Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (230. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 228229230231232
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    DD Nitron almaya karar verdim..

Ancak okuduğum kadarı ile iki tip Nitron kombi mevcut...
    1- Program Saatli 2- Program Saatsiz...

Ustanın söylediği şu; bundan evvel depodan gelen tüm kombiler program saatli idi
    ama bir süredir hepsi program saatsiz geliyor...
    Acaba program saatli olanlarda bir problem mi var ki artık program saatli gönderilmiyor??

Ustanın elinde 1 adet program saatli kombi mevcut...
    Program saatli olan ile program saatsiz olan kombiyi aynı bedelle verecek...

Hangisini tercih etmeliyim...
    Bilgisi olan arkadaşlardan acilen yardım bekliyorum...
    Usta yarına kadar benden haber bekliyor...

Saygılarımla...
  • selamlar maxfocus;

2+1 97m2 bir ev için viessmann vitopent 100-w kombi uygun mudur ?

bu kombi güvenilir bir kombi midir sorunsuzluk sessizlik sarfiyat konusunda nasıldır biliyorsanız beni bilgilendirir misiniz?

tşk...
  • ECA SERVİS HAKKINDA ÜÇ BEŞ CÜMLE..... LÜTFEN İYİ OKUYUNUZ.......

Geçtigimiz sabah 8 de kalktım ev buz gibi...Dışarı 4 C kar yagıyor...Sulu kar...Evin içi 9 C ...Bu ne iş diye komşulara telefon açıp sordum gece gaz kesilmiş... Bizim kombi kırmızı yanıyor..Arıza modunda kendini kapatmış...katalogu aldım..Yarım saat ugraştım...Reset meset yok çalışmıyor...Hava buz gibi..Evin içi öyle... Sabah 9 da ECA servisi aradım...dedim kardeş durum böyle böyle...Dagın başındayım ev buz kesmiş... Hava kurşun gibi...Nemli, kar yagışlı ve soguk...Zor durumdayım.....Aradıgım yer AVCILAR AYDIN SERVİS....ECA yetkili satıcısı ve servisi....Telefonu kapattım..Mutfakta çay demlemeye gittim...Bunlar gelmezse elektrikli radyatörü küçük odada yakıp otururuz hesabı yapıyorum... Çay demlerndi sofrayı kurduk...saat 10,30 da kapı çaldı...Baktım ECA servis...Hemen kombiyi açtılar, ayarını yaptılar...İşlem tamam...Para pul yok..Garantideyiz...gelenlere zorla birer bardak çay içirebildim...Gitmemiz lazım şimiz var deyip gittiler....Ben Hadımköydeyim Onlar Avcılarda...Aramızda 25 Km.. var...Bu yazıyı neden yazdım ?...KOMBİ ALACAK ARKADAŞLARIM İYİ OKUSUNLAR DİYE...KOMBİYİ ALINCA İŞ BİTMİYOR... SERVİSİN HİZMETİN KALİTESİ ÖNEMLİ...Eger yalan yazıyorsam Dünyanın en adi insanı ben olayım....1,5 saatte servis geldi.....15 Dakikada iş bitti....Çok şükür.. AVCILARDAKİ ..Aydın ECA Servise burada teşekkür ediyorum.. Kötüleri yazıyoruz...İyileride yazalım......Bütün arkadaşlarıma saygılarımla ilanımdır....KİM KİMDİR NEDİR ? NE DEGİLDİR ?....Kombi alırken araştırınız...Para tercih , kara r sizin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 20 Mart 2009; 0:17:41 >

• quote:

Orjinalden alıntı: okaraman

Arkadaşlar, bugün kombiciye gittim..
    DD Nitron almaya karar verdim..

Ancak okuduğum kadarı ile iki tip Nitron kombi mevcut...
    1- Program Saatli 2- Program Saatsiz...

Ustanın söylediği şu; bundan evvel depodan gelen tüm kombiler program saatli idi
    ama bir süredir hepsi program saatsiz geliyor...
    Acaba program saatli olanlarda bir problem mi var ki artık program saatli gönderilmiyor??

Ustanın elinde 1 adet program saatli kombi mevcut...
    Program saatli olan ile program saatsiz olan kombiyi aynı bedelle verecek...

Hangisini tercih etmeliyim...
    Bilgisi olan arkadaşlardan acilen yardım bekliyorum...
    Usta yarına kadar benden haber bekliyor...

Saygılarımla...

arkadaşım merhaba
    bende 2 ay önce DD Nitron kombi almıştım ve servis elinde kalan son saatli modeli bana vermişti. Bundan sonra da program saati ücret karşılığı ayrıca takılacak dedi. Pazarlama taktiği heralde. Galiba 80 lira civarında (tamda emin değilim ) bir fiyata takılacakmış. Gerçi 2 aydır program saatini hiç kullanmadım. Servis bile kombiyi devreye almaya geldiğinde saati çözmek için 30 dakika uğraştı ( servisden gelen çoçuğa neden bu kadar uğraştınız diye sorduğumda; program saatini çok fazla kulllanan olmadığını ve toplasanız bu saati 2 yada 3 kere anlatmışımdır dedi, hiç kimse ilgilenmiyor dedi ) anladığım kadarıyla bu saati kullanan yok. Ben bir kaç denedim ama kombide bir ısınma oldu nedeniini bilmiyorum. Belki ben birşeyleri yanlış yaptım. Yoksa kullanmak faydalı olur.
    Ama sonuçta siz aynı fiyata alacağınıza göre bence program saatlisini alın. Sonuçta program saatli almak size zarar değil fayda sağlar.
    İyi günler

• sayın taşkafa sizin sayenizde artık bu kombiyi alacağım Confeo Plus dediğiniz yani.

E.C.A. CONFEO DIGITAL PLUS 20000 KCAL

• arkadaşım merhaba
    bende 2 ay önce DD Nitron kombi almıştım ve servis elinde kalan son saatli modeli bana vermişti. Bundan sonra da program saati ücret karşılığı ayrıca takılacak dedi. Pazarlama taktiği heralde. Galiba 80 lira civarında (tamda emin değilim ) bir fiyata takılacakmış. Gerçi 2 aydır program saatini hiç kullanmadım. Servis bile kombiyi devreye almaya geldiğinde saati çözmek için 30 dakika uğraştı ( servisden gelen çoçuğa neden bu kadar uğraştınız diye sorduğumda; program saatini çok fazla kulllanan olmadığını ve toplasanız bu saati 2 yada 3 kere anlatmışımdır dedi, hiç kimse ilgilenmiyor dedi ) anladığım kadarıyla bu saati kullanan yok. Ben bir kaç denedim ama kombide bir ısınma oldu nedeniini bilmiyorum. Belki ben birşeyleri yanlış yaptım. Yoksa kullanmak faydalı olur.
    Ama sonuçta siz aynı fiyata alacağınıza göre bence program saatlisini alın. Sonuçta program saatli almak size zarar değil fayda sağlar.
    İyi günler

Demirdöküm Müşteri hizmetleri ile görüştüm,
    Nitron modeli ilk başta program saatli olarak üretiliyormuş...
    sizin dediğiniz gibi program saati biraz karmaşık olduğu için müşterilerden bayilere çok fazla istek gelince,
    bayilerin talebi doğrultusunda program saatsiz üretilip program saati opsiyonel olmuş...
    Müşteri isterse takılıyormuş...

Bende sizinle aynı düşünerek fiyat farkı vermeyeceğim için program saatli olanı istedim...

İlginize teşekkürler...

• Taşkafa'ya imrenmemek mümkün değil..Yeni aldığım evin kombisi Airfel'in baktığı Maury&chattauux diye adını daha önce duymadığım bir marka. servisle bir türlü anlayaşamıyoruz..sekreter diye koydukları kız tam bir gerzek..Siemens 20.1 oda termostadı aldım..Servisi aradım kaça takıyosun 70 TL dedi..ustayı aradım abi dedi 40 a takıyoz..kafam karıştı..tekrar kızı aradım dedim kabloyu ben çektim termostat benden neden bu kadar pahalı hem ustan 40 TL ye takarım diyor dedim..O da yandaki birine sordu sonra bana dönüp 30 TL demezmi :))) neyse tamam verdim adresi hemen gelin..akşam 9 da telefon açmadan ben evde yokken dalmışlar eve..eşime de dönüp takamayız çünkü yanlış kabloyo çekmişsiniz demiş..TTR olması gerekiyomuş..biz Antikron kablo çekmişiz..
    yani çok uzattım..demek istediğim tutarsız, sözünü tutmayan bir servisle cebelleşiyorum..ilk fırsatta yoğuşmalı kombi alıp bu salaklardan kurtulacağım..burdan çıkan sonuç neymiş ???
    servis gerçekten çok önemliymiş

• quote:

Orjinalden alıntı: infsphinx

selamlar maxfocus;

2+1 97m2 bir ev için viessmann vitopent 100-w kombi uygun mudur ?

bu kombi güvenilir bir kombi midir sorunsuzluk sessizlik sarfiyat konusunda nasıldır biliyorsanız beni bilgilendirir misiniz?

tşk...

Bahsettiğiniz " sorunsuzluk sessizlik sarfiyat " konularında sabıkalı bir cihazdır, en çok şikayet edilen 3 konuyu buraya çıkarmışsınız. 2+1 97m2 bir ev için bu cihaza paranızı harcamayın..
  • Selamlar ,

Yeni bir daire aldım.4. katta en üst kat.Binanın dış yüzeyi strafor ( mantolama ) kaplı çatı izocam ısı yalıtımlı.Güney cephe salon oturma odası mutfak .yatak odası dogu ç.odası kuzey cepheli.
    3 balkonlu.Balkonlar mutfak,salon ve yatak odasında.
    mutfak 17 m2 petek 90*50
    antre 11 m2 petek 1,00*50
    oturma odası 20 m2 petek 2,00*50
    WC 2 m2
    salon 27 m2 petek 1,60*50+1,60*50
    yatak odası 16 m2 petek 1,40*50
    banyo 5 m2 havlupan 90*70
    çocuk odası 13 m2 petek 1,30*50

Toplam net 110 m2 petekler 10mt*50
    Kombi olarak yoğuşmalı mı ? yoğuşmasız mı ? ve hangi markayı almamı tavsiye edersiniz ? ayrıca 20000 24000 kcal/h almalıyım termostatlı mı termostatsız mı ? . Bu konuda tecrübesizim ilk kez kombi alıp dogalgaz ile ısınacağız.Şimdiden yardımlarınız için çok tşk ederim.

• herkeze slm ferroli marka kombi almayı düşünüyorum sizce iyibir markamıdır sorun çıkartırmı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: cimbom38

Havalar iyi gidiyor ve günlük 7 m3 ortalama ile son bir ayda 198 m3 gaz harcadık.

Bir kaç sorum olacak.
    -80 m2 veya ara koridorlar dahil 90 m2 ısıtma alanı için 20 000 kcallik hermetik kombi kapasitesini zorlamayacak max. kcal ısı ihtiyacı ve max petek ne olmalıdır?

Tekrar petek yetersizliği yaşamamak için petek boyunu evin durumuna göre çok soğuk günlere yetecek olabildiğince max uzunluğa ayarlasak ve normal hava sıcaklıklarında kombi sıcaklığını düşük tutsak doğru olurmu?
    -75-65 C lik tesisat da ekonomik kombi sıcaklık aralığı ne olmalıdır?45-50-60 derece gibi ekonomik bir kombi ısı aralığı varmıdır?Yoksa evi kaç derecede ısıtabiliyorsak hava durumuna göre biz mi ayarlayacağız? 75-65 lik sistemin 90-70 göre olan avantajını kaybetmek istemiyorum.

Selamlar Cimbom 38
    />

bizim bu geçtiğimiz Şubat mt3 olarak ölçüm aklımda değil faturası 170 tl geldi ....

sizin kaçtı?

bu mart ayında 24 günlük sürede 120 mt3 yakmışız...

evde 20 000 lik kombi 7.5 mtlik petek var genelde 45-50-55 C lerde yaktım
    ama salonu 1.5 mtlik ve odadaki 1.25 mtlik 2 peteği ,kapadım
    arada akşam yatarken kombiyi tümden kapadım ,gündüz evde zaman geçirmeyeceksem de hiç açmadım havalar güzeldi ve güneş alan cephenin faydası vardı tabii
    akşamüstü gelince 4-5 civarı yakıyorum
    aslında gelen gidenim bu dönemde çok olmadığından idare ettim çok soğuk değildi
    yoksa Ocak ayında 370 tl ödemiştik
    />

• [simage][IMG=http://img4.imageshack.us/img4/7702/img2695up8.jpg][/simage]
    [IMG=http://img4.imageshack.us/img4/img2695up8.jpg/1/w2048.png][/simage][/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenfat10 -- 24 Mart 2009; 23:04:32 >
  • Arkadaşlar -off the topic- imageshac a yüklediğimiz resmin küçük resim olarak linkini nası koyuyoruz,imagesacktaki linklerin hankısını nasıl yazıcaz mesajlara bunun için....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenfat10 -- 24 Mart 2009; 23:12:51 >
  • Selamlar suzi dilara,
    Bende de 20.000 kcallik kombi ve 5 mt civarında petek var.Petek yetersiz olduğu için 45-50 dercelerde ev istediğim gibi ısınmıyor. Odalardaki bütün petekler tamamını açık tutuyorum.Mart ayı 20 günlük 100 m3 tüketim olmuş.Siemens Rev 23 dijital oda termostatını aldım.Kombi sıcaklığını 80 dereceye getirdim.Kısa sürede evi ısıtıyor.Mekanik olan oda termostatı hassas olmadığı için oda soğuyor ve çok geç devreye giriyordu. Siemens oda termostatından sonra günlük tüketim 1-2 m3 gibi düştü gibime geliyor.Bu havalardan da olabilir.Çok hassas bir oda termostatı ve oda içi soğumadan istediğiniz sıcaklıkta tutuyor.Kombinin gerkesiz yere çok fazla dur kalk yapmasını engelliyor. Çoğu zaman bizde de akşam 17.30 civarında yakıyoruz.Oda termostatı 21 derece civarında oluyor. Gece 24.00 sıralarında yatarken 19,6 dereceye getiriyorum.Gece hava soğursa kombi kendiiğinden yanıp sönüyor.Gündüzleri bir kaç gün güneş çıkmayınca yandı, güneş olduğu sürece ihtiyaç hissetmiyoruz.Bu yıl en yüksek harcamam Ocak ayı 285 TL oldu.

• kenfat10 fotoğrafın "özellikler" inden linki kopyalayıp "image" butonuna tıklamalısın

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: cimbom38

Selamlar suzi dilara,
    Bende de 20.000 kcallik kombi ve 5 mt civarında petek var.Petek yetersiz olduğu için 45-50 dercelerde ev istediğim gibi ısınmıyor. Odalardaki bütün petekler tamamını açık tutuyorum.Mart ayı 20 günlük 100 m3 tüketim olmuş.Siemens Rev 23 dijital oda termostatını aldım.Kombi sıcaklığını 80 dereceye getirdim.Kısa sürede evi ısıtıyor.Mekanik olan oda termostatı hassas olmadığı için oda soğuyor ve çok geç devreye giriyordu. Siemens oda termostatından sonra günlük tüketim 1-2 m3 gibi düştü gibime geliyor.Bu havalardan da olabilir.Çok hassas bir oda termostatı ve oda içi soğumadan istediğiniz sıcaklıkta tutuyor.Kombinin gerkesiz yere çok fazla dur kalk yapmasını engelliyor. Çoğu zaman bizde de akşam 17.30 civarında yakıyoruz.Oda termostatı 21 derece civarında oluyor. Gece 24.00 sıralarında yatarken 19,6 dereceye getiriyorum.Gece hava soğursa kombi kendiiğinden yanıp sönüyor.Gündüzleri bir kaç gün güneş çıkmayınca yandı, güneş olduğu sürece ihtiyaç hissetmiyoruz.Bu yıl en yüksek harcamam Ocak ayı 285 TL oldu.

Sanırım havaların yumuşaması etkili oldu sarfiyatta

benim kumanda,sık devreye giriyordu o zamanda şimdi de (manuel konumda )
    oda ısısı 20 c den 19.5 c ye düşse hemen devreye giriyor 10 dak sürmeden...
    mesela : manuelde 45 de alevleniyor 55 e dek kombi suyunu ısıtıp duruyor ,su 45 c den aşağıya inince yine başlıyor 45 den ......

sizce uzun süre kumandalı mı muhafaza ediyor manuel mi

• Ben kombiyi 50 derecede manuelde bir kaç kez 24 saat kullandım.Hem ev istediğim gibi ısınmadı hemde daha fazla yakıt harcadığını gördüm.(12 m3/gün) Bütün kombiler ayarladığınız kombi sıcaklığına göre +- sıcaklık değerleri(9-10 derece) aralığında çalışıyor. Kombim balkonda olduğu için sıcaklık aralığını takip etmedim.Oda termostatından kullanım bizim için daha kolay oluyor. Gündüz güneş olduğu zaman oda termostatı sıcaklığı 16 dereceye getiriyoruz.Oda sıcaklığı 16 dereceye düşmediği için kombi çalışmıyor ........ sizce uzun süre kumandalı mı muhafaza ediyor manuel mi dediğinizi tam anlayamadım.Biraz açarsanız sevinirim.Şimdi kullandığım oda termostatı çok sık devreye girmiyor.İstediğim oda sıcaklığına getirebilmek için dış hava sıcaklığınına göre istenen oda sıcaklığını kendisi kombiyi çalıştırarak ayarlıyor.Son günlerde dikkatimi çeken yatarken 19,6 aldığımda kombi sabah 6 kadar hiç devreye girmiyor.Sabah ben işe giderken kalkınca biraz çalışıyor,soğuk kırılıyor oda yetiyor.

• Ben kombiyi 50 derecede manuelde bir kaç kez 24 saat kullandım.Hem ev istediğim gibi ısınmadı hemde daha fazla yakıt harcadığını gördüm.(12 m3/gün) Bütün kombiler ayarladığınız kombi sıcaklığına göre +- sıcaklık değerleri(9-10 derece) aralığında çalışıyor. Kombim balkonda olduğu için sıcaklık aralığını takip etmedim.Oda termostatından kullanım bizim için daha kolay oluyor. Gündüz güneş olduğu zaman oda termostatı sıcaklığı 16 dereceye getiriyoruz.Oda sıcaklığı 16 dereceye düşmediği için kombi çalışmıyor ........ sizce uzun süre kumandalı mı muhafaza ediyor manuel mi dediğinizi tam anlayamadım.Biraz açarsanız sevinirim.Şimdi kullandığım oda termostatı çok sık devreye girmiyor.İstediğim oda sıcaklığına getirebilmek için dış hava sıcaklığınına göre istenen oda sıcaklığını kendisi kombiyi çalıştırarak ayarlıyor.Son günlerde dikkatimi çeken yatarken 19,6 aldığımda kombi sabah 6 kadar hiç devreye girmiyor.Sabah ben işe giderken kalkınca biraz çalışıyor,soğuk kırılıyor oda yetiyor.

• Merhaba,
    Maşallah forum almış başını gitmiş. Ancak, kendine yakışır şekilde özellikle de bazı arkadaşların yoğun çabalarıyla da amacına ulaşmış. Burada bilgisini görgüsünü esirgemeyen, zamanını ayırıp da yardımcı olmaya çalışan herkesi ayrı ayrı kutlamak lazım.

Bu hafta Ankara Keçiören'de bir daire aldım. Forumda okuduklarımdan yola çıkarak da ihtiyacım olan kombi ve petek hakkında da bir fikre ulaşmaya çalıştım. Yaptığım hesapları aşağıda belirtiyorum. Eksiğim, hatam varsa veya ekleyecekleriniz varsa görüşlerinizi iletirseniz memnun olurum.

Daire: 4 katlı binanın 2. katında. 3 +1, salon ve oturma odası doğuya, diğer odalar güneye bakıyor. Ahşap çerçeve ve ısıcamlı. Duvarlar iki tuğla arası strafor yalıtımlı.

Salon: 27,61 m2 x 2,60 m yükseklik x 55 (3. bölge) = 3948 kcal
    Oturma Odası: 19,63 m2 x 2,60 m x 55 = 2807 kcal
    Yatak Odası: 15,40 m2 x 2,60 m x 55 = 2202 kcal
    Çocuk Odası: 11,58 m2 x 2,60 m x 55 = 1656 kcal
    Mutfak: 9.70 m2 x 2,60 m x 55 = 1387 kcal
    Banyo: 5,33 m2 x 2,33 m x 55 = 683 kcal
    Hol: 17,22 m2 x 2,60 m x 55 = 2462 kcal

Dairenin toplam kullanılabilir alanı = 106,47 m2
    Toplam ısı ihtiyacı = 15145 kcal

20.000 kcal bir kombi yeterli olacaktır.

Radyatör Uzunluk Hesabı

Radyatörler DD 22 PKKP olacak. Salon, oturma odası, yatak odasında pencere pervazı alt sını ile yer mesafesi 65 cm olduğundan buralarda 500 mm'lik petek, diğerlerinde 600'lük olacak.

Burada 2 senaryo kurdum.

İlki yoğuşmalı kombi 75-55 işletme ısısı için (ortam ısısı 20 C):

Salon: 27,61 m2 x 2,60 m yükseklik x 55 (3. bölge) = 3948 kcal / 1344 = 2,90 m
    Oturma Odası: 19,63 m2 x 2,60 m x 55 = 2807 kcal /1344 = 2.1 m
    Yatak Odası: 15,40 m2 x 2,60 m x 55 = 2202 kcal / 1344 = 1,60 m
    Çocuk Odası: 11,58 m2 x 2,60 m x 55 = 1656 kcal / 1546 = 1,10 m
    Mutfak: 9.70 m2 x 2,60 m x 55 = 1387 kcal / 1630 = 0,80 m (18 C)
    Banyo: 5,33 m2 x 2,33 m x 55 = 683 kcal / 1382 = 0,50 m (24 C)
    Hol: 17,22 m2 x 2,60 m x 55 = 2462 kcal / 1546 = 1,60 m

Toplam radyatör uzunluğu = 10,60 m

İkincisi yoğuşmasız kombi 90-70 işletme ısısı için (ortam ısısı 20 C):

Salon: 27,61 m2 x 2,60 m yükseklik x 55 (3. bölge) = 3948 kcal / 1914 = 2,10 m
    Oturma Odası: 19,63 m2 x 2,60 m x 55 = 2807 kcal /1914 = 1,50 m
    Yatak Odası: 15,40 m2 x 2,60 m x 55 = 2202 kcal / 1914 = 1,20 m
    Çocuk Odası: 11,58 m2 x 2,60 m x 55 = 1656 kcal / 2312 = 0,80 m
    Mutfak: 9.70 m2 x 2,60 m x 55 = 1387 kcal / 2417 = 0,60 m (18 C)
    Banyo: 5,33 m2 x 2,33 m x 55 = 683 kcal / 2102 = 0,40 m (24 C)
    Hol: 17,22 m2 x 2,60 m x 55 = 2462 kcal / 2312 = 1,10 m

Toplam radyatör uzunluğu = 7,70 m

Bu iki senaryoyu doğru kabul edersem şöylesi bir durum ortaya çıkıyor.

Yoğuşmalı - yoğuşmasız kombi fiyat farkı (yaklaşık ) = 2300 TL - 1300 = 1000 TL
    Radyatör uzunluk farkı (yaklaşık) = 3 m x 125 TL= 375

Toplam Fark 1375 TL

Sorularım şunlar:

1- Senaryolarda ve hesaplarda eksik veya hata var mı?
    2- Bunun için yoğuşmalı kombi almaya değer mi?
    3- Bunun için fazladan 3 m radyatör döşetmeye değer mi?

Not: Açıklama ve hesaplamalarımda Maxfocus arkadaşı örneklemeye çalıştım. Kensine teşekkür ederim. Bir hatam varsa affedin.

• Herkese selamlar,

Epeydir foruma uğramayadım.
    Geçen dönemde kendi tüketimimle ilgili bilgi vereyim.

11-09-2008 19-10-2008 arası tüketim 52 m3 oldu ve 45 tl fatura geldi 38 gün için ortalama 1,3685 m3 oldu. Havalar daha soğumamıştı sadece bazı geceler çocuk için açık bıraktık.

19-10-2008 14-11-2008 arası tüketim 73 m3 oldu ve 74 tl fatura geldi 26 gün için ortalama 2,8077 m3 oldu. Bunda havaların bu aralıkda biraz iyi gitmesinin etkisi var.

14-11-2008 21-12-2008 arası tüketim 224 m3 oldu ve 251 tl fatura geldi 37 gün için ortalama 6,0541 m3 oldu. Bunda havaların bu aralıkda biraz iyi gitmesinin ve bayramda ziyaretler den dolayı evde düşük ısıda bırakmamızın etkiside var.

21-12-2008 16-01-2009 arası tüketim 300 m3 oldu ve 347 tl fatura geldi 26 gün için ortalama 11,5385 m3 oldu, bunda havaların gündüz gece 3 ile -1 derece aralığında seyretmesinin ve geceleride hiç kısmadan 20 derecelik ortam sıcaklığı kalacak şekilde kullanmanın etkisi var.

16-01-2009 13-02-2009 arası tüketim 204 m3 oldu ve 216 tl fatura geldi 28 gün için ortalama 7,2858 m3 oldu, bunda havaların bu aralıkda biraz iyi gitmesinin etkisi var.

13-02-2009 14-03-2009 arası tüketim 258 m3 oldu ve 249 tl fatura geldi 29 gün için ortalama 8,8966 m3 oldu.

14-03-2009 ile bugün 27-03-2009 arasında ise (saat 09:15 itibari ile) 98 m3 tüketim var bu da yaklaşık 95 tl fatura demek. 13 gün için ortalama ise 7,5385 m3 olarak gidiyor.

19-10-2008 den bu güne 27-03-2009 kadar olan 159 gün için toplamda 1157 m3 gaz tüketmiş ve konfor derecesinde iyi ısınmanın yanı sıra çok çok iyi sıcak su konforu elde etmiş durumdayım. Ayrıca mutfak eşim çalışmadığı için sürekli kullanılan , yaşayan mutfak diye adlandırdığım şekilde kullanıldığı için burdaki sıcak su ve ocakdaki gaz tüketimleride normalin biraz üstünde.

Önümüzdeki faturanında bu tempoda gidersek 17 gün sonra 13 nisana kadar 128 m3 daha tüketim varsayımına göre, bu kışı toplamda 176 gün için 1285 m3 gazla geçirmiş olucam. Günlük ortalama ise 7,3012 m3 , aylık ise (30günden) 219 m3/ay gibi çok iyi bir değer olacak. Toplam ödeme ise 1357 tl (226m3 nisan fatura 220tl) Günlük 7,7103 tl/gün, aylık bedel ise 231,3 tl/ay olur.

19-10/14-11 2008 aralığını katmasak bile 150 gün de 1212m3 günlük ortalama 8,08 m3/gün, aylık ise 242,4 m3/ay ile yinede çok iyi bir değer yakaladığımızı söylemek mümkün. Toplamda 1283 tl bedel ödemiş oluyorum. Günlük 8,5534 tl/gün, aylık bedel ise 256,6 tl/ay olur.

Sonuçda 117m2 (aslen 167 m2 çatı dublex üst katı ısıtımadığımız için sadec alt akat üstünden değerlendiriyorum) net ısıtma alanı olan ortanın biraz üstü düzeyde ısı yalıtımı olan , açık teras altında 55 m2 alanı bulunan kuzey cepheli 3 cephesi açık dairede 3 kişilik aile olarak, 24 saat üzerinden devamlı kullanım, bolca sıcak su kullanımı gündüzleri devamlı 20,5 ve 22 derecelik ortamlar (banyolar devamlı 24 derecede) geceleri uyku saatlerinde ise min 18 derecelik ortam ile bu kışın son günlerinide geçiriyoruz.

İnvertör klima kullanımında bu şartlarda kullanım maliyetinde acaba ne kadar elektrik faturası gelirdi. Tahminen en azından 180-200 tl olurdu. Zira min 3 cihaz kullanmam gerekirdi. Banyolarda ayrıca kullanımı tehlike arz eden elektrikli ısıtıcıları arıca kullanmak gerekecekdi.
    Daima dediğim gibi ısıtma sistemi seçilirken sistemlerin ilk yatırım maliyetleri ve sonrasında işletme maliyetleri iyi analiz edilmelidir.
    Kimi zaman ilk başta ödediğiniz yatırım maliyeti biraz fazla olabilir ama bunun karşılığını makul bir sürede işletme maliyetinden çıkarıyorsanız bu hiç önemli değildir. Bunun yanı sıra kullanım amacı ve fiziki özelliklere göre farklı bir ısıtma sistemi mesela inverter klima çok daha ekonomik olabilmektedir. Ancak reklamlardaki gibi %33 daha az tüketim yapar gibi genellemeler son kullanıcıyı yanıltabilen gerçekliği belli şartlara dayalı olan satış sloganlarıdır. Genelde de bu belli şartları küçük harflarla sayfa diplerine yazarlar.
    Herkese kolay gelsin.

• 
Sayfa: önceki 228229230231232
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.