Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1608. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 16061607160816091610
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ilaçlı petek temizleme diye bişey varmış. 150 tl de fiyat biçiyorlar. kendi ustama gittim ve sordum, sizde varmı diye.. "bizde var isteyenlerinkini temizliyoruz ama sadece adı ilaçlı temizlik. yoksa bi numarası yok yani.. 150tl ye yazık, boşver" dedi..
    cidden bu ilaçlı temizleme muhabbeti kandırmaca mı yoksa iyi bişey mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lethe_57

ilaçlı petek temizleme diye bişey varmış. 150 tl de fiyat biçiyorlar. kendi ustama gittim ve sordum, sizde varmı diye.. "bizde var isteyenlerinkini temizliyoruz ama sadece adı ilaçlı temizlik. yoksa bi numarası yok yani.. 150tl ye yazık, boşver" dedi..
    cidden bu ilaçlı temizleme muhabbeti kandırmaca mı yoksa iyi bişey mi?

Bu fiyata ilaçla radyatör temizliği bedava. Ancak suyla temizlerler 150 TL ye.
    Bence ciddi yapılırsa aldatmaca değil. Ters bağlantı olmadığı halde, kombiyi 65-70 derecede yakmanıza rağmen radyatör altları-ortası soğuk-ılık kalıyorsa, kireç ve korozyon kalıntıları aşağı kısımlarda birikmişlerdir. 3-4 yılda bile olsa yapılmasında yarar var bence. Sadece basınçlı suyla basılıp vakumla çekilen temizlikte kısmen iyileşme olabilir. İşinin ehli kişilerce kimyasalla yapılanı çözülmeyi hızlandıracağından daha etkili olur. Ancak Dr.Kombi Polyamine adındaki 1 lt lik kimyasalı içine atmak da olumlu sonuç verebiliyor. 50 TL ye denenebilir.
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• ANKARADA 140 M2 BÜRÜT 110 M2 NET KULLANIM ALANINA SAHİP. 4 KATLI 2. KATINDA VE YALITIMLI GUNEYDOĞU CEPHELİ EVİM DE KOMBİ İÇİN AYRILMIS MUTFAK YERİNE GELEN BORULARIN YANİ KOLLECTÖRE TAKILCAK BORU SAYISI 14. KOMBİ ALICAM FAKAT KAFAM COK KARIŞTI.
    KEŞİF YAPTIRDIĞIM KİŞİLER PETEK OLÇÜSÜNÜ STANDART OLARAK 7.70 - 8.20M ARASI OLARAK BELİRLEDİLER VE YOĞUŞMALIYI BU METRAJLAR İÇİN ÖNERMEDİKLERİNİ SÖYLEDİLER. YOĞUŞMASIZ KONVANSİYONEL KOMBİLERE BAKTIĞIMDA VE BANA KEŞİFTE ÖNERİLENLERE BAKTIĞIMDA
    TASARRUFLU BİR FATURA VE İYİ SICAKLIK İÇİN SİZCE BU MARKALAR NASILDIR VE TAVSİYENİZ NEDİR ??:

1 DEMİRDÖKÜM ATRON H 24
    2 VAİLLANT 242-5 PLUS 24000KW
    3 BOCH KLASİC SİLVER
  • quote:

Orijinalden alıntı: kraterxx

ANKARADA 140 M2 BÜRÜT 110 M2 NET KULLANIM ALANINA SAHİP. 4 KATLI 2. KATINDA VE YALITIMLI GUNEYDOĞU CEPHELİ EVİM DE KOMBİ İÇİN AYRILMIS MUTFAK YERİNE GELEN BORULARIN YANİ KOLLECTÖRE TAKILCAK BORU SAYISI 14. KOMBİ ALICAM FAKAT KAFAM COK KARIŞTI.
    KEŞİF YAPTIRDIĞIM KİŞİLER PETEK OLÇÜSÜNÜ STANDART OLARAK 7.70 - 8.20M ARASI OLARAK BELİRLEDİLER VE YOĞUŞMALIYI BU METRAJLAR İÇİN ÖNERMEDİKLERİNİ SÖYLEDİLER. YOĞUŞMASIZ KONVANSİYONEL KOMBİLERE BAKTIĞIMDA VE BANA KEŞİFTE ÖNERİLENLERE BAKTIĞIMDA
    TASARRUFLU BİR FATURA VE İYİ SICAKLIK İÇİN SİZCE BU MARKALAR NASILDIR VE TAVSİYENİZ NEDİR ??:

1 DEMİRDÖKÜM ATRON H 24
    2 VAİLLANT 242-5 PLUS 24000KW
    3 BOCH KLASİC SİLVER

Bu 3 kombi arasında benim önerim, kaliteli malzemeden üretilmiş daha az sorun yaratacak olan Vaillant 242-5 olabilir. ANcak ANkara'da 6,5 m. radyatör metrajında bile çok rahat premix yoğuşmalı kombi takılır ve % 20 civarında tasarruf sağlanır.
    Premix yoğuşmalı kombi olarak önerim ise; kalite/fiyat oranı makul Bosch Classic Condense 22 kW 1.800 TL peşin fiyata **** ndan alabilirsiniz. Montajını da kendi adamlarına sanırım 150-200 TL ye yaptırırlar. Telefonla görüşün. Ankara'da 2.100 TL den aşağı zor alırsınız.

• engindmn E kullanıcısına yanıt
    dış cephe kaplamalı 4 tarafı da açık 4. yani en üst kat İstanbul Sarıyerde kombi banyoda ön cephede balkon var ç. Odası, mutfak tarafında ve ön cephede cam var odaları tam olarak bilmiyorum ama banyo:6 Y.O:12 M:15 S: 35 M.O:20 Ç.O:12 diyelim
  • sserin S kullanıcısına yanıt
    1500 2000 arası bütçe
  • wantedd61 W kullanıcısına yanıt
    Önerim; 1.800 TL peşin fiyatı ile Bosch Classic Condense 22 kW (28 kW sıcak su gücü) dir. Çoğu yerde 2.000 TL veya üzeridir. Ancak nette tarayıp bu fiyata bulabilirsiniz. Burada site-fiyat açıklanmasına izin verilmiyor. Yalnız takmadan önce mevcut tesisatı temizletmeniz gerekir. Aksi halde tesisatta kalan çamur-korozyon-kireç kalıntıları yeni kombinin performansını olumsuz etkiler. Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

quote:

Orijinalden alıntı: Nedim TUNÇ

Cevabınız için Teşekkürler.
    Önce Viessman'dan teklif aldım, 6,4m petek boyu, Vitopend 24kcl kombi tavsiye ettiler, bugün de Vaillanttan aldım onlar ise 7,8m petek boyu ve 202-5 model 20kcl kombi tavsiye ettiler. Her ikisi de aynı fiyatı verdi. Başka teklifler mi alsam yoksa bunlardan biri işimi görür mü karar veremedim. Ayrıca her iki firma da alarm cihazı konusunda takmamam yönünde tavsiyede bulundu(Hassas oluyormuş ve her şeye ötüyormuş).
    Pfff... Ne zor işmiş bu :((

bugün izmir gibi bir şehirde hala konvansiyonel kombi öneriliyorsa, yabancı marka hayranlığı devam ediyorsa, bunu biraz da okuduklarına değer vermeyen halkta aramak lazım bence.

ben de 1 yıl kullanılmış vitopend kombi var, 300 tl ya satıyor sahibi, mala kullanılmış veya bozuk önyargısıyla kimse bakmıyor, aynı malı 5-6 yıldan fazla ömrü olmamasına rağmen size 1800 tl ya satmaya kalkıyorlar, senesi 300 e geliyor.

bu arada siz kombi altı malzemelerini, dolabı, montaj şekillerini, yani sizin kombinin ömrünü ve bundan sonraki aylık masrafınızı etkileyecek şeyleri acaba soruyormusunuz, size hiç bakır borudan bahseden oluyor mu, tam geçiş, dönüş vanasıi uk tipi ter. vana nedir, izopan neye yarar, 40 derece ile ısınmanın faydasını anlatabilen çıkıyor mu, istanbuldaki 5 milyon iç tesisatın sadece 50 bininde alarm varken, izmirdeki 350 bin iç tesisatın 300 bininde alarm var, satıcılar ismini bile GÜVENLlK PAKETİ diye daha da alıcı hale getirdiler, ancak milleti paranoyak yaptılar, gece voltaj farkından, gündüz parfümden, akşam sigaradan yemek kokusundan öten alarmlar yüzünden, takılmaması yönünde görüşler artıyor,

yani işi bilmez firmalarla korku yüzünden alarm pazarlığı yapan halkımız, kombi montajının estetik ve işlevselliğine kesinlikle önem vermiyor, mesajları baştan okuyunca bunu anlıyoruz, kombi markası ile iş bitiyor, gerisi boruları yamuk yumuk spralle, akıllı borularla , ters filitrelerle, sokağa bağlayanlara kalıyor.

siz kombi markalarını bırakıp, 160 firmadan kombi montaj fotolarını alıp yan yana koyun, kombi almak kolay diğeri zordur.

saygılar...

Merhaba, yeni bir daire aldık ve daha yeni radyatörleri takıldı. 120 metre kare, arakat, yalıtımlı ortalama 7-8-9 metre petek vardır diye tahmin ediyorum çünkü daha bakmadım. Bundan sonrası için bize kombi, balkona kombi dolabı, işçiliği, abonelik ücreti ortalama ne olur acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: zakkuivi

quote:

bugün izmir gibi bir şehirde hala konvansiyonel kombi öneriliyorsa, yabancı marka hayranlığı devam ediyorsa, bunu biraz da okuduklarına değer vermeyen halkta aramak lazım bence.

ben de 1 yıl kullanılmış vitopend kombi var, 300 tl ya satıyor sahibi, mala kullanılmış veya bozuk önyargısıyla kimse bakmıyor, aynı malı 5-6 yıldan fazla ömrü olmamasına rağmen size 1800 tl ya satmaya kalkıyorlar, senesi 300 e geliyor.

bu arada siz kombi altı malzemelerini, dolabı, montaj şekillerini, yani sizin kombinin ömrünü ve bundan sonraki aylık masrafınızı etkileyecek şeyleri acaba soruyormusunuz, size hiç bakır borudan bahseden oluyor mu, tam geçiş, dönüş vanasıi uk tipi ter. vana nedir, izopan neye yarar, 40 derece ile ısınmanın faydasını anlatabilen çıkıyor mu, istanbuldaki 5 milyon iç tesisatın sadece 50 bininde alarm varken, izmirdeki 350 bin iç tesisatın 300 bininde alarm var, satıcılar ismini bile GÜVENLlK PAKETİ diye daha da alıcı hale getirdiler, ancak milleti paranoyak yaptılar, gece voltaj farkından, gündüz parfümden, akşam sigaradan yemek kokusundan öten alarmlar yüzünden, takılmaması yönünde görüşler artıyor,

yani işi bilmez firmalarla korku yüzünden alarm pazarlığı yapan halkımız, kombi montajının estetik ve işlevselliğine kesinlikle önem vermiyor, mesajları baştan okuyunca bunu anlıyoruz, kombi markası ile iş bitiyor, gerisi boruları yamuk yumuk spralle, akıllı borularla , ters filitrelerle, sokağa bağlayanlara kalıyor.

siz kombi markalarını bırakıp, 160 firmadan kombi montaj fotolarını alıp yan yana koyun, kombi almak kolay diğeri zordur.

saygılar...

Merhaba, yeni bir daire aldık ve daha yeni radyatörleri takıldı. 120 metre kare, arakat, yalıtımlı ortalama 7-8-9 metre petek vardır diye tahmin ediyorum çünkü daha bakmadım. Bundan sonrası için bize kombi, balkona kombi dolabı, işçiliği, abonelik ücreti ortalama ne olur acaba?

standart Türkiyemizin düşük malzemeleri ve işçiliği 300, kaliteli dolap işçilik ve malzeme 500 civarı tutar.
    abone ve gaz açımı 850 civarında
    iç tesisatta toplam maliyette 800-1000 arası tutuyor.

yoğuşmalı kombiler 1500-2000 bandında..

bu duruma göre en hesaplı dandik işler 3400 civarına
    en kaliteli işler...4400 civarına mal olacaktır.

rad.lere konabilecek ter. vana ve izopan gibi şeyler içinde 200-500 arası bir maliyet ayıranlar olabiliyor.

karşılığı yıllık 300 tl ye varan yakıt tasarrufudur.

saygılar..

bu arada ilinizi bilmediğim için, illere göre bu fiyatlarda değişiklik olabileceğini de belirtmek lazım.

• sserin S kullanıcısına yanıt
    baymak duo tec premix iyi midir hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: wantedd61

baymak duo tec premix iyi midir hocam?

baymak duo tec premix yoğuşmalı kombi çok kaliteli bir cihazdır,ailemin evlerine 2 adet,çevremde tanıdıklarıma da taktırdım,malzeme kalitesi iyi & modülasyon aralığı geniştir,kesinlikle öneririm
  • Çanakkale'de yaşayan makine mühendisi Muhterem Sayılgan, kombilerde doğalgaz tüketimini azaltmak, cihazın bakım maliyetini düşürmek ve karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek amacıyla geliştirdiği kombi bacasına patent aldı.

Sayılgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıldır üzerinde çalışıp kendisinin tasarladığı ve "TASBA" adını verdiği modifikasyonlu hermetik bacanın, tam yanmayı sağlayarak tüketimde inanılmaz düşüşlere neden olduğunu söyledi.

Oğlu Evren Sayılgan ile üzerinde çalıştıkları baca sistemini patent alıp üretime başladıklarını anlatan Sayılgan, "Ben makine mühendisiyim. Yaptığımız tüm binalarda kombilerin yüksek maliyetle ısınmayı sağladıklarını gördüm. Bu nedenle 6 yıldır konunun üzerinde çalışıyorum. Bireysel hermetik bacalı kombilerde bu yüksek maliyetler üzerine yaptığım çalışmada yarışmaya bile katıldım" dedi.

Sayılgan, hazırladıkları prototip ürünle ısınma maliyetlerini yarı yarıya indirdiklerini, bunları da noter huzurunda resmi belgelere döktüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Yaptığımız bu çalışma tüm doğalgaz kullanıcılarını ilgilendiren bir olay. Halkımıza ve ülkemize büyük yararı dokunacak bir buluştan bahsediyorum. Buna 6 yılımı verdim. Sonuçları ortada. Mükemmel sonuçlar aldık, ay sonu faturalarını yüzde 50 düşürmeyi sağladık. Bacamıza gelen herhangi bir hava sirkülasyonunda ya da baca girişindeki hava hareketlerinde bacanın giriş ve çıkış hava kanallarında hava karışması olduğunda, kombiye giren taze oksijen yanmaya tam verim sağlamadığı için cihaz yüksek yanma sağlıyor. Ancak bu kez evimizde ısınma olmuyor. Yani olay eksik yanmadan meydana geliyor. Verimsizlik, hermetik kombinin baca hava çıkışıyla hava emişinin aynı noktada olmasından kaynaklanıyor. Bizim bacamızda giriş ve çıkış hava bölümleri farklı yerlerde olduğundan kombiye giren taze oksijen miktarı her zaman yeterli oluyor. Bu sayede kombi yeteri kadar yanması sağlıyor, ay sonu faturalarında şok yaşanmıyor."

Muhterem Sayılgan, konuyu analitik ve deneysel olmak üzere iki şekilde ispat edebildiklerini, bunun içinde noter huzurunda onaylı kontroller yaptıklarını belirterek, farklı 5 noktadaki testleri noter huzurunda da gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Sayılgan, Türkiye'de 6,5 milyon abonenin yıllık 11 milyar metreküp doğalgaz yaktığını, bu bacanın kullanılmasıyla ülke genelinde önemli oranda bir tasarruf sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Bu haberle ilgili makine mühendislerinden yorumlar bekliyorum. Konu özellikle ülkemiz için çok önemli...

• Merhabalar

bu bahsedilen Ark radyatörle bazı deneme uygulamaları yapılmıştı,özellikle elektrikli kombi uygulamasından bahsetmek isterim. yer beylikdüzü megakent atatürk bulvarı melodi apt. cafesi. Cafe yalıtımsız,daire şeklinde her cepheden sağlam rüzgar alıyor, yaklaşık 180 m2 ( belki biraz daha büyüktür ) ve haliyle sürekli kapısı açılıp kapanır giren-çıkan insanlar vs. kullanılan kombi termoakım mini serisi 10 kw http://www.termoakim.com/index.php?option=com_content&view=article&id=176&Itemid=202

toplam 14,5 mt radyatör bağlanmıştır,radyatör yükseklikleri 600 mm ( kombiyi üreten firma en fazla 5 mt radyatör kullanılması gerektiğini söylemişti )

kombi 70 dereceye 15-20 dk içersinde ulaşıyor ve 70 dereceye kadar 10 kw çekiyor daha sonra rejime girip 2,5 kw ile aç kapa yapıyor. Petek yüzey sıcaklıkları hemen hepsinde eşit 60-65 Celcius el değmiyor ve cafe ye girdiğinizde sıcak hava çarpıyor ortam 24-26 derece

ziyarete, ölçmeye ve yorumlarınıza açıktır

standart aleminyum radyatör termal kamera: http://www.youtube.com/watch?v=DtLJmFtbm3w

ark radyator termal kamera: http://www.youtube.com/watch?v=ClMMPLrOzfY

saygılarımla

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

quote:

Orijinalden alıntı: canturkkara

quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

Bu olay gerçek olursa ısınmada tam bir devrim olur bu firma desteklenmeli..

Video da deneme olarak Ankarada aynı şartlarda 120 m2 olan 2 daire bir ay ısıtılmış

Ark radyatör olan daire 24 derecede bir ayda 105 TL
    Normal radyatör olan daire 17 derecede bir ayda 156 TL harcamış.

Çok ucuza tam konforlu ısınacaksınız neredeyse bedavaya..

Fiyatı ne olur onu merak ediyorum.

Fiyatının öğrenmek için dün aradım bu gün dönüş yaptılar sağolsunlar
    1X60 fiyatı 324+KDV =382 TL gibi birşeye denk geliyor.İyi para

Alüminyum bir malzeme olduğunu ve içerisinde 175 ml su bulundurduğunu bazı bayilerde satışınada başlandığını bildirdiler.Denemek için bir odaya alsakmı ne yapsak acep?Çok para beeee

Alüminyum normalde zaten diğerinin 2 katı ve renklileri biraz daha pahalı. 1 mt.lik beyaz alm.rad. 267 TL
    http://www.hepsiburada.com/Liste/efes-nilufer-8040-aluminyum-radyator/productDetails.aspx?productId=hrefesn8040&categoryId=8001331&SKU=HREFESN8040-57104

Aslında bu işi Bircan beye havale etmek lazım alıp kendisi tüm radyatörleri biliyordur alıp bir denemesini yapar herhalde.

bu alüminyum meselesi ilginç bir konu tabi benim gibi BAKIR cılar için uygun değil, çünkü bakır boru alüminyum radyatörle kullanılamıyor maalesef, AL2O3 yani alüminyum oksitler bakır boruları delebiliyor, ancak F/P için şu denebilir.

1 mt alü. rad. yaklaşık 50 cm panel radyatöre eş değerse, sizin bu marka 625 tl ya demirdöküm PLUS 140-150 TL ya geliyor yani 4-5 misli para

bi eve 1000 tl lik dd.plus giderse 4500 tl lik bu radyatörden gidecektir.

yani 3500 tl fazla para ..sistem ömrü 10 yıl ise 350 tl senesine fazla ödersin, sana senede 500 tl kazandırırsa, enflasyon ile kafa kafaya gelir, ama biz %50 demiştik, bu yağmurlu havadaydı, akşam üzereydi, kafamız kıyakken demiştik, deniz kenarına yakın daireye söylemiştik, manisa civarına aitti, bizim mühendis yanlış tuşa basmış, yanlış anlamışınız gibi nedenlerle %50 tasarruf yapmassa o zaman , AMAN AMAN AMAN derim...

Merhabalar

bu bahsedilen Ark radyatörle bazı deneme uygulamaları yapılmıştı,özellikle elektrikli kombi uygulamasından bahsetmek isterim. yer beylikdüzü megakent atatürk bulvarı melodi apt. cafesi. Cafe yalıtımsız,daire şeklinde her cepheden sağlam rüzgar alıyor, yaklaşık 180 m2 ( belki biraz daha büyüktür ) ve haliyle sürekli kapısı açılıp kapanır giren-çıkan insanlar vs. kullanılan kombi termoakım mini serisi 10 kwhttp://www.termoakim.co...ticle&id=176&Itemid=202

toplam 14,5 mt radyatör bağlanmıştır,radyatör yükseklikleri 600 mm ( kombiyi üreten firma en fazla 5 mt radyatör kullanılması gerektiğini söylemişti )

kombi 70 dereceye 15-20 dk içersinde ulaşıyor ve 70 dereceye kadar 10 kw çekiyor daha sonra rejime girip 2,5 kw ile aç kapa yapıyor. Petek yüzey sıcaklıkları hemen hepsinde eşit 60-65 Celcius el değmiyor ve cafe ye girdiğinizde sıcak hava çarpıyor ortam 24-26 derece

ziyarete, ölçmeye ve yorumlarınıza açıktır

standart aleminyum radyatör termal kamera:http://www.youtube.com/watch?v=DtLJmFtbm3w

ark radyator termal kamera:http://www.youtube.com/watch?v=ClMMPLrOzfY

saygılarımla

• merhaba herşey sabitken(net 100 m2 ev 8mt radyatör yalıtımlı bir ev) 22 derece sıcaklık için ortalama fatura ne olur?undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azazel_666 -- 23 Ocak 2014; 14:06:57 >
  • 60-80 TL yi geçmez
  • doğalgazla ısınmaya kalksak bu verilerde 150-200 öderiz.siz ise 60-80 diyorsunuz.elektrik faturası bu kadar olur diyorsunuz.kullanıcı olanlardan yorum bekleriz.undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azazel_666 -- 23 Ocak 2014; 14:47:49 >
  • azazel_666 A kullanıcısına yanıt
    bahsettiğim bu tasarruf farkı elektrikli kombiyle ilgili değil kullanılan radyatörlerin farklı olmasıyla ilgili bir durum doğalgaz kombi kullansanız da farketmez
  • che_mist C kullanıcısına yanıt
    radyatörün içersine su dolmuyor sadece alt kollektörden giriyor ve çıkıyor,radyatör içersinde farklı bir ısı transfer yağı kullanılmakta
  • doğalgazda kullansak bu radyatörler sayesinde yukardaki koşullar için 60-80 ödeyeceğimizi söylemişsiniz.bu radyatörlerin farkı nedir diğer radyatörlerden?
  • 
Sayfa: önceki 16061607160816091610
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.