Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (399. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (1 Mobil) - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 397398399400401
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: enemy1980

quote:

Orijinalden alıntı: kombistanbul..

quote:

Orijinalden alıntı: enemy1980

arkadaşlar 1500 tlnin altında tüplede çalışabilen kombi ne önerirsiniz,program saatide kullanılabilmeli.

Merhaba , Eca confeo plus , Demirdöküm Nitron , Ya da Bosch classic plus alabilirsiniz. Haftalık program saatiyle birlikte o bahsettiğiniz rakkama dahi çıkmaz.
    Hatta Demirdöküm Sargon condense cm yoğuşmalı kombi de alabilirsiniz kesinlikle tavsiye ederim.

Yalnız LPG ye ayarlı olanını piyasada bulamazsınız doğalgazlı olanını alacaksınız . Servis ilk çalıştırmaya gelirken haberdar edilecek ve geldiğinde kombiyi LPG ye dönüştürecek . Bu işlem ücretsizdir.

ECA larda sadece doğalgaz yazıyor emin olamadım o yüzden lpgylede çalışırmı acaba?

Slm tabiki çalışır , tüm kombiler doğalgaz a ayarlı üretiliyor , servis dönüşüm yapıyor.

• Arkadaşlar bende BOSCH CONDENSE 2000W kombi var şöyle bir soru işareti oluştu kombiyi güç düğmesinden kapatınca alttaki kırmızı led işik yanıyor ama kılavuzda kapatıldığında işletme ledi söner deniliyor. Normal mi
  • Bir sorum olacak , kombiyi örnek 40'da kullanıyorum evimde yalıtım yok aynı eve yalıtım yapılsa faturam düşermi ? aynı ayar ile ?
    Geçen gün baymak servisi söyledi ama açıkcası pek mantıklı gelmedi bana , saygılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Am@deus

Bir sorum olacak , kombiyi örnek 40'da kullanıyorum evimde yalıtım yok aynı eve yalıtım yapılsa faturam düşermi ? aynı ayar ile ?
    Geçen gün baymak servisi söyledi ama açıkcası pek mantıklı gelmedi bana , saygılar...

Üstad, yalıtım sonrası ısı kaybı daha az olur, dolayısıyla kombi istenen sıcaklığa daha çabuk ve daha az enerji harcayarak ulaşır. Dolayısıyla ekonomik olması mantıksız değildir. Fakat yapılacak yatırım ne oranda bir tasarruf sağlar ve ne kadar süreden sonra paranız cebinizde kalmaya başlar bunlar iyi hesaplanması gereken konular.
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackice_serkan

quote:

Bir sorum olacak , kombiyi örnek 40'da kullanıyorum evimde yalıtım yok aynı eve yalıtım yapılsa faturam düşermi ? aynı ayar ile ?

Üstad, yalıtım sonrası ısı kaybı daha az olur, dolayısıyla kombi istenen sıcaklığa daha çabuk ve daha az enerji harcayarak ulaşır. Dolayısıyla ekonomik olması mantıksız değildir. Fakat yapılacak yatırım ne oranda bir tasarruf sağlar ve ne kadar süreden sonra paranız cebinizde kalmaya başlar bunlar iyi hesaplanması gereken konular.

Selam serkan , benim merak ettiğim aslında 40 dereceye ayarlı kombi evde termostat yok ,
    Kombi bu durumda üst üste tekrarmı ateşliyor yalıtımlı eve göre ? Kombi evin sıcaklığını nerden biliyor
    Üstelik benim kombi evde değil balkonda , saygılar...

• Abi ben termostat olmadığını düşünmemiştim.
    Bu durumda manuel olur, evde yalıtım olduğu için aynı derecede yalıtımsız eve göre daha sıcak olur, sende kombiyi kısarsın.
    Kombi ne veya uyar mı bilmiyorum ama, oda termostatı çok işe yarıyor, öneririm.
  • quote:

Abi ben termostat olmadığını düşünmemiştim.
    Bu durumda manuel olur, evde yalıtım olduğu için aynı derecede yalıtımsız eve göre daha sıcak olur, sende kombiyi kısarsın.

Anladım serkan sağolasın , servisin dediği biryerde doğru o zaman

• quote:

quote:

Doğru tabii.. Serkan'ın dediği gibi diyelim şimdi 50 derecede çalıştırıp ısınabilirken, o zaman kombiyi 40'a ayarlamak yeterli olacak. Ayrıca borulardaki su da yalıtımlı bir evde daha çabuk ısınacak daha yavaş soğuyacaktır. Bir miktarda oradan kazancın olur.

Mesela şöyle düşün: Arabanla 100km/sa hızla düzde gitsen araç başka yakar, yokuş tırmansan başka yakar. İki yolda da aynı hızla gidiyorsun ama araba farklı yakıyor.

Ayrıca şu termostatı şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer çok eski kombi olmasından kaynaklı teknik bir eksiklik yoksa taktırın. Öyle 3-5 kışta değil, tahminim inşallah bir bilemedin 2 ayda parasını çıkarır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiGHWAYMOUSE -- 31 Ekim 2010; 0:01:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

quote:

quote:

Doğru tabii.. Serkan'ın dediği gibi diyelim şimdi 50 derecede çalıştırıp ısınabilirken, o zaman kombiyi 40'a ayarlamak yeterli olacak. Ayrıca borulardaki su da yalıtımlı bir evde daha çabuk ısınacak daha yavaş soğuyacaktır. Bir miktarda oradan kazancın olur. Ayrıca şu termostatı şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer çok eski kombi olmasından kaynaklı teknik bir eksiklik yoksa taktırın. Öyle 3-5 kışta değil, tahminim inşallah bir bilemedin 2 ayda parasını çıkarır...

Dostum kombi yeni baymak termostat oluyor , ama evde yalıtım olmadığı için taktırmadım ,
    Bir soru ; 40 derece ayarda 400lira ödüyorum 40 derece ayarda yine faturam nasıl düşecek orasını anlamadım termostatsız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 31 Ekim 2010; 0:05:41 >

• quote:

Dostum kombi yeni baymak termostat oluyor , ama evde yalıtım olmadığı için taktırmadım ,
    Bir soru ; 40 derece ayarda 400lira ödüyorum 40 derece ayarda yine faturam nasıl düşecek orasını anlamadım termostatsız

Sonradan mesajıma ilave yapmıştım. İşin sırrı orada...

Mesela şöyle düşün: Arabanla 100km/sa hızla düzde gitsen araç başka yakar, yokuş tırmansan başka yakar. İki yolda da aynı hızla gidiyorsun ama araba farklı yakıyor

Sen 40'a ayarlayacaksın ama ısı kaybının çok olduğu bir evde diyelim günde 50 kez o sıcaklığa çıkaracak sonra duracak sonra tekrar çalışacak. Ama ısı kaybı olmayan bir evde borulardaki su da daha geç soğuyacak ve dolayısıyla bu sefer 50 kez değil de 25 kez kalk-dur yapacak.

İkincisi sen yalıtımsız bir evde kombi su sıcaklığı 40'a alındığında rahat ediyorsan, bu sefer "uff amma sıcak oldu" demeye başlayacaksın. Dereceyi düşüreceksin...

• Anladım dostum şimdi , ama bana gelen servis bunu hiç böyle anlatmada o direkt çinko çubuk varmış kombinin içinde soğuyor filan dedi ,
    Borudaki suyun sıcaklığına göre kombi tekrar ateşleme yaptığını hiç düşünmemiştim sağolasın...
  • quote:

Anladım dostum şimdi , ama bana gelen servis bunu hiç böyle anlatmada o direkt çinko çubuk varmış kombinin içinde soğuyor filan dedi ,
    Borudaki suyun sıcaklığına göre kombi tekrar ateşleme yaptığını hiç düşünmemiştim sağolasın...

Açıkçası çinko çubuk nedir ne değildir bilmiyorum. Belki kombiden geçen su sıcaklığını ölçen muşur tarzı bişeydir. Sonuçta radyatörlerdeki ve borulardaki su kombi içinden devir daim yapıyor. İlk başta su soğuk olduğundan onu ayarladığın sıcaklığa çıkarana kadar çalışıyor. Sonra bakıyor heh ayarladığın dereceye geldi duruyor. Yalıtımsız evde radyatör ve borulardaki su daha kısa sürede soğuyor. Artık nasıl programlandıysa atıyorum sen 40'a ayarlamışken, su sucaklığı 38'e düştüğünde tekrar ateşliyor. Bu işlem yalıtımı iyi olan evde daha az olur.

Ama asıl etki kombiyi daha düşük değerlere ayarlayarak daha iyi ısınabilmende yatıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: HiGHWAYMOUSE

quote:

Anladım dostum şimdi , ama bana gelen servis bunu hiç böyle anlatmada o direkt çinko çubuk varmış kombinin içinde soğuyor filan dedi ,

Açıkçası çinko çubuk nedir ne değildir bilmiyorum. Belki kombiden geçen su sıcaklığını ölçen muşur tarzı bişeydir. Sonuçta radyatörlerdeki ve borulardaki su kombi içinden devir daim yapıyor. İlk başta su soğuk olduğundan onu ayarladığın sıcaklığa çıkarana kadar çalışıyor. Sonra bakıyor heh ayarladığın dereceye geldi duruyor. Yalıtımsız evde radyatör ve borulardaki su daha kısa sürede soğuyor. Artık nasıl programlandıysa atıyorum sen 40'a ayarlamışken, su sucaklığı 38'e düştüğünde tekrar ateşliyor. Bu işlem yalıtımı iyi olan evde daha az olur.

Ama asıl etki kombiyi daha düşük değerlere ayarlayarak daha iyi ısınabilmende yatıyor.

Sağol dostum , bizlerde onun peşindeyiz işte Termostat birşey değil taktırırım ama servis yalıtım olmadığı için fark etmez demişti , Termostat'lı vanalara ne diyorsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Am@deus -- 31 Ekim 2010; 0:51:36 >

• quote:

Sağol dostum , bizlerde onun peşindeyiz işte Termostat birşey değil taktırırım ama servis yalıtım olmadığı için fark etmez demişti , Termostat'lı vanalara ne diyorsun...

Yalıtım olmadığı için farketmez değil eder ama yalıtım olursa daha iyi eder. Zaten senin evde o kadar da kötü değildir yalıtım açısından yaw. Bizim köydeki 60 yıllık ahşap ev mi bu? Sıvası vardır. Çift cam pimapeni de vardır büyük ihtimal. Tuğlalar arasında da az çok köpük vardır. Daha ne olsun bereket versin. Bundan daha iyisi şamda kayısı...

Şimdi yalıtım olsa ne olur? Kombi çalışır evi ayarladığın sıcaklığa getirir. Isı kaybı çok az olduğundan belki 3-4 saat (dış hava sıcaklığına göre değişir) bir daha çalıima gereği duymaz. Duyduğunda da beş dakika da beşiktaş kısa sürede evi istenen sıcaklığa getirir.

Kayıp çoksa bu peryotsal çalışma daha fazla olur. Ama benim tahminim yine de oda termostatının faydası olur.

Termostatlı vanaların çalışma mantığını bilmiyorum. Eğer su sıcaklığına bağlı olarak peteği kapatıyorsa bir miktar faydası olsa da genel yakıt tüketimine çok faydası olmayabilir. Ama hani bazı petekler çabuk ısınır bazıları geç. Bu durumda çabuk ısınanı kapatarak diğerine giden suyun daha bol olup onun da daha çabuk ısınmasını ve böylece ev içinde odalar arasında homojen bir ısı dağılımı olmasını sağlayabilir.

• Dostum 5 dakika deyince aklıma geldi 40 derecede 5dk bir ateşleme yapıyor ,
    Altımızdaki işyerini açılmadığı sürece halimiz kötü , olmadı oranın tavanıda strafor yapıyim...
  • quote:

Dostum 5 dakika deyince aklıma geldi 40 derecede 5dk bir ateşleme yapıyor ,
    Altımızdaki işyerini açılmadığı sürece halimiz kötü , olmadı oranın tavanıda strafor yapıyim...

Heh, bak o mantıklı. Bizim evlerin altı garaj. Baktım bugün bloklardan birinin altını garajdan doğru strafor kaplıyorlar. Demekki girişte oturan komşu baya sıkıntı çekmiş bu konuda. Muhtemelen de kendi yaptırıyordur.
  • Arkadaşlar yeni kombi alacaklar için tavsiyem kesinlikle BOSCH almaları yönündedir. Kendi evimde bu sene 4. yıl olcak hiçbir arıza çıkarmadı ve performansıda gayet tatmin edici. Mesleğim sebebiye diğer markalar hakkındada teknik bilgi sahibiyim içlerinde öne çıkan birkaç markadan biri bosch'dur. Ne marka olursa olsun mutlaka oda termostadı ile birlikte alın , %30 tasarruf edersiniz. Şu anda kombi satışıyla falan alakam olmayan bir sektörde çalışıyorum yani sölediklerimi yanlış anlamayın sadece yardımcı olmaya çalışıyorum.
  • Arkadaşlar buderus gb 022 almaya karar vermiştim ama satıcı gb 042 almamı tavsiye ediyor, biraz araştırınca araların da 2 fark olduğunu gördüm birincisi kalori farkları 20000 e 19000 ikinciside modulasyonlu kumandanın gb 042de kullanılamayışı, bunlar benim için önemli olmayan özellikler , bu arada gb 022 2.33 metreküp gb 042 2.12 metreküp yakıt verisiyle dikkat çekiyor... iki ürün arasında 400 lira fark var, sizlerden öğrenmek istediğim gb 042 de gb 022 kadar sorunsuz ve sağlammı ? kullananlar yardımcı olsun lütfen..
  • quote:

Orijinalden alıntı: aslanx1

Arkadaşlar buderus gb 022 almaya karar vermiştim ama satıcı gb 042 almamı tavsiye ediyor, biraz araştırınca araların da 2 fark olduğunu gördüm birincisi kalori farkları 20000 e 19000 ikinciside modulasyonlu kumandanın gb 042de kullanılamayışı, bunlar benim için önemli olmayan özellikler , bu arada gb 022 2.33 metreküp gb 042 2.12 metreküp yakıt verisiyle dikkat çekiyor... iki ürün arasında 400 lira fark var, sizlerden öğrenmek istediğim gb 042 de gb 022 kadar sorunsuz ve sağlammı ? kullananlar yardımcı olsun lütfen..

Merhaba
    GB-042 kullanıyorum, RC-35 kumanda ile birlikte. Modülasyonlu kumanda derken kablosuzu mu kastediyorsunuz acaba? Çünkü kablosuz kumanda GB022'de kullanılabilirken, GB042'de kullanılamıyor. Fakat RC-35 kumanda ile modülasyon yapabiliyorsunuz haftalık olarak. Bu modülasyonu da ister oda sıcaklığı ile ister dış ısı duyar elemanı ile sağlayabilirsiniz. Metrekare, yalıtım vs. gibi ayrıntıları ustalar cevaplasın ama ben şunu söyleyebilirim ki; sessizliği ile, yakıt ekonomisi ile, stabil şekilde sorunsuz çalışması ve kullanım suyu sıcaklığının standart ısıda sağlanması ile bence mükemmel bir kombi. Şimdiye kadar ihtiyacım olmadı, garantisi de var ama tek eksisi sanırım yedek parçalarının diğer markalara göre biraz pahalı olması.
    Saygılar..

• Yakında İstanbulda yeni dubleks daireye geçeceğim. Alt kat 120 m2, üst kat 75 m2 yani toplam 195 m2 ve iki tarafı bina. Fakat net kullanım alanı 160 m2. Ön arka cephe ve çatı yalıtımı iyi yapılmış. Radyatörler alt katta 7 m, üst katta 5 m toplam 12 mt. Kombiyi ben taktıracağım için buderus gb 22 veya vaillant tavsiye ettiler. Dubleks daire için bu kombiler ve diğer kombiler için öneriler bekliyorum. ayrıca 12 m petek yeterlimidir. Bu konuda ayrıntılı bilgi verirseniz çok memnun olacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sukruozgul -- 1 Kasım 2010; 3:02:17 >
  • 
Sayfa: önceki 397398399400401
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.