Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (797. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 795796797798799
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mustafay

quote:

Orijinalden alıntı: casper77

forumdaş arkadaşlarla elde ettiğim tecrübeleri paylaşmak istiyorum. umarım faydalı olur.
    yer, edirne
    kombi, ariston clas
    oda termostatı, general ht 300 set
    evin konumu, kuzey cephe-çevresi açık
    yalıtım, 5cm karbonlu wagner eps mantolama
    hava durumu, geceleri eksi dereceler gündüz güneşli
    gündüz saat 09 ile 18 arası evde kimse yok.
    oda termostatını kullanmazken gece yatarken saat 10:30 gibi en kısık dereceye (40 derece) alıp ertesi gün saat 18 de 45-50 arası çalıştırdım.

sonuç:
    sabah 8 akşam 18 arası tüketim 4 metre küp
    akşam 18 sabah 8 arası tüketim 6 metre küp.
    günlük 10 metre küp

oda termostatı sabah 06 ile 09 arası 23,5 derece
    09 ile 17 arası 21 derece
    17 ile 02 arası 23,5 derece
    02 ile 06 arası 21 derece
    kombi 45-50 derece arası
    sabah 8 akşam 18 arası tüketim 2 metre küp
    akşam 18 sabah 8 arası tüketim 4 metre küp.
    günlük 6 metre küp

bakalım çok soğuklarda nasıl olacak. isteyen olursa onu da paylaşırım.

sayın casper,
    eviniz net kaç metrekare ve toplam petek uzunluğunuz nedir sorabilir miyim?
    teşekkürler

tam olarak bilmiyorum. odaları birkere içten içe ölçmüştüm. 100 - 110 metre kare arası.
    petek boyları 60 x 290 + 50 x 380 olmak üzere toplam 6,7 metre.

bana sorarsan petek boylarını mümkün olduğu kadar uzun tut.

• quote:

Orijinalden alıntı: enkayi

quote:

Orijinalden alıntı: tuncer17

Arkadaşlar ECA confeo premix mi alsam yoksa demirdöküm nitromix mi..?

Tecrübesi olanalardan yardım isteyebilirmiyim...
    TEŞEKKÜRLER

Bir ay önce ECA Confeo Premix kombi bağlattım. Bu süre içinde siemens RDE10.1 oda termostatıyla kullandım. Kombinin ilk çalıştırmasını yapan ECA sarvis yetkilisinin kombinin bu oda termostatıyla çalışabileceğini ancak termostata bağlı arıza durumunda kombinin garantisinin biteceğini söylemesi üzerine geçen hafta 7006902064 kod numaralı Modülasyonlu Program Saatli Oda Termostatı aldım ve bugün bağlattım. Doğalgazı bir aydır kullanıyoruz. Kombiler hakkında bilgi sahibi değilim, yani olumlu ya da olumsuz bir değerlendirme yapamam. Evimizde yaklaşık 100 m2 alanı ısıtıyoruz. Ev tek katlı dört tarafı açık bahçeli ev. Dış yalıtımı var, çatıda izocam serili, dış sıcaklık hemen hemen bir aydır geceleri -5 dereceden yukarı çıkmıyor, gündüzleri ise +6;+10 arasında değişiyor, yer Niğde. Evde iç sıcaklığı gece yatarken 20 derece, gündüz ve akşam da 22 derecede tutuyoruz. Evde 10 m petek var. Sıcak su günün her saatinde az ya da çok kullanılıyor. İlk faturamız bugün geldi. Bu şartlar altında ECA Confeo Premix'imiz bir ayda 220 TL karşılığı 330 m3 gaz harcamış. Daha önce kömürle ısınıyorduk. Geçmiş yıllarda yaptığımız ısınma harcamalarıyla mukayese ettiğimde bu fatura benim için oldukça uygun. Kombiyi 45 derecede yakıyorum. Yoğuşma suyunu bir gidere bağlayamadığımızdan kovada biriktirip döküyorum. O nedenle biriken su miktarına bakarak kombinin çok güzel yoğuşma yaptığını söyleyebilirim. Ses olarak evet biraz sesli çalışıyor gibi ama başka marka kombilerin nasıl çalıştığını hiç görmedim ki ECA'nın sesi onlara göre fazla diyebileyim. Bizim kombi evin içinde olmadığından ses bizim için hiç problem teşkil etmiyor. Şimdilik ECA Confeo Premix ile ilgili izlenimlerim böyle. Özetle ben kombiden memnunum. Kararı siz vereceksiniz

Soğuk bir yerdesiniz 45 derece çok düşük 50-55 derece yapmalısınız ben 52 de kullanıyorum, termostatsız 45 dercede +9 -9 presibiyle ısıtır ama termostatla kombi ayarladığınız dereceyi geçemez buda istenen ısıya ulaşmak için uzun süre yanması anlamına gelir. Onun için dereceyi artırın. Yakıt artmaz aksine düşer.

Ayrıca kombi evin içinde değil demişsiniz balkondadır herhalde yalıtım yaptınızmı kombiye..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 9 Aralık 2011; 22:53:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

Soğuk bir yerdesiniz 45 derece çok düşük 50-55 derece yapmalısınız ben 52 de kullanıyorum, termostatsız 45 dercede +9 -9 presibiyle ısıtır ama termostatla kombi ayarladığınız dereceyi geçemez buda istenen ısıya ulaşmak için uzun süre yanması anlamına gelir. Onun için dereceyi artırın. Yakıt artmaz aksine düşer.

Ayrıca kombi evin içinde değil demişsiniz balkondadır herhalde yalıtım yaptınızmı kombiye..

Daha önce kullandığımız kömürlü kazan bina girişinde çatıya çıkan merdivenin altındaydı. Bağlantı için en uygun yer burası olduğu için kombiyi de merdiven sahanlığına koyduk. Binayı sadece biz kullandığımız için bina giriş kapısını hiç açık bırakmıyoruz. Dolayısıyla bu bölümde don olayı pek gördüğümüz bir olay değil. Bu nedenle kombi için ekstra bir yalıtım yapmadık.

Söylediğiniz gibi siemens RDE10.1 termostat takılıyken kombi +9 -9 çalışıyordu. Yeni aldığım termostat eca nın sitesinde tanıtılan modülasyonlu termostat. Ancak bugün dikkatle izledim ayarladığımız kazan sıcaklığı 45 olmasına rağmen kombinin önündeki gösterge 53-54 dereceye kadar çıkıyor. Yani yine +9 - 9 prensibine göre çalışıyor sanki. Sizin söylediğiniz gibi ben de 45 dereceden yukarı çıkmayacağını düşünüyordum. Acaba termostatı ayarlamada mı bir hata yaptık? Gerçi termostatı ayarlamak da çok zor, menüsü çok karmaşık.

• quote:

quote:

Daha önce kullandığımız kömürlü kazan bina girişinde çatıya çıkan merdivenin altındaydı. Bağlantı için en uygun yer burası olduğu için kombiyi de merdiven sahanlığına koyduk. Binayı sadece biz kullandığımız için bina giriş kapısını hiç açık bırakmıyoruz. Dolayısıyla bu bölümde don olayı pek gördüğümüz bir olay değil. Bu nedenle kombi için ekstra bir yalıtım yapmadık.

Söylediğiniz gibi siemens RDE10.1 termostat takılıyken kombi +9 -9 çalışıyordu. Yeni aldığım termostat eca nın sitesinde tanıtılan modülasyonlu termostat. Ancak bugün dikkatle izledim ayarladığımız kazan sıcaklığı 45 olmasına rağmen kombinin önündeki gösterge 53-54 dereceye kadar çıkıyor. Yani yine +9 - 9 prensibine göre çalışıyor sanki. Sizin söylediğiniz gibi ben de 45 dereceden yukarı çıkmayacağını düşünüyordum. Acaba termostatı ayarlamada mı bir hata yaptık? Gerçi termostatı ayarlamak da çok zor, menüsü çok karmaşık.

o dediğniz gidiş suyu sıcaklığı yani kombilerin çalışma şekli buymuş. örnek ben 45 c ye ayarlıyorum 50 c ye kadar çıkıp kombi duruyor bu benimde dikkatimi çekmişti buraya sordum üstatlar bu normal dedi. bazı kombi markaları 5 c gidiş suyu bazılarıda 9 c fakla çıkıp dururmuş. şuan ben 37 c de ayarladım 42 c ye çıkııp duruyor birde şu var oda termostatıyla gidiş suyuyla ayarlanan derece aynı kalması sağlanıyordu sanırım ama tam bilmiyorum üstatlar bilgi verir bu konuda. yani 45 c ye ayarlanan derece artı gidiş suyuda 45 c olabiliyordu sanırım oda termostatı ayarıyla bende henüz termostat yok o yüzden kombinin normal çalışma şeklini anlatmak istedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 10 Aralık 2011; 7:58:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: casper77

forumdaş arkadaşlarla elde ettiğim tecrübeleri paylaşmak istiyorum. umarım faydalı olur.
    yer, edirne
    kombi, ariston clas
    oda termostatı, general ht 300 set
    evin konumu, kuzey cephe-çevresi açık
    yalıtım, 5cm karbonlu wagner eps mantolama
    hava durumu, geceleri eksi dereceler gündüz güneşli
    gündüz saat 09 ile 18 arası evde kimse yok.
    oda termostatını kullanmazken gece yatarken saat 10:30 gibi en kısık dereceye (40 derece) alıp ertesi gün saat 18 de 45-50 arası çalıştırdım.

sonuç:
    sabah 8 akşam 18 arası tüketim 4 metre küp
    akşam 18 sabah 8 arası tüketim 6 metre küp.
    günlük 10 metre küp

oda termostatı sabah 06 ile 09 arası 23,5 derece
    09 ile 17 arası 21 derece
    17 ile 02 arası 23,5 derece
    02 ile 06 arası 21 derece
    kombi 45-50 derece arası
    sabah 8 akşam 18 arası tüketim 2 metre küp
    akşam 18 sabah 8 arası tüketim 4 metre küp.
    günlük 6 metre küp

bakalım çok soğuklarda nasıl olacak. isteyen olursa onu da paylaşırım.

Bende de ariston genus var. General ht 300 aldım ama daha bağlanmadı.
    Termostatı servis mi bağladı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bdugac -- 10 Aralık 2011; 3:32:16 >

• Demirdeköm'ün kombisini sakın alma tavsiye etmiyorum. Duş alırken ya sıcak akıyor ya soğuk akıyor ortasını bir türlü tutturamıyor. Ayrıca sıcak su gelene kadar ilk başta bayağı bir soğuk su akıtmak gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mühendis M.Z.

Demirdeköm'ün kombisini sakın alma tavsiye etmiyorum. Duş alırken ya sıcak akıyor ya soğuk akıyor ortasını bir türlü tutturamıyor. Ayrıca sıcak su gelene kadar ilk başta bayağı bir soğuk su akıtmak gerekiyor.

demirdöküm ün hangi model kombisini kullanıyorsunuz
  • quote:

quote:

Bende Lago FB alacaktım ama vazgeçip General ht300 aldım ancak önceki kullandığınız Simens Rde10 baktım özellikleri hatta ekran karakterleri hemen hemen aynı ayarladığım dereceyi geçmiyor montaj yapılırken yanında yoktum ben işteyken gelmiş yapmış. Nasıl yaptığını kombinin içini görmeyi çok istiyordum 12 yaşındaki oğlum başında durdu ona sordum kombinin ön kapağını çıkarmış kumanda panelini öne doğru eğmiş acaba bu +9 -9 modülasyonuyla ilgili sınırlayıcı bir ayar yaptımı zannetmiyorum. Aşağıdan bakınca kablonun bağlandığı yeri görünüyorum. Fırsat bulabilirsem servise soracam bu durumunuzu sanki termostat bağlanmamış gibi niye bu şekilde çalışıyor sizinki.

Özellikle modülasyonlu kumandalar kullanılırben kombi yüksek değerlere ayarlanır ve termostat ideal derecede yakar diye biliyorum. Yeni kumandanızın aynısını Mastor1 arkadaş kullanıyor sanırım ona sorabilirsiniz.

Not: Sizin boruların bir kısmı yana gittiği için tesisat montaj kiti takılmamış direk kombiye bağlanmış. ( Sadece düzgün görünmesini sağlıyor.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 10 Aralık 2011; 10:35:50 >

• quote:

Demirdeköm'ün kombisini sakın alma tavsiye etmiyorum. Duş alırken ya sıcak akıyor ya soğuk akıyor ortasını bir türlü tutturamıyor. Ayrıca sıcak su gelene kadar ilk başta bayağı bir soğuk su akıtmak gerekiyor.

Demirdöküm nitromix aldık artık keşke daha önce uyarsaydın bizihangi modeli kullanıyorsun onu da yaz lütfen ayrıca sıcak su şikayetinin haricinde ıstma ve yakıt değerlerinide yazarsan daha açıklayıcı olur ısınmadada sorunların varmı çünki anladığım kadarı ile sıcak su konforu 2 yıldız olanlarda gelende karşılaşılıyor bu tür sorunlarla.
    Ben nitromix aldım kullanmaya henüz başlamadım.Büyük ihtimal bende bu araştırmacılık ve her birşeyi kurcalama hastalığı varken nitromix ile ilgili birçok paylaşım yaparım gibi geliyor nitromix almayı düşünen arkadaşlara az daha sabretsinler
    Ayrıca nitromixsin almamın tüm sorumlusu sayın BİRAYDOĞALGAZ' dır..Onun tavsiyesi üzerine aldım
    6001 kablosuz oda termostatı istemiştim iptal ettim hassasiyeti hususunda sıkıntılar varmış 5002 programlıya döndüm iyide ettim sanırım - 0,5+0,5 aralığında çalışıyormuş, 6001 modelinde -2+2 çalıştığını söyleyen bile oldu forumda, iyiki erken uyandımda vazgeçtim.

• Arkadaşlar benim de bir sorum olacak. Kombinin sirkülasyon pompası 3 kademe. Hangi kademesinde çalıştırmamız en uygun olur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: canturkkara

quote:

Demirdöküm nitromix aldık artık keşke daha önce uyarsaydın bizihangi modeli kullanıyorsun onu da yaz lütfen ayrıca sıcak su şikayetinin haricinde ıstma ve yakıt değerlerinide yazarsan daha açıklayıcı olur ısınmadada sorunların varmı çünki anladığım kadarı ile sıcak su konforu 2 yıldız olanlarda gelende karşılaşılıyor bu tür sorunlarla.
    Ben nitromix aldım kullanmaya henüz başlamadım.Büyük ihtimal bende bu araştırmacılık ve her birşeyi kurcalama hastalığı varken nitromix ile ilgili birçok paylaşım yaparım gibi geliyor nitromix almayı düşünen arkadaşlara az daha sabretsinler
    Ayrıca nitromixsin almamın tüm sorumlusu sayın BİRAYDOĞALGAZ' dır..Onun tavsiyesi üzerine aldım
    6001 kablosuz oda termostatı istemiştim iptal ettim hassasiyeti hususunda sıkıntılar varmış 5002 programlıya döndüm iyide ettim sanırım - 0,5+0,5 aralığında çalışıyormuş, 6001 modelinde -2+2 çalıştığını söyleyen bile oldu forumda, iyiki erken uyandımda vazgeçtim.

Kombiniz hayırlı olsun nitromiks kullananlar tam bir kapalı kutu kimse bilgi vermiyor bizde paylaşımlarınızı bekliyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbaydogan

Arkadaşlar benim de bir sorum olacak. Kombinin sirkülasyon pompası 3 kademe. Hangi kademesinde çalıştırmamız en uygun olur?

Petekler ısındığı müddetçe 1 de çalışabilir elk.enrji tasarrufu ve ses düşük olur.. ancak petekler az ısınıyorsa pompa en yüksek kademeye getirilebilir.

Ancak siz buna dışardan müdahele edebiliyormusunuz kombi hangi marka/model.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: canturkkara

quote:

Kombiniz hayırlı olsun nitromiks kullananlar tam bir kapalı kutu kimse bilgi vermiyor bizde paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Allah razı olsun sayın intererdem
    Hakikaten kapalı kutu webte araştırma yap hiç ama hiç bişey bulamazsın bilgi amaçlı sadece teknik veriler var inşallah forumda nitromix deyince kullanıcı ve paylaşımcı olarak ilk kişi olacağım ve elimden geldiğince deneme yanılma yöntemi ile paylaşımlar yapacağım iyi ise iyi kötü ise almayın diye ağız dolusu bağıracağım Allah biliyor ya aklım boch classik condeste kalmadı değil lakin alt katta kiracı var henüz oraya iç tesisat döşetmedim belki ileride nitromixsi alt kata indirip kafama göre kombi değişikliği yapabilirm.Bina kolon tesisatının tümünü ben ödediğim için yüksek rakkamlar çıkınca f/p açısından demirdökümü tercih ettim internetten cesaret edemedim istanbula kendim gittim aldım geldim 12 taksitle sağolsunlar çok yardımcı oldular edirnede 12 taksitle sordum nitromix 2200 tl dediler ben 1540 12 taksitle aldım

• benim yaza kadar vaktim var
    aileme tam 4 tane kombi almam gerekiyor
    ilk tercihim ariston clas premium.
    bu kombiyi biliyorum çünkü çevremde kullananlar var.herkes memnun

ama her duruma karşı alternatif olsun diye nitromix te düşünüyorum

elbet nitromix hakkında iyi veya kötü deneyimler gelecek forumda
    zaten ikisinin fiyatı 1450-1500 lira civarında

ya ariston clas premium alacağım veya nitromix alacağım
  • Bugün fikrimi verdim diye doğalgaz firmasına gittim. Bosch CC için, sıcak soğuk su tesisatı+montaj ücreti+dirsek ve uzatma bacası şeklinde toplam 2500TL fiyat aldım. Nasıl fiyat normal mi??

Bider satıcı aşırı derecede İmmergaz victrix 26kw modelini önerdi süper bir kombi diye bunu arasştır dedi. Bunun toplam maliyeti 2700TL dedi. Her gittiğimde kafam karışıyor, artık sıkıldım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: t@rik

Bugün fikrimi verdim diye doğalgaz firmasına gittim. Bosch CC için, sıcak soğuk su tesisatı+montaj ücreti+dirsek ve uzatma bacası şeklinde toplam 2500TL fiyat aldım. Nasıl fiyat normal mi??

Bider satıcı aşırı derecede İmmergaz victrix 26kw modelini önerdi süper bir kombi diye bunu arasştır dedi. Bunun toplam maliyeti 2700TL dedi. Her gittiğimde kafam karışıyor, artık sıkıldım.

immergas victrix te
    elektrikler kesildiği zaman kombinin devreye girememesi sorunu var
  • Bosch için aldığım fiyat nasıl?
  • quote:

Orijinalden alıntı: t@rik

Bosch için aldığım fiyat nasıl?

tesisat ücretleri,montaj ücretleri şehirden şehire değişebilir
    ama bence normal
  • Teşekkür ederim. Sizlerin ve diğer arkadaşların yardımları sayesinde bir karar verebildim.Tesisatçı neden bosch, onca marka varken fazla tercih edilmeyen bir kombi dedi. Bende başladım saymaya,

-Gerek termostat fiyatı,
    -Gerek premix yoğuşmalı olması,
    -Gerek 3 modilasyon özelliği,
    -Gerek sessiz çalışması,
    -Gerek Buderus' u alması ve onun teknolojisini kullanması v.b.. dedim, satıcı arkadaşım haaaa dedi. oa kadar... Tekrar teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: drezin

Havalar ankara 1-2 gündür ısındı.Bosh clasik condense ile bu şartlarda günlük tüketimim 10 m3 ten 8.5 m3'e düştü. ısıtma 24 saatin 10 saati en az 21.5 C 14 saat 22.5 C de ev. Demekki mart nisan aylarında 8.5 bile yakmayacak. Anestos senin tüketim değerlerin süper hakikaten. ister inanın ister inanmayın 15 senedir sobayı bıraktığım günden bugüne bukadar ucuza bu kadar konforlu ısınmadım. hatta ben ısınmıyor resmen idare ediyordum. 15-16 C lik evlerde hasta olmadan çok rahat uyuyabilirim öyle alıştım bu durumlara yani...

drezin kardeşim ben rizedeyim.ev yalıtımsız gerçi ama yinede buralar çok soğuk olmaz...normal bir kış yaşanır yakıt o yuzden gayet normal olmalı.ama sonuçta çevremdekilerle kıyasladıgımda gerçekten çok memnunum.sende memnun kalmışsın.gözümüz aydın

• 
Sayfa: önceki 795796797798799
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.