Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (901. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 899900901902903
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dogant1959

04 Eylül 2010-07 Eylül 2011 Tarihleri arasındaki tüketim 2246m3
    Ödenen Para 1480TL.
    Bu sene kışın daha soğuk geçmesi ve artan fiyatlar nedeniyle Faturalar yükseldi.
    3 Aralık 2011 Tüketim( 2272-2453=)183m3-(132TL.)
    3 Aralık 2011 “ (2453-2867=)424m3-(306TL.)
    4 OCAK 2012 “ (2867-3178=)323m3-(233TL.)(Evde 20 gün süreyle evde tadilat olduğundan, peteklerin yarısı yandı)
    31 OCAK 2012 “ (3178-3539=361)361m3(270TL.)
    4 Ay ortalama 300TL. yaksam (300*4=1200TL) 1200TL. yapar.
    800,-Tl’de diğer aylarda yaksam,
    1200+800=2000,-TL yapar.
    Kombim yoğuşmalı olsaydı ve %15 tasarruf etseydi (2000*%15=300,-TL) tasarrufum olurdu.
    10 yılda(10*300=3000,-TL yapar. Yani kombi bana bedavaya gelir. Üstede 1 kombi parası kalırdı.
    Hala forumda yoğuşmalımı alsam, hermatikmi diye soruluyor. Yaptığı harcamanın, içtiği sigara vb. masrafların hesabını yapmayanlar, burada 3-5 liranın hesabını yapıyorlar Tabiki herkesin kendi bileceği bir şey, Para kolay kazanılmıyor.
    Satıcılara zaten hermatikmi, yoğuşmalımı diye sormaya gerek yok. Otomatik olarak hepsi anlaşmış gibi hermatik diyor.
    Dün bir satıcıya sordum, 90m2 net eve ne tavsiye edersin diye hermatik dedi, Avrupa terk etmiş, siz niye hermatik diyorsunuz diye sorduğumda cevap yok. Tabi dedim fiyatı düşük göstermek için hermatik diyorsunuz dedim gene cevap yok. Zaten verebilecekleri cevapta yok.Üstelik hermatikle, yoğuşmalı arasında petek miktarında değişikliğe gerek yok diyor. Öncekilerden öyle görmüşler, öylede devam ediyorlar.
    Yoğuşma özelliğinden, modülasyonun ne olduğundan çoğunun haberi yok.(Bilinçli Küçük bir kısmı hariç).
    Tek bir şey öğrenmişler hermatik takılır.
    Evin durumuna bakmadan kafalarına göre petek hesabı yapıyorlar, Ya tutarsa diye. 1 sene yaktıktan sonra evdeki petek yerlerinde değişiklik yapmak zorunda kaldık. Masrafa girmemek için Yeni petek almadan olanları değerlendirerek, daha dengeli ısı ortamı oluşturmaya çalıştık. Tabi gereksiz yere usta ve malzeme parası vererek.(Örn. Balkon kapısı olmayan 15m2.lik odaya 160cm.lik, Balkon kapısı olan aynı genişlikteki odaya 80cm.lik petek takmışlar.)
    İnanın şu forumda 3 sayfa okuyanlar, satan ve yapanlardan daha çok bilgiye sahip.
    Hepinize iyi akşamlar.

Altına imza atılacak bir yazı

• quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

ÖNEMLİ UYARILAR

gece sıcaklıkların eksi değerlere indiği İZMİR gibi illerde ve devamlı eksi değerde seyreden illerde, son 3 günde kombilerde donmalar ve GARANTİ ye girmeyen boru parçalanmaları görülmektedir.Özellikle plastik borular, her ne kadar sıcak ile uzayıp kendini kurtarsa da, soğuk ile anında çatlamakta ve şebeke suyu balkonlara akmaktadır.

Halkımızda 2 oda yakalım 150 gelsin, demekki 5 oda yaksak 400 gelirdi diye acayip fikirler , yıllardır değişmemiştir. Bu nedenle yakmadıkları, salon gibi yerlerdeki petekler enine boyuna çatlamaktadır, iş bu cihetle evleri su basmakta, paten pistleri oluşmaktadır.

İzmir gibi doğalgazcısı aşırı bilgili (!) bir vilayette, boruları bile sokakta bırakan süper zeka ustalar (200 binde 100 bini bu şekildedir.)
    100 bin kombiyi risk altına sokmuş durumdadırlar.

bizde de yoğuşma sularının donması olayları görülmektedir.Bu durumda geçici olarak yoğuşma suyu makina altına konacak bir kovaya dökülebilir ama, drenaj borusuna yalıtım yapmak gerekmektedir.

çok soğuk iklimlerde kaloriferleri boşaltıp, antifriz takfiyesi yapmalısınız. antfriz , bir peteğin üst hava alma kapağından 10 litre civarında boş peteğe doldurulur, daha sonra tesisat suyu 1.5 bar a tamamlanır, kısık ateşte 30 dakika karıştırması sağlanır, daha sonra 50-60 ne gerekiyorsa o sıcaklığa alınır, saygılar...

Öncelikle önlemler konusunda bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederim. Fakat bu oda kapatma konusunda söylediklerinize katılmıyorum çünkü bizzat kendim tecrübe ettim. Ben önceden heryeri yakıyordum ve -10 derce gibi havalarda tüketimim 22 m3 lerde idi. Bugün salon ve çocuk odasını kapattıktan sonra tüketime baktığımda ise hava -14 derece idi ve tüketimim 15 m3 gibi bir değerde. Ayrıca odaları kapamadan önce kombi 55-60 derecelerde zor ısıtıyordu evi. Şu anda ise 38-45 derecelerde ısınabiliyorum. Sizde mantıken düşünün 120 m2 ile 85 m2 ev aynı yakıtı tüketebilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: coachya

quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

ÖNEMLİ UYARILAR

gece sıcaklıkların eksi değerlere indiği İZMİR gibi illerde ve devamlı eksi değerde seyreden illerde, son 3 günde kombilerde donmalar ve GARANTİ ye girmeyen boru parçalanmaları görülmektedir.Özellikle plastik borular, her ne kadar sıcak ile uzayıp kendini kurtarsa da, soğuk ile anında çatlamakta ve şebeke suyu balkonlara akmaktadır.

Halkımızda 2 oda yakalım 150 gelsin, demekki 5 oda yaksak 400 gelirdi diye acayip fikirler , yıllardır değişmemiştir. Bu nedenle yakmadıkları, salon gibi yerlerdeki petekler enine boyuna çatlamaktadır, iş bu cihetle evleri su basmakta, paten pistleri oluşmaktadır.

İzmir gibi doğalgazcısı aşırı bilgili (!) bir vilayette, boruları bile sokakta bırakan süper zeka ustalar (200 binde 100 bini bu şekildedir.)
    100 bin kombiyi risk altına sokmuş durumdadırlar.

bizde de yoğuşma sularının donması olayları görülmektedir.Bu durumda geçici olarak yoğuşma suyu makina altına konacak bir kovaya dökülebilir ama, drenaj borusuna yalıtım yapmak gerekmektedir.

çok soğuk iklimlerde kaloriferleri boşaltıp, antifriz takfiyesi yapmalısınız. antfriz , bir peteğin üst hava alma kapağından 10 litre civarında boş peteğe doldurulur, daha sonra tesisat suyu 1.5 bar a tamamlanır, kısık ateşte 30 dakika karıştırması sağlanır, daha sonra 50-60 ne gerekiyorsa o sıcaklığa alınır, saygılar...

Öncelikle önlemler konusunda bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederim. Fakat bu oda kapatma konusunda söylediklerinize katılmıyorum çünkü bizzat kendim tecrübe ettim. Ben önceden heryeri yakıyordum ve -10 derce gibi havalarda tüketimim 22 m3 lerde idi. Bugün salon ve çocuk odasını kapattıktan sonra tüketime baktığımda ise hava -14 derece idi ve tüketimim 15 m3 gibi bir değerde. Ayrıca odaları kapamadan önce kombi 55-60 derecelerde zor ısıtıyordu evi. Şu anda ise 38-45 derecelerde ısınabiliyorum. Sizde mantıken düşünün 120 m2 ile 85 m2 ev aynı yakıtı tüketebilir mi?

biray bey bu konuyu bende tecribe ettim, hatta SSerin arkadaş özellikle tam kapatıp yarım veya tam tur açın demişti onu da denedim. fayda göremedim tam tersine en az 2-3 m3 fazla tükettim. kullanmadığım odaların kapılarını kapatıp mecburen tamamen vanadan kapadım. bir de termostatik vana alıp deneyeceğim ama fayda vercek mi bilmiyorum.

• İzm için kombilerin %90-95'i gibi bir oranla balkona konulması hangi akıl ve mantıkla açıklanır anlamak imkansız ne kadar izole edersen et duvara göm ama nafile yine kayıp yine kayıp.....
    dağıtım şirketi merkezi Anakara olması ve kombilerin konumları ortada tamamına yakını evlerin içinde baca çıkışlı bulunmaktadır.Bende Ankarayı bizzat yaşadağım için uygulamaları gayet iyi biliyorum.Tesisat şirketleri de dağıtım şirketi de baştan savma iş yapıyorlar açıkçası bu
  • kombinizi dışarıya karşı izole etmedikten sonra yakıttan alacağınız verim çok düşer

çift cam ısıcam+pvc doğrama..........ideal....

şu günlerde eksi derecelerin yaşandığı izmirde bile 24saat açık yoğuşmalı kombide

43c ve 45c kazan sıcaklığında rahatça ısınabiliyorsam

bunda kombi yalıtımının ve petek boyunun büyük artısı var...

bol petek+düşük kazan sıcaklığı+24 saat açık kombi:yoğuşma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 1 Şubat 2012; 11:03:25 >
  • kullanılmayan odalardaki peteklerin vanası kapatıldıktan sonra o odadaki soğuk ısı diğer odalara yansımıyorsa

petekleri kapamak tüketimi düşürür

ama yoğuşmalı kombilerde yoğuşmanın artması için sıcak suyun olabildiğince dolaşıp geri dönmesi gerekir

yoğuşmalı kombilerde gereksiz petekler kapatılacağı zaman bunun hesabı yapılmalı
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

kullanılmayan odalardaki peteklerin vanası kapatıldıktan sonra o odadaki soğuk ısı diğer odalara yansımıyorsa

ama yoğuşmalı kombilerde yoğuşmanın artması için sıcak suyun olabildiğince dolaşıp geri dönmesi gerekir

yoğuşmalı kombilerde gereksiz petekler kapatılacağı zaman bunun hesabı yapılmalı

Yoğuşmalı kombilerde geri dönüş sıcaklığının alakası nedir? Benim bildiğim gidiş sıcaklığıdır önemli olan. Çünkü yanma sonucunda oluşan buhardan geri kazanımdır yoğuşma. Düşük ateşte daha fazla buharı geri kazanma şansınız var ancak bunun geri dönüş suyuyla alakası var mı?

Bahsettiğim gibi ben petekleri kapattıktan sonra kombi daha düşük sıcaklıklarda çalışmaya başladı ve dolayasiyle daha fazla yağuşma yapıyor.

• quote:

quote:

kullanılmayan odalardaki peteklerin vanası kapatıldıktan sonra o odadaki soğuk ısı diğer odalara yansımıyorsa

Yoğuşmalı kombilerde geri dönüş sıcaklığının alakası nedir? Benim bildiğim gidiş sıcaklığıdır önemli olan. Çünkü yanma sonucunda oluşan buhardan geri kazanımdır yoğuşma. Düşük ateşte daha fazla buharı geri kazanma şansınız var ancak bunun geri dönüş suyuyla alakası var mı?

Bahsettiğim gibi ben petekleri kapattıktan sonra kombi daha düşük sıcaklıklarda çalışmaya başladı ve dolayasiyle daha fazla yağuşma yapıyor.

sıcak su ne kadar çok petekte dolaşıp daha soğuk bir şekilde kombiye dönerse yoğuşmadan verim artar

2 petek te de yoğuşma olur

4 petek te de

10 petekte de

ama sıcak su 10 petekte daha fazla dolaşıp döndüğü için yoğuşma verimi artar

• quote:

disintegration kardeş
    hernetiklerde kullanılmayan odayı açık tutmanın her hangi bi faydası var mı?? tam kapatıp çeyrek veya yarım tur açmak ile termostatik vana kullanmak arasında bi fark olur mu. kullnamadığım odalara termostatik vana taktırıp en düşük seviyede açmayı planlıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogandd

quote:

disintegration kardeş
    hernetiklerde kullanılmayan odayı açık tutmanın her hangi bi faydası var mı?? tam kapatıp çeyrek veya yarım tur açmak ile termostatik vana kullanmak arasında bi fark olur mu. kullnamadığım odalara termostatik vana taktırıp en düşük seviyede açmayı planlıyorum.

soğuk kalan oda,diğer odalardaki ısıyı düşürmüyorsa ,konvansiyonel kombilerde kapalı petekler tüketimi düşürür

kardeşim kiracı olarak oturduğu evde immergas star kombi var.evdeki bütün petekleri açtığı zaman faturaları yüksek geliyor

kullanmadığı odaları kapattığı zaman , ki bu odalardan diğer odaları etkileyen soğukluk faktörü yok.

yani duvarlardan soğuk gelmiyor,kapı altlarından soğuk gelmiyor

faturaları daha az geliyor. kazan sıcaklığı aynı

sizin evin durumunu bilmiyorum.soğuk odalar diğer odaları etkilemeyecekse

kendiniz deneyin. farkı görün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 1 Şubat 2012; 11:31:30 >

• quote:

quote:

quote:

disintegration kardeş

soğuk kalan oda,diğer odalardaki ısıyı düşürmüyorsa ,konvansiyonel kombilerde kapalı petekler tüketimi düşürür

kardeşim kiracı olarak oturduğu evde immergas star kombi var.evdeki bütün petekleri açtığı zaman faturaları yüksek geliyor

kullanmadığı odaları kapattığı zaman , ki bu odalardan diğer odaları etkileyen soğukluk faktörü yok.

yani duvarlardan soğuk gelmiyor,kapı altlarından soğuk gelmiyor

faturaları daha az geliyor. kazan sıcaklığı aynı

sizin evin durumunu bilmiyorum.soğuk odalar diğer odaları etkilemeyecekse

kendiniz deneyin. farkı görün

2. soruma cvap vermedin, termostatik vana kullanımı ile tam kapatıp yarım tur açma arasında bi fark var mı??

• quote:

quote:

quote:

sıcak su ne kadar çok petekte dolaşıp daha soğuk bir şekilde kombiye dönerse yoğuşmadan verim artar

2 petek te de yoğuşma olur

4 petek te de

10 petekte de

ama sıcak su 10 petekte daha fazla dolaşıp döndüğü için yoğuşma verimi artar

Daha açıklayıcı bir cevap verirseniz sevinirim. Çalışma mantığı ile ilgili olarak dönüş suyu sıcaklığının alakası nedir? Daha soğuk döndüğünde daha mı fazla ısıyı geri çekiyor? Böyle bir mantıksa gidiş sıcaklığı çok da önemli değil. Burda hep gidiş sıcaklığının 55 in altında olması lazım deniyor. O zaman bu söylenenler önemli değil. Önemli olan 60 ile de çıksan eğer su soğuduktan sonra dönüyorsa kombiye yine yüksek miktarda yoğuşma yapar. Doğru mudur?

• Benim kombide balkonda olacak malesef dis cephede cam balkon var sadece icte ise pvc dograma desene ordanda yakit kaybi olacak :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: brkylmz87

Benim kombide balkonda olacak malesef dis cephede cam balkon var sadece icte ise pvc dograma desene ordanda yakit kaybi olacak :(

cam balkon varsa o korur. ama camlar nasıl cam çift cam değil mi???
  • quote:

quote:

Benim kombide balkonda olacak malesef dis cephede cam balkon var sadece icte ise pvc dograma desene ordanda yakit kaybi olacak :(

Yani normal cam balkon kalinligini hatirlamiyorum yeni tadilattayiz ama fotografini cekerim ilk firsatta
  • quote:

quote:

Hemen kendimden örnek vereyim. Evimin balkonun bir tanesi pvc ile diğeri cam balkon ile kapalı. Dışarıda hava sıcaklığı -14 derece iken; pvc kapalı balkon +12 derecede, diğer cam balkon ise +8 derecede idi. Benimde kombim cam balkon kapalı olan yerde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogant1959

04 Eylül 2010-07 Eylül 2011 Tarihleri arasındaki tüketim 2246m3
    Ödenen Para 1480TL.
    Bu sene kışın daha soğuk geçmesi ve artan fiyatlar nedeniyle Faturalar yükseldi.
    3 Aralık 2011 Tüketim( 2272-2453=)183m3-(132TL.)
    3 Aralık 2011 “ (2453-2867=)424m3-(306TL.)
    4 OCAK 2012 “ (2867-3178=)323m3-(233TL.)(Evde 20 gün süreyle evde tadilat olduğundan, peteklerin yarısı yandı)
    31 OCAK 2012 “ (3178-3539=361)361m3(270TL.)
    4 Ay ortalama 300TL. yaksam (300*4=1200TL) 1200TL. yapar.
    800,-Tl’de diğer aylarda yaksam,
    1200+800=2000,-TL yapar.
    Kombim yoğuşmalı olsaydı ve %15 tasarruf etseydi (2000*%15=300,-TL) tasarrufum olurdu.
    10 yılda(10*300=3000,-TL yapar. Yani kombi bana bedavaya gelir. Üstede 1 kombi parası kalırdı.
    Hala forumda yoğuşmalımı alsam, hermatikmi diye soruluyor. Yaptığı harcamanın, içtiği sigara vb. masrafların hesabını yapmayanlar, burada 3-5 liranın hesabını yapıyorlar Tabiki herkesin kendi bileceği bir şey, Para kolay kazanılmıyor.
    Satıcılara zaten hermatikmi, yoğuşmalımı diye sormaya gerek yok. Otomatik olarak hepsi anlaşmış gibi hermatik diyor.
    Dün bir satıcıya sordum, 90m2 net eve ne tavsiye edersin diye hermatik dedi, Avrupa terk etmiş, siz niye hermatik diyorsunuz diye sorduğumda cevap yok. Tabi dedim fiyatı düşük göstermek için hermatik diyorsunuz dedim gene cevap yok. Zaten verebilecekleri cevapta yok.Üstelik hermatikle, yoğuşmalı arasında petek miktarında değişikliğe gerek yok diyor. Öncekilerden öyle görmüşler, öylede devam ediyorlar.
    Yoğuşma özelliğinden, modülasyonun ne olduğundan çoğunun haberi yok.(Bilinçli Küçük bir kısmı hariç).
    Tek bir şey öğrenmişler hermatik takılır.
    Evin durumuna bakmadan kafalarına göre petek hesabı yapıyorlar, Ya tutarsa diye. 1 sene yaktıktan sonra evdeki petek yerlerinde değişiklik yapmak zorunda kaldık. Masrafa girmemek için Yeni petek almadan olanları değerlendirerek, daha dengeli ısı ortamı oluşturmaya çalıştık. Tabi gereksiz yere usta ve malzeme parası vererek.(Örn. Balkon kapısı olmayan 15m2.lik odaya 160cm.lik, Balkon kapısı olan aynı genişlikteki odaya 80cm.lik petek takmışlar.)
    İnanın şu forumda 3 sayfa okuyanlar, satan ve yapanlardan daha çok bilgiye sahip.
    Hepinize iyi akşamlar.

Kombinizin marka ve modeli nedir acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: t@rik

quote:

quote:

Hemen kendimden örnek vereyim. Evimin balkonun bir tanesi pvc ile diğeri cam balkon ile kapalı. Dışarıda hava sıcaklığı -14 derece iken; pvc kapalı balkon +12 derecede, diğer cam balkon ise +8 derecede idi. Benimde kombim cam balkon kapalı olan yerde.

Tabi cam balkonunda bir suru yalitimina gore cesitleri var bence sizinki gauet iyiymis :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Tabi cam balkonunda bir suru yalitimina gore cesitleri var bence sizinki gauet iyiymis :)

Metresi 115 tl'ye de vardı, benim bu hoşuma gitmişti 175TL' ydi. Çoğu tanıdıklarım dalga geçmişti. Şimdi pişman değilim. :))

• quote:

quote:

quote:

quote:

bende pimapen+ ısıcam confor ile kapattım balkonu. balkon nerdeyse ev içindeki bi oda kadar sıcak oluyor...

• 
Sayfa: önceki 899900901902903
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.