Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (690. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 688689690691692
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: anestos123

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Değerli @anestos123,
    İnsan merak edip araştırınca doğru sonuçlara ulaşıyor, bunda sıkıntı yok...
    Kombi kalorifer ayarı 75C olunca, oda sıcaklığı daha çabuk yükselir, ama tesisat suyu 75C oluncaya dek (hatta 75'i geçebilir de) daha uzun zaman geçer ve ısıtma devresinde gaz sarfiyatı daha fazla olur. Fakat bu kullanımda kombi kapanınca daha uzun süre bekler 55C'de kullanımdaki beklemeye göre. Bu yüzden, diyelim 24 saat sonunda her iki kullanım şekli arasında sarfiyat bakımından, 55C'de kullanım lehine %10-15 kadar bir fark beklenir. (Bunu kendiniz de karşılaştırabilirsiniz) Bunun nedenine gelince...

Amma velakin, ha bu sizun servisun hesaplayamadiğu bir şey var, yoğişma dediğun olay, tesisat suyu 40-55C dereceler arasinda olirsa gerçek olayi da...
    Yoksa uçti tasarruf dediğun havaya...

Dostça sevgi ve selam!

ula memint.ula sorinun tamamini niye cevaplamaysunuz.öylemi olu.allah iyiluğunuzi versun .ander kalmiyasun.
    75-55 derece olayini anladum.
    amma velakin diyorum senun gibi ve ilave ediyorum.yukarda bahsettiim modulasyon olayı dedugum gibiysa tamammidur olay .modulasyonmu yapıyor benum fr10.bunu netleşturmem lazım.zira ummetun yuzde 99 i doğalgaz işini bilmeyi.servislerde buna dahildur.sorumu tekrar yazmıyorum yukarda anlatmişim .sağa zağmet gozlerune kesilsunle he o bet surat, bi cevap ver bağa.

olduk profesor.reglaj ayari modulasyon derken terminolojiyi kurduk halbuki taktur herife kombiyi geç kenarada .nedu bu sikinti

memint hocam bimukabele.

Haklısın @anestos123, gözümden kaçmış...
    Oda termostatı istenen sıcaklığa yaklaşırken (geldiğinde değil) her 0,1C derecede alev boyunu biraz daha kısar. Hedef sıcaklığa ulaşıldığında ise kombiyi kapatır. Yani modülasyon, hedef sıcaklığa yaklaşırken gerçekleşir ve istenen sıcaklık elde edilince alev söner. Gaz yanmaz, sayaç dönmez olur.
    Diğer termostatlar hedef sıcaklığa yaklaşırken ekstradan modülasyon yaptırmazlar ve kombi daha büyük alev boyuyla gelir... Hedef sıcaklığa ulaşınca da kapanır. Sıcaklık 1C düşünce kapandığı sarfiyatla kombi tekrar yanar ve tekrar ısıtır. Kombi bu şekilde açılıp kapanırken normal termostatla, modülasyonluda olduğundan daha fazla gaz yakar. Bu yüzden modülasyonlu termostat avantajlıdır.
    Termostat modülasyonlu olsun olmasın, bir diğer avantaj ise evde üşümeden yaşanabilecek en düşük sıcaklıkların ayarlanması ile elde edilir. Özellikle gündüz saatlerindeki 22-23C gibi yüksek sıcaklıkların gerekmediği gece saatlerinde 18-19C ayarlamak, sabah ise yeniden 22-23C'ye getirmek tasarrufu katmerli yapacaktır...

Oldimu şimdu uşağım, mevlam herşeyu gönlune göre versun. Terminoloji de iyi otirmuş ha!...Satarsun sizun heruflere artık...

kombinin aşırı dur kalk yapmasından sa ortalama 45 dereceyle sürekli yanması bana daha avantajlı gibi geldi.yarın termostatı söküp bu şekilde bi 10 saat yakıp sonuçtan sizi bilgilendiririm.çunku ben 55 derece giriş suyunda (maksimum) kombiyi ayarlayıp yaktıgımda oda derecesi 25 e ayarlanmış şekilde 2 saatte 1.5 kw sarfiyat oldu.kombi hiç susmadı tabi:)yahu ben bu mevsimlerde hava guzel ama yine kombiyi kapatmıyorum ki açıp kapamadan dolayı fazla sarfiyat olmasun.halbuki kombi yanarken aynı şeyi yapıyormuş.bu nasıl modulasyon idi 'bilmediğinin ardına düşme' den kasıt bu olsa erek.modulasyon deduk ama bağa kalursa bizi duman edecek habu

ben modulasyonun surekli oldugunu sanıryordum aslında.bu şekilde geçiş mevsimlerinde kombi sürekli dur kalk yapacak belkide gunde 10 kez kapanıp açılacak.bence al 40 dereceye bu mevsimlerde surekli yansın yatmadan kapat daha uygun:)

ismet özel bi dönem demişti; teknoloji bana getirdiklerini geri alsın ben bana getirdiklerini vermeye hazırım.
    bana kalursa ben bu kış ayda 300 -400 lira arası öderim .ne guzel 800 kilo komurle tum evim ısınıyordu.kahrolsun teknoloji yaşasun halklarun kardaşluğu

yahu yeniçeri ağamida özledum ha.çok yakarsam bulurum seni demiş idum oğa.izinimi kaybetturiyi

bi de radyatorlerin giriş bölümüyle çıkış bölümü eşit ısınır gibi bir görüş anladım.benim evde oyle değil ama az da olsa ısı farkı var.girişler yanayi çıkışlar az yanayi.sorun değildir umarım.

ula memint.darlanmaysun hoş. yazayruk da hem öğreniyiruk hem kaynak yapayruk aramuzda.boyle virgul atlamadan cevap yaz bağa.eksuk olmasun

haklarunuzida toptan helal edun bu yakaya.

Değerli @anestos123,
    Severim araştırmaya meraklı insanları. Sen de öylesin, yalnız Amerika'yı yeniden keşfedeceğiz bu gidişle ya haydi hayırlısı...
    Tamam oda termostatını kapat (ama yerinden sökme!) ve kombiyi dediğin gibi 40C'de sürekli yak. Ama karşılaştırmanın eşit koşullarda olması için oda sıcaklığını da sürekli kontrol et (yoksa oda termometresi alman gerek) ve 25,1C olunca kombiyi kapat. Oda sıcaklığı 24,9C olunca kombiyi tekrar yak, 25;1 olunca tekrar kapat, sonra....devamını biliyorsun. Yalnız akşam olunca odayı 25C'de tutabilmen için kombinin ayarını biraz arttırman gerekebilir, 50C yaparsın böyle bir ihtiyaç olursa. Süre dolunca da her iki kullanım şeklini karşılaştırırsın. Süreleri eşit tutmayı unutma ha...
    Bir şeyi merak ettim. Oda sıcaklığının 25C olması fazla değil mi, bebe-dede-nine mi var yoksa iliklerine kadar ısınma durumları mı? DG kömüre benzemez çarpar adamı ha...Oda termostatı ne yapsın, sen vermişsin 25C ayarı "ilk hedefin budur" diye kombiye, mola vermesine fırsat mı kalır? Garibim tık nefes koşturacak tabi... Modülasyon yapsın yapmasın tüm termostatlar seçilen sıcaklığa göre kombiyi yönetir. Hedef büyük olursa koşu da zorlu olur, sarfiyat artar. Şimdi kombiyi termostat değil ben yöneteceğim demektesin, olur tabi ama kayırmaca, şike yok tamam mı, hedef yine 25C ve süre 2 saat. Şayet kombi 40C kalorifer ayarında 25C' oda sıcaklığını tutturamazsa dediğim gibi 50C yaparsın artık kombiyi. Oda termometresini eksik etmeyesin ha...25,1 olunca kapayıp kombiyi; 24,9 olunca açmayı unutmaman senin menfaatine...

Şair güzel der, duygu adamıdır zira, hissiyatla yaşar, konuşur, yazar...Ama kitapları teknolojiyle basılır matbaada, kendi elle yazsa bile...

Yanlış anlamışsın, radyatörlerin sıcak su giren kısmı sıcak, ılık su çıkan kısmı ılıktır; su sıcağını odaya bırakır döner kombiye yeni sıcak getirmeye da. Seni ısıtmayıp kombiye geri mi götürseydi sıcağı yani.

Ula Karadenuzlu hatta Rizelu arkadaşım, ömür adamsınız vesselam. Ha bu sizun yaka olmayaydi, dunya çekulmez bi dunya idu. Ama kömürün saltanatı bunda olmasa da bu doğalgaz da fena deyuldur he...Ha o sıcaklığu da 22-23C'den fazla yapmayasun ama...
    Sağlıcakla...

her gittiğim mekan bana kombiyi sakın aç kapa yapma, kombiyi belli bir ısıda surekli yakman sürekli açıp kapamandan çok daha iyidir.her açıp kapamada kombi çok fazla yakar dedi demekte diyor.

senin bahsettiğin mevzu da 25 dereceye geldiğinde kombiyi niye kapatayım.alırım 35e 40 a yakmaya devam ederim.

bana şunu netleştirin eğer kombi her aç kapa faaliyetinde yakıtı normalinden 1 katı fazla sarfediyormu etmiyormu? termostatın kombiyi oda ısısını yakaladıgında kapatmasıyla ,bizim kombiyi kapatmamız arasındaki tek fark alev boyuysa bu bence atla deve değil.burayı anlamıyorum her ısıyı yakaladıgında kombi kendini kapatacaksa bu süreklilik daha fazla yakıt sarfiyatı değil midir?memint sen işi zorlaştırmışsın.komşularımın oda termostatı yok.önce 55 ile bi ısınıyorlar sonra alıyorlar 40-45 dereceye yola devam diyorlar arasıra 50 derecede yakıyorlar ama ödedikleri hiç 200 lirayı bulmuyor.ula ben bi hesap etttum bu şekilde 300 yetmeyi

benim kombi satte en az 5 kez aç kapa yaptı dün gece.5 kez aç kapa yaptıgında harcadıgıy sürekli 40 ile yanmasıyla harcadıgı enerjiden fazladır sanırım.

Yav, @anestos123 kardeşim karşılaştırma yapacağım dedin, ben de karşılaştırmanın eşit koşullarda olması için kombinin oda sıcaklığına gelindiğinde gereksiz yanmaması adına, oda termostatının yaptığı işi senin yaparak kombiyi kapatman gerektiğini anlatmaya çalıştım. Sen yine istiyorsan kombiyi düşük sıcaklıkta sürekli yak, ama bu durum oda termostatlı kullanıma, yani karşı takıma haksız avantaj sağlar. Sen bilirsin.
    Ula deki o heruflere, kombiyi sürekli açıp kapamaktan bahseden kim, ama ortam yeterunce isındığunda (termometre ile anlaşılır) kombiyi tabiki kapatacaksun, sıcaklık düştüğünde de açacaksun oni. Asıl bunları yapmazsan yaktığın gaz artar, sürekli kombi yanacak ve bir de tasarruf edeceksun he...
    Bir güneştir, evi isıttığında kapatamadiğun ona dokunmayasun ha...
    Sor bi yol kombiyi önce 55'de yakıp isınınca 40-45'e duşirenlere, oda sicakliğu kaç derecelere geliyormuş da ısınıylarmış, sonra derece kaça iniyormuş? Deki onlara, ha bu forimda memint deyi bi heruf boyle boyle deyi, sıcaklık kontrol edulmeden kombiyi ne zaman açıp kapayacağınizu pilemezsinuz dediğimu iletesin onlara...Sana göre daha az gaz yakıyorlarsa, ayrıca evlerin cephe, yalıtım vb özellikleri, sonuç olarak ısı ihtiyaçları da farklı olabilir. Kısacası kontrollü karşılaştırmalar her zaman gerçek sonuçları verirler değerli anestos123...Sen önce önerdiğin karşılaştırmayı yap sonra tekrar değerlendirelim birlikte...

ola memint gene yerlanbir olduk bu aykirluklara

ben termostatsız kombilerin manuel olarak mesela 55 derecey7e ayarlandıklarında sürekli olarak o ısıda çalıştıklarını sanıyordum.halbuki ayarlanan dereceye geldiklerinde onlarda kapanıyormuş:)
    bunu yeni öğrendim.

ben denememi yapamadım zira termostatun kafasini çikarunca kombi iptal oldi:)
    ama gece bir deneme yaptım saat 22:00 den sabah 7 ye kadar ısıyı 23.5 dereceye ayarladum ve yattum.sabah 7 de baktum ne kada yakmişim baktum ki 1.857 metrekup yakmiş.fena değilmiş ula dedum

ben şuni anladum .ula millet yalan konişiyi.o az yakayruk diyenlerun alayi yalanci
    az yakmayler ısınmayiler mesela bugun biriyle görüştüm deyiki alıyorum kombiyi 35 dereceye surekli yanayi yahu benum ev o derecede hiç çalışmaz çunku evun içi surekli 22 derecede yada oda termostatum bozuktu mecbur 23.5 edeyrumki petekler bi ısınsun yoksam hiç çalişmayacak meret

yani el sonuç şudur şu an için; hiç yakmayi kış boyu atletlan oturdum ama 150 ödedum diyenler beyuk yalancidule

Bir güneştir, evi isıttığında kapatamadiğun ona dokunmayasun ha... habu lafuni çerçeveletu evun köşesine asacağum.sen beni biturdun.YANSUN DERELEEE.beni mesajsuz birakma yiğidum.optum gozlerunden

Kardeşum @anestos123,

Termostatsız kombi tamamen senun emrundedur, ister kesintisuz çalıştır, ister ısınınca kapa oni derece tam olinca...Bağa sorarsan ayara gelduğunde kapa oni derum, fazla gaz yemesun senunki. Alışmasun comertliğe...

Az yakayruk diyenlerun derecesi düşüktür dediğun gibi.

Aman oda termostatını fazla kurcalayup hepten ayurma ıskartaya. Sen yorulinca o yönetecek kombiyi!...

Ne dereler yansun ne de ormanlar...Yaşasun derelerun kardeşliğu demek lazim.

Mahsus selamlar!...

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: xvtndss

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: xvtndss

60 ar metrekare 2 bitişik müstakil ev(gecekondu) yer ist doğalgaz kutusundan çikan boruda bizim için bırakılmış ağız var (ağiz 1 evlikmiş 2 ev için nbüyütmek gerekiyormuş)
    tek deprem cihazı takılacak ana kolon 11 mt civarı saatlerden sonra 2 ev için kombi ve ocaklara kadar25 mt
    kombiler u 52 buderus petek termo teknik
    1 ev 4 parça petek toplam 6 mt 1 havlupan 4900tl nakit
    2 ev 5 parça petek toplam 6.6 mt 1 havlupan 5000 tl nakit

başka firma petekler proterm kombi aynısı vanalara ve borulara marka söylemedi9500 tl 5000 peşin 1500 e 3taksit
    bu fiyat normalmidir

buderus u 052 tercih edilebilecek bir kombi
    ama peteklerde termoteknik ve protherm yerine
    "demirdöküm plus" tercih edin.
    tesisat borusu: deliksiz alüminyum folyolu boru tercih edin. marka olarak:dizayn,vesbo,kalde olabilir
    bu boru cinsi oksijen geçirgenliği az oldugu için
    ileriye dönük kombinizi ve kombinizin eşanjörünü korur
    60m2 bir ev için 6mt petek+1 havlupan bana fazla geldi. evin ısı kaybı çok mu fazla
    net net odaların m2 sini yazarmısınız?

evlerin biri 53 m2 biri 55 60 m2 arası
    evler 3 oda mutfak wc odalar 13 12 10 10 10 9 metrekare mutfaklar 10 8 metre kare hol 4 metrekare evlerin biri eski pirket biri tuğla ısı yalıtımı yok tavanlar ahşap petekleri ben fazla istedim dediğiniz malzemeyi istersem fiyat ne kadar olur tşk

aynı fiyat üzerinden anlaşmaya bakın,sonuçta 2 ev yaptıracaksınız

demirdöküm plus petekler önemli.çünkü piyasadaki en kaliteli petekler bu marka
    ayrıca folyolu boru da önemli.kombinin ömrü uzar
    2 ev yaptıracaksınız
    yerinizde olsam aynı fiyat üzerinden anlaşmaya bakarım,olmadı başka doğalgaz firmalarından teklif alın

başka yerden fiyat aldım o çift deprem vanası dedi petekler demirdöküm 10 500 tl 7 taksit bide akıllı boru diye bir boru gösterdi kalde onu yaptırırsak 10 900 tl fiyatı yükselten ana kolon dedikler boruda tek deprem cihazıyla biri kolona 940 tl derken dieri 2000 tl istiyor bu fiyat farkını anlamadım bide bu akıllı boru hakkında bilgi verirmisiniz teşekkürler

• Arkadaslar Bosch clasic condanse aldım. Dikkatimi çekti baca borusundan baya bi buhar çıkıyor. Bu normal mi?
  • Merhaba
    Bosch classic condense, FR10 oda termostadı aldım.

oda termostatını ayarlarından 55e getirdim. 23 derece ayara getirdim. kombi ustundeki degeri 6 kademede.
    oda termostadı korıdorda.

kombim sureklı calısıyor 55 de cok nadır duruyo ama ben 20 dereceye ulasamıyorum. usuyorum. salondaki petekte sorun var yarısı ısınıyo. bılıyorum etkıler. ama en azından 22-23 dereceyi bulmam gerekmiyor mu? komsular 45 derecede cok ıyı ısınıyoruz dıyolar. ustadlardan yardım. ne yapmam gerekir.

Evimin özellikleri;
    Şuan oturduğum ev sıfır ekim 2010'da taşındım.Toplam 20 daire var ben 1. kattayım (giriş üstü) Geçtiğimiz kış merkezi sistemle ısındık. Mütahit binayı yaparken doğalgaz tesisatınıda döşedi.Bulunduğum ilçeye doğal gaz geldi ve geçiş yapacağız.

-Ankaranın bir ilçesindeyim. Ankaraya göre yaklaşık 3 derece daha soğuk oluyor.
    -Toplam petek boyu 6,5 metre Baymak maiç kullanım toplamı yaklaşık 91 metrekare.
    -Camlar çiftcam pimapen.
    -Ev kuzeye bakıyor (Akşama doğru saat 4-5 ten sonra güneş almaya başlıyor. Diğer tarafı doğuya bakıyor fakat yan tarafta bina oduğu için pek güneş almıyor.
    -Binanın dış yalıtımı yapılmış durumda.
    -Dairemin alt katı daha küçük. Yani kuzeye bakan dış cephesi alt kata göre 1 metre civari dışa doğru çıkıntı var.

----------metrekare-----petek uzunluğu
    salon-------25,6---------200 cm Termostatik vana takılı
    Antre-------11-----------60 cm
    Tuvalet-----2,1----------yok
    Banyo------3,8----------50 cm
    Mutfak-----10,4---------50 cm
    Yatak od.--13,1--------100 cm
    Küçük od.--9,3----------90 cm Termostatik vana takılı
    Oturma od.15,5--------100 cm Termostatik vana takılı
    TOPLAM----90,8--------650 cm

• quote:

Orijinalden alıntı: justjust

Merhaba

oda termostatını ayarlarından 55e getirdim. 23 derece ayara getirdim. kombi ustundeki degeri 6 kademede.

kombim sureklı calısıyor 55 de cok nadır duruyo ama ben 20 dereceye ulasamıyorum. usuyorum. salondaki petekte sorun var yarısı ısınıyo. bılıyorum etkıler. ama en azından 22-23 dereceyi bulmam gerekmiyor mu? komsular 45 derecede cok ıyı ısınıyoruz dıyolar. ustadlardan yardım. ne yapmam gerekir.

Evimin özellikleri;
    Şuan oturduğum ev sıfır ekim 2010'da taşındım.Toplam 20 daire var ben 1. kattayım (giriş üstü) Geçtiğimiz kış merkezi sistemle ısındık. Mütahit binayı yaparken doğalgaz tesisatınıda döşedi.Bulunduğum ilçeye doğal gaz geldi ve geçiş yapacağız.

-Toplam petek boyu 6,5 metre Baymak maiç kullanım toplamı yaklaşık 91 metrekare.
    -Camlar çiftcam pimapen.
    -Ev kuzeye bakıyor (Akşama doğru saat 4-5 ten sonra güneş almaya başlıyor. Diğer tarafı doğuya bakıyor fakat yan tarafta bina oduğu için pek güneş almıyor.
    -Dairemin alt katı daha küçük. Yani kuzeye bakan dış cephesi alt kata göre 1 metre civari dışa doğru çıkıntı var.

SON SAYFALARDA DİKKATİMİ ÇEKTİ

"BOSH KOMBİ ALDIM PETEKLER ISINMIYOR EV ISINMIYOR" TÜRÜNDE ÇOK SAYIDA ŞİKAYET GELMEYE BAŞLADI ACABA BU MARKADA BİR ISI SİRKÜLASYONU SORUNUMU VAR..

• peteklere dokunuyoryum ısı ıyi gibi gozukuyor.
  • quote:

peteklere dokunuyoryum ısı ıyi gibi gozukuyor.

ısı kaybınız fazla olabilir evin altı boş ise

kombi derecesini artırın 60 - 70 derecede oda termostatınız var nasılsa bu şekilde bir deneme yapın
  • quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

kombi derecesini artırın 60 - 70 derecede oda termostatınız var nasılsa bu şekilde bir deneme yapın

Alt kat dolu ama pekte evde durmuyolar. yarın 70 derece deneyecegim. bısey daha soracam.
    baca borusundan baya bi buhar çıkıyor. Bu normal mi?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: korkmaz35000

herhalde baymak bu siteye reklam vermiyor. baymak yazdın mı alter atıyor gibi. millet ağzına dolamış buderus, vaillant, viesman vb. anladık onalr iyi hoşta. ben baymak almak istiyorum diyince hiç mi kullanan, satan, alan yok be kardeşim. bilgi alamıyacakmıyız bu kombi hakkında.

reklamla ne alakası var.ne demek istiyorsunuz? kimin alteri atıyor
    kim ağzına vaillant viessmann buderus u dolamış
    bu başlıkta 3-5kişi yardımcı olmaya çalışıyoruz
    ne demeye getiriyorsunuz
    daha acık yazarmısınız
    burda 3-5 kişi tamamen iyi niyetle,tamamen karşılıksız marka gözetmeksizin birşeyler yazmaya çalışıyoruz
    lütfen başlığın ahengini bozmayın

niye zorunuza gidiyor bilmiyorum. bu baymak hakkında yazdığım 5 . msj. ben görüşümü söyledim. diğer markaların adı geçtimi hemen cvp yazılıyor. ama baymak dendimi ses yok. bu nedenle tepkimi belirttim. bu konuda 231. sayfadayız toplasan 10 baymak yazısı var. bence bir kısıtlama var. yanılıyorsamda kusura bakmayın.

• quote:

quote:

quote:

herhalde baymak bu siteye reklam vermiyor. baymak yazdın mı alter atıyor gibi. millet ağzına dolamış buderus, vaillant, viesman vb. anladık onalr iyi hoşta. ben baymak almak istiyorum diyince hiç mi kullanan, satan, alan yok be kardeşim. bilgi alamıyacakmıyız bu kombi hakkında.

reklamla ne alakası var.ne demek istiyorsunuz? kimin alteri atıyor
    kim ağzına vaillant viessmann buderus u dolamış
    bu başlıkta 3-5kişi yardımcı olmaya çalışıyoruz
    ne demeye getiriyorsunuz
    daha acık yazarmısınız
    burda 3-5 kişi tamamen iyi niyetle,tamamen karşılıksız marka gözetmeksizin birşeyler yazmaya çalışıyoruz
    lütfen başlığın ahengini bozmayın

niye zorunuza gidiyor bilmiyorum. bu baymak hakkında yazdığım 5 . msj. ben görüşümü söyledim. diğer markaların adı geçtimi hemen cvp yazılıyor. ama baymak dendimi ses yok. bu nedenle tepkimi belirttim. bu konuda 231. sayfadayız toplasan 10 baymak yazısı var. bence bir kısıtlama var. yanılıyorsamda kusura bakmayın.

"zorunuza giden" lafını size iade edeyim
    ya ben anlatamıyorum ya siz anlamak istemiyorsunuz.yazdığınız cümlelerin farkında değilsiniz
    ya siz ne demeye getiriyorsunuz.amacınız polemik ise başka bir konu açın,

yazdığınız mesaj forum tarafından silindi.demek ki kurallara aykırı yazıyorsunuz
    görüşünüzü söylediniz ama hakaret vari bir şekilde söylüyorsunuz.bana ne baymak tan,burada hemen hemen bütün markalar öneriliyor.
    vaillant,buderus,ferroli,eca,immergas,viessmann,demirdöküm,ariston,bosch hatta airfel
    zaten geriye ne kaldı. fason üretimi protherm ve baymak kaldı
    neden baymak önermiyorum. ozaman iyi okuyun
    müteahhid bir dostum.sıfır yaptığı apartmanlarınnın birine baymak lambet diğerine baymak luna taktı
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=BAYMAK-Lambert-Hermetik-Konvansiyonel-Kombi-%2820640kcal/h%29-24kw-20640--197
    http://www.kombi.com/urun.php?prod=BAYMAK-Falke-HCY-Hermetik-Konvansiyonel-Kombi-%2820640kcal/h%29-24kw-20640--200

10 ar dairede 2şer fire verildi. hemde 6-7 ayda.yani 2 apartmanda 2 şer daireden 4 daire eder.sıcak su sorunu oldu.ayrıca foruma gelip te baymaktan şikayetçi olanlara rastladık.şikayet listelerinde kombisi bozulupta yedek parça bekleyenlere rastladık
    baymak şöyle piyasayı etkileyecek bir kombi üretti de kendi adıma konuşuyorum ben mi önermedim
    illaki baymak önerisi istiyorsanız brötje serisi iyidir. ama bu kombinin sadece logosu baymak. gerçek adı brötje dir

bilmiyorsanız başlığı iyi okuyun. bu başlıkta yardımcı olmaya çalışan 3-5 kişiden biriyim.haliyle yazdıklarınız beni de ilgilendirir
    öyle ortaya lafı atıp ta ben görüşümü söyledimle olmuyor bu işler
    madem baymak almak istiyorsunuz buyrun alın,size engel olan da yok.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

Alt kat dolu ama pekte evde durmuyolar. yarın 70 derece deneyecegim. bısey daha soracam.
    baca borusundan baya bi buhar çıkıyor. Bu normal mi?

Evet bende Eca kullanıyorum yaklaşık 2,5 metre baca uzatması var ve dediğiniz gibi buhar çıkıyor.

• quote:

Merhaba

Evimin özellikleri;

-Camlar çiftcam pimapen.

Her ne kadar mevcut tesisat ve peteklerle merkezi sistemda ısınmış olsanız da kombiyle ısınmaya geçerken, dengeli ısınma bakımından bir kaç adımla kontrol etmenizde yarar var diye düşünüyorum:
    1. Tün petek vanalarını tam açık duruma getirin, termostatik vanaları son kademeye ayarlayın.
    2. Kombiyi ve oda termostatını bahsettiğiniz (55C--22C) ayarlara getirip kombiyi çalıştırın.
    3. Kolektör borusu ve tüm petek sıcak su giriş kısımlarının ve peteklerin ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Kolektör borusu ve petek girişleri yeterince sıcaksa, kombiden kaynaklı ısıtma ve sirkülasyon sorunu olmadığı söylenebilir.
    4. Isınmayan veya az ısınan, girişi sıcak ama çıkışı diğer peteklere göre daha soğuk peteklerde hava kontrolü, keza kolektör borusunda hava kontrolü yapın. Hava olmasa bile hava çıkışından bir miktar suyu akıtın, kirli su varsa tamamen normalleşinceye dek akıtın. Eksilen suyu kombiyi kapatıp takviye edin.
    5. Buraya kadarki adımları izkeyip sorunları giderdiyseniz, tüm peteklerin ve ortamın ısınmasını bekleyin. Tam ısınma sağlanınca, alanlar arasında ısıl dengesizlik olup olmadığını, mümkünse elde termometre her odayı ayrı ayrı ölçerek belirleyin. Isı hesaplamaları titiz yapılıp petekler buna göre belirlendiyse odalar arasında önemli oranda ısıl dengesizlik oluşmaması beklenir. Belki çocuk odası olarak düşünülen odanın petek metrajı özellikle fazla tuttulmuş olabilir. Bu odanın diğerlerine göre fazla ısınması amaçlanmıştır. Yalnız 15 m2 oturma odasındaki 100cm (zannederim 22/600 yani 11x60cm) peteğe termostatik vana, eğer hiç kullanmayacaksanız bu odayı o zaman 20-22C kademesinde, değilse 22-24C'de kullanılmalı diyebilirim
    6. Kombi kalorifer sıcaklığı 55C iken kombi beklemeye geçemiyorsa 60C yapabilirsiniz, ama daha yukarı çıkmayın yoğuşma çok azalır hatta kaybolur.
    7. Eğer bu aşamaya kadar gelemediyseniz sorunu teknik servise danışmakta yarar var...

• demirdöküm aden alma.
  • quote:

Arkadaslar Bosch clasic condanse aldım. Dikkatimi çekti baca borusundan baya bi buhar çıkıyor. Bu normal mi?

Normalde yoğuşmalı kombilerin bacasından klasik kombilere göre daha az su buharı çıkması beklenir. Su buharı sıcaklığını tesisat suyuna vererek yoğuşur ve oluşan asidik yoğuşma suyu, tahliye borusunun lavabo giderine bağlanmasıyla atılır. Yoğuşmanın gerçekleşmesi için kombinin en fazla 60C'de, daha doğru bir ifadeyle tesisattan dönen su en fazla 50C olacak şekilde yanması gerekir...
  • Evim net 115 metrekare. 20 binlik Demirdöküm Nitron kombi kullanıyorum. Geçen yıl Aralıkta taktırdım. İlk başlarda gaz ayarı vs. dolayısıyla epey servis uğraştı. Ama demirdöküm servisinden memnunum. 2,5 saat kombi başında yaptıkları ayarı test ettiler. Ama 55-60 dereceye ayarlı kombi nedense bir saatte ancak hedef sıcaklığa ulaşıp kombiyi kapatıyor. 40-45 derecelerde sorun yok ama 60 dereceye ayarladığımda +5 derece üzerinde 65 derecede kapatması gerekirken, iki saatte ancak kapatıyor. Sanırım tesisatla ilgili bir durum. Neyseki kombi program saatli. Sabah 8:00 dan akşam 17:00 a kadar evde kimse yok. 16:00 a ayarlı, ben gelene kadar kombi yanıp evi ısıtıyor. 17:00-24:00 saatleri arası 8 dakika yan, 17 dakika bekle şeklinde ayarladım. 55-60 dereceye getiriyorum 8 dakika yanıyor, sonra durup 17 dakika sonra tekrar çalışıyor. Ev ısınıyor, sorun yok. Çünkü sirkülasyon pompası çalışmadığından peteklerdeki sıcak su evi belli bir süre daha ısıtıyor. Gece 00:00 dan sabah 8:00 a kadar 40 dereceye alıyorum. Normal düzende kendi otomatiği ile çalışıyor. Sabah 08:00 da duruyor. Yakıt tasarrufum inanılmaz oldu. Şu an havalar çok soğumadı. 42 derecede sadece 17:00-24:00 saatleri arası yanıyor. Ev 22-23 derecelerde. Günlük banyo mutfak dahil 1,8 metreküp harcıyorum. Ev Samsunda, alt ve üst bu sene doldu. Dıştan yalıtım yapılmamış yeni bina. Benim kombinin program saatini bir nevi oda termostatı gibi kulanıyorum.

• Merhaba arkadaşlar,

memint ve disintegration'ın tavsiyeleri doğrultusunda yaptırmayı düşündüğüm tesisatla ilgili fiyatların (İstanbul-Avrupa yakası için) normal düzeyde olup olmadığını yazabilirseniz çok sevinirim.

- Tesisat işçiliği
    - Proje (doğalgaz sobalı idi ev, kombi için tekrar çizilmesi gerekecek)
    - Doğalgaz tesisatında eklemeler ve çıkarmalar yapılacak dolayısıyla
    - 6.10-6.20 metre DD Plus petek,
    - 50-60 cm Havlupan
    - 2 Termostatik vana (ECA), diğer vanalar da yine ECA
    - Borular "Dizayn" ve/veya "Kalde"

Kombi olarak 20000lik normal (yoğuşmasız) şu üç kombi için yukarıda yazılanlar dahil aldığım peşin fiyatlar:

Ferroli Domitech olursa: 3700 TL
    Vaillant 242/5 Plus olursa: 4100 TL
    Buderuss U052 olursa: 4200 TL

Henüz bir pazarlık yapmadım. O yüzden biraz daha inebileceklerini umuyorum. Eğer çok uçuk değilse anlaşıp başlatabilirim. O yüzden fikirlerinizi yazarsanız sevinirim. Fiyat indirmek yerine "şunu da" ekletip aynı fiyata anlaşmaya çalış" dediğiniz bir madde de varsa onu da yazarsanız sevinirim.

Çok teşekkürler

• Uzman arkadaşlardan yardım istiyorum.
    ev ankarada.
    130 m2 giriş altında garaj ve bina boşlukları var. cephe kuzey ağırlıklı. iki balkon var büyükçe biri camlı diğeri açık.
    şu anad amüteahhidin taktığı 15 yıllık bir kombi var yenilemeyi düşünüyoruz. ev hem kuzey hem de altının boş olmasından dolyı yeterli ısınmayı sağlamıyor. tabi kombininde eski etna adında bişi olması ve arıza çıkarmasıda cabası.
    petekler dd.

sonuç olarak yalıtım yok binada.

bosch silver serisinden bir kombi öneren oldu inceledikten sonra 2400 gibi fiyat vermiş kombi+altındakibazı boru ve vana sistemi değişliği dahil.

sizin bana önerebileceğiniz alternatifli bir kombi olabiri mi arkadaşlar.

bosch silver serisi kullanan ve yorumda bulunmak isteyen var mı.

teşekkürler takipteyim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seferzafer -- 25 Ekim 2011; 11:42:41 >
  • merhaba forumdaki uzman arkadaşlar sizlerin değerli fikirleri ile vailant kombi aldım çok mennunum

eğer fikir ve bilgi sahibi olan arkadaşlar arkadaşımın kombisi arızalı arızasıda yardımcı olurlarsa çok sevinirim. peteklerini yeni değiştirdi demirdöküm petek aldı kombisi resimde olan vailant marka arızası şu şekilde peteklerin sadece üst kısımları ısınıyor alt kısımları ısınmıyor sorun neden olabilir.
    4 tane kombici cagırmışlar her kafadan farklı farklı sorun söylemişler sorunu çözememişler... yok biri pompası bozuk demiş pompayı degiştirmiş birisi termostat arızalı demiş termostatı degiştirmiş başka bir ustada vanalar çapraz baglanmamış demişler o yüzden ısıtmıyor demişler acaba sorun nerdedir bilgi alabilirmiyim ?bi ustada abi vailant kombi aldıktan sonra petekleri değiştirirsen böyle sorunlar yaşabilirsin uyum saglamıyor demişler. kombinin sıcak suyunda hiç bir problem yok

resimler ektedir.

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

,

• baya yararlı bir konuşmu şgeç farkeetim ama olsun takipteyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: blk_55

Evim net 115 metrekare. 20 binlik Demirdöküm Nitron kombi kullanıyorum. Geçen yıl Aralıkta taktırdım. İlk başlarda gaz ayarı vs. dolayısıyla epey servis uğraştı. Ama demirdöküm servisinden memnunum. 2,5 saat kombi başında yaptıkları ayarı test ettiler. Ama 55-60 dereceye ayarlı kombi nedense bir saatte ancak hedef sıcaklığa ulaşıp kombiyi kapatıyor. 40-45 derecelerde sorun yok ama 60 dereceye ayarladığımda +5 derece üzerinde 65 derecede kapatması gerekirken, iki saatte ancak kapatıyor. Sanırım tesisatla ilgili bir durum. Neyseki kombi program saatli. Sabah 8:00 dan akşam 17:00 a kadar evde kimse yok. 16:00 a ayarlı, ben gelene kadar kombi yanıp evi ısıtıyor. 17:00-24:00 saatleri arası 8 dakika yan, 17 dakika bekle şeklinde ayarladım. 55-60 dereceye getiriyorum 8 dakika yanıyor, sonra durup 17 dakika sonra tekrar çalışıyor. Ev ısınıyor, sorun yok. Çünkü sirkülasyon pompası çalışmadığından peteklerdeki sıcak su evi belli bir süre daha ısıtıyor. Gece 00:00 dan sabah 8:00 a kadar 40 dereceye alıyorum. Normal düzende kendi otomatiği ile çalışıyor. Sabah 08:00 da duruyor. Yakıt tasarrufum inanılmaz oldu. Şu an havalar çok soğumadı. 42 derecede sadece 17:00-24:00 saatleri arası yanıyor. Ev 22-23 derecelerde. Günlük banyo mutfak dahil 1,8 metreküp harcıyorum. Ev Samsunda, alt ve üst bu sene doldu. Dıştan yalıtım yapılmamış yeni bina. Benim kombinin program saatini bir nevi oda termostatı gibi kulanıyorum.

Siz baya tasarruflu kullanıyorsunuz ben bu havalarda Afyon.da günlük yakıt 4-5 m3 oluyor Eca piremiks kullanıyorum 3 çocuğum var ve sıcaklık 24-25 c den aşağı olmuyor. Termostat almayı düşünmeyenler için program saatli kombiler avantajlı oluyor.

Bende Eca için Lago FB oda termostatı almayı düşünüyordum ancak günlük en fazla 2 değişik gece ve gündüz modlu program oluyormuş bana günlük 4 yada 5 dilimli haftalık program gerektiği için honeywel.in haftalık programlı saatinden alacağım. Kombiyi sıcaklık ayarını günlük 2-3 defa değiştirmek bana uygun gelmiyor bu nedenle programlı termostat alıp bir kere ayarlayıp keyfime bakacağım.

• 
Sayfa: önceki 688689690691692
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.