Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1493. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14911492149314941495
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: alemdar22

arkadaşlar ögrenci evi icin kombi önerisi alabilir miyim belki defalarca açılmıştır bilemiyorum forumu inceleme fırsatım yok kusura bakmayın yer ankara en üst kat 110 metre kare civari fiyat 1000 lira civari veya daha asagi olursa iyi olur önceliğimiz az yakması fiyatının uygun olmasi iyi ısıtmasi sorunsuzlugu felan çok önemli değil birde taksit imkanı açısından alternatifli olursa iyi olur.

ferroli domiproject öneririm
    1000liraya alabileceğiniz en donanımlı kombidir.teknik özellik olarak fiyatına göre üst düzeydedir
    1) sıcak su verimi 3 yıldız
    2) modülasyon aralığı aynı fiyat dilimindeki kombilere göre çok daha geniştir (%30 - %100)
    3) kullanım suyunda ECO VE COMFORT özelliği vardır
    4) güneş enerji sistemleri ile uyumlu çalışır
    5) opsiyonel olarak modülasyonlu oda kumandası ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabilir (opentherm iletişim protokolünü destekler).
    ayrıca yine opsiyonel olarak dış hava sensörü bile takılabilir
    6) 2 değil 3 değil tam 5 (beş) yıl garanti.üstelik yıllık bakım yaptırma zorunluluğu yoktur

http://www.ferroli.com.tr/uploaded_files/file/urun_brosur/domiproject%20D%20TEKSYF.pdf
    1000liraya bu özelliklerde kombi yok

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Automations

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: Automations

Evim Bursada ve 5. katta. Üst ve alt daireler henüz boş. Evin yalıtımı mantolamadır ve cepheleri güney+doğu+batıdır.
    Dairenin bölümleri:
    Salon- 25m2, petek boyları 130cm ve 80cm, cepheleri güney + batı.
    Mutfak- 14m2 petek boyu 80cm, cephesi batı.
    Oda1- 11m2 petek boyu 70cm, cephesi güney.
    Oda2- 9,5m2 petek boyu 70cm, cepehsi doğu.
    Oda3- 15m2 petek boyu 80cm, cephesi doğu.

koridor,hol ve banyoda radyatör/havlupan var mı?

Banyoda havlupan var. Koridor ve holde yok.

yaptırabiliyorsanız koridora en yakın odadan sıva üstü 20mm pprc ile hat çektirip bu bölgeye pkkp 22/600 radyatör eklettirebilirsiniz
    bunu yaparsanız koridordaki radyatör+banyodaki havlupan hariç kalan radyatörlerin hepsine termostatik vanalar
    koridora radyatör ilavesi yapmazsanız:kombiye en uzak 1 radyatör+banyodaki havlupan hariç kalan radyatörlerin hepsine termostatik vanalar taktırmanızı öneririm
    eviniz yalıtımlı kesinlikle termostatik vanalar taktırın ve ayarını 3 veya 3,5 olarak kullanın
    termostatik vanada:danfoss ra 2000 öneririm
    yazdığınız nitromix'i tercih edebilirsiniz.alternatif olarak baymak falke condense öneririm

• güneş enerjisiyle beraber kullanılabilmesi tercih sebebi olabilir mi?
  • Evim brüt 145 m2. petek boyu : 7,5 metre. Binada dış cephe yalıtımı var. Kombiyi değiştirmek istiyorum.
    Fakat 20.000 kcal mı? 24.000 kcal mı? karar veremiyorum. Bir yeri arıyorum 20.000 lik diyor bir yer 24.000 lik. Hangisi doğru bilemiyorum.
    Ayrıca bu ev için petek boyu yeterli midir? Seçtiğim kombiler hakkında yorum yapabilir misiniz? Benim yorumları okuduktan sonraki favorim Demirdöküm Nitromix.

1.Demirdöküm Nitromix P 28 24.000 kcal/h Kombi
    2.buderus gb12
    3.BRÖTJE HEIZUNG&BAYMAK NOVADENS PREMIX 28 fi
    4.BAYMAK & BRÖTJE HEIZUNG STAR BRIDGE YOĞUŞMALI KOMBİ
    5.baymak falke condense 28
    6.Vaillant ecoTEC Pro VUW 286-3 Yoğuşmalı Kombi 20.640/24.000 kcal/h
  • Tavsiyeleriniz icin teşekkürler su an icin ferroli domiproject uygun görünüyor kafamda bi seyler şekillendi en azindan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: coffee time

Evim brüt 145 m2. petek boyu : 7,5 metre. Binada dış cephe yalıtımı var. Kombiyi değiştirmek istiyorum.
    Fakat 20.000 kcal mı? 24.000 kcal mı? karar veremiyorum. Bir yeri arıyorum 20.000 lik diyor bir yer 24.000 lik. Hangisi doğru bilemiyorum.
    Ayrıca bu ev için petek boyu yeterli midir? Seçtiğim kombiler hakkında yorum yapabilir misiniz? Benim yorumları okuduktan sonraki favorim Demirdöküm Nitromix.

1.Demirdöküm Nitromix P 28 24.000 kcal/h Kombi
    2.buderus gb12
    3.BRÖTJE HEIZUNG&BAYMAK NOVADENS PREMIX 28 fi
    4.BAYMAK & BRÖTJE HEIZUNG STAR BRIDGE YOĞUŞMALI KOMBİ
    5.baymak falke condense 28
    6.Vaillant ecoTEC Pro VUW 286-3 Yoğuşmalı Kombi 20.640/24.000 kcal/h

7,5mt metraj için 20000kcal (24kw) kapasitede kombi yeterlidir.ayrıca eski kombinizle kış boyunca en fazla 55c kazan sıcaklığında ısındıysanız radyatör metrajınız yoğ. kombi işletmesi için yeterli bir kriterdir
    yazdığınız 6 kombiden sadece buderus gb12'yi öncelikle önermem çünkü 3 eşanjörlü ara nesil yarım yoğuşmalıdır+modülasyon aralığı dardır.diğerleri premix yoğ,ayrıca metraj için daha net değerlendirme yapabilmek için eviniz hakkında bilgi vermeniz gerekiyor.hangi şehirdesiniz? hangi katta oturuyorsunuz? alt ve üst katınızda oturan var mı? evin cepheleri nasıl? yalıtım mantolama mı? ytong mu? tuğla-strafor-tuğla mı?(koridor,hol,salon,bütün odalar,mutfak,banyo dahil,balkonlar hariç)ısıtılacak bütün odaların m2'ini petek boyu ve cephesiyle birlikte yazarsanız daha sağlıklı değerlendirme yapılır.örnek: oturma odası 12m2 petek boyu 100cm kuzey cephe...gibi

• coffee time C kullanıcısına yanıt
    öncelikle 7.5 metre peteğin 11000 kcal-h ısıyı 50 derece verebildiğini bunun kombiye etkisinin 13000 yani 16 kw olacağını belirtelim, kombiyi büyük almak , peteğin size verdiği enerjiyi arttırmıyor..

bu nedenle 24 kw lik makinalar size yetrlidir ve normal zamanda yanacak 7-8 kw için de min. ısı gücü terimlerine dikkat etmenizi sağlar, yani 28 kw lerin min. ısı üretimleri fazladır, bu istenmeyen bir durumdur, modülasyonu az anlamına gelişr

montajı düzgün yapıldıktan sonra hiçbir premix den sorun yaşamazsınız, ancak min. enerjisi 7 den büyük olanlar o anlarda fazla yakıt yakabilir.

nitromix p24 her hafta 3-4 adet taktığımız, 3 yıldır şikayet almadığımız kombidir, immergas vitrix i de 3 kw lık emsalsiz gücü ile önermemek mümkün değildir.

tabi montaj malzemesi ve usta bunun sorumlusu olacaktır.

dün bir forumdaşın evine gittim mesela, üstü çöatı olan evine 5 rad. 1 havlupan lazım, herkes 4 metre ve havlupan çıksrmış, ben 6.2 ve havlupan, bakın, %50 yanlış petek hesabı, buradaki 55 derecelik yoğuşma hesabını, plastik boruların yumuşayıp erimesini ,en az %25-30 yakıt artışını, kombi ömrünün 10 yıldan 6-7 yıla düşmesini sağlayacaktır. sadece 300 tl yaptırma ücretini azaltıp işi kapmak için odalara 70 er cm petek hesaplamak, anca işi alma sorunu olan pazarlamacı zihniyetin yapacağı iştir.

yani, buradaki verilere göre hareket edin illa 28 kw yani 12 metre petek ihtiyacınız olduğunu iddia ediyorlarsa, o zaman peteklerinizi 12 metre yapmalısınız.

saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 17 Eylül 2013; 9:17:55 >

• Borularin tazyikli suyla temizlenmesi konusuna ne diyorsunuz arkadaslar, bu uygulamayi yaptirip faydasini goren var mi?

• OPTİMİST kullanıcısına yanıt
    Normal şartlarda yani tesisat suyunu 60 C lere almadıkça plastik çamuru pek oluşmuyor bu nedenle temizlik diye birşeye ihtiyaç olmuyor, ancak sürekli su basılan sistemlere bol oksijen sokulduğu için, kalitesi düşük peteklerde görülen paslanma suda tortu başlatıyor, kum gibi şeyle oluyor, filitrelerde bu birikiyor, su ile temizlenebilir ama gidişten gönderecek, dönüşten akıtacaksınız. yani kombi dönüş vanası bu anlarda kapalı olmalı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray İzmir -- 17 Eylül 2013; 13:28:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

Normal şartlarda yani tesisat suyunu 60 lara almadıkça plastik çamuru pek oluşmuyor bu nedenle temizlik diye birşeye ihtiyaç olmuyor, ancak sürekli su basılan sistemlere bol oksijen sokulduğu için, kalitesi düşük peteklerde görülen paslanma suda tortu başlatıyor, kum gibi şeyle oluyor, filitrelerde bu birikiyor, su ile temizlenebilir ama gidişten gönderecek, dönüşten takıtacaksınız. yani kombi dönüş vanası bu anlarda kapalı olmalı...

Allah razi olsun ustad, herkesin istfade edecegi kiymetli bilgiler bunlar.ilginiz icin tesekkur ederiz.

• 2. doğalgazcı da evden kaçarak gitti. bu gidişle kombi ve radyatör döşetemeyeceğiz herhalde.

herkes bulunduğu şehirde kime yaptırdığını yazarsa boşyere dolanıp durmayalım.

yada reklam olur diye izin verilmiyorsa adana için akıllı bir doğalgazcı için pm lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi connect201010 -- 17 Eylül 2013; 13:32:49 >
  • connect201010 kullanıcısına yanıt
    Altın Koza da ünlü görmeye gitmiştir... :D

Allah kolaylık versin... @connect201010
  • quote:

Orijinalden alıntı: connect201010

2. doğalgazcı da evden kaçarak gitti. bu gidişle kombi ve radyatör döşetemeyeceğiz herhalde.

herkes bulunduğu şehirde kime yaptırdığını yazarsa boşyere dolanıp durmayalım.

yada reklam olur diye izin verilmiyorsa adana için akıllı bir doğalgazcı için pm lütfen

benim eve ilk gelen tesisatcida gitmisti teklif bile vermedi :D

• arkadaşlar bir yardım daha, metal bağlantı seti nerden bulunur. bu seti alınca herşey içinde varmı ?vanalar , filtre, ara bağlantı vs..

birde reglaj vanası böylemidir? baslığı yokmudur?
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• quote:

Orijinalden alıntı: connect201010

arkadaşlar bir yardım daha, metal bağlantı seti nerden bulunur. bu seti alınca herşey içinde varmı ?vanalar , filtre, ara bağlantı vs..

birde reglaj vanası böylemidir? baslığı yokmudur?

resimler bana ait

metal bağlantı seti hepsini kapsıyor yani içinden bütün bağlantı elemanları var:izmirde satılıyor.kargo ile gönderim seçeneği var.kendi evim dahil birçok evde bu setlerden kullandım,ayrıca forumda çok sayıda arkadaş bu setlerden aldı.

4 adet (S) metal bağlantı boruları
    1 adet 1/2 metal vana
    1 adet 1/2 metal filtre
    1 adet 3/4 metal vana
    1 adet 3/4 metal filtre + contalar,dubeller...

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

(eca gv2) reglaj vanasının üstünde başlığı var,başlığı elinizle cevirerek kaldırıyorsunuz.alyan anahtarla vanayı çevirerek açıp kapatıyorsunuz.üstüne tekrar başlığı kapatıyorsunuz.evde küçük çocukların vanalarla oynamaması açısından faydalıdır

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 17 Eylül 2013; 15:17:25 >

• arkadaşlar bayadır doğal gaz meselesini araştırıyorum. aşağı yukarı kafamda bi şeyler oluştu ama ben yinede evin durumunu yazıyım,

ev ortalama 80m2
    çift cepheli köşe,
    cepheler doğu ve kuzey yönünde
    cephelerin önü alabildiğine açık
    çatı katı
    çatıda ve dış cephede yalıtım yok.

Evin metre karesi küçük olduğu halde ısı kaybı yüksek olduğundan yoğuşmalı kombi önerdiler. şu an için demirdöküm nitromix P24 ve ECA Confeo Premix 26.000 kcal arasındayım viessman da düşündüğüm kombiler arasındaydı fakat fiyat olarak biraz daha yüksek ve doğal gaz tesisatını üstlenicek firma ECA işini görür şeklinde bi yaklaşım içinde..

genel durum bu şekilde yardımcı olursanız sevinirim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: by_mysterious

arkadaşlar bayadır doğal gaz meselesini araştırıyorum. aşağı yukarı kafamda bi şeyler oluştu ama ben yinede evin durumunu yazıyım,

ev ortalama 80m2
    çift cepheli köşe,
    cepheler doğu ve kuzey yönünde
    cephelerin önü alabildiğine açık
    çatı katı
    çatıda ve dış cephede yalıtım yok.

Evin metre karesi küçük olduğu halde ısı kaybı yüksek olduğundan yoğuşmalı kombi önerdiler. şu an için demirdöküm nitromix P24 ve ECA Confeo Premix 26.000 kcal arasındayım viessman da düşündüğüm kombiler arasındaydı fakat fiyat olarak biraz daha yüksek ve doğal gaz tesisatını üstlenicek firma ECA işini görür şeklinde bi yaklaşım içinde..

genel durum bu şekilde yardımcı olursanız sevinirim...

ev 80m2 ise 26000kcal kombi almanıza gerek yok standart kapasitede 20000kcal (24kw) kombi yeterli gelir
    evinizde yalıtım yoksa yapacağınız en iyi şey ısı kayıplarını yerinde ve doğru hesaplayabilen bir makine mühendisi bulup evdeki ideal radyatör metrajını buldurmak.
    daha sonra dd plus radyatör ve radyatörlerin çoğuna kaliteli termostatik vanalar alacaksınız.eviniz yalıtımsız olduğu için öncelikle termostatik vanalar kullanmanızı öneririm.çünkü yalıtımsız evlerde kombiye yakın odalar çabuk ısınır uzak odalar ise ısınmakta zorlanır.trv vanalarla bunu dengelersiniz
    tasarruf istiyorsanız radyatörlerinizin çoğuna kaliteli termostatik vanalar taktırıp ayarını 3 veya 3,5 olarak kullanacaksınız
    1) odalar arasında sıcaklık daha homojen dağılacak.
    2) kombiye yakın radyatörler hemen ısındığı için trv vana bu radyatörleri kapatacak.ısınamamış odalara kapalı devre tesisat suyu yönlenecek.(yalıtımsız evlerde oluşur)
    3) ayrıca her odaya ayrı ayrı sıcaklık konforu sağlamış olacaksınız.bir soğuk bir sıcak oda olmayacak

kombi olarak eca confeo premix öneririm.malzeme kalitesi iyidir.viessmann vitodens almanıza gerek yok.cihaz hem pahalı hemde modülasyon aralığı dardır.

• disintegration kullanıcısına yanıt
    4 adet (S) metal bağlantı boruları...
    bu borular kombilerin kutusundan çıkmıyormu?
    bir de izmir dışından alacaklar için bir link veya tlf verebilirmisiniz (pm olabilir)
  • Herkese keyifli paylaşımlar dilerim. Şuan komple tadilatta 160 m olan kuzey cephe evime oksijen bariyerli peb-x borudan mobil sistem olarak tesisat döşendi. petekler DD plus olarak alındı metre olarak aklımda kalmadı ama toplam petek kapasitesi 27.000 kcal civarında. Yalıtım olarak dış duvarlarda iki tuğla arasında 5+3 cm iki kat beyaz strafor döşenmiş. katlar asmolen tuğlayla yapılmış. Bütün camlar 70mm + synergy cam pen olacak. Kombi olarak kafamda 2 kombi vardı Biri Baymak due tec 28.000 kcal digeri ECA Confeo Premix 26.000 kcal. Son olarak ECA da karar kılmışken yakın bir arkadaşım iki evine taktırdığı ECA confeo plus lardan birçok anlamda memnun kalmadığını söyleyince Premix te de sorun olurmu diye çekindim açıkçası. Bu markalar veya haricinde alabileceğim iyi kombiler nelerdir bir türlu karar veremedim. Çok methedilen Buderus gb 072 ye baktım onlarda da en fazla 20.600 kcal. var. Acaba tercih sıram nasıl olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mka.mka -- 17 Eylül 2013; 17:11:44 >
  • mka.mka M kullanıcısına yanıt
    Selamlar,
    Tadilatta sıra kombi/kapasite seçimine geldiyse, petek metrajları belirlenirken yapılan ısıl kayıp/ihtiyaç hesaplamaları önemli. Petek konacak alanların ısıl ihtiyaçlarının toplamı gereken kapasiteyi belirler. Bu arada toplam ısı ihtiyacının ne tür ısıtma tekniğine ve sıcaklık işletmesine göre karşılanacağının cevabı da petek tip ve metrajlarını belirler. Farklı ısıtma tekniği (yoğuşmalı/klasik) ve sıcaklık işletmelerine göre farklı metrajlar hesaplanabilir. Eviniz için belirttiğiniz 26000kcal/h kapasite hangi sıcaklık işletmesine göre hesaplandığını bilemeyiz. Yani petek sıcaklığı 80C olarak (gidiş/dönüş 90/70C işletme ve 2200 kcal/h birim ısı) alındıysa evinizdeki petek metrajı (22/600 panel için) 12-13m civarıdır. Yok 70C petek sıcaklığına (birim ısı 1500kcal/h) göre hesaplandıysa metraj 17-18m'ye çıkar. Yoğuşmalı kombi için en verimli işletme düşük sıcaklık işletmesi olup kombi kış sezonunda 40 ile 55C arasında kullanılırsa ısıtma sağlanır. Bu ısıtmayı sağlayacak kadar petek konulduysa sorun yok. Hem ısınırsınız hem de yoğuşma veriminden faydalanırsınız. Hesaplanan toplam ısı kaybınızı ve tam olarak petek tip ve metraj bilgilerini paylaşırsanız kapasite konusu da netleşir.
    Kombi olarak ECA confeo premiks DH forumda da çok kullanıcısı olan, sağlam ve oda sıcaklığına göre modülasyonlu çalışan bir cihaz. Sıcak su ile ilgili sorunlar confeo plus vb modellerde olup premiks modelde şimdiye kadar forumda sorun bildiren olmadı. Alternatif olarak Ariston genus premium evo, İmmergas victrix düşünebilirsiniz. Eğer ılıman/yarı ılıman bir yerde yaşıyorsanız son iki cihazın minimum ısıl güçlerinin daha düşük olmaları nedeniyle verimliliği ve tasarrufu daha yüksek olur.

• 
Sayfa: önceki 14911492149314941495
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.