Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (132. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 130131132133134
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ev kullanımı Dogalgaz 49 kuruşa yok.. Bu fiyat ..sanayide kullanılan şubat fiyatı....Şu an kaç lira ? Kendi kendinizi kandırmadan önce evinizdeki dogalgaz faturası bedelini tüketim miktarına bölün....Ufukta iki büyük zam daha var....Eylülde ve şubatta bekleniyor....İnşallah yanılırım....inşallah....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 10 Temmuz 2008; 2:49:30 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: taşkafa

Ev kullanımı Dogalgaz 49 kuruşa yok.. Bu fiyat ..sanayide kullanılan şubat fiyatı....Şu an kaç lira ? Kendi kendinizi kandırmadan önce evinizdeki dogalgaz faturası bedelini tüketim miktarına bölün....Ufukta iki büyük zam daha var....Eylülde ve şubatta bekleniyor....İnşallah yanılırım....inşallah....

Selamlar,

Okumuyosun arkadaşım, lütfen biraz oku o fiyatlatın şu an ki son fiyat olduğunu belirten bir yazı var mı tabloda, yok ama verilen rakkamlar halen güncel sayılır. O tablodaki serbest kullanıcı olmayan ve istanbul için olan fiyatı baz alıyoruz, buda 0,568920 dir ki bu fiyat bu kış bizim kullandığımız rakkamdır. %18 kdv ve düzeltme katsayıları hariç tutardır.
    Daha önce eski ve yeni kombi ile olan kendi tüketim miktarlarımı yazmıştım tekrar belirtiyorum; bunlardaki birim fiyata bakarsan daha net fikir sahibi olabilirsin.

Fatura Tarihi Fatura No Tüketim Son Ödeme Tarihi Tahsil Tarihi Fatura Tutarı Damga Vergisi Ödenecek Tutar
    15.05.2008 34514816 87 27.05.2008 23.05.2008 60 YTL. 0 YTL. 60 YTL. birim fiyat 0,689655
    13.04.2008 33512305 210 24.04.2008 24.04.2008 146 YTL. 0 YTL. 146 YTL. birim fiyat 0,695238
    13.03.2008 32558246 162 24.03.2008 27.03.2008 154 YTL. 0 YTL. 154 YTL. birim fiyat 0,950617 bu faturada abonelik harcı katkı payı vardı.
    13.02.2008 31613294 389 25.02.2008 07.03.2008 277 YTL. 0 YTL. 277 YTL. birim fiyat 0,712082 bu faturada gecikme tutarı vardı.
    14.01.2008 30688209 485 24.01.2008 18.01.2008 333 YTL. 0 YTL. 333 YTL. birim fiyat 0,686597
    13.12.2007 39804346 418 26.12.2007 26.12.2007 270 YTL. 0 YTL. 270 YTL. birim fiyat 0,645933
    12.11.2007 38894860 332 22.11.2007 22.11.2007 213 YTL. 0 YTL. 213 YTL. birim fiyat 0,641566
    06.10.2007 37615313 59 17.10.2007 09.10.2007 36 YTL. 0 YTL. 36 YTL. birim fiyat 0,610169
    09.09.2007 36748028 13 19.09.2007 09.10.2007 7 YTL. 0 YTL. 7 YTL birim fiyat 0,538461

görüldüğü gibi genel ortalamanın 0,69 kuruş olduğu görülüyor. Buna da kdv ve düzelteme katsayısı ile diğer katmadeğerler dahildir.bunları düşerseniz 0,568920 lik değeri bulursunuz.
    Artı zaten konuya esas olan da bu değildi verimlilik konusuydu ama sanki hiç yazmamış gibi hissettim.
    Neyse sonuçta benim fikrim bu şekilde ve verilerle ispatladığım kanatindeyim, herkes istediği gibi düşünmekte serbest.
    Evet inşallah dediğin gibi bir zam yapmazlar.Hepimizin ortak temennisi bu zaten.
  • Abonelik harcı, katkı payı, düzeltme katsayısı, kdv FATURA ÖDERKEN KİMİN CEBİNDEN ÇIKIYOR ? Diyorumki faturada en altta ödediginiz parayı o dönemin gaz tüketim miktarına bölün....Dogalgazın M3 ünü kaça yakıyorsunuz görün....Çıplak gaz fiyatı önemli degil....Benim cebimden çıplak gaz fiyatı degil, bindirilmiş, şişirilmiş gaz fiyatı çıkıyor....Bir yıllık bu evin tüketimini o hesapla bulunuz...Kömürün fiyat avantajını görünüz...Taşınması, stoklanması, yakılması eziyeti var ancak % 100 gazla maliyet farkı var....Hala anlamak istemiyorsunuz...Hariçten gazel okuyan iki arkadaşıma soruyorum..O ev 1 yıl kömürle kaça ısınıyormuş ? Yazıda okuyunuz....Dogalgaza geçerse kaça ısınacak ? Hesap meydanda....Avantajı temizligi ve rahatlıgı olacak...Her an gelecek zamlara açık olacak...Aynen bizim gibi....BENİM KÖMÜRLÜ KAT KALORİFERİM OLSA ASLA VE ASLA DOGALGAZA ÇEVİRMEM...ISINMA MALİYETİ MUKAYESE BİLE OLAMAZ..KÖMÜR HER ZAMAN UCUZ VE BOL...KESİNTİ KORKUSU YOK.....Kömürü eve attınmı o yılın ısnma gideri belli demektir....Dogalgazda öyle degil....Her ay, her hafta, her yıl zam gelecekkkkk diye bekleyip duruyoruz....Neyse bu konuyu kesip hepinize saygılarımı sunuyorum...Degerli arkadaşlarım...Kim ne yakmak isterse o kendi tercihidir.. Biz hariçten gazel okuyoruz.... YILLIK 1350 YE ISINAN BİR EV YILLIK 2500- 3000 LİRA İLE ISINACAK VE DAHA UCUZ DAHA VERİMLİ ISINMIŞ OLACAK....Ben bu hesabı anlayamadım...Affola.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 10 Temmuz 2008; 9:49:16 >
  • quote:

Madem iş hesaba döküldü birazda biz dökelim okuyunuz...Yukarıda okudugunuz fiyatlar 7SUBAT 2008 DE SANAYİ ÜRETİMİNDE KULLANILAN YAKIT FİYATLARI MUKAYESESİ...Biz hiç bir zaman o fiyatlardan yakıt kullanma avantajına sahip degiliz...Bu fiyatlarla hesap yaparsak yanlış hesap yaparız..Çünkü bu fiyatlar artık yok...İthal kömürde 7000 kcal ısı 35 kuruş....Yerli lintitte 4640 kcal ısı 28 kuruş, dogalgazda 8250 kcal ısı 49 kuruş...Görünüyor...Kömürün yanma verimi % 65 verilmiş.. Dogalgaz % 93 .Bu verim oranlarına göre alırsak ithal kömürde 4550 kcal 35 kuruş, yerli linyitte 3016 kcal 28 kuruş...Dogalgazda 7672 kcal 49 kuruş görülüyor.. Bunlar sanayide kullanılan fiyatlar...Bize bunlar farklı geliyor...BİZ GEÇEN YIL DOGALGAZI M3 olarak 64 kuruştan yaktık...Bu rakama kaç kez zam geldi....HESAP ÇOK BASİT İGDAŞ FATURANI AL....TÜKETİM MİKTARINA BÖL....Dogalgazın M3 ünü kaça yakıyorsun bul...KAÇ KEZ YAZDIM YİNE YAZIYORUM EN UCUZ ISINMA YOLU KÖMÜR....Maksadım bu yazıları okuyanlara faydalı olmak......Kömür fiyatlarıda dogalgaz arttıkça artıyor ancak her zaman dogalgazdan ucuza geliyor...taşıması depolaması eziyeti var....% 100 fiyat farkı var....Merkezi sistem kömür yakan apartmanlarla merkazi sistem dogalgaz yakan apartmanlar arasındaki fiyat farkını çevrenizden araştırabilirsiniz....Saygılarımla...

Selamlar,

Yanlış yere bakıyorsun üst yazıda da belirttim, ayrıca verdiğim fatura değerleri İgdaşın dır. Ben İgdaşın online üyesiyim kendi aboneliğim ile ilgili tüm geçmiş değerleri ve istatistiki bilgileri alabiliyorum. Veriler doğrudur. Bu yazında verimi düşmüşsün güzelde iki yakıt arasında kcal farkını niye belirtmiyorsun.
    Sıcak su, nakliye, ocakla doğal gaz kullanımı , biliyorsun tüp, doğalgazın 4 katı maliyete sahip, merkezi sistemlerde kömür Allahın inayeti ile mi kazana yükleniyor, yoksa gökten zembillemi iniyor, dostum beni bazen çok şaşırtıyorsun ve bunları yazarken düşünmeden hızla yazdığına kanaat getiriyorum.
    Burdaki insan maliyeti nedir, bacaya taktığın filitre ve bakımlar ne oluyor. Emniyet açısından da doğalgaz merkezide daha emniyetli kullanıma sahip.B.na görevlisinin kaloriferci ehliyeti olacak bu para, bunun vizeleri varsa para, bu arkadaş kazanı dolduracak gidecek, başında mı duracak, kazan dairelerinin durumları malum, genel olması gereken şartlarda değiller, birde kazanı bu şekilde doldurup gitti o kömür verimli mi yanacak duman içinde boğulacak. Bu işletme masrafları kombilerde de oluyor ama mukayese edilmeyecek kadar az.Devede kulak.
    Katı yakıt kazanlarının, çalıştığım yerlerde çok büyüklerini gördüm inceleme şansım oldu, şu an ki de 2500000 kcal kapasiteli dev bir buderuss var. Özel bir sistemle talaş tozu ve ahşap malzeme yakıyoruz, her yıl baca, kazan bakımı, temizliği bir dünya para tutuyor.Sadece filitre sistemine 50000 ytl harcandı, kömür olsa kiri pisliğide, stoklama yeri de cabası. Biliyorsun doğal gazlı sistemler otomatik çalıştığı gibi istediğin şekilde ayarlayabiliryorsun, kişiye bağımlı değiller.
    Tüm bunları düşünerek tekrar değerlendir.
  • quote:

Abonelik harcı, katkı payı, düzeltme katsayısı, kdv FATURA ÖDERKEN KİMİN CEBİNDEN ÇIKIYOR ? Diyorumki faturada en altta ödediginiz parayı o dönemin gaz tüketim miktarına bölün....Dogalgazın M3 ünü kaça yakıyorsunuz görün....Çıplak gaz fiyatı önemli degil....Benim cebimden çıplak gaz fiyatı degil, bindirilmiş, şişirilmiş gaz fiyatı çıkıyor....Bir yıllık bu evin tüketimini o hesapla bulunuz...Kömürün fiyat avantajını görünüz...Taşınması, stoklanması, yakılması eziyeti var ancak % 100 gazla maliyet farkı var....Hala anlamak istemiyorsunuz...Hariçten gazel okuyan iki arkadaşıma soruyorum..O ev 1 yıl kömürle kaça ısınıyormuş ? Yazıda okuyunuz....Dogalgaza geçerse kaça ısınacak ? Hesap meydanda....Avantajı temizligi ve rahatlıgı olacak...Her an gelecek zamlara açık olacak...Aynen bizim gibi....BENİM KÖMÜRLÜ KAT KALORİFERİM OLSA ASLA VE ASLA DOGALGAZA ÇEVİRMEM...ISINMA MALİYETİ MUKAYESE BİLE OLAMAZ..KÖMÜR HER ZAMAN UCUZ VE BOL...KESİNTİ KORKUSU YOK.....Kömürü eve attınmı o yılın ısnma gideri belli demektir....Dogalgazda öyle degil....Her ay, her hafta, her yıl zam gelecekkkkk diye bekleyip duruyoruz....Neyse bu konuyu kesip hepinize saygılarımı sunuyorum...Degerli arkadaşlarım...Kim ne yakmak isterse o kendi tercihidir.. Biz hariçten gazel okuyoruz.... YILLIK 1350 YE ISINAN BİR EV YILLIK 2500- 3000 LİRA İLE ISINACAK VE DAHA UCUZ DAHA VERİMLİ ISINMIŞ OLACAK....Ben bu hesabı anlayamadım...Affola.....

Selamlar,

O dediklerin hesaba dahil vaziyette sana verdim, hala %100 maliyet farkı var diyorsan sana diyecek bir şey yok. Hariçten gazel okuyan kimse olmadığı gibi o evin ısınması için yazan değer çıplak kömür maliyeti, taşıması, nakliyesi, stoklaması, yanma verimi ve kalitesi değişkenliği, sıcak suyu sana yazdık yazdık yazdık bunları göz ardı ediyor, hadi hakkını yemeyelim yanma verimini kabul ettin, sonra hariçten gazel diyorsun.
    Sen eğer bu şeklilde görünür maliyet hesabı yapıyorsan, diyecek hiç bir şey yok.Malesef karlılık hesabı yapma konusunda biraz araştırma yapmanı tavsiye ediyorum. yatırım maliyetleri + yıllık işletme maliyeti + finans maliyetleri = toplam maliyettir bu şekilde düşünürsen bak bakalım kömür mü doğal gaz mı avantajlı.

Benzer bir karşılaştırma burdahttp://www.forumvefa.com/ekonomi-haberleri/8113-komur-mu-dogalgaz-mi-daha-ucuz/ yapılmış her iki satıcıda aksini iddea ediyor.
    http://www.borsagundem.com/haber-detay.php?id=712 burda da doğal gaz ucuz diye belirtilmiş ve nedenleri sıralanmış,
    http://www.yeniasya.com.tr/2006/08/04/ekonomi/h6.htm kömür fiyatlarıda yerinde durmuyor.
    http://www.realist.web.tr/haber/25850/%20zama_ragmen_dogalgaz_en_ucuz_yakit.htm
    http://www.forumsaati.net/en-ucuz-yakit-dogal-gaz-t123530.html?s=fc41130e82db6c75b62264d93f1dd42d&
    http://www.gencbayrak.com.tr/Haber.asp?id=375

http://www.kayserigaz.com.tr/bpi.asp?caid=111&cid=634 kayseri gaz maliyet analizi
    http://www.kayserigaz.com.tr/bpi.asp?caid=82&cid=36
    biraz abartılı olsada http://www.kayserigaz.com.tr/bpi.asp?caid=85&cid=21
    AYLIK YAKIT KARŞILAŞTIRMASI
    100 m2 kullanım alanına sahip sobalı bir konutun ısıtılmasında kömür,mutfak ve sıcak su ihtiyacında tüp kullanılırsa...

Yıllık 2,5 ton ithal kömür tüketimi : 1.125,00 TL/yıl
    Mutfak için her ay 1 adet tüp tüketimi : 540,00 TL/yıl (12 ay 12 tüp )
    Banyo ve sıcak su için her ay 1 adet tüp tüketimi:540,00 TL/yıl (12 ay 12 tüp )
    KÖMÜRE VE TÜPE ÖDENEN TOPLAM BEDEL : 2.205,00 TL/Yıl
    100m2 kullanım alanına sahip bir konutun ısıtılmasında mutfak ve sıcak su ihtiyacında LPG kullanılırsa...

Yıllık 48 LPG tüp (12 kg'lık) tüketimi : 2.160,00 TL/yıl
    Mutfak için her ay 1 adet tüp tüketimi : 540,00 TL/yıl (12 ay 12 tüp )
    Banyo ve sıcak su için her ay 1 adet tüp tüketimi : 540,00 TL/yıl (12 ay 12 tüp )
    LPG'YE ÖDENEN TOPLAM BEDEL : 3.240,00 TL/Yıl
    100m2 kullanım alanına sahip kombili bir konutun ısıtılmasında mutfak ve sıcak su ihtiyacında doğalgaz kullanılırsa...

Yıllık 1300 m3 doğalgaz tüketimi : 845,39 TL/yıl
    Mutfak için her ay 16 m3 doğalgaz tüketimi : 124,86 TL/yıl (12 ay 16 m3 )
    Banyo ve sıcak su için her ay 16 m3 doğalgaz tüketimi : 124,86 TL/yıl (12 ay 16 m3 )
    DOĞALGAZA ÖDENEN TOPLAM BEDEL : 1.095,11 TL/Yıl

BİR YILDA TASARRUFUNUZ (Kömür Yerine Doğalgaz) : 1.109,89 TL
    YILDA % 50,34 DAHA AZ ÖDEYEREK
    2.205,00 TL.YERİNE 1.095,11 TL VERİP
    KÖMÜR TAŞIMADAN,SOBA YAKMADAN,
    ISINABİLİRSİNİZ !!
    BİR YILDA TASARRUFUNUZ (LPG Yerine Doğalgaz) : 2.144,89 TL
    YILDA % 66,2 DAHA AZ ÖDEYEREK
    3.240,00 TL.YERİNE 1.095,11 TL VERİP
    ISINABİLİRSİNİZ !!

Kcal maliyet olarak bir analiz ise İgdaş dan yapılmış http://www.igdas.com.tr/Dynamic/YakitFiyatKarsilastirmasi.igd burda kömürün ilave giderleri bulunmuyor

http://www.igdas.com.tr/Search.aspx adresinde doğazla ilgili pek çok konu başlığında bilgi var.

Doğalgaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (DOSİDER) verilerine göre 100 metrekarelik bir alana sahip sobalı konutta ısınma ihtiyacında kömür, mutfak ve sıcak su ihtiyacının giderilmesinde tüp kullanılırsa yıllık bin 712 YTL harcanıyor. Tüm ısınma, sıcak su ve mutfak ihtiyaçlarında LPG kullanılması halinde ise yıllık maliyet 2 bin 736 YTL oluyor.
    Bu maliyetler doğalgaz kullanılması halinde ise 895,85 YTL' olarak gerçekleşiyor.
    Bu hesapta nakliye ve kömür için depolama ile taşıma, yakma masrafları bulunmuyor. Hepsini bir kenara bıraksan %65 diye alınan verimin pratikte uygulamalardan dolayı %50 leri bile geçmediği gerçeği var. Yine kömürü satıcıdan alıp yanmasına kadar geçen süreçleri bir sırala bakalım ne çıkacak. Tüm bunlar seni ikna etmiyorsa ,istiyorsan iddeanı DOSİDER yap sana benden daha ayrıntılı olarak ispat etsinler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 10 Temmuz 2008; 12:20:28 >
  • İşi iyice yokuşa sürdünüz ama ikinizide Tebrik etmek lazım hala birbirinize hakeret etmeden sevgi ve saygı çevresinde birbirinizi aydınlattığınız için Popülist yaklaşım olarak baktığımızda doğalgaz pahalı gibi duruyor ama iş hesaba düşünce avantajı hemen çıkıyor Bence ana sorun şu doğalgaza gelen sürekli zam ve zam haberleri psikolojikmen bizi etkiliyor vede kışın her ay fatura ödeyince ister istemez pahalı gibi geliyor ama bende Max focusa katılıyorum Doğalgaz şu an en ucuz ısınma yöntemi .verdiği konforda Bonusu hadi onuda geçtik ister kömür 1 YTL olsun Hiçkimse aklına getirmiyormu 15/20 Yıl önceki Kışın İstanbulda nefes almanın imkanı varmıydı Her ikinizede Saygılar.
  • Eve dogalgazı alırım. Mutfagı ve hermetik dogalgazlı şofbeni yakarım.. LPG tüpünden kurtulup sıcak su ihtiyacımı hermetik dogalgaz şofbeni ile saglarım...Sıcak su ihtiyacı karşılandımı? Kış gelince taşkömürüyle taş gibi en ucuz şekilde ısınmaya devam ederim. Kazanda boyler mevcut...Sıcak su kışın boylerden ve kömürden elınıyor...İşlem tamam.....Çatıya güzel bir yalıtım şart....Hepsi bu kadar....Bu konuda yazı döktüren , fikir beyan eden bütün arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum...haber kutsal, yorum hürdür....Kim nasıl isterse öyle ısınsın....Bitti..... Burada yazdıgımız ve konuştugumuz ev ISPARTA DA....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 11 Temmuz 2008; 11:33:21 >
  • quote:

Eve dogalgazı alırım. Mutfagı ve hermetik dogalgazlı şofbeni yakarım.. LPG tüpünden kurtulup sıcak su ihtiyacımı hermetik dogalgaz şofbeni ile saglarım...Sıcak su ihtiyacı karşılandımı? Kış gelince taşkömürüyle taş gibi en ucuz şekilde ısınmaya devam ederim. Kazanda boyler mevcut...Sıcak su kışın boylerden ve kömürden elınıyor...İşlem tamam.....Çatıya güzel bir yalıtım şart....Hepsi bu kadar....Bu konuda yazı döktüren , fikir beyan eden bütün arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum...haber kutsal, yorum hürdür....Kim nasıl isterse öyle ısınsın....Bitti.....

İyide üstadım unuttuğumuz bir şey ve de en önemlisi HAVA kirliliği değermi sizce bence değmez düşünsenize istanbulda şu an herkesin kömür kullandığını yada bir sokakta bir kişi bile kömürle ısınsa hemen farkediliyor artık.. saygılar
  • vaillant a 3400 istediler :(
    baymak novedans nasıl fiyatı uygun
  • quote:

Orjinalden alıntı: maxfocus

quote:

Ev kullanımı Dogalgaz 49 kuruşa yok.. Bu fiyat ..sanayide kullanılan şubat fiyatı....Şu an kaç lira ? Kendi kendinizi kandırmadan önce evinizdeki dogalgaz faturası bedelini tüketim miktarına bölün....Ufukta iki büyük zam daha var....Eylülde ve şubatta bekleniyor....İnşallah yanılırım....inşallah....

Selamlar,

Okumuyosun arkadaşım, lütfen biraz oku

• Arkadaşalar merhaba;
    Doğalgaz tesisatını dçşetmeden demirdöküm nitron kombi aldım. Fakat kombinin yeri hermatik olarak kullanıma uygun olmadığından bana çelik baca yaptırmam gerektiği, aksi takdirde bursagaz ın açılış yapmayacağı söylendi. Baca fiyatlarını tam olarak bilemiyorum. Bursada oturupta benim gibi çelik baca yaptırma gereği duyan arkadaşlar oldumu ve baca fiyatları nekadardır... bilgisi olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim. İkinci bi konu kombimi değiştirmem gerekiyor. Yerine bacalı bi model almam gerekecek. Demirdöküm nitron ayarında bqacalı kombi olarak ne tavsiye edebilirsiniz. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler....
  • quote:

Orjinalden alıntı: emsa1

Arkadaşalar merhaba;
    Doğalgaz tesisatını dçşetmeden demirdöküm nitron kombi aldım. Fakat kombinin yeri hermatik olarak kullanıma uygun olmadığından bana çelik baca yaptırmam gerektiği, aksi takdirde bursagaz ın açılış yapmayacağı söylendi. Baca fiyatlarını tam olarak bilemiyorum. Bursada oturupta benim gibi çelik baca yaptırma gereği duyan arkadaşlar oldumu ve baca fiyatları nekadardır... bilgisi olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim. İkinci bi konu kombimi değiştirmem gerekiyor. Yerine bacalı bi model almam gerekecek. Demirdöküm nitron ayarında bqacalı kombi olarak ne tavsiye edebilirsiniz. Önerileriniz için şimdiden teşekkürler....

ECA confeo dijital bacalı olanı alacaksınNot:nitronun bacalı modeli yokmuymuş?
  • gedikgross.com adresinden aldım. orada da bacalı görünmüyor. internetten araştırdığım kadarı ile de nitronun bacalı diye geçen bi modelini göremedim. onun için sormak istedim... çelik baca ile ilgili bilgisi olan varmı ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: emsa1

Arkadaşalar merhaba;

Selamlar,

Bacalı kombilere gaz dağıtım şirketleri sıcak bakmıyorlar, ancak eskiden yapılmış uygulamalar için olabilir. Bacalı cihazlar bir çoğunun ortamdaki havayı kullandıkları düşünüldüğünde uygun m2 dahası m3 de uygulama alanı isteniyor. 24kw için (her kw için 1 m3 gibi bir değerdi sanırım) 24 m3 alan olması gerekirse bu da 9m2 net mutfak demek , ayrıca uygun ölçüde havalandırma menfezleri gerekiyor ki bunlar hermetiklere göre açılanlardan daha geniş olmak durumunda, mesela vaillant aynı mekanda (hacimde ) ocak üstü davlumbaz veya aspiratör varsa kombi ile bu ikisinin aynı anda çalışmasını onaylamıyor, bunun için devre kesici şalter koyuyorlar. Ortamdaki havayı aynı anda iki cihaz birden emmesin diye.
    Bence dış duvara 3-4 mt mesafede bile ulaşsanız hermetik cihaz alın. Bacalı cihaz kullanmayın.Bir keşif yaptırın muhtemelen bir çözüm bulunacaktır.
    Çelik baca fiyatı konusunda bir bilgim yok ana hermetiklerin ki gibi iç içe iki boru şeklinde uygulama yapılırsa hermetik cihaz kullanılır. Tabiki mt önemli mesela yanlış haturlamıyorsam ECAda dikeyde 12 mt sınırı vardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 11 Temmuz 2008; 10:23:19 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: fikrethoca
    vaillant a 3400 istediler :(
    baymak novedans nasıl fiyatı uygun

Selamlar,
    Vaillantın hangi modeli için 376 için mi istendi belirtirmisiniz.
    Baymakta bu kapasiteyi karşılayacak kombi değil duvar tipi kazan var bunlarda luna serisi ürünler http://www.baymak.com.tr/urun_detay.asp?grup_no=281&urun_no=407&dil=TR teknik broşür içinde bu linkten bilgi alabilirsiniz
    http://www.baymak.com.tr/upload/pdf/407_Broşür.pdf ama bunlarda da sıcak su için boyler kullanmanız gerekiyor.
    Sorduğunuz novadens serisi http://www.baymak.com.tr/urun.asp?grup_no=81&dil=TR linkindeler bu ürünlerinde içinde en iyi seri olan novadens extraların en büyük 330 modelinin ısıtma gücü 50-30 için 26060 kcal dir. http://www.baymak.com.tr/upload/pdf/422_Broşür.pdf
    Yani sizin ihtiyacınızın altında. Bu cihazlara dikkat edin çoğu satıcı bu serinin kullanım sıcak suyundaki kcal değerini söylüyor.Hatta baymağın resmi sitesindeki ilk tanıtım bile bu şekilde ;
    BRÖTJE NOVADENS EXTRA 240 20.640 kcal/h
    BRÖTJE NOVADENS EXTRA 280 24.080 kcal/h
    BRÖTJE NOVADENS EXTRA 330 28.380 kcal/h
    Bunlar kullanım suyu sıcaklığı değerleridir , kalorifer tesisat suyunun değildir. Birde 330 değeri sanki 33 kw lık havası yaratıyor buda zaten 28380 kcal denk geldiği için satıştaki bu küçük detay son kullanıcı ve bilgisiz satıcıyı yanıltıyor. Ancak teknik detaylara bakarsanız aslında bu ürünlerin ısıtma değerlerini görürsünüz. Bence çok yanlış bir yaklaşım tarzı bunlar kombi, şofben değil ki , kalorifer tesisatı ısıtma güçlerini ile anılmalıydılar.
    Bu satış taktiğini bazı İtalyan markalarında da görmek mümkündür.
    Star Britge 3 EŞANJÖRLÜ YOĞUŞMALI KOMBİ modellerinde ki ısıl değer açıklamalarında da novadens serilerinde ki gibi detaylar verilmemiş .
    Yinede yoğuşmalı için düşük verimli ve novadenslere göre daha düşük kalite malzemeli bir ürün.
    Sonuçta baymakta sizin ihitiyacınıza yönelik güçte kombi bulunmuyor.

Birde viessman vitodens200W 35 kw için teklif alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 14 Temmuz 2008; 11:01:12 >
  • taşkafa ve maxfocus arkadaşlara çok teşekkürler, yazdıkları ile bizlere yön veriyor ve faydalı bir tartışma ortamı oluşturuyorlar..Hiç doğalgazla yaşamamış bizim gibilere çok yararlı oluyor bu yazılar ve düşünceler..Kömürle ısınmanın zahmeti çok, hergün kazana kömür ilave et, haftada bir kazan temizliği yap (çıkınca zenci gibi oluyorsun ) ...Isparta hava kirliliğinde ilkleri oynuyor ve merkezi ısınmaları doğalgaza zorlayacaklar ama benim gibi iki katlı evde oturanlara bişey yok..sonuçta doğru yakılmayan kömür havayı müthiş kirletiyor.
    Yazdıklarım ve sizin verdiğiniz fiyatları birde duyduğumuz haberleri (İran vanayı kıstı millet donu...Rusya yine doğalgazı kıstı, görüşmeler yapılıyor...İran vanayı tamamen kapattı...vb) düşününce çok kararsız kalıyorum...Doğalgazın kalorifer açısından rahatı çok iyi (banyo için sıcak suyu şofben ve günısı ikilisi ile yıl boyunca karşılıyorum ve iki yılda bir tüp bitiriyorum yani şofbeni fazla kullanmıyorun günısı idare ediyor, beş ayda bir mutfak tüpü değiştiriyorum, genlde dışarıdayız yani) ama fiyat da ikiye katlayacaksa kömürle haftada bir zenci olmaya devam derim. İzolasyon öneminin farkındayım ve bu yaz sonunda (inşaallah) çatıda beton üzerine 5cm dow marka strafor döşeyeceğim..
    Yalnız kömürle ısınmada bi fiyat anlaşmazlığı oldu sanırım; bir kat için bu günkü güncel kurla yaklaşık 1300 ytl harcıyorum (iki katın ısınma maliyeti yaklaşık 2600 ytl dir) Kömürü aldım, kömürlüğe istif ettim kışı bekliyorum bu husus da gerçekten önemliymiş, yıl boyunca gelecek zamlar en azından bir yıl beni ilgilendirmiyor (bunun önemini yazılarınızdan anladım, hiç farkında değildik doğal gaza her ay gelecek zamlardan etkilenme var) Kömüre de yıllık çok zam geliyor geçen yıl 230$ aldığım kömür bu yıl 310$ dı ve o da her zamlanıyor hele havalar soğuyunca tavan yapıyor..
    Kombi alırsam yoğuşmalıyı alacağım kesin, ama hala karar veremedim ve bekleyeceğim,
    Doğalgaz bağlatma fiyatını sordum, şirketten keşif yaptılar; dağıtıcı firma 500ytl abonelik ücreti alıyormuş, 600 ytl kutudan bina içine , 600 ytl kat içi dağıtım (toplam 1200 ytl) doğalgaz borusu döşeme ücreti istiyorlar üzerine bi de kombi fiyatı eklenecek...boru döşeme ücreti çok gibi geldi siz ne dersiniz (evim zemin kat, kutu yeri evin önünde)
  • quote:

Orjinalden alıntı: hadoreci

Ispartaya bu yıl doğalgaz geliyor, borular döşendi abonelik başladı ve bizim de derdimiz başladı...Büyük şehirlerde yıllardır bu işin içinde olan arkadaşların yardımını istiyorum;
    evim müstakil ve iki katlı, 128m2 ( net alan yaklaşık 90m2), çift tuğlalı arada 2cm strafor var ben ikinci kattayım çatı izolasyonu yok, her katta yaklaşık 10m demirdöküm pp var..eve geçen yıl taşındım petek boruları plastik merkezi dağıtımlı
    1) kat kaloriferi ile kömürlü ısınıyordum ve kat başına 3,5 ithal kömür kullandım (yaklaşık 1300 Ytl tutuyordu) ev ısısı çok olmasa da idare ediyordu (18-20 arası) acaba doğalgaza geçsem yakıta kaç ytl öderim?
    2) Bir çok kombi tavsiyeleri var ve buralarda işler daha karışık; kimse çok bilmiyor ama biliyor gözüküyor... Kaçlık bir kombi iş görür, evin bacasına bağlantı yaparak mı yoksa hermetikle mi daha randıman alırım.( viessman yada vaillant almayı düşünüyorum)
    3) abonelik ücreti 180 dolar+kdv sizin oralarda nasıl
    4) aboneliği hemen mi yoksa bekleyip de sonra mı başlatmak daha avantajlı oluyor( ilimizdeki abone sayısı herhalde 50 bile değidir)
    5) Kritik soru; siz olsaydınız kömürlü mü yoksa doğalgazlı bir evde mi yaşardınız hangisi daha avantajlı ( hem maddi,hemde konfor ve ısınma açısından)

ço soru oldu, cevaplayanlara şimdiden teşekkürler

Selamlar,

"kat kaloriferi ile kömürlü ısınıyordum ve kat başına 3,5 ithal kömür kullandım (yaklaşık 1300 Ytl tutuyordu)"
    Kat başına diyince 3,5 * 2 =7 ton oda 2600 ytl midir yoksa tamamı için 1300 ytl. mi.
    90 m2 Net alan tek kat için midir yoksa tamamı için midir.
    Bunları belirtebilirmisiniz.Bu tarafı anladığım kadarıyla net anlaşılamadı.

Diye yazdım siz cevaplamışsınız, Sevgili Taşkafa arkadaşım bu durumda 3000 ytl yıllık maliyet desen ki fazlası var bu da bu günün gaz fiyatıyla
    3000/ 0,69 (her şey dahil birim gaz fiyatı) = 4347 m3 gaz eder bununda ağırlıklı tüketiminin( % 95) 7 ay olduğunu düşünelim 4129 /7 =590 m3 gaz aylık tüketim 218 m3/5 ay için = 43,5 m3 aylık tüketim.

Bu arkadaşımız bu kadar tüketir mi? Fikrin nedir?
    Yazılanları doğru anlamak veya algılamak çok önemlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 11 Temmuz 2008; 12:05:42 >
  • Ben internetten Eca Confeo hermetik dijital 20.000 kcal kombi aldım. Bu kombiyi tercih etmemdeki nedenler;

1- Çift eşanjörlü olması, yani petekler ısınıyorken kullanma suyu açıldığında ikinci eşanjör sayesinde daha istikrarlı ve sıcak su keyfi sağlıyor.
    2-Eca markasının yerli ve güvenilir olması
    3-Fiyat kalite bağlamında ekonomik bir ürün.
    4-Oda termostatı takılabilmesi.

saygılar
  • quote:

Orjinalden alıntı: hadoreci
    taşkafa ve maxfocus arkadaşlara çok teşekkürler, yazdıkları ile bizlere yön veriyor ve faydalı bir tartışma ortamı oluşturuyorlar..Hiç doğalgazla yaşamamış bizim gibilere çok yararlı oluyor bu yazılar ve düşünceler..Kömürle ısınmanın zahmeti çok, hergün kazana kömür ilave et, haftada bir kazan temizliği yap (çıkınca zenci gibi oluyorsun ) ...Isparta hava kirliliğinde ilkleri oynuyor ve merkezi ısınmaları doğalgaza zorlayacaklar ama benim gibi iki katlı evde oturanlara bişey yok..sonuçta doğru yakılmayan kömür havayı müthiş kirletiyor.
    Yazdıklarım ve sizin verdiğiniz fiyatları birde duyduğumuz haberleri (İran vanayı kıstı millet donu...Rusya yine doğalgazı kıstı, görüşmeler yapılıyor...İran vanayı tamamen kapattı...vb) düşününce çok kararsız kalıyorum...Doğalgazın kalorifer açısından rahatı çok iyi (banyo için sıcak suyu şofben ve günısı ikilisi ile yıl boyunca karşılıyorum ve iki yılda bir tüp bitiriyorum yani şofbeni fazla kullanmıyorun günısı idare ediyor, beş ayda bir mutfak tüpü değiştiriyorum, genlde dışarıdayız yani) ama fiyat da ikiye katlayacaksa kömürle haftada bir zenci olmaya devam derim. İzolasyon öneminin farkındayım ve bu yaz sonunda (inşaallah) çatıda beton üzerine 5cm dow marka strafor döşeyeceğim..
    Yalnız kömürle ısınmada bi fiyat anlaşmazlığı oldu sanırım; bir kat için bu günkü güncel kurla yaklaşık 1300 ytl harcıyorum (iki katın ısınma maliyeti yaklaşık 2600 ytl dir) Kömürü aldım, kömürlüğe istif ettim kışı bekliyorum bu husus da gerçekten önemliymiş, yıl boyunca gelecek zamlar en azından bir yıl beni ilgilendirmiyor (bunun önemini yazılarınızdan anladım, hiç farkında değildik doğal gaza her ay gelecek zamlardan etkilenme var) Kömüre de yıllık çok zam geliyor geçen yıl 230$ aldığım kömür bu yıl 310$ dı ve o da her zamlanıyor hele havalar soğuyunca tavan yapıyor..
    Kombi alırsam yoğuşmalıyı alacağım kesin, ama hala karar veremedim ve bekleyeceğim,
    Doğalgaz bağlatma fiyatını sordum, şirketten keşif yaptılar; dağıtıcı firma 500ytl abonelik ücreti alıyormuş, 600 ytl kutudan bina içine , 600 ytl kat içi dağıtım (toplam 1200 ytl) doğalgaz borusu döşeme ücreti istiyorlar üzerine bi de kombi fiyatı eklenecek...boru döşeme ücreti çok gibi geldi siz ne dersiniz (evim zemin kat, kutu yeri evin önünde)

Selamlar,

Bu maildeki cevaplarınız aslında kömür/doğalgaz fayda/ekonomiklik tartışmasınıda son noktayı koyduğunu düşünüyorum.
    Bir son kullanıcı olarak 230$ aldığınız kömürün şu an 310 $ olduğunu belirtmişsiniz, bu büyük bir artış %35 civarında, bir de buna dediğiniz gibi yıl içindeki artış ve rantçıların fiyat yükselmeleri eklendiğinde , diğer bahsettiğimiz kriterlere bakmaksızın doğal gazın avantajı ortaya çıkıyor.
    Biz hesap yaparken kömür için daha düşük birim alım değerlerini kullanmıştık. Ayrıca gaz fiyatlarının en azından devlet tarafından belirleniyor olması kömüre göre bir fiyat istikrarıda yaratıyor.

Ancak Taşkafa arkadaşıma da bir konuda kısmen olsada katılmak gerekiyor, burda yapılmış bir ilk yatırım maliyeti var bunun üstüne ilave olarak en az 4200 ytl bir yatırım (ilave petekler dahil) olacak gibi duruyor. Tabiki bunların hepsini tek firmaya yaptırıp sıkı bir pazarlıkla fiyatı düşürmek söz konusu ama her durumda bu maliyete katlanmak durumundasınız.
    Sonuçta bir sistem değişikliği var ve bunun ilk yatırım maliyeti olacak ama yine de doğalgaza geçmeniz kendini oldukça geç amorti etsede uzun vadede doğru tercih olacaktır. Temiz havanında farkını yaşayacaksınız.

Daire içinde zaten bir tesisatınız var ama bunun dönüştürülmesi veya yenisinin yapılması gerekecektir.
    Benim tavsiyem yıllardır, kömürlü sisteme hizmet eden bu tesisatıda baştan yenisini yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.
    Ayrıca peteklerinde hepsinin çok iyi temizlenmesi gerektiğini unutmayın. Ayrıca eskiden 90-70 göre ayarlanmış olan petek boyunuzun ister yoğuşmalı iste yoğuşmasız olsun artık 75-65 göre ayarlanması gerekecek bu durumda mevcutun % 40 civarında arttırılması söz konusudur.
    Bu anlamda kömür / doğalgaz karşılaştırmasında maliyet/fayda tarafında tereddür etmenize gerek yok. Sadece bir kere verecek olduğunuz ilk yatırım maliyetini düşünün. Tek etken şu an için bu konu. Birde unutmadan artık zenci gibide çıkmak yok..
    Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 11 Temmuz 2008; 15:36:44 >
  • hadoreci arkadaşım,

Doğalgazmı ucuz kömürmü ucuz tartışması çok anlamlı gelmiyor bana. Ben kömürle ısınmadan doğalgazla ısınmaya geçenlerin bu kıstasa göre karar verdiklerini pek düşünmüyorum. Çünkü kömür maliyeti sadece ton başına verilen ücretle sınırlı değil. Taşıma, depolama ve kullanım için devamlı işçilik gerektirmesi ayrı ve önemli maliyetler. Tabii bunlar genelde kullanıcıların sırtında olduğu için görünmüyor. Yılın başında peşin ödeyip bir daha zamlarla muhatap olmama mantığıda doğru değil. Çünkü o parayı peşin ödediğinizde zaten belli bir getiri kaybınız oluyor.

Sonuç olarak ben doğalgazla ısınmanın bu zamanda herkesin insan hakkı olduğunu düşünüyorum. İlk geçiş maliyetini karşılayabilen herkesin doğalgaza geçmesi gerekir diye düşünüyorum. Kullanım maliyeti olarak kömür maliyetini karşılayabilenlerin doğalgaz kullanım maliyetinide karşılayabileceklerini düşünüyorum. Herşeyden önce temiz yakıt, depolama için bir yer ve maliyet gerektirmiyor. Sadece ısınma olarak düşünmeyin, mutfak ve banyo ihtiyaçlarınıda karşılıyor. Bir de kaliteli ve sorunsuz Eca Confeo Premix yoğuşmalı kombi taktırırsanız keyfinize diyecek olmaz..

Zamlara gelince, kömür veya doğalgaz çok önemli değil sonuçta bunlar enerji kaynağıdır ve enerji her zaman zamlanacaktır. Bildiğiniz üzere mazot ucuz diye insanlar dizel arabalara yöneldiler. Şimdi ne oldu, mazotla benzin neredeyse aynı fiyata geldi. Ucuz diye dizel araba alanlardan 1-2 yıllık arabasını satıp tekrar benzinli araba alanlar var. Gerçi dizel araba konusunda otör olan maxfocus buralardayken bu konuya hiç girmesemiydim acaba..
  • 
Sayfa: önceki 130131132133134
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.