Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (404. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 402403404405406
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • biraz daha yorum okuduktan sonra viessman 100 den de vazgeçtim
  • selam arkadaşlar.
    bende evimize kombi almak istiyorum.bizim ev merkezi ısıtma.onun için kombiyi sadece sıcak su ihtiyacı için kullanacağım.bana bir kombi markası önerecek varmı?ekonomik,sağlam ve sessiz bir marka.
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmandemirbas

selam arkadaşlar.
    bende evimize kombi almak istiyorum.bizim ev merkezi ısıtma.onun için kombiyi sadece sıcak su ihtiyacı için kullanacağım.bana bir kombi markası önerecek varmı?ekonomik,sağlam ve sessiz bir marka.

Boşuna kombiye neden fazla para veresiniz, şofben alsanıza.
  • sadece sıcak su ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış mini kombiler var, onlardan almanızı tavsiye ederim hem normaline göre daha hesaplı alım fiyatınız olur.
  • merhaba arkadaşlar şuanda evimde vitawolf diye bir kombi takılı.....

yanlız pek memnun değilim........öncelikle balkonda olmasına rağmen çok ses yapıyor...

balkon yatak odasına bitişik olduğundan kombi açıkken petekler kapalı olmasına rağmen çalışmaya devam ediyor......

bir uğultu halinde sürekli,,,,,,gecenin sessizliğinde yatağımda bu sesi duyuyorum sadece ve rahatsız oluyorum.......

bu durum normal mi acaba kombiyi değiştirmeyi düşünüyorum...... başka bir kombidede aynı durum söz konusu olur mu acaba........
  • eca premix yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorum.......

üst katlarada abimler ve babamlar içinde birer tane alacağım......

evde net ısıtılacak alan 140 m^2 petek boyuda 13m ........ ben 30 kw lık olana bakıyordum hep ama acaba 24 kw lık olanamı bakmam lazım.......

24 kw lık kombinin yettiği yere 30 kw lık kombi alırsam ne gibi bir sakıncası olur acaba? faturamı daha yükse gelir? yoksa faturada değiş mez mi?
  • birde kafama takılan bir konu daha......

mesela evin bütün peteklerini aynı anda açmıyorum...... çünkü bazı odaları kullanmıyorum şuanda kullanmadğım odalar kapalı oluyor...... bu yüzden 30 kw lık yerine 24 kw lık olanımı tercih etmeliyim....

birde mesela yoğuşmalı kombide yoğuşma olması için evin bütün petekleri açık mı olması gerekir.......

mesela ben gündüzleri oturduğum odadaki 2 peteği açıyorum sadece o zaman yoğuşma yapar mı yine..........

üstatlar çok soru sordum ama yardımcı olandan Allah razı olsun........
  • Merhaba,
    Bir sakıncası yoksa neden Viessmann den vaz geçtiğinizi sorabilirmiyim?

quote:

Orijinalden alıntı: akcacakir

biraz daha yorum okuduktan sonra viessman 100 den de vazgeçtim
  • Merhaba,
    Bence de kombi almak mantıklı değil.Hermetik şofben almanız durumunda hem daha az yer kaplayacaklardır hem de daha düşük ilk yatırım bedeli ödersiniz.Hermetik şofbenler ortalama 450-650 TL bedelindelerdir.
    Saygılarımla,

quote:

Orijinalden alıntı: osmandemirbas

selam arkadaşlar.
  • Merhaba,
    Kombiniz büyük bir olasılıkla duvara tam olarak sıkıca monte edilmemişse titreme yaparak duvara çarpar ve uğultu sesi ile birleşerek çok yüksek gürültü çıkartabilir.
    Kombi ısıtma (kış) konumunda ise radyatörleriniz kapalı olsa bile sistemdeki suyu ısıtmaya çalışacaktır.Bu sebepten dolayı cihazınız zaman zaman devreye girebilir.Bu sesi duymak istemiyorsanız oda termostatı almanızı öneririm.Oda termostatında set ettiğiniz değere geldiğinde cihazın hem brülör yanışını hem hermetik fanını hem de sirkülasyon pompasını durduracaktır.Ne zaman set ettiğiniz değerin altına düşer bu aşamadea yine susan parçalar çalışmaya başlayacaklardır.
    Viessmann kombilerde fan sesi,pompa sesi ve brülör yanış sesleri çok düşük seviyede oldukları için bu markaya yönlemenizin beklentilerinizi karşılayacağını düşünmekteyim.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.
    İyi akşamlar,

quote:

Orijinalden alıntı: ser_kan55

merhaba arkadaşlar şuanda evimde vitawolf diye bir kombi takılı.....

yanlız pek memnun değilim........öncelikle balkonda olmasına rağmen çok ses yapıyor...

balkon yatak odasına bitişik olduğundan kombi açıkken petekler kapalı olmasına rağmen çalışmaya devam ediyor......

bir uğultu halinde sürekli,,,,,,gecenin sessizliğinde yatağımda bu sesi duyuyorum sadece ve rahatsız oluyorum.......

bu durum normal mi acaba kombiyi değiştirmeyi düşünüyorum...... başka bir kombidede aynı durum söz konusu olur mu acaba........

• Merhaba,
    140 m2 lik evinize 26 kW kapasiteli Viessmann Vitodens 100 yoğuşmalı kombi çok rahat yetecektir.
    24 kW kapasitenin yeteceği yere 30 kW lık cihaz takmanız durumunda
    1-İlk yatırım maliyetiniz yüksek olacaktır.
    2-Cihazlar modülasyon yaparlar.Yani 24 kW lık bir cihaz 8-24 kW aralığında çalışır.Fakat 30 kW lık cihaz 10-30 kW kapasite aralığında çalışır.Bu değerler en az inebilecekleri kapasite ve en yüksek verebilecekleri kapasitedir.Siz 24 kW lık yere 30 kW kapasiteli kombi koyarsanız havaların çok sert olmadığı dönemlerde en düşük seveyede yani 8 kw ta çalışması yerine 10 kW ta çalışacaktır.Böyle olunca da gaz sarfiyatınız artacaktır.Evet faturanız artacaktır.

Saygılarımla,

quote:

eca premix yoğuşmalı kombi almayı düşünüyorum.......

üst katlarada abimler ve babamlar içinde birer tane alacağım......

evde net ısıtılacak alan 140 m^2 petek boyuda 13m ........ ben 30 kw lık olana bakıyordum hep ama acaba 24 kw lık olanamı bakmam lazım.......

24 kw lık kombinin yettiği yere 30 kw lık kombi alırsam ne gibi bir sakıncası olur acaba? faturamı daha yükse gelir? yoksa faturada değiş mez mi?

• Merhaba,

Kapasite seçimi bütün odalardaki ısı kayıplarını göz önüne alarak yapılmalıdır.Yarın kullanmadığınız odaları kullanmayacağınızın garantisini siz de veremezsiniz.Bu sebepten dolayı 30 kW yerine 24 kW ı tercih etme siçiminiz yanlış olacaktır.
    Yoğuşmalı cihazlarda yoğuşma olması için evin bütün peteklerinin açık olmasına gerek yoktur.Bu teknoloji cihazın içerisinde havadaki su buharının daha soğuk yüzeye çarpması ile yoğuşma olması şeklinde cihazın içerisinde gerçekleşir.Örnek verecek olursak Viessmann Vitodens 100 yoğuşmalı kombinin eşanjöründen çıkan ışınım denetleri (alev değil) 1.200 C civarlarındadır.Tesisattan dönen suyun geçtiği eşanjörün arasındaki 0,4 mm lik boşluktan geçen 1.200 C lik sıcaklık üzerindeki ısıyı eşangörün içerisindeki suya aktararak eşanjörün arkasından 45 C ile çıkar.1.200 C lik sıcaklık birden 45 C ye düştüğü için ani soğuma yaşanan eşanjörün soğuk yüzeyinde havadaki nem damlacık şeklinde aşağıya,yoğuşma tavasına akar.Yeterki dönüş sıcaklığı 52 C nin yani gidiş ortalama 62 C civarlarında ya da altında olsun.
    Odalarınıza termostatik radyatör vanaları taktırmanızı öneririm.Çünkü binaların dış cephelerinde kullanılan ytong,tuğla daha kalın seçilir.Odaların arasında kullanılanlar ise daha ince seçilir.Siz odayı hiç yakmayarak odanın çok soğumasına sebebiyet veriyorsunuz.Soğuyan odaya komşu olan diğer odalarınızın duvarları da daha yalıtımsız olduğu için ısıtma çalıştığınız odalarınızı istediğiniz dereceye ulaştırmak için daha fazla yakıt sarf edersiniz.Termostatik vana ile en azından kullanılmayan odaları 18-19 C de sabit tutarak ısı kayıplarınızı minimize etmiş olursunuz.

İyi akşamlar.

quote:

birde kafama takılan bir konu daha......

mesela evin bütün peteklerini aynı anda açmıyorum...... çünkü bazı odaları kullanmıyorum şuanda kullanmadğım odalar kapalı oluyor...... bu yüzden 30 kw lık yerine 24 kw lık olanımı tercih etmeliyim....

birde mesela yoğuşmalı kombide yoğuşma olması için evin bütün petekleri açık mı olması gerekir.......

mesela ben gündüzleri oturduğum odadaki 2 peteği açıyorum sadece o zaman yoğuşma yapar mı yine..........

• arkadaşlar forumda baktım ama bulamadım, yoğuşmalı kombilerde her gün pis su tahliyesi diye bir şey söz konusu mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanseltane

Merhaba,

Kapasite seçimi bütün odalardaki ısı kayıplarını göz önüne alarak yapılmalıdır.Yarın kullanmadığınız odaları kullanmayacağınızın garantisini siz de veremezsiniz.Bu sebepten dolayı 30 kW yerine 24 kW ı tercih etme siçiminiz yanlış olacaktır.
    Yoğuşmalı cihazlarda yoğuşma olması için evin bütün peteklerinin açık olmasına gerek yoktur.Bu teknoloji cihazın içerisinde havadaki su buharının daha soğuk yüzeye çarpması ile yoğuşma olması şeklinde cihazın içerisinde gerçekleşir.Örnek verecek olursak Viessmann Vitodens 100 yoğuşmalı kombinin eşanjöründen çıkan ışınım denetleri (alev değil) 1.200 C civarlarındadır.Tesisattan dönen suyun geçtiği eşanjörün arasındaki 0,4 mm lik boşluktan geçen 1.200 C lik sıcaklık üzerindeki ısıyı eşangörün içerisindeki suya aktararak eşanjörün arkasından 45 C ile çıkar.1.200 C lik sıcaklık birden 45 C ye düştüğü için ani soğuma yaşanan eşanjörün soğuk yüzeyinde havadaki nem damlacık şeklinde aşağıya,yoğuşma tavasına akar.Yeterki dönüş sıcaklığı 52 C nin yani gidiş ortalama 62 C civarlarında ya da altında olsun.
    Odalarınıza termostatik radyatör vanaları taktırmanızı öneririm.Çünkü binaların dış cephelerinde kullanılan ytong,tuğla daha kalın seçilir.Odaların arasında kullanılanlar ise daha ince seçilir.Siz odayı hiç yakmayarak odanın çok soğumasına sebebiyet veriyorsunuz.Soğuyan odaya komşu olan diğer odalarınızın duvarları da daha yalıtımsız olduğu için ısıtma çalıştığınız odalarınızı istediğiniz dereceye ulaştırmak için daha fazla yakıt sarf edersiniz.Termostatik vana ile en azından kullanılmayan odaları 18-19 C de sabit tutarak ısı kayıplarınızı minimize etmiş olursunuz.

İyi akşamlar.

quote:

Dönüş sıcaklığı 52 derecede olurmu kardaşım yoğuşma için

• ARKADAŞLAR;
    MAX 1700 TL GİBİ BİR BÜTÇE İLE 20.000 LİK CİVARI YOĞUŞMALI BİR KOMBİ ALMAM LAZIM. ÖNERİLERİNİZE İHTİYACIM VAR ŞİMDİDEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM..
  • E.C.A. CONFEO PLUS KOMBİME E.C.A Modülasyonlu Haftalık Program Saatli Dijital Oda Termostatı Lago FB OT oda termostatı aldım.Montajı yapıldı yanlız bir sorunum var oda sıcaklığını 22 derece ye ayarlıyorum oda sıcaklığı 20 derece oluyor daha 22 derece olmadan,kombi de dereceyi en sona getirmeme rağmen kombi 30-50 derece arası çalışıyor yani 30 derecede ısıtmaya başlıyor 49 olunca ısıtma duruyor 30 dereceye kadar kombi suyu sirküle ederek pompa çalışmaya devam ediyor kalariför devre suyu 30 dereceye inince kombi tekrar brilürü yakıyor 49 olana dek çalışıyor ve böyle tekrar ediyor.Benim öğrenmek istediğim 60 derece gibi bir sıcaklığa ayarlayamıyorum bu nerden ayarlanıyor normalde oda sıcaklığı 22 olana kadar kombi suyu ısıtması gerekmezmi?
  • Termostat ayarında maximum sıcaklık 80 dereceye ayarlı minumum sıcaklık ise 30 dereceye kombiden sıcaklık ayarıda maximumda oda sıcaklığı 22 dereceye ayarlı buna rağmen kombi 30-50 arası kalorifer suyuna göre çalışıyor,içerinin sıcaklığı uzun bir süre sonunda 22 dereceye geldiği zaman kombi ısıtmayı durduruyor.Oda sıcaklığı 1 derece düşüyor ama kombi kalorifer suyu sıcaklığı 30 dereceye inmeden kombi tekrar çalışmıyor.
  • Merhaba,
    Ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım.Daha anlaşılır söyleyebilirseniz sevinirim.
    Saygılarımla,

quote:

Orijinalden alıntı: özqür_34

quote:

Orijinalden alıntı: tanseltane

Merhaba,

İyi akşamlar.

quote:

Dönüş sıcaklığı 52 derecede olurmu kardaşım yoğuşma için

• Merhaba,
    Cihaz sıcaklık sınırlaması yapılmış olabilir.Bu konu ile alakalı kullanım kitapçığındaki bölümünü okursanız belki de sorunu çözebilirsiniz.
    Saygılarımla,

quote:

Orijinalden alıntı: mydoktor

Termostat ayarında maximum sıcaklık 80 dereceye ayarlı minumum sıcaklık ise 30 dereceye kombiden sıcaklık ayarıda maximumda oda sıcaklığı 22 dereceye ayarlı buna rağmen kombi 30-50 arası kalorifer suyuna göre çalışıyor,içerinin sıcaklığı uzun bir süre sonunda 22 dereceye geldiği zaman kombi ısıtmayı durduruyor.Oda sıcaklığı 1 derece düşüyor ama kombi kalorifer suyu sıcaklığı 30 dereceye inmeden kombi tekrar çalışmıyor.
  • Merhaba,
    Yoğuşmalı kombiniz çalıştığı müddetçe (gidiş sıcaklığı 62 C ve altında) yoğuşma giderinden sürekli yoğuşma suyu akacaktır.
    Saygılarımla,

quote:

Orijinalden alıntı: akcacakir

arkadaşlar forumda baktım ama bulamadım, yoğuşmalı kombilerde her gün pis su tahliyesi diye bir şey söz konusu mu?
  • 
Sayfa: önceki 402403404405406
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.