Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1636. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 16341635163616371638
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar merhaba 125 m2 net alanı olan ısıcam ve plastik pencereli, dış cephesi yalıtımlı, ara katta bulunan ve güney batı cephesine bakan daireme kombi almak istiyorum.
    8 adet petek var dairede = ortalama 7 mtul
    tesisat borusu= plastik
    iklim ve hava durumu= yumuşuk nemli iklim (zonguldak)

sizce hangi kombiyi almalıyım. simdiden teşekkurler
  • quote:

Orijinalden alıntı: favalli

arkadaşlar merhaba 125 m2 net alanı olan ısıcam ve plastik pencereli, dış cephesi yalıtımlı, ara katta bulunan ve güney batı cephesine bakan daireme kombi almak istiyorum.
    8 adet petek var dairede = ortalama 7 mtul
    tesisat borusu= plastik
    iklim ve hava durumu= yumuşuk nemli iklim (zonguldak)

sizce hangi kombiyi almalıyım. simdiden teşekkurler

bu konuda i konu başı mesajı okuyunuz.
    50 derece ile ısınabilecek ortamı oluşturmalısınız, eğer kombi bu ortmda evi ısıtabiliyorsa, yoğuşmalı premix tek önerilecek kombi tipidir, ben nitromix ddöküm kullanıyorum, yumuşak iklim de 4+1 dairede şu ana kadar 650 TL gaz yaktım,

50 derce ile ısınmanın temel şartları

1-radyatör büyüklüğü
    2-kombi altı vanaların tam geçişli ve prinç olması (GK marka)
    3-radyatör bağlantılarının üstten olması
    4-geniş rad.vanasoı kullanmak (TR deki en iyi mal GK markadır-ECA maalesef 3.sınıftır)
    5-dönüş vanasını reglaj vanası almak
    6-kombiyi hava almayacak dolap içine veya iç mekana koymak
    7-radyatör arkasına izopan takmak
    8-UK tipi danfoss siemens termostatik vana kullanmak.

bu tedbirler ısıyı %30 arttırır, faturayı en az %15 azaltır..gerisi kombi seçimidir, siz bunları yapabilen tesisatçıya denk gelirseniz kazanırsınız.

izmirden sevgiler...

• arkadaşlar merhaba..
    evim net 150 metrekare olup en üst katta üstte geniş bir çatı katı var. Kiremit altına xps köpük konularak çatı yalıtımı yapılmış. evde ne yazıkki mantolama yok ve neredeyse her odada geniş camlar mevcut. evde toplam 11 metre demirdöküm plus petekDOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? + 1 adet havlupan var ve mobil sistem döşeli viessman vitodens 100 26kv kombi var. viessmanın kendi orjinal kablosuz oda termostatıda mevcut fakat peteklerin üst kısmı ısınırken alt kısımları nereyse buz gibi (radyatör havalarına tekrar tekrar kontrol etmeme rağmen) sözde viessmanı iyi diye aldık ama çok fazla gaz harcıyormuş gibi. forumu neredeyse hepsini okudum diyebilirim fakat ev müteahhit işi olduğu için ne yazık ki sistem kötü. Denizli'de iyi usta bulmak neredeyse imkansız gibi üç tane ayrı ustaya gittim peteklere çapraz bağlantıyaptırmak , geri dönüş vanasını koydurtmak kombi altındaki plastik aksamı değiştirmek için ama hepsi ayrı bahanelerle işten açtı yada uçuk fiyatlar istediler.çoğu çapraz bağlantının kombinin pompasını çok zorlayacağını söylüyor, tamam evde yalıtım yok ama hiç olmassa sistem düzgün çalışsa ben ona razıyım. ne yapmam gerekiyor. şaşırdım açıkcası
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• ugur@klc kullanıcısına yanıt
    yazınızın bir üstündeki notları dikkatlice okuyunuz, konunun kombi ile alakası yok, yazdıklarım evinizde yoksa, sorunlar var demektir, hangisini değiştirirseniz, o oranda sorununuzu çözersiniz...çapraz bağlama su dolaşımına yararlıdır ama su gelirse yararlıdır, sen su az gelsin diye, kombi altına plastik filitre takarsan, rad. ü alttan bağlarsan, geçişi dar eca marka vana kullanırsan, dönüş vanasını gidiş vanasından yaparsan, boruyu son peteğe kadar kalın döşemezsen yararı olmuyor maalesef...malzemeleri ondan bundan internetten alacaksın, bi sucu bulup al şu 100 tl yı bunları buraya sık, kaynat vb. diyeceksin...yapmışken izopan da koydurt, nasıl olacağını youtube de bulabilirsin..(izopan)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 28 Nisan 2014; 23:20:55 >
  • ACİL

buguün karar vermem gerekiyor arkadaşlar.

10 metre petek boyu var. süpürgelik üstü tesisat. kolonlar olduğu için her odada dirsek var. düz gitmiyor.

demirdöküm nitromix p24 yeterli gelir mi? yoksa p28 mi almalıyım?

Bosch Classic Condense 28kw diye bir model var. ısıtma devresi 22kw imiş galiba. Bosch CC ile DD p24'ü kıyaslarsak. hangisinin ısıtma devresi kapasitesi yüksek? 10 metre petek için pompası daha yeterli olan hangisidir?

edit: ürünlerin sitesinden aşağıdaki bilgilere ulaştım. yorumlarsanız sevinirim.

http://www.bosch-climate.com.tr/bosch-urunler/duvar-tipi-gazli-cihazlar/yagusmali-kombiler/classic-condense.html
    Bosch
    Güç: 28 kW kullanım suyu devresi, 22 kW ısıtma devresi - 24.080 kcal/h

http://www.demirdokum.com.tr/?urun=nitromix-P%2024
    Demirdöküm
    Minimum Nominal Isıl Güç (6 kW)
    Maksimum Nominal Isıl Güç (23 kW)
    Minimum Nominal Isıl Güç (5.160 kcal/h)
    Maksimum Nominal Isıl Güç (19.780 kcal/h)
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• BirCAN bey önce alakanız için çok teşekkür ederim.
    neredeyse tüm yazılarınızı okudum diyebilirim. Evimi satın aldığımda tesisat mobil sisteme bağlı toplam 7 metre uzunluğuda olan kompakt ventilli alttan giriş çıkışlı 7 adet radyatör vardı. Dolayısıyla ev hiç ısınmıyordu. Bende radyatörlerin 3 tanesini 180cm 2 tanesinide 150cm demirdöküm plus radyatör alarak değiştirdim. Radyatörleri bağlayan usta bypass sistem dediği bir sistemle bir aparat takarak krom uzatma borusu ile bir vana ile üstten bağladı. alttandan da kapaklı kısımdan da alyan anahtarla ayarladı. Ben sizin dediğiniz malzemeleri öyle yada böyle temin edeceğim , radyatöre ve kombini altına montajını bir şekilde yaptıracağım. Sadece sormak istediğim mobil sistemde her peteğe ayrı ayrı çekilen boruların ebatları aynımı yoksa farklı ebatlarda olma imkanı varmı peteklere o kılıfların içinden daha kalın bir boru çektirebilirmiyiz. Yada sizin veya ekibinizi Denizliye davet etmemiz mümkün mü?

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugur@klc -- 29 Nisan 2014; 10:19:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ugur@klc

BirCAN bey önce alakanız için çok teşekkür ederim.
    neredeyse tüm yazılarınızı okudum diyebilirim. Evimi satın aldığımda tesisat mobil sisteme bağlı toplam 7 metre uzunluğuda olan kompakt ventilli alttan giriş çıkışlı 7 adet radyatör vardı. Dolayısıyla ev hiç ısınmıyordu. Bende radyatörlerin 3 tanesini 180cm 2 tanesinide 150cm demirdöküm plus radyatör alarak değiştirdim. Radyatörleri bağlayan usta bypass sistem dediği bir sistemle bir aparat takarak krom uzatma borusu ile bir vana ile üstten bağladı. alttandan da kapaklı kısımdan da alyan anahtarla ayarladı. Ben sizin dediğiniz malzemeleri öyle yada böyle temin edeceğim , radyatöre ve kombini altına montajını bir şekilde yaptıracağım. Sadece sormak istediğim mobil sistemde her peteğe ayrı ayrı çekilen boruların ebatları aynımı yoksa farklı ebatlarda olma imkanı varmı peteklere o kılıfların içinden daha kalın bir boru çektirebilirmiyiz. Yada sizin veya ekibinizi Denizliye davet etmemiz mümkün mü?

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

ben davet ettim ama gelmediler

• Ne yapalım hayırlısı..
    Bir şekilde bu işi nihayetlendireceğim bana kaça patlarsa patlasın..
    Birde nasıl resim eklemenin kısa bir yolu var mı yoksa ayarlarda bir sorun mu var anlayamadım.
    10 dakikadır resim yüklenemedi bir türlü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugur@klc -- 29 Nisan 2014; 11:26:22 >

• Merhabalar,

138 mt2 brüt 108 mt2 net 3+1 daire aldım.
    İç tesisat firmaları ve kombi satıcıları çok kafamı karıştırıyorlar. bosch classic condense almak niyetindeydim ancak arkadaşlar çok yakar, şehir içinde lüks jipe binersen ne olur, küçük eve yoğuşmasız kombi takılır, condense 2000 al vs tarzı yönlendirmeler yapıyorlar. bildiklerimizi unuttuk..

bana bir teyit verebilir misiniz? ev yalıtımlı.. classic condense hakikaten bana ek maliyet mi getirir, çok mu yakar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugur@klc

Ne yapalım hayırlısı..
    Bir şekilde bu işi nihayetlendireceğim bana kaça patlarsa patlasın..
    Birde nasıl resim eklemenin kısa bir yolu var mı yoksa ayarlarda bir sorun mu var anlayamadım.
    10 dakikadır resim yüklenemedi bir türlü

bunlarda sıkıntı yok, kendini üzme yada yorma...sadece ter. vana taktırırsan , çok doğru olarak dediğin, kollektörden farklı ebatlara giden petekleri dengelemiş olursun... UK tipi dediklerin onlar, bulamazsan yardımcı oluruz, izmirden, gelmiş kadar oluruz...:)

• Teşekkürler Bircan Bey..
    Ama artık bir kere kafama koydum resimde görülen bypasslı sistemle çalışan beş adet petekteki sistemi söküp atacağım.
    öyle yada böyle bir şekilde hepsini çapraz bağlatacağım. Denizli'de inşallah bağlantılar için gerekli parçaları bulabilirim.
    Bulamaz isem yardımlarınızı esirgemezsiniz umarım.
    Hayırlı işler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugur@klc -- 29 Nisan 2014; 16:52:09 >
  • ec1000 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

İnanmayın yalan söylüyorlar, benim ev sizinkinden yaklaşık 10m² daha küçük ve yoğuşmalı kombi kullanıyorum, ikinci kışı çok şükür sorunsuz bir şekilde atlattım, ekim-nisan (7 aylık) tüketim değerleri 666m³ / 745 TL , sitede aynı şartlarda benden daha az fatura ödeyen yok. Önemli olan düzgün tesisatınız ve 40-55°C arası kazan sıcaklığında ısına bilmeniz için yeterli radyatör uzunluğu olması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 29 Nisan 2014; 17:06:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Merhabalar,

İnanmayın yalan söylüyorlar, benim ev sizinkinden yaklaşık 10m² daha küçük ve yoğuşmalı kombi kullanıyorum, ikinci kışı çok şükür sorunsuz bir şekilde atlattım, ekim-nisan (7 aylık) tüketim değerleri 666m³ / 745 TL , sitede aynı şartlarda benden daha az fatura ödeyen yok. Önemli olan düzgün tesisatınız ve 40-55°C arası kazan sıcaklığında ısına bilmeniz için yeterli radyatör uzunluğu olması.

eyvallah kardeşim, bence ellerinde kalan stokları satmak için yapıyor satıcılar. ama iç tesisat firmalarının neden bu kadar ısrar ettiklerini anlayamıyorum.. gaz şirketleriyle mi anlaşıyorlar ne yapıyorlar çözemedim..
  • ec1000 kullanıcısına yanıt
    Birçoğu bilgisiz kenidini geliştirmeyen ezber konuşan esnaftan oluşuyor maalesef, yoğuşma nedir nasıl geçekleşiyor diye sorsanız cevap veremezler. Yakın geçmişe kadar servisler bile yoğuşmalı kombiyi ilk çalıştırmada kazan sıcaklığını 60°C ve üzerinde ayarlıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ec1000

Merhabalar,

138 mt2 brüt 108 mt2 net 3+1 daire aldım.
    İç tesisat firmaları ve kombi satıcıları çok kafamı karıştırıyorlar. bosch classic condense almak niyetindeydim ancak arkadaşlar çok yakar, şehir içinde lüks jipe binersen ne olur, küçük eve yoğuşmasız kombi takılır, condense 2000 al vs tarzı yönlendirmeler yapıyorlar. bildiklerimizi unuttuk..

bana bir teyit verebilir misiniz? ev yalıtımlı.. classic condense hakikaten bana ek maliyet mi getirir, çok mu yakar?

o jeep aslında, yumuşak kalkış yapabilir, her türlü trafiğe kendini adapte edebilir, çok yavaş trafikte bile gazı minimuma kısabilir.

ama yoğuşmasız kombi, yumuşak kalkış yapamaz, sıkışık trafikte gazı çok çok az veremez, sürekli dur kalk yapmak zorunda kalır.

yoğuşmalı kombi ılıman iklim ve küçük evlere daha çok uygundur. çünkü küçük ev için gereken ısı daha azdır, yoğuşmalı kombiler ise geniş modülasyon aralıkları ile küçük evlere daha iyi adapte olur.

• merhaba,

izmirde sıfır daire aldım net kullanım alanı 85 m2 artık karar vermem gerekiyor hangi kombiyi almalıyım bütçem biraz kısıtlı ev kuzey cepheli

yaptırdıgım keşiflerde 4,60 5,00 m gibi petek banyo için havlupan diyolar.

şimdiden teşekkür ederim
  • impreza_35 İ kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

İzmir de bile olsanız petek boyunu en az 7,00m olsun, özellikle kuzeye bakan ve köşe odalarda normalden biraz daha uzun petek kullanın. Alacağınız kombi muhakkak Premix Yoğuşmalı olsun. Bütçenize uygun Demirdöküm Nitromix, Baymak Falke Condense veya Ariston Egis Premium tercih edebilirsiniz.
  • merhabalar brüt 120 m2 olan yeni evimize kombi önerisi olacak arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim güney cephe toplam petek boyu 5m+havlupan kombi mutfakta 2 kat altta daire var bina sıfır daha
  • Merhabalar, sayın üstadlara benimde bir sorum olacak, Benimde yeni aldığım net 90 m² olan evime almak üzere kombi araştırması yaparken özellikle fiyatına göre iyi performans verdiği söylenen ve alman kalitesini yansıttığı söylenen Wiessman Vitopend 100 modeli önerildi. Bu kombiyi alma diyen varmı bu fiyata başka önerisi olan... fiyat olarak ta 1450 Peşin fiyat verildi. (Montaj ve proje ile 2000 TL)
  • verdiğiniz bilgiler ve teyitler için çok teşekkür ederim arkadaşlar.
  • 
Sayfa: önceki 16341635163616371638
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.