Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (644. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 642643644645646
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: emrecirci

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: emrecirci

Selam Arkadaşlar
    öncelikle belirtmek isterimki forumnuz süper bu güne kadar sorunlarımı cevaplarımı forumu okuyarak cevap buldum....
    lakin size bir soru sormak isterim
    Evimizde 2 senedir doğalgaz kullanıyoruz 2 senedir ocak ve şohbende çok memndunduk bu sene kombiye geçme kararı alındı, evimiz 4 katlı çift daireli 4+1 200 metrekare yaklaşık 8-9 metre arasında petek var, ev 2005 yapımı camları pimapen (baya sağlam yalıtım açısından) camlar ısıcamlı, yalıtım olarak sandviç panel var iki duvar arasında yalıtım malzemesi, evimiz kooparatiftir mütait işi 24 kişi bir araya gelip kendileri yaptırmış değil yaptırdıkları zaman araştırıp dışardan olan yalıtımdan daha iyi olduğu için bunu yaptırmışlar, tüm kirişler kolonlar ve duvarlar yalıtımlı ancak benim kafamda soru işareti var forumdan araştırdığım kadarı ile dışardan yapılan yalıtım daha iyiymiş sanırım, fakat merkezi ısınmada gayet iyi ısınıyorduk evimiz 2 kat ara kat ve güney cepheli. Kombi seçimini apartman olarak beraber seçtik Viessmann Vitodens 100 W yoğuşmalı aldık 3,000 tl peşin olarak montajı dahil, fiyat bana biraz pahalı geldi ama Sivas'ın ilçesindeyiz malum yapacak bişey yok gibi, sizlere sorum ısınma açısından sıkıntımız olurmu ? kombi seçimimiz doğrumu ? bide antre ve iki banyodaki petekler hariç diğer peteklere termostaik vana takacağız. eksiklerimizi yanlışlarımız söylerseniz sevinirim evin ve tesisatın özelliklerinide tekrar aşağıya yazıyım

Kombi : Viessmann vitodens 100 w
    yalıtım : Çift duvar arası sanviç panel (zemin ve tavanlar asmolen)
    Tesisat : Mobil
    petekler :8-9 metre arası (tam emin değilim akşam oda metrekareleri ve petek boylarını tam detaylı yazmayı düşünüyorum)
    Ev m2 :200
    cephe :güney
    kat :2 kat (ara kat )

şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler

Merhaba,

Sivas İç Anadolu'nun en soğuk ili olup ısı kaybı değerleri açısından Erzurum'la aynı bölgede değerlendirilir. Gerçi kombiyi aldık demişsiniz ama umarım evinizin ısı kaybı hesapları işi bilen kişilerce yapılıp gerekli kombi ısıl kapasitesi belirlenmiştir. Akşam tekrar mesaj yazarken aşağıdaki konulara açıklık getirirseniz detay hakkında bilgi sahibi oluruz ve sağlıklıı değerlendirmelerle geri döneriz zannediyorum.

1. Vitodens 100 ün kaç Kw olanını aldınız? 26 mı 35 mi?

2. Radyatörlerinizin tipi panel mi? Panelse genişlik (kalınlık), yükseklik ve uzunluk ölçüleri nedir? Oda oda yazarsanız iyi olur. (Marka belirtin.)

3. Radyatörleriniz dökümse, dilim yüksekliği va oda oda kaç dilim olduğu bilgisini de yazın. Markası?

4. Merkezi sistemle iyi ısınıdığınızda acaba kazan suyu sıcaklığı kaç derecelerdeydi? Peteklere el değmeyecek durumdayken mi ısınıyordunuz?

5. Eviniz net 200 m2 mi? Yani balkonlar hariç (varsa kiler vb dahil) net ısıtılacak alan kaç m2?

6. Geçen senelerde, tüm petekler tam açıkken diğer odalardan fazla ısınan ve/veya petek kısma/kapatma ihtiyacı hissettiğiniz oda(lar) oldu mu?

Kolay gelsin!

verdiğniz cevaplar için teşekkür ederim sorularınızı büyük bir zevkle yanıtlıyorum
    1. Vitodens 100 26 kw
    2. radyatörlerin markası saniterm
    3. radyatörler dilim değil yeni tiplerden
    4. Merkezi sistemde sanırım kazan sıcaklığı 60derece civarında yanıryordu el değmeceyek kadar peteklerin ısındığı zannetmiyoruz.
    5. Ev net 175 metrekare
    6. Salon daki 1 peteğin teki devamlı kapalı konumdaydı 27 - 28 derecelere kadar çıkıyordu, oturma odası tek petek kapatmıyoduk ama burasıda iyi ısınıyordu camı açıyorduk.

odaların metekaresi ve petek ölçüleri

mutfak :20,7 m2 130x60 petek
    salon :42,5 m2 2 adet 240x60 petek
    o.odası :18,48 m2 130x60 petek
    çocuk odası :4,26 m2 60x90 petek
    çocuk odası :13,64 m2 60x90 petek
    yatak odası :18,9 m2 130x60 petek
    antre :14,8m2 90x60 petek
    hol :11,1 m2 petek yok
    tuvalet :3,45 m2 petek yok
    banyo :10,25m2 130x60 havlupan
    e. banyosu :2,94 m2 60x60 havlupan
    kiler :5,4 m2 petek yok

antre ve 2 banyo hariç termostaik vana takmak istiyoruz acaba geeksiz fazlamı olur ?

Değerlendirmelerimi sıralarsam:

1. Verdiğiniz rakamların toplamı 166,42 m2 ediyor. 175 m2 kabul etsek bile, ara kat ve iyi yalıtıma sahip olması nedeniyle Vitodens 100 26Kw soğuk kışlarda bile sizi ısıtacaktır. (200 m2 net alan için yetersiz olabilirdi.)

2. Peteklerinizin dağılımına gelince...

mutfak :20,7 m2 130x60 petek...YETERLİ
    salon :42,5 m2 2 adet 240x60 petek.......130-140 CM FAZLA ---> BİRİNE TERMOSTATİK VANA KONMASI UYGUN
    o.odası :18,48 m2 130x60 petek........YETERLİ
    çocuk odası :4,26 m2 60x90 petek.........30 CM FAZLA, KAPI AÇIK OLURSA SORUN OLMAZ
    çocuk odası :13,64 m2 60x90 petek......... 30-40 CM DAHA EKLENEBİLİR
    yatak odası :18,9 m2 130x60 petek........ YETERLİ
    antre :14,8m2 90x60 petek...........YETERLİ
    hol :11,1 m2 petek yok...............70X60 KONABİLİR
    tuvalet :3,45 m2 petek yok
    banyo :10,25m2 130x60 havlupan.....YETERLİ
    e. banyosu :2,94 m2 60x60 havlupan......YETERLİ
    kiler :5,4 m2 petek yok...............

Toplamda 60cm yükseklikte 9,60m ve 90cm yükseklikte 120cm panel radyatörünüz var. 90cm petekleri ısıl değer olarak diğerine eşitlediğimizde genel toplamda 60cm lik yaklaşık 11,20m peteğiniz var (havlupanlar hariç) diyebiliriz. Bu petek mesafesi, kombinizi yoğuşma derecelerinde (40-60C arası)yaktığınızda sizi ısıtabilecek yeterliliktedir denebilir. Bu kış bu şekilde mevcut peteklerinizi kullanırsınız. İhtiyaç olursa önerdiğim petek ilavesini (özellikle hol için) gelecek yaz yaparsınız, artık bu size kalmış.

3. Termostatik vanayı öncelikle salondaki peteklerden birine koymanızı kesinlikle öneririm. Ayrıca çok ısınan oturma odasına da konabilir. Buralara termostatik vana koyduğunuzda ve örneğin 21-22 derecelere ayarladığınızda, fazla ısı diğer alanlara yönlenecek ve oralar daha kısa sürelerde ısınabilecektir. Dolayısıyla kombiniz daha az gaz yakacak ve odalarınız dengeli ısınacaktır. Bu alanlar dışında, tüm odalara termostatik vana uygulanması gereksiz masraftır.

4. Belki kömür yaktığınızda, eviniz fazla ısınınca kazanı elektronik olarak vaya herhangibir araçla kısıp, gerektiğinde tekrar açamıyordunuz. Ama artık ısı üretimini yönetip sınırlandırabileceğiniz bir ısı kaynağınız var. Ve kombileri en iyi şekilde termostatlı oda kumandaları yönetir. Bu yüzden size oda termostatı kullanmanızı öneririm. Tercihen en çok kullandığınız odaya veya antre-holdeki duvara, güneş görmeyecek ve peteklerden uzak olacak şekilde monte edersiniz ve sizi üşütmeyecek en düşük derecelerde kullanırsınız. Oda kumandaları, termostatik vanalardan farklı ve üstün bir özellik olarak, ayarladığınız sıcaklık değerlerine ulaşıldığında kombiyi tamamen kapatarak ortam sıcaklığı düşmedikçe tekrar kombiyi açmazlar. En önemli tasarruf da budur zaten.

İyi akşamlar...

• arkadaşlar türk sermayesini yabancı markalara verip paramızı sokağa atmayalım aynı işlevi yapan türk malı nı tercih edelim sütten ağzım yandı yoğurdu üfleyerek yiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: venero

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: venero

Mrb...
    Yeni aldığımız eve bizim de tesisat, kombi ve radyatör almamız gerek yardımcı olursanız veya fikir verirseniz sevinirim arkadaşlar...

Ev dubleks, brüt 275m2, net 249m2,

yaklaşık 12 m radyatör ve 2 adet havlupan alacağız galiba(yan evdeki yaklaşık).

Evin dış yalıtımı yok, çatı yalıtımı var(en üst), kombi mutfağa konacak. İç tesisat da yapılacak. Ben yoğuşmalı Viesmann veya Buderus düşünüyorum ama 26kw falna yetmeyecek galiba. Önerileriniz var mı? Daha önceki evimizde BAYMAK & BRÖTJE 31kw yoğuşmalı kombi kullandık 100m2 için, kombi güzel ancak tek eşanjörlü ve anlayacağınız üzere mühendislik ve işçilik fiyaskoydu, adamlar buhar tahliye borusunu yağmur giderine taktıkları için ilk yağmurda kombinin içi su doldu, böyle aletin içinde sular fışkırıyordu, servis geldi beyni değişecek dedi, 500 lira istedi, sorumluluğu üstlenmediler, kombiyi bile kapamadan gittiler, sonra ben suları temizleyip, kuturup birkaç gün sonra yeniden çalıştırdım birkeç kez tekledi ama çalıştı. Bu yüzden yeni evde böyle sorunlar yaşamak istemediğim için buraya bir danışayın dedim...

Size gerekli kombi kapasitesinin ve petek metrajının yaklaşık olarak belirlenebilmesi için, evinizin net ısıtma alanı dışında yaşadığınız il/ilçe, evin cephesi, müstakil mi apartman dubleksi mi olduğu konularında bilgimizin olması gerekli. Örneğin Antalya'da iseniz 24Kw güçteki kombiler bile rahatlıkla yeter, en fazla 12-13 m petek (PKKP 60 cm yüksekliğinde) gerekir. Zira ısı kaybınız +2C derecede en fazla 17-18 bin kcal/h olur, 24Kw güçteki kombiler ise 20 bin kcal/h ısı kapasitesindedir ve ihtiyacı karşılar. Ama örneğin Erzurum'daysanız, ısı kaybınız -20C de 33-35 bin kcal/h olur, 35Kw güçteki kombiler bile yeterli olmaz ve 23-24m petek olması gerekir. Bu yüzden size sadece net alanınıza vd verilere bakarak yapılacak öneriler dayanaktan yoksun olacaktır.

evet yazmayı unutmuşum, mesken Denzili-Merkez de ancak rüzgar alan ve yüksekte -Selvergazi Mevkii- Apartmanı dairesi ve 5.-6. kat.

25-26 Kw kombiler sınırda gibi gözükse de bu kombilerde, maksimum kapasite ve 60C derece veya üstü yanma sıcaklığının size gerekli olacağı gün-gece sayısı yılda kaç olabilirki? Hadi 10 gün, gece sıcaklığı Denizli'de -5C veya altına insin. Yıllık sarfiyatınızdaki oranı çok düşük olacaktır. Öte yandan 30-35 Kw cihazlar size kış döneminin çoğunda minimum kapasitelerde yaksanız bile daha fazla DG faturası ödetecektir. Örnek olarak, Ferroli Econcept Tech 25Kw saatte 2.35 m3 (min.kapasitede) yakarken, 35Kw olanı saatte 3,27 m3 (min.kapasitede) DG yakar. Aradaki fark yaklaşık % 40. Satıcıların veya yanlarındaki teknik elemanların çoğunun, belli ki ticari nedenlerle daha büyük kapasiteli kombi, gereğinden fazla petek vb satma eğiliminde oldukları yönünde bir izlenimim var. Forumda görüş-öneri isteyen arkadaşların yaşadıklarıyla ilgili anlatımları ve yaşadığım çevreden bakarak bunları yazıyorum. Zaten satıcı ve teknik elemanların çoğu, yalıtımın önemi, bulundukları yerin iklim özellikleri ve değişiklikleri konularında düşük bilgi seviyesindeler. O yüzden size 25-26Kw kombiler yetersiz gelir diyenlerden, evde keşif yaptırarak detaylı ısı hesaplamalarını yapmalarını isteyin, yetersizliğin kaç derecelik dış ortam sıcaklıkları için geçerli olduğunu, son yıllarda yılda kaç gün bu sıcaklıkların yaşandığını ve yukarda açıkladığım DG sarfiyatları arasındaki farkı sorun derim. Benim kişisel görüşüm verdiğiniz ve belirli bazı verilere dayanarak eviniz için 25-26Kw cihazların yeterli olacağı, uygun petek tipi ve miktarı kullanmanız durumunda yoğuşma sıcaklıklarında ısınabileceğiniz yönündedir. Hele bir de dış cephe yalıtımınızı yaptırırsanız, orta standartta bir yalıtımla ısı kaybı minimum %15 azalacağından kazancınız artar.

Size;
    1. Viessmann Vitodens 26Kw,
    2. Ferroli Econcept 25Kw
    öncelikle öneririm. Buderus'un bu güç bandındaki tek kombisi GB012 BasicPlus 27Kw olup, premiks teknolojiye sahip olmayan düz yoğuşmalı bir cihazdır. Ayrıca kullanım sıcak su debisi önerdiklerimden düşüktür. (Dakikada 10 litre.)

Toplamda, PKKP tip ( yaklaşık 11cm genişlikte) 60cm yükseklikte 12-13m panel radyatör yeterli olur. Daha fazla metraj hem gereksizdir hem de peteklerdeki sıcak su sirkülasyon dolaşımını yavaşlatır.

Tesisat borularınızın oksijen geçirimsiz olmasını da öneririm. Madem tesisat da yapılacak, kombiniz için en uzun ömürlü olan tesisatı yaptırmak bütçe imkanları dahilinde en mantıklısı...

Kolay gelsin!

• bugün evimdeki kombi bozuldu. suyu ısıtmıyor gaz gidiyor ama ateşleyemiyor.
    ama kombi çok eski olduğundan yaptırmak istemiyorum.
    max.1500tl kombi almayı düşünüyorum ama kombiler hakkında hiçbir bilgim yok.
    alacağım kombi tasarruflu olmalı evimizde montalama var, 3+1 90m2 dairede oturuyorum.
    yardımcı olacaklar için şimdiden çok teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: respawn05

bugün evimdeki kombi bozuldu. suyu ısıtmıyor gaz gidiyor ama ateşleyemiyor.
    alacağım kombi tasarruflu olmalı evimizde montalama var, 3+1 90m2 dairede oturuyorum.

hangi şehirdesiniz? her markanın servisi her şehirde olmayabiliyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

istanbul'da oturuyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

Orijinalden alıntı: speaker21

teşekkürler ancak siz diyince tekrar broşüre baktım yoğuşmalı hermetik mişş 28 kw olanı .

O ürün şu olabilir.

http://www.bengikombi.com/main/bosch_classic_condense_yogusmali__zwb_283_c_b1_rdc_2841_h-14-23-25.html

Sıcak su kullanımı 24000 kcal ancak ısıtma kapasitesi 18.760 kcal
    sıcak suyu kullanımına yönelik üretilmiş sanki aynı anda 3 banyo 1 mutfak çalıştırır. :)

Ürün açıklaması yanıltıcı olmuş ilk bakışta 28 kw anlaşılıyor ancak 22 kw ısıtma gücü var sizin dairede zorlanabilir ve riskli olur.

Alternatif bir kaç kombi yazayım.
    http://www.bykombi.com/vaillant-eco-tec-plus-vuw-tr-2963-5-yogusmali-kombi-245-kw-21070-kcalh,PR-371.html
    http://www.bykombi.com/ferroli-econcept-tech-yogusmali-kombi-25-kw-21156-kcalh,PR-487.html
    http://www.bykombi.com/buderus-basicplus-gb012-yogusmali-kombi-272-kw-23400-kcalh,PR-470.html
    http://www.bykombi.com/eca-confeo-premix-s-yogusmali-kombi-30-kw-25800-kcalh,PR-346.html

sanırım haklısınız bende zaten 28 kw yi baz alarak düşünmüştüm. biraz araştırdımda gerçekten 18.760 kcal biraz yetersiz gibi duruyo. peki viessman vitodence 26 kw 100-w için ne düşünüyorsunuz. 22.360 kcal sizce yeterli olurmu?
    çalışmayı düşündüğümüz kombi bayisinde alternatif olarak önerdiğiniz kombiler mevcut değilmiş. o yüzden bosch yada viessman markaları arasında seçim yapmak zorundayım malesef.

• quote:

quote:

quote:

istanbul'da oturuyorum

ferroli domitech (öncelikle öneririm) 5yıl garanti;ferroli patentli bitermik eşanjörüyle sıcak suda kesintisiz sıcak su konforu yaşarsınız

hepsi bitermik (birleşik) eşanjörlü ve lcd ekranlı:hepsi 1200-1300lira civarında

ferroli domitech : 5yıl garanti
    http://www.ferroli.com.tr/images/products/documents/071009123259.pdf

immergas star: 2 (+3 yıl) garanti
    http://www.immergas.com.tr/media/static/products/star-24-kw.pdf

airfel digifel (italyan riello firması üretimidir): 3 yıl garanti
    http://www.airfel.com.tr/shop/product.asp?caid=485&pid=132

bosch classic plus: 3 yıl garanti
    http://www.bosch.com.tr/content/language1/downloads/CLASSIC_PLUS%282%29.pdf

yoğuşmalı kombi için bütçeniz düşük.1500liraya premix yoğuşmalı ariston clas premium alırsanız
    yukarda yazdığım kombilere göre ortalama %15-20 civarında tasarrufunuz olur
    http://www.bykombi.com/ariston-class-premium-yogusmali-kombi-24-kw-20640kcalh,PR-388.html

• quote:

quote:

herkese merhabalar

uzun araştırmalar ve elemeler sonucunda 2 adet kombi den birini almaya karar verdim.

bosch classic condense yoguşmalı 28kw ve viessman vitodence 26 kw 100-w arasında karar veremiyorum. bosch için 2150 viessman için 3150 fiyat verdiler kdv ve montaj dahil.

izmirde oturuyorum ve dairem(170mt) kuzey cephesindedir.

fikirleriniz ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler :)

Dairenizde keşfe gelip ısı hesapları yaptılarmı bilmiyorum, ama İzmir'de net 170 (?) m2, yalıtımsız (?) ve kuzey cepheli evinize, Bosch Classic Condens 22Kw ısıtma (18500kcal/h) gücüyle yetmeyebilir. Yani soğuk kış geceleri, kombiyi yoğuşma derecelerinde (kabaca 40-60C arası) yaktığınızda, ısınamayabilir ve 60C üstü sıcaklıklarda kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Tabi bu bir ihtimal, sadece bu kapasitede bir kombinin sizin ısıl ihtiyacını karşılamada yeterli olup olmayacağını, ilgili firma teknik ekibinin belirlemiş olması gereğini söylemek istiyorum. Foruma yazan pek çok arkadaş önce evin brüt alanını belirtiyor, sorunca net alanı yazıyor. Tabi örneğin önce 150 yazıp sonra 110 m2 ye inen az olmuyor...Burda çok net ve kesin hesap yapma şansımız ve niyetimiz yok, yalnızca bazı değerlendirmeler yapıp yaklaşık şeyler söyleyebiliriz. Bu bile pek çok arkadaşa bir baz fikir oluşturmasına yardımcı olabiliyor. O bakımdan siz de bilgi verirken, net alanınızı ve evinizde yalıtım durumu, kaçıncı kat olduğu vb bilgileri yazarsanız daha efektif yardım alabilirsiniz. İyi akşamlar...

yönlendirmeleriniz için çok teşekkürler.

evim brüt 200 mt, net 170mt kare son kat ve asmolen tavan. aslına bakarsanız evim 4 cepheyide görüyor. terasıda daireye dahil ettiğim için en kritik yer orası olur diyede kuzey cephesindedir demiştim. terasdan ekleme yaptıgım alan ise 50 metrekare net .terası çift ısı cam pvc ile kapladım ve teras ölçülerimde 10 a 5 mt.

forumda daha önceden vermiş oldugunuz bilgiler ışıgında viessman vitodens 26kw 100-w yeterli olur diye düşünüyorum ama siz ne dersiniz??

• quote:

quote:

quote:

quote:

istanbul'da oturuyorum

ferroli domitech (öncelikle öneririm) 5yıl garanti;ferroli patentli bitermik eşanjörüyle sıcak suda kesintisiz sıcak su konforu yaşarsınız

hepsi bitermik (birleşik) eşanjörlü ve lcd ekranlı:hepsi 1200-1300lira civarında

yoğuşmalı kombi için bütçeniz düşük.1500liraya premix yoğuşmalı ariston clas premium alırsanız
    http://www.bykombi.com/ariston-class-premium-yogusmali-kombi-24-kw-20640kcalh,PR-388.html

aralarından ariston class premium almayı düşünüyorum.
    peki diğerlerinin aralarında fark yok mu?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

istanbul'da oturuyorum

aralarından ariston class premium almayı düşünüyorum.
    peki diğerlerinin aralarında fark yok mu?

hiçbiri çift eşanjörlü değil hepsi bitermik eşanjörlü.o fiyat diliminde çift eşanjörlü kombiler ilerde 3 yollu vana arızası verebilir
    aralarında muazzam fark yok.sadece ferroli domitech kendi adına patentli eşanjörüyle ve 5 yıl garanti ile önplana çıkıyor
    ariston clas premium alırsanız yazdığım tasarruflar faturanıza yansır.ev 90m2 ,toplam petek boyu ne kadar?

• quote:

hiçbiri çift eşanjörlü değil hepsi bitermik eşanjörlü.o fiyat diliminde çift eşanjörlü kombiler ilerde 3 yollu vana arızası verebilir
    aralarında muazzam fark yok.sadece ferroli domitech kendi adına patentli eşanjörüyle ve 5 yıl garanti ile önplana çıkıyor
    ariston clas premium alırsanız yazdığım tasarruflar faturanıza yansır.ev 90m2 ,toplam petek boyu ne kadar?

hiç ölçmedim eğer önemliyse şimdi ölçerim
  • quote:

quote:

evet ölçün belki petek boyu yetersizdir.yoğuşmalı kombide kısmen de olsa önemli

• quote:

quote:

quote:

550cm toplam + 1 havlupan var
    yükseklik 60cm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kotaless -- 25 Eylül 2011; 13:52:49 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

yükseklik 60cm

ev net 90m2 ise ve mantolama olduguna göre toplam petek boyu az değil

• quote:

quote:

quote:

herkese merhabalar

uzun araştırmalar ve elemeler sonucunda 2 adet kombi den birini almaya karar verdim.

bosch classic condense yoguşmalı 28kw ve viessman vitodence 26 kw 100-w arasında karar veremiyorum. bosch için 2150 viessman için 3150 fiyat verdiler kdv ve montaj dahil.

izmirde oturuyorum ve dairem(170mt) kuzey cephesindedir.

fikirleriniz ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler :)

Dairenizde keşfe gelip ısı hesapları yaptılarmı bilmiyorum, ama İzmir'de net 170 (?) m2, yalıtımsız (?) ve kuzey cepheli evinize, Bosch Classic Condens 22Kw ısıtma (18500kcal/h) gücüyle yetmeyebilir. Yani soğuk kış geceleri, kombiyi yoğuşma derecelerinde (kabaca 40-60C arası) yaktığınızda, ısınamayabilir ve 60C üstü sıcaklıklarda kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Tabi bu bir ihtimal, sadece bu kapasitede bir kombinin sizin ısıl ihtiyacını karşılamada yeterli olup olmayacağını, ilgili firma teknik ekibinin belirlemiş olması gereğini söylemek istiyorum. Foruma yazan pek çok arkadaş önce evin brüt alanını belirtiyor, sorunca net alanı yazıyor. Tabi örneğin önce 150 yazıp sonra 110 m2 ye inen az olmuyor...Burda çok net ve kesin hesap yapma şansımız ve niyetimiz yok, yalnızca bazı değerlendirmeler yapıp yaklaşık şeyler söyleyebiliriz. Bu bile pek çok arkadaşa bir baz fikir oluşturmasına yardımcı olabiliyor. O bakımdan siz de bilgi verirken, net alanınızı ve evinizde yalıtım durumu, kaçıncı kat olduğu vb bilgileri yazarsanız daha efektif yardım alabilirsiniz. İyi akşamlar...

yönlendirmeleriniz için çok teşekkürler.

evim brüt 200 mt, net 170mt kare son kat ve asmolen tavan. aslına bakarsanız evim 4 cepheyide görüyor. terasıda daireye dahil ettiğim için en kritik yer orası olur diyede kuzey cephesindedir demiştim. terasdan ekleme yaptıgım alan ise 50 metrekare net .terası çift ısı cam pvc ile kapladım ve teras ölçülerimde 10 a 5 mt.

forumda daha önceden vermiş oldugunuz bilgiler ışıgında viessman vitodens 26kw 100-w yeterli olur diye düşünüyorum ama siz ne dersiniz??

Öncelikle Bosch firmasına C.Condens cihazın kapasite olarak yeterli olup olmayacağını sorun, hatta eve gelip keşif yapsınlar, dış cephe ve çatı yalıtımı yaptırmanız halinde yeterli olacağını söyleyecekler belki...Ben dikkat ettiyseniz hiçbir şekilde yeterli olmaz gibi bir ifade kullanmadım. Ama siz Viessmann Vitodens 100 tercih edecekseniz, evet evinize fazlasıyla yeterlidir. Toplam petek mesafesinin PKKP 60 cm lik olmak üzere 10-11m olması iyi olur.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yükseklik 60cm

yani yeterli mi?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yükseklik 60cm

yani yeterli mi?

evet yeterli görünüyor
    oda oda m2 ve o odada kaç cm petek var yazarsanın daha net olur herşey
    mesela salon 20m2 150cm petek gibi

• quote:

evet yeterli görünüyor

salon= 25m2 180cm
    3 oda= 10m2 1 tane 100cm 2 tane 90cm
    mutfak= 10m2 60cm
    banyo= 7m2 1 havlupan
    tuvalet= 3m2 petek yok
    2 tane koridor= 4m2+4m2 petek yok
    2 tane de balkon var 3m2+3m2 toplam 90m2 yapıyor net 84m2
  • quote:

quote:

evet yeterli görünüyor

salon= 25m2 180cm
    3 oda= 10m2 1 tane 100cm 2 tane 90cm
    mutfak= 10m2 60cm
    banyo= 7m2 1 havlupan
    tuvalet= 3m2 petek yok
    2 tane koridor= 4m2+4m2 petek yok
    2 tane de balkon var 3m2+3m2 toplam 90m2 yapıyor net 84m2

salona 180cm petek az,salona 80cm petek ilave yapabilirsiniz
    koridorların birine 50cm petek ilavesi yapabilirsiniz
    onun haricinde petek boylarında sorun yok
    ariston clas premium
    premix yoğuşmalı kombi ile bol tasarruflu günler

• 
Sayfa: önceki 642643644645646
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.