Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (902. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 900901902903904
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: coachya

quote:

kullanılmayan odalardaki peteklerin vanası kapatıldıktan sonra o odadaki soğuk ısı diğer odalara yansımıyorsa

petekleri kapamak tüketimi düşürür

ama yoğuşmalı kombilerde yoğuşmanın artması için sıcak suyun olabildiğince dolaşıp geri dönmesi gerekir

yoğuşmalı kombilerde gereksiz petekler kapatılacağı zaman bunun hesabı yapılmalı

Yoğuşmalı kombilerde geri dönüş sıcaklığının alakası nedir? Benim bildiğim gidiş sıcaklığıdır önemli olan. Çünkü yanma sonucunda oluşan buhardan geri kazanımdır yoğuşma. Düşük ateşte daha fazla buharı geri kazanma şansınız var ancak bunun geri dönüş suyuyla alakası var mı?

Bahsettiğim gibi ben petekleri kapattıktan sonra kombi daha düşük sıcaklıklarda çalışmaya başladı ve dolayasiyle daha fazla yağuşma yapıyor.

sıcak su ne kadar çok petekte dolaşıp daha soğuk bir şekilde kombiye dönerse yoğuşmadan verim artar

2 petek te de yoğuşma olur

4 petek te de

10 petekte de

ama sıcak su 10 petekte daha fazla dolaşıp döndüğü için yoğuşma verimi artar

Alıntıları Göster
    @disintegration

Tavsiye ettiğiniz Ferroli 35 cc yi kullanmaya başlayacağım. Çok güzel çalışıyor ama taşınmadım eve henüz. 20 dereye ayarladım donmasın diye.

Kablolu kumandalı romeo almıştım. Dış hava ısısı için ne almam lazım. Servise beraber taktırayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 1 Şubat 2012; 12:35:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

quote:

Orijinalden alıntı: ekdemir

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Havaların çok soğuk olmasından mıdır nedir, geçen cumartesi kombinin sigortası attı, tekrar çalıştırdım, brülör ateşlemedi. Servisi aradım, elktroşok gibi birşey yanmıştır dedi, geldiler bu kabloyu değiştirdiler. Granti kapsamında olduğundan ücret almadılar. 1 yıllık kombide bu parça neden yanmış olabilir? Gece yarısı aynı sorun olsa, haberimiz olmasa, sabaha kadar -25 derecede kombide donar, radyatörlerde?

Eletrik tesisatından gelen ani bir elektrik yükünün kombiye zarar vermemesi için önleyici bir parçadır muhtemelen arıza yapan şey. Bu parça yanmasaydı kombiniz tamamiyle yanabilirdi. 1 yıllık kombi ile alakası yok durumun. 1 günlük tv bile yandığı oluyor bu memelekette elektrik hatlarındaki dalgalanmadan dolayı. Sevinmeniz lazım kombiyi yakmadan bu parçanın görevini yerine gitrmesine bence.

sayın coachya zaten önce tak diye bir ses duydum, gittiğimde evdeki tüm elektrikli cihazlar çalışır haldeydi sadece kombiye bağlanan sigorta atmıştı. Dediğiniz gibiyse büyük bir sıkıntıdan kurtulduk çok şükür. Kombimiz yansa,, daha evin ve eşyaların taksitleri bitmeden bu kış günü zor durumlara düşerdik Allah muhafaza. Dediğiniz gibi, elektrik faturasını 2 gün geç yatırınca, hemen ihbarname gönderip, 3 gün içinde de keserler elektriği ama kendi hizmet şartlarını iyileştirmeleri hiç akıllarına gelmez. Gidip gelen elektirklerden, akımlardaki inip alçalmalardan bıktık usandık.

Diğer sigortalar atmamışken kombininki atmasının sebebi muhtemelen sigortası küçük olduğu içindir. Biliyorsunuz ki kombilerde genellikle 2A (Nitromix de 3A) sigorta takılıyor. Bunlar düşük değerler olduğu için atma konusunda daha hassas. Kombilerde muhtemelen hassas bir elektirik sistemine sahip olduğu için sigorta önleminin haricinde içinde de bir önlem alınmış olabilir. Ben bilgisayarımı ve tv mi ups le çalıştırıyorum. Keşke beyaz eşyalara kombilere de böyle bir şansım ve maddi gücüm olsa.

arkadaş alt resim ve linkte görülen kombi legülatörünü kullansaydı belkide kombiniz bu arızadan kurtulmuş olurdu.

fiyatıda 60 tl civarıydı yaz sonu aldım burdaki tavsiyelerle ve çok memnunum çünnkü kışın acayip voltaj oynamaları göz kırpma gibi ani oluyor bundan kombim hiç etkilenmiyor bu alet sayesinde. şuan 67 tl yani sanırım mali duruma yükü fazla olmaz artı bunu buz dolabı pc tv gibi değerli eşyalarada takıp rahat edebilirsiniz.
    KOMBİKOM TIKLA

bende direk 2 amperlik sigortaya bağlı; bu cihaz alırsak bağlantı nasıl olacak. sigortadan kombiye giden siyah kabloyu kesip, araya bunu mu monte edeceğiz.

önceki sayfalarda bi arkadaşa tarif etmiştim neyse tekrar yazayım.
    alltaki ilk resimde şartele 2 lli veya 3 lüde takılabilir bir gurup piriz taktırdım ve buna regülatörün fişi takılı ((siyah olan ilk resimde.) sonra kombi fişinide 2. resimde görülen regülatöre taktım. eğer kombinizde fiş yoksa fiş taktırabilirsiniz regülatöre bağlamak için bağlantı regülatörün arka kısmında ve zaten 2. resimde kombi fişi görülüyor beyaz kablo. benim kombi fişliydi vailandlar genelde fişli olurmuş sanırım, bence de fişli olması mantıklı çünkü bu tür aletlere bağlamak bakımından.

tşk ederim mito1172; bendeki sigortada fiş yok, sigorta direk prizdeki kabloya sıva altında bağlı. sigortadan bir kablo oda kumandasına giderken, biride kombiye gitmekte. Sanırım bu iş için bir elektirikçi getirmem gerekiyor.

• ARKADAŞLAR LÜTFEN UZUN ALINTILAR YAPMAYALIM. KİŞİNİN İSMİNİN ÖNÜE @ İŞARETİ KOYARAK YAZIŞALIM. SAYFA HEM KİRLİ OLUYOR HEM VERİMİ AZALIYOR...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: srkan__

Agzı yukarı bakan bır su haznesı var ondan su tasıyo pardak dusunun onun gıbı bısey. Servısle telde gorustum su pompası yırtılmıstır dıyorlar 230 lıra bır fıyat verıyorlar. Bneım dusuncem su pompa gırıslerı dondugu ıcın ıcıne su almıyo ve ordan su tasıyo. Dusunce işte :)

servis doğru söylemiş kombi 1 gün kapalı kaldı dediniz,eğer kombi balkondaysa ve hava eksilere düştüyse gece kombinin içindeki su donmuş olabillir ve şişip su pompasını patlatması mümkün keşke kombi kapalıyken içindeki suyuda boşaltsaydınız ozaman bu masraftan kurtulmuş olurdunuz

kombi kapalıyken radyatörün hava alma deliğinden , tüm sistemdeki su boşaltılabili mi?

bendeki sistemde suyun boşaltılması için başkada herhangi bir musluk yok.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Agzı yukarı bakan bır su haznesı var ondan su tasıyo pardak dusunun onun gıbı bısey. Servısle telde gorustum su pompası yırtılmıstır dıyorlar 230 lıra bır fıyat verıyorlar. Bneım dusuncem su pompa gırıslerı dondugu ıcın ıcıne su almıyo ve ordan su tasıyo. Dusunce işte :)

servis doğru söylemiş kombi 1 gün kapalı kaldı dediniz,eğer kombi balkondaysa ve hava eksilere düştüyse gece kombinin içindeki su donmuş olabillir ve şişip su pompasını patlatması mümkün keşke kombi kapalıyken içindeki suyuda boşaltsaydınız ozaman bu masraftan kurtulmuş olurdunuz

Evet ama yetkılı servısın yapması gereken seyı yapmayıp cekıp gıtmesnın buyuk rolu oldu. Ama benım aklımda hala pompanın patlamadıgı var cunku etrafından bır s usızması yok. gırıs cıkısları dondugu ıcın ıcıne su almıyo olamazmı ?

görmeden bişey denemez ama dediğiniz gibi olsa bence içine almasa bile etrafa su çıkmaz direk öyle kalır yani hiç su almaz bence tabi uzman değilim fakat mantıken bu olabilir. başka olasılık da pompa patlak olup suyun çıkması ki tarifinizden öyle gib.. yinede mecburen servis bakacak ve sizde takip edin ki servis kandırmasın zaten patlaksa parça belli olur sanırım. artı haklısın servis uyarmalıydı kapalı kalırsa bu olur diye ama nerdee tr de böyle bilgili servis elemanı çoğu bilgisiz ayar bile bilmiyorlar malesef.

Tesekkurler. Bugu ngelıp bakan servıs kombının bos dondugunu cozuldukten sonra bakacaklarını soyledı. Bıde soyle bısey var dıyelımkı pompa patladı kombıyı kapattık. ama hıc bır sekılde sıcak su muslugundan su gelmıyo bu pompanın ıcıne su gırmedıgnı anlamına gelmezmı. Normalde kombı kapalıyken su akması gerekmıyomu ?

• quote:

kombinizi dışarıya karşı izole etmedikten sonra yakıttan alacağınız verim çok düşer

çift cam ısıcam+pvc doğrama..........ideal....

şu günlerde eksi derecelerin yaşandığı izmirde bile 24saat açık yoğuşmalı kombide

43c ve 45c kazan sıcaklığında rahatça ısınabiliyorsam

bunda kombi yalıtımının ve petek boyunun büyük artısı var...

bol petek+düşük kazan sıcaklığı+24 saat açık kombi:yoğuşma

Arkadaş sizin ortam uygunmuş kombi içeride normal olanı da bu bence ama çoğunlukla dış ortama konulan kombide en az %5 bile kayıp olması çok farkettirir kayıp olmaz diyene inanmak çok zor duvar içine bile gömülü olsa boru yine dış ortam soğuğunu alacaktır.
    43-45 ile ısınmanız süper ama daha önce yazdım uzatmayacağım ben 50C ile termostat dereceyi22-23C bulamıyor malesef ek v.s. için hala beklemedeyiz.

• Kombiyi balkon gibi dış ortama koyup balkonu kapatmak da yeter bir çözüm değil belki dondan korunur

ama kombiden ve alt borulardan çıkan ısı boşuna balkonu ısıtacaktır evin içine bir faydası yok.

Bu yüzden kombi evin içinde olmalıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baybarut

quote:

kombinizi dışarıya karşı izole etmedikten sonra yakıttan alacağınız verim çok düşer

şu günlerde eksi derecelerin yaşandığı izmirde bile 24saat açık yoğuşmalı kombide

Arkadaş sizin ortam uygunmuş kombi içeride normal olanı da bu bence ama çoğunlukla dış ortama konulan kombide en az %5 bile kayıp olması çok farkettirir kayıp olmaz diyene inanmak çok zor duvar içine bile gömülü olsa boru yine dış ortam soğuğunu alacaktır.
    43-45 ile ısınmanız süper ama daha önce yazdım uzatmayacağım ben 50C ile termostat dereceyi22-23C bulamıyor malesef ek v.s. için hala beklemedeyiz.

walla 43-45 ısınan da var 35-37 de, bende çok akıl erdiremedim ama demekki oluyor. yoğuşmalı ve yalıtım olunca oluyor demekki....

• kombisi dışarıda olan arkadaşlar kombi alt borularını armaflex ile kaplarsa borudaki su soğumadan daire içine ulaşır.böylece ısı kaybının önüne geçmiş ve balkonunuzu ısıtmak yerine evinizi isıtmış olursunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: andy anderson

kombisi dışarıda olan arkadaşlar kombi alt borularını armaflex ile kaplarsa borudaki su soğumadan daire içine ulaşır.böylece ısı kaybının önüne geçmiş ve balkonunuzu ısıtmak yerine evinizi isıtmış olursunuz

sadece kombinin altından çıkıp yere giren borunun görünen kısımlarını yapsak yeter herhalde değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: brkylmz87

quote:

Orijinalden alıntı: andy anderson

kombisi dışarıda olan arkadaşlar kombi alt borularını armaflex ile kaplarsa borudaki su soğumadan daire içine ulaşır.böylece ısı kaybının önüne geçmiş ve balkonunuzu ısıtmak yerine evinizi isıtmış olursunuz

sadece kombinin altından çıkıp yere giren borunun görünen kısımlarını yapsak yeter herhalde değil mi?

evet faydası olur
  • Sayın brkylmz87 ;
    Kombim ECA Fortius Plus;
    Lago FB OT oda termostatı ve dış hava sensörü var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogandd

quote:

quote:

walla 43-45 ısınan da var 35-37 de, bende çok akıl erdiremedim ama demekki oluyor. yoğuşmalı ve yalıtım olunca oluyor demekki....

bir evde olması gereken toplam petek metrajından 2 metre hatta 3 metre fazla petek koyarsan
    kalorifer tesisatın düzgünse,
    kalorifer boru çapı kombiye yakın alanlarda büyük
    kombiye uzaklaştıkça boru çapı düşükse

koridorlara petek koyduysan

peteklerin önünde perde,koltuk gibi engeller yoksa
    en önemli oda olan "oturma odasına" olması gerekenden fazla petek koyduysan bende 13m2 odaya 60cm+120cm petektir.olması gerekende daha fazla

en uzaktaki petek çapraz bağlandıysa

100cm den büyük her petek çapraz bağlandıysa

bütün peteklerin arkasına izopan levhası koyarsan

balkonlarını pvc çift cam ile kapatırsan

karsta değil de izmirde yaşıyorsan

soğuk havalarda :kombiyi aç kapa yapmayıp düşük kazan sıcaklığında hep acık tutuyorsan

24saat açık olan bir kombide 43c ve 45c kazan sıcaklığında ısınırsın

ısınma ve memnuniyet görecelidir

ben üşümüyorum
    benim için referans eşimdir,eşim soğuğa karşı aşırı derecede hassas

eşim evde üşümüyorsa türkiyede hiç kimse evimde üşümez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 1 Şubat 2012; 18:35:49 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

kullanılmayan odalardaki peteklerin vanası kapatıldıktan sonra o odadaki soğuk ısı diğer odalara yansımıyorsa

ama yoğuşmalı kombilerde yoğuşmanın artması için sıcak suyun olabildiğince dolaşıp geri dönmesi gerekir

yoğuşmalı kombilerde gereksiz petekler kapatılacağı zaman bunun hesabı yapılmalı

disintegration kardeş
    hernetiklerde kullanılmayan odayı açık tutmanın her hangi bi faydası var mı?? tam kapatıp çeyrek veya yarım tur açmak ile termostatik vana kullanmak arasında bi fark olur mu. kullnamadığım odalara termostatik vana taktırıp en düşük seviyede açmayı planlıyorum.

soğuk kalan oda,diğer odalardaki ısıyı düşürmüyorsa ,konvansiyonel kombilerde kapalı petekler tüketimi düşürür

kardeşim kiracı olarak oturduğu evde immergas star kombi var.evdeki bütün petekleri açtığı zaman faturaları yüksek geliyor

kullanmadığı odaları kapattığı zaman , ki bu odalardan diğer odaları etkileyen soğukluk faktörü yok.

yani duvarlardan soğuk gelmiyor,kapı altlarından soğuk gelmiyor

faturaları daha az geliyor. kazan sıcaklığı aynı

sizin evin durumunu bilmiyorum.soğuk odalar diğer odaları etkilemeyecekse

kendiniz deneyin. farkı görün

2. soruma cvap vermedin, termostatik vana kullanımı ile tam kapatıp yarım tur açma arasında bi fark var mı??

vanayı yarım açma işin kolayına kaçmadır ucuz olan yöntemdir

termostatik vanayı taktığın oda önemli
    koridorsa tak derim
    oturma odasıysa tak demem

• quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

@disintegration

Tavsiye ettiğiniz Ferroli 35 cc yi kullanmaya başlayacağım. Çok güzel çalışıyor ama taşınmadım eve henüz. 20 dereye ayarladım donmasın diye.

Kablolu kumandalı romeo almıştım. Dış hava ısısı için ne almam lazım. Servise beraber taktırayım.

çok kaliteli bir kombi aldınız
    hayırlı olsun

dış hava sensörü için ferroli dış hava sensörü var
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Yoğuşmalı kombilerde geri dönüş sıcaklığının alakası nedir? Benim bildiğim gidiş sıcaklığıdır önemli olan. Çünkü yanma sonucunda oluşan buhardan geri kazanımdır yoğuşma. Düşük ateşte daha fazla buharı geri kazanma şansınız var ancak bunun geri dönüş suyuyla alakası var mı?

Bahsettiğim gibi ben petekleri kapattıktan sonra kombi daha düşük sıcaklıklarda çalışmaya başladı ve dolayasiyle daha fazla yağuşma yapıyor.

sıcak su ne kadar çok petekte dolaşıp daha soğuk bir şekilde kombiye dönerse yoğuşmadan verim artar

2 petek te de yoğuşma olur

4 petek te de

10 petekte de

ama sıcak su 10 petekte daha fazla dolaşıp döndüğü için yoğuşma verimi artar

Daha açıklayıcı bir cevap verirseniz sevinirim. Çalışma mantığı ile ilgili olarak dönüş suyu sıcaklığının alakası nedir? Daha soğuk döndüğünde daha mı fazla ısıyı geri çekiyor? Böyle bir mantıksa gidiş sıcaklığı çok da önemli değil. Burda hep gidiş sıcaklığının 55 in altında olması lazım deniyor. O zaman bu söylenenler önemli değil. Önemli olan 60 ile de çıksan eğer su soğuduktan sonra dönüyorsa kombiye yine yüksek miktarda yoğuşma yapar. Doğru mudur?

bütün kombi broşürlerinde
    50-30 yazar
    bu 50c ve 30c dir
    50: giden sıcak su
    30 : kombiye dönen soğuk su

kombiyi 60c ye mi getirince dönen su daha soğuk olur
    50c de mi?

tabi ki 50

yoğuşmalı kombilerde en ideal yoğuşma 40c,45c civarında olur

50c doyum noktasıdır. yani aslında 50c yi aşmamak lazım.ama çevresel(iklim,evin konumu...vb) veya fiziksel(yetersiz petek boyu,yetersiz yalıtım..vb) koşullardan dolayı "ben şahsen" hep +5 derim

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

ÖNEMLİ UYARILAR

gece sıcaklıkların eksi değerlere indiği İZMİR gibi illerde ve devamlı eksi değerde seyreden illerde, son 3 günde kombilerde donmalar ve GARANTİ ye girmeyen boru parçalanmaları görülmektedir.Özellikle plastik borular, her ne kadar sıcak ile uzayıp kendini kurtarsa da, soğuk ile anında çatlamakta ve şebeke suyu balkonlara akmaktadır.

Halkımızda 2 oda yakalım 150 gelsin, demekki 5 oda yaksak 400 gelirdi diye acayip fikirler , yıllardır değişmemiştir. Bu nedenle yakmadıkları, salon gibi yerlerdeki petekler enine boyuna çatlamaktadır, iş bu cihetle evleri su basmakta, paten pistleri oluşmaktadır.

İzmir gibi doğalgazcısı aşırı bilgili (!) bir vilayette, boruları bile sokakta bırakan süper zeka ustalar (200 binde 100 bini bu şekildedir.)
    100 bin kombiyi risk altına sokmuş durumdadırlar.

bizde de yoğuşma sularının donması olayları görülmektedir.Bu durumda geçici olarak yoğuşma suyu makina altına konacak bir kovaya dökülebilir ama, drenaj borusuna yalıtım yapmak gerekmektedir.

çok soğuk iklimlerde kaloriferleri boşaltıp, antifriz takfiyesi yapmalısınız. antfriz , bir peteğin üst hava alma kapağından 10 litre civarında boş peteğe doldurulur, daha sonra tesisat suyu 1.5 bar a tamamlanır, kısık ateşte 30 dakika karıştırması sağlanır, daha sonra 50-60 ne gerekiyorsa o sıcaklığa alınır, saygılar...

Öncelikle önlemler konusunda bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederim. Fakat bu oda kapatma konusunda söylediklerinize katılmıyorum çünkü bizzat kendim tecrübe ettim. Ben önceden heryeri yakıyordum ve -10 derce gibi havalarda tüketimim 22 m3 lerde idi. Bugün salon ve çocuk odasını kapattıktan sonra tüketime baktığımda ise hava -14 derece idi ve tüketimim 15 m3 gibi bir değerde. Ayrıca odaları kapamadan önce kombi 55-60 derecelerde zor ısıtıyordu evi. Şu anda ise 38-45 derecelerde ısınabiliyorum. Sizde mantıken düşünün 120 m2 ile 85 m2 ev aynı yakıtı tüketebilir mi?

hayatta her olayda bir mantık var, bizler kullanım hatalarını söylemeye çalışıyoruz,

bir evin C şeklinde borusu döşenmesi ve C nin uc noktasına kombi konması hatadır, kombi C nin veya E nin merkezinde olursa iyidir.
    Ha bu taktirde uç noktalara yakın odaları kapatın tasarruf yaparsınız, en iyisi I harfi gibi tesisattır.

tesisat var napacaz?
    kombinin dibindeki ilk odayı kesinlikle kapatmayın, boru üşür, tüm tesisatın sıc. düşer.
    mümkünse kombiye yakın odaları oturma odası yapın.
    o.odası yaptığınız odanın duvarlarını soğutacak odaları kapatmayınç
    eviniz uzun ve koridorlu ise koridora petek koydurun, koridor peteği, kombiye uzak odaları kapatmanıza yarayacaktır.

saygılar...

bugün İzmirde en az 3 kombi ile muatap oldum, donmuş ve patlamış,
    1i soğukta gaz çok yanar demiş, oda term. ıdını sıfır yapıp Klima açmış, sonuç GÜMM

diğeri evde yokuz diye kapatmış, halbuki kıssa veya yaz konumunda bıraksa 1 tl gaz yakmayacak, gitti güzelim Yunus emre...

her 2 si de balkonda ve dolapların ön kapakları uçmuş vaziyette idi..

dikkatli olun arkadaşlar.

dışarda olan kombiye bu ay 260 tl gelmiş (izmir)
    alt katı biz yaptıydık 145 tl idi :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 1 Şubat 2012; 18:55:18 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

disintegration kardeş
    hernetiklerde kullanılmayan odayı açık tutmanın her hangi bi faydası var mı?? tam kapatıp çeyrek veya yarım tur açmak ile termostatik vana kullanmak arasında bi fark olur mu. kullnamadığım odalara termostatik vana taktırıp en düşük seviyede açmayı planlıyorum.

soğuk kalan oda,diğer odalardaki ısıyı düşürmüyorsa ,konvansiyonel kombilerde kapalı petekler tüketimi düşürür

kardeşim kiracı olarak oturduğu evde immergas star kombi var.evdeki bütün petekleri açtığı zaman faturaları yüksek geliyor

kullanmadığı odaları kapattığı zaman , ki bu odalardan diğer odaları etkileyen soğukluk faktörü yok.

yani duvarlardan soğuk gelmiyor,kapı altlarından soğuk gelmiyor

faturaları daha az geliyor. kazan sıcaklığı aynı

sizin evin durumunu bilmiyorum.soğuk odalar diğer odaları etkilemeyecekse

kendiniz deneyin. farkı görün

2. soruma cvap vermedin, termostatik vana kullanımı ile tam kapatıp yarım tur açma arasında bi fark var mı??

vanayı yarım açma işin kolayına kaçmadır ucuz olan yöntemdir

termostatik vanayı taktığın oda önemli
    koridorsa tak derim
    oturma odasıysa tak demem

Bende termostatik vana olayinda birsey soracagim

hatirliyacaginiz uzere tavsiyenizle ferroli domitec hermetik 2000 kcal kombi almistim simdi evin net kullanilabilir alani 80m2. Salon 23m2 ve koridor L seklinde 8m2. Salonda ve koridorda petek var. salonda kapi yok kemer yapildi ve koridorun devaminda kiler ve mutfak var peteksiz simdi bunlardan birine termostatik vana kullansam bana faydasi olur mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

herşeyin başı yalıtım,sizin evde yalıtım olsaydı 22-23c yi çok rahatlıkla görürdünüz emin olun

hem sen hem de ben izmirde yaşıyoruz. anadoludaki şehirlere göre iklim avantajımız var

ama evde yalıtım olmayınca maalesef işler zorlaşıyor

• 
Sayfa: önceki 900901902903904
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.