereksiz yüklenebilen bir oyun.

Batman Arkham Knight

Hitman 2016

Çoğu açık dünya oyunları diye konuyu kapattım aslında ama bunlar eklenebilir

Just Cause 3

Son çıkan Assasins Creed oyunları

Son çıkan Far Cry oyunları

The Division

Ark

Metro Last Light Redux

Rise of The Tomb Raider

Bu arada i3 7100 le G4560 arasında sadece %10 fark var. İlla i3 7100 le rx 470/480 beslemek istiyorsanız veya herhangi bir şekilde i3 alacaksanız... Almayın. %10 daha iyi diye 2 katı para vermek her halukarda saçmalık.
    İkinci bir hatırlatma. Darboğaz olacak diye oyunu komple %70 gpu kullanımında oynayacaksınız anlamına gelmiyor. Bu oyunların sadece bir kısmında öyle olur. Oyunların işlemci kullanımları sahneden sahneye çok değişkendir. İşlemciler sizin daha görmediğiniz ama görme ihtimaliniz olacak ya da sizi ilgilendirme ihtimali olabilecek nesnelerin de matematiksel hesaplamalarını yaparlar. Bazıları gerekli bazıları gereksiz. Oyunun optimizasyonuna kalmış bir durum. Bazı oyunlarda koşarsanız cpu kullanımı artar mesela durdugunuz zamana göre. Kısacası darboğazı yer yer yaşayacaksınız. Zaten işlemci kıyaslamalarında en büyük fark alınan minimum fps değerlerinde olur. Ortalama fps değerleri az çok yakın çıkabilir. Çünkü işlemcinin zorlandığı o anlarda çıkan fps değeridir minimum. Bu anlar işlemcinin dandikliğine göre bazen dakkada bir olur bazen hep oluyordur. Bazen yarım saatte bir olur. Belli olmaz. Oyuna göre de değişir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaganiskowf42 -- 2 Mart 2017; 3:35:8 >
    |
    |

• Yarbay
    15365 Mesaj

güzel bir çalışma yapmışsın işlemciye yüklenen oyunlar diye bir konu açman iyi olur diyorum
    |
    |
    kaganiskowf42 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |

eş zamanlı çalışma ile ilgili

bu sebeple freesync ve gsync teknolojileri geliştirilmiştir

|
    |
    tr.duman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Başka çaresi yok o zaman cevap için sağ ol

|
    |

Orijinalden alıntı: Atik Abi

güncel

msi gtx 1070 + ryzen 1700 işlemciye bu monitör nasıl ?http://www.hepsiburada.com/viewsonic-vx2475smhl-4k-23-6-2ms-2xhdmi-mhl-display-4k-ultra-hd-pls-oyuncu-monitor-p-BD804443
Reklamlar
e-ticaret
google reklamları
son dakika
üniversite
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,953
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.