Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (105. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 103104105106107
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: zkorubuk

Evim 102 m2, 3+1 ve kuzey cephe. Kaç kwlık kombi önerirsiniz? Yoğuşmalıya gerek var mı? Ayrıca Demirdöküm Nitron u önerir misiniz

Selamlar,

Ankarada oturuyorsunuz sanırım. 102m2 kuzey cepheli, çatı veya giriş katı (altında bodrum olan) değilse 17442 kcal ısı gerekiyor.
    Bu durumda 17000kcal kombi yetersiz kalır. Size en az 20000 lik kombi gerekiyor.
    Petek olarakta;
    75-65 derecelik tesisat için pkkp22 h:60 DemirDöküm petek ile 20 derece oda için 17442/1546= 11,3 mt
    90-70 derecelik tesisat için pkkp22 h:60 DemirDöküm petek ile 20 derece oda için 17442/2312= 7,5 mt
    gerekir.
    Yoğuşmalı cihaz kullanacaksanız 75-65 tesisatı normal hermetik bir cihaz kullanacaksanız 90-70 tercih edebilirsiniz.
    Benim tavsiyem her ikisi içinde 75 -65 kullanmanız ve en az 9,5 mt petek yaptımanız.
    Ankara soğuk iklim bölgede ve siz kuzey cepheye bakıyorsunuz.

Yoğuşmalılardaki güç çıkışlarının farklı olduğunu üst yazılarımda yazmıştım.Yoğuşmalı alırsanızda 20000 lik bir cihazdaki 50 -30 tesisat ısısı soğuk Ankara kış günlerinde yeterli olmayabilir . Bu durumda 75 - 55 kullanabilirsiniz ama 24kw (20000) lık yoğuşmalı kombiniz ilk starta % 90 nın üstünde yükte olacaktır.Ama düşük ısılarda size %15 üstü genelde ise %10 tasarruf sağlayacağını düşünüyorum.
    Fiyat farkının kendini amorti etme sürecini düşünerek, verimi yüksek bir hermetikde tercih edebilirsiniz.

Demirdöküm nitron özelliklerine bakıldığında önerilebilecek bir üründür.Aynı şekilde ECA nın confeo seriside önerilebilir.

• Maxfocus hocam forumu baştan sona okuma fırsatım olmadı.bunun için direk size sorarak cevap almayı umuyorum.
    çanakkale / çan da mustakil 4 çephe açık 2 katlı çatılı, (montolama,izalasyon vs. yok)evimize iki katı birlikte ısıtacak kalorifer sistemi düşünüyoruz.doğalgaz dağıtımı olmakla beraber bizim semte ne zaman geleceği mechul.evin tadilatı esnasında alttan sprial boru içinden plastik tesisat 6 lı kollektörle beraber döşendi.
    odaların ölçüleri
    salon:450*375
    mutfak:350*310
    çocuk odası:320*340
    yatak odası:320*340
    banyo:210*220
    m. odası:300*425
    200*150 giriş ve 100*360 koridorlar var ama petek yok.(iki kat aynı)
    Buna göre kalorifer kazanımız kaç binlik olmalı(linyit yakılacak)
    ikincisi (teknik şeylerden anlamıyorum) peteklerimin boyutları odalara göre nasıl olmalı
    son olarakta hangi marka,model kazan ve petek tavsiye edersiniz?yalnız ileride doğalgaza geçme ihtimalini gözönünde bulundurarak tavsiyede bulunursanız...
    yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• arkadaşlar yardımlarınız için tşk ederim
    bugun söylediğim kombilerden birini aldım.

yanlız aklıma takılan birseyler oldu burada sotayım bari..

salon 25 m2-------önerilen petek metresi = 2,4 mtül( 1,2 + 1,2)
    o.odası 12 m2------------------------------1,2mtül
    y.odası 15 m2 (kuzey cephe)-----------1,4 m tül
    ç. odası 12 m2(kuzey cephe)-----------1 mtül
    mutfak 9,5 m2 --------------------------0,5 mtül
    hol 9 m2-----------------------------0,5 mtül

bu petek boyları iyi mi ?
    evde yalıtım var...
    yalovada oturuyorum..
  • O iklime ve yalıtımlı 85 m2 eve göre ihtiyacın 5 mt 60 lık pkkp panel...Maddi durumun ve panelleri evde monte edecegin yerler müsaitse normalden uzun panel her zaman daha kısık sıcaklıkta ısınmak demek.Tasarruf demek....Kombiyi 60 C yakacagın havalarda 50 C sana yetecek...Atıyorum..Rakamlar hayalidir...Özet ..Yakıttan faydan olacaktır...Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 9 Nisan 2008; 8:37:36 >
  • Arkadaşlar bende bu doğalgaz işine girdim sonunda..Evi tadilata soktuğumdan dolayı bugün gerekli tesisat döşemesi yapılacak..Dün biraz başlandı...
    Benim sormak istediğim ilk soru, tesisatın nereden geçmesi daha iyi kullanım sağlar..
    Konu ile ilgili birkaç tanıdıkla görüştüm..Bir tanesi duvardan dolaştır süpürgeliklerin üstünden geçsin tüm evi o şekilde dolaşsın diyor..bunun nedeni olarakta herhangi bir tamirat durumunda sadece küçük bir yer kazılarak gerekli tamirat yapılır diyor..Kendisi yaptırmış ve ısı konusunda herhangi bir problem olmuyor dedi bana..
    Bir diğer kişide öncelikle holden ana bir hat geçilmeli diyor..Bu hat düz gideceğinden dolayı dirsek v.b. bir döner bağlantı olmayacağından herhangi bir patlama olmaz diyor.. Holden giden ana hat ile odalara dağıtım yapılması gerekli diyor.Bu şekilde devir daim yapılması daha kolay olur ve daha kısa sürede daha fazla enerji elde edersiniz diyor..
    Bu konuda belirtmek istedikleriniz varsa sevinirim.. Ayrıca tesisatta Borusan marka tesisat boruları kullanılıyor ve toplam dirsek sayısı 32 olarak hesaplandı.. Bu konuda söylemek istedikleriniz varsa onlarıda dinlemek isterim..
    Ayrıca eve alınacak kombi ve petek konusundada fikirlerinize ihtiyacım olacak..
    Ev müstakil ve 2 katlı bir ev.. ben yüksek zemin olan alt katta oturacağım..Yerden 1,5 metre yükseklite ve altı dolgu taşla dolu ve üstü beton atılımlı...
    Duvarlar eski dolu tuğla dediğimiz tuğlalarla örülü ve camlar ısıcam yalıtıımlı.. Daha önce kullandığımızdan dolayı evde ısınma problemi ve ısı kaybı neredeyse az diyebilirim.. Küçük bir elektrik sobası ilede salon ısınabiliyor..Önerilerinize fayda sağlayabilir belki..
    Bunların dışında oda ölçülerini vermek isterim...
    Salon : 32 m2 yerler laminant parke üst katta annemler oturuyor ve soba kullanıyor.
    Y.Odası : 12 m2 yerler eskiden kullanılan rabıta, altında 4 veya 5 cm'lik maralyenin üstünde rabıta bulunmakta.
    Ç.Odası : 10 m2. yerler yine rabıta döşeli..
    Mutfak 11 m2 mutfak tavandan yere kadar kalebodur ile döşeli.. ayrıca bahçeye açılan bir kapı mevcut..
    Koridor : m2 olarak bilmiyorum. laminant parke döşeli..
    Banyo: 6m2 tavandan yere kadar kalebodur döşeli..(Havlupan mı yoksa normal petek kullanmakmı daha iyi olur..)
    Ev güney cepheli.. Salon ve çocuk odası saat 11:00dan akşam saatlerine kadar sürekli güneş almaktadır..
    Yatak odası ve mutfak ise sabah saat 08:00 dan 10:00'a kadar güneş almaktadır..
    Sanırım bu bilgiler yeterli olmaz ama bu kadar bilgi ile verebileceğiniz öneriler var ise sevinirim..
    Önerilerinizi kullanılacak petek malzemesi ve kombi olarak belirtirseniz sevinirim..
    Ayrıca evde sabah saat 08:00'den akşam saat 18:00'a kadar kimse bulunmuyor..Ve evin bulunduğu il İzmir..
    Tavsiyelerinizi bekliyorum..
    Saygılarımla...

• quote:

Orjinalden alıntı: freelens

arkadaşlar kolay gelsin,evimde yaklaşık 1 aydır ; buderus logamax u052-24k 20.640 kcal/h kombi kullanmaktayım genel olarak memnunum yanında anolog oda kumandasıda verdiler ama taktırmadım

1-bu kombiye uygun RC 10 , RC 20 , RC 30 oda kumandaları da bulunmakta acaba bunların hepsi kablolumu;kablosuz olanı mevcutmu,sadece bu kumandaları mı kullanmak zorundayız başka uyumlu kablosuz markalar mevcutmu ve bu kumandaların fiyatları nekadardır, nerede bulunur

2-kombiyi en kısık ayara aldığımızda bile 38-50 derece arası devreye girip-çıkmakta buda bayağı bir sarfiyat demek daha kısığına alınca devreye girmiyor buda petekleri bayağı bir sıcak yapıyor ev bu havalarda 25 dereceyi buluyor ben sadece el dokununca hafif bir ısı olsun istiyorum 30-35 derece gibi bunu nasıl yapabiliriz,eski kombide istediğin gibi ayarlamak mevcuttu

3-evde toplam 7 petek var,kombiden çıktıktan sonra 2. ve 3. petekler salonda bulunuyorlar ve eski döküm peteklerden; 80*60 ebatlarında; salon yaklaşık 22-23 m2 pimapensiz ara kat g.batı ve g.doğu cepheli diğerleri ise panel radyötör bu aradaki 2 adet döküm radyötör sisteme zarar verirmi, bunları çıkartsam yerlerine ne kadarlık panel radyötör koymalıyım

tşk. ediyorum yardımlarınızı bekliyorum....

Arkadaşlar yok mu cevap verecek kimse: Ustaların yardımlarını bekliyorum

arkadaşlar kolay gelsin,evimde yaklaşık 1 aydır ; buderus logamax u052-24k 20.640 kcal/h kombi kullanmaktayım genel olarak memnunum yanında anolog oda kumandasıda verdiler ama taktırmadım

1-bu kombiye uygun RC 10 , RC 20 , RC 30 oda kumandaları da bulunmakta acaba bunların hepsi kablolumu;kablosuz olanı mevcutmu,sadece bu kumandaları mı kullanmak zorundayız başka uyumlu kablosuz markalar mevcutmu ve bu kumandaların fiyatları nekadardır, nerede bulunur

2-kombiyi en kısık ayara aldığımızda bile 38-50 derece arası devreye girip-çıkmakta buda bayağı bir sarfiyat demek daha kısığına alınca devreye girmiyor buda petekleri bayağı bir sıcak yapıyor ev bu havalarda 25 dereceyi buluyor ben sadece el dokununca hafif bir ısı olsun istiyorum 30-35 derece gibi bunu nasıl yapabiliriz,eski kombide istediğin gibi ayarlamak mevcuttu

3-evde toplam 7 petek var,kombiden çıktıktan sonra 2. ve 3. petekler salonda bulunuyorlar ve eski döküm peteklerden; 80*60 ebatlarında; salon yaklaşık 22-23 m2 pimapensiz ara kat g.batı ve g.doğu cepheli diğerleri ise panel radyötör bu aradaki 2 adet döküm radyötör sisteme zarar verirmi, bunları çıkartsam yerlerine ne kadarlık panel radyötör koymalıyım

• quote:

Orjinalden alıntı: gezgin_17

Maxfocus hocam forumu baştan sona okuma fırsatım olmadı.bunun için direk size sorarak cevap almayı umuyorum.
    çanakkale / çan da mustakil 4 çephe açık 2 katlı çatılı, (montolama,izalasyon vs. yok)evimize iki katı birlikte ısıtacak kalorifer sistemi düşünüyoruz.doğalgaz dağıtımı olmakla beraber bizim semte ne zaman geleceği mechul.evin tadilatı esnasında alttan sprial boru içinden plastik tesisat 6 lı kollektörle beraber döşendi.
    odaların ölçüleri
    ikincisi (teknik şeylerden anlamıyorum) peteklerimin boyutları odalara göre nasıl olmalı
    son olarakta hangi marka,model kazan ve petek tavsiye edersiniz?yalnız ileride doğalgaza geçme ihtimalini gözönünde bulundurarak tavsiyede bulunursanız...

Selamlar,

Anlattığınız üzere katı yakıtlı kazandan, daha sonra doğal gaza geçmeyi düşünüyorsunuz. Bu tür uygulama için benim tecrübem ve bilgim yok .Ancak temel bilgiler ışığında size yorum yapabilirim.
    salon:450*375=16,875m2 mutfak:350*310=10,85m2 çocuk odası:320*340=10,88m2 yatak odası:320*340=10,88m2 banyo:210*220 = 4,62m2
    m. odası:300*425=12,75m2 200*150=3m2 giriş ve 100*360=3,6m2 koridorlar olmak üzere toplamda 73,455m2 alan * 2 üst kat = 146,91m2 toplamda. alt kat ve aynısı üst kat Alt katın altı boş veya temel üstünde ve üst katında üstü çatı veya teras olduğuna göre +15 kcal birim alan için ilave etmeniz gerekiyor. Çanakkale 2. bölge 45+15 =60 kcal birim m3 için bu durumda 147 *2,8 *60 = 24696kcal ihtiyaç var.

75-65 derecelik tesisat için pkkp22 h:60 DemirDöküm petek ile 20 derece oda için 24696/1546= 15,97 mt
    90-70 derecelik tesisat için pkkp22 h:60 DemirDöküm petek ile 20 derece oda için 24696/2312= 10,68 mt

salon:450*375=16,875m2*2,8*60=2835kcal / 1546 kcal = 1,83 mt petek
    mutfak:350*310=10,85m2*2,8*60=1822kcal / 1546 kcal = 1,18 mt petek
    çocuk odası:320*340=10,88m2*2,8*60=1828kcal / 1546 kcal = 1,18 mt petek
    yatak odası:320*340=10,88m2*2,8*60=1828kcal / 1546 kcal = 1,18 mt petek
    banyo:210*220 = 4,62m2*2,8*60= 776kcal / 1382 kcal = 0,56mt petek (24 derece oda ısısında 1382kcal verir)
    m. odası:300*425=12,75m2*2,8*60=2142kcal / 1546 kcal = 1,39 mt petek
    200*150=3m2*2,8*60= 504kcal / 1546 kcal = 0,40 mt petek giriş ve 100*360=3,6m2*2,8*60=604kcal / 1546 kcal = 0,5 mt petek
    kullanabilirsiniz.

Yalıtımın zayıf olduğunu ifade etmişsiniz bu durumda çok ısı kaybı olacaktır %40 ı bulur gibi.
    Kazan konusunda bence acele etmeyin, önümüz yaz ilk olarak gaz dağıtım kurumuna gidip bir sorun doğalgazın ne zaman geleceğini öğrenin,
    bu yaz içinde gelecekse bence kombi düşünün , kombi için hermetik olarak 25800 kcal yani 30 kw bir ürün şeçmeniz gerekiyor.
    yoğuşmalı içinde yine min bu güçte tercihen ise 35kw seçin.
    Marka model konusunda viessmann, buderus, vaillant, eca, demirdökümün ürünlerinden bahsettik.
    2 kat olduğu için maks. su basma yüksekliği 4 mt yi geçmez diye düşünüyorum.
    Yalıtım iyi olsaydı benim kullandığım ECA confeo premix 30 kw yoğuşmalı işinizi görebilirdi ama bu durumda görmez. atmosferle temas eden yüzeyiniz çok fazla olduğundan ısı kaybı fazla olacaktır. Bütçeniz uygunda viesmann vitodens200 35 kw yoğuşamalı alın derim. Ya da buderus gb112 29/36wt size uygun cihazlar.
    Yoğuşmasız hermetik olarak, viessmann vitopend222 25800 kcal 30kw , vaillant VUI aquaPLUS Turbolux Boylerli Kombi, atmoVIT / turboVIT Yer Tipi Boylerli Kazan, Demirdökümün Nitron 26400kcal (31kw civarı) lık cihazıda uygun olabilir.

Ama muhakak katı yakıt kazanı kullanacaksanız sıcak su içinde bir çözüm bulmanız gerekiyor.Sonradan da bu ürünede uygun doğal gaz brülörü gerekecektir. Bu dönüşümün yapılabileceği bir kazan seçmek gerekir. bunun dışında kontrol üniteside ayrı bir ilave olacak.
    Ayrıca bunu için geniş bir alanada ihtiyacınız olacaktır.Ben düşündükce bir sürü konu geliyor aklıma. Ama bu kadar düşük bir güç için katı yakıt kazanı bence gereksiz, doğalgaz gelene kadar sanayi tipi LPG tüpleri ile de kombinizi kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 9 Nisan 2008; 19:59:18 >

• quote:

Orjinalden alıntı: rfuysen

Arkadaşlar bende bu doğalgaz işine girdim sonunda..Evi tadilata soktuğumdan dolayı bugün gerekli tesisat döşemesi yapılacak..Dün biraz başlandı...
    Benim sormak istediğim ilk soru, tesisatın nereden geçmesi daha iyi kullanım sağlar..
    Konu ile ilgili birkaç tanıdıkla görüştüm..Bir tanesi duvardan dolaştır süpürgeliklerin üstünden geçsin tüm evi o şekilde dolaşsın diyor..bunun nedeni olarakta herhangi bir tamirat durumunda sadece küçük bir yer kazılarak gerekli tamirat yapılır diyor..Kendisi yaptırmış ve ısı konusunda herhangi bir problem olmuyor dedi bana..
    Bir diğer kişide öncelikle holden ana bir hat geçilmeli diyor..Bu hat düz gideceğinden dolayı dirsek v.b. bir döner bağlantı olmayacağından herhangi bir patlama olmaz diyor.. Holden giden ana hat ile odalara dağıtım yapılması gerekli diyor.Bu şekilde devir daim yapılması daha kolay olur ve daha kısa sürede daha fazla enerji elde edersiniz diyor..
    Bu konuda belirtmek istedikleriniz varsa sevinirim.. Ayrıca tesisatta Borusan marka tesisat boruları kullanılıyor ve toplam dirsek sayısı 32 olarak hesaplandı.. Bu konuda söylemek istedikleriniz varsa onlarıda dinlemek isterim..
    Ayrıca eve alınacak kombi ve petek konusundada fikirlerinize ihtiyacım olacak..
    Ev müstakil ve 2 katlı bir ev.. ben yüksek zemin olan alt katta oturacağım..Yerden 1,5 metre yükseklite ve altı dolgu taşla dolu ve üstü beton atılımlı...
    Duvarlar eski dolu tuğla dediğimiz tuğlalarla örülü ve camlar ısıcam yalıtıımlı.. Daha önce kullandığımızdan dolayı evde ısınma problemi ve ısı kaybı neredeyse az diyebilirim.. Küçük bir elektrik sobası ilede salon ısınabiliyor..Önerilerinize fayda sağlayabilir belki..
    Bunların dışında oda ölçülerini vermek isterim...
    Salon : 32 m2 yerler laminant parke üst katta annemler oturuyor ve soba kullanıyor.
    Y.Odası : 12 m2 yerler eskiden kullanılan rabıta, altında 4 veya 5 cm'lik maralyenin üstünde rabıta bulunmakta.
    Ç.Odası : 10 m2. yerler yine rabıta döşeli..
    Mutfak 11 m2 mutfak tavandan yere kadar kalebodur ile döşeli.. ayrıca bahçeye açılan bir kapı mevcut..
    Koridor : m2 olarak bilmiyorum. laminant parke döşeli..
    Banyo: 6m2 tavandan yere kadar kalebodur döşeli..(Havlupan mı yoksa normal petek kullanmakmı daha iyi olur..)
    Ev güney cepheli.. Salon ve çocuk odası saat 11:00dan akşam saatlerine kadar sürekli güneş almaktadır..
    Yatak odası ve mutfak ise sabah saat 08:00 dan 10:00'a kadar güneş almaktadır..
    Sanırım bu bilgiler yeterli olmaz ama bu kadar bilgi ile verebileceğiniz öneriler var ise sevinirim..
    Önerilerinizi kullanılacak petek malzemesi ve kombi olarak belirtirseniz sevinirim..
    Ayrıca evde sabah saat 08:00'den akşam saat 18:00'a kadar kimse bulunmuyor..Ve evin bulunduğu il İzmir..
    Tavsiyelerinizi bekliyorum..
    Saygılarımla...

Selamlar,

Tesisat için en uygunu ana bir Kollektör üstünden her peteğe flex boru ile yapılanıdır. Bunun için evin büyüklüğüne bağlı olarak bir veya iki merkezden bir kollektör ile her peteğe ayrı tesisat götürülür dönüşte aynı şekilde kollektöre bağlanır. Aslında alan üstünde merkezi dağıtım ve toplama noktaları yaratıyorsunuz. Bu şekilde devirdaim performansı oldukça yüksek oluyor. Tabiki laminat parkenin sökülmesi gerekecek.

Diğer sistem çıkış ve dönüş hatları üzerine yapılan üzerine saplamalarla yapılan klasik yöntem, bu yöntemde kombiyi tesisat ortasına konumlandırmak önem taşiyor.
    Diğer sistem yukardakine benziyor ancak burda tesisatın en uzak noktasına müstakil hat çekilerek , kombi çıkış suyu direkt olarak bu hattan en uzaktaki peteğin ana girişhattına bağlanıyor.Bu daha ziyade kombinin tesisatın uç noktasında olduğu durumlarda kullanılabilir.
    Bence parke sökme işini göze alıyorsanız, kollektörlü sistem en iyisi zeminde kırma dökme işi çıkacak ama mümkünse bunu yaptırın. Sonrada zemin üstüne 1cm lik dow straforla yalıtımı ilave edin. taş dolgu üzerine beton su basanı dökülmüş herhalde, zemin çok soğuk gelir.
    Bunun dışında oda m2 sini * tavan yüksekliği * ısıl katsayı (izmirin 30kcal+ 15 zemin olduğu için) = ısıl ihtiyaç / 1546 kcal = birim mt petek
    32 * 2,8 * 45 =4032 kcal ısı / 1546 = 2,6 mt pkkp22 h:60 demirdöküm plus petek (75-65 tesisatta 20 derece hedef oda ısısı için)
    Verdiğiniz değerlerden 74m2 gibi sonuç çıkıyor. Biz 80 m2 olarak hesap yapalım. 10080 kcal ısı ihtiyacınız var. Bu durumda 17000 kcal lik bir cahz bile rahatlıkla yeter. Eğer üst kattaki annenize ait daireyide ısıtmak isterseniz. Alacağınız 28 kw 24080kcal lık bir hermetik cihazla bunuda sağlayabilirsiniz.
    Bunun için ECA confeo, Demirdöküm nitron, viessmann vitopend100 veya 200, buderus U052, vaillant wuv243-5 cihazlar işinizi görür. Bunlarda beni tercihim sırası ile viessmann,vaillant,ECA, buderus ve demirdöküm olurdu. Yoğuşmalı alacaksanız sadece sizin kata 24 kw 20000kcal lik buderus GB022, viessmann vitodens100w ve eca confeo premix yoğuşmalı öneririm, üst katla birlikte ise 30 kw lık 25800kcal viessmann vitodens 100w veya vitodens200w , yada ECA confeo premix yoğuşmalı 30 kw yı öneririm. Bu ürünleri bütçenize ve amacınıza göre tercih edebilirsiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: maxfocus
    Selamlar,

Tesisat için en uygunu ana bir Kollektör üstünden her peteğe flex boru ile yapılanıdır. Bunun için evin büyüklüğüne bağlı olarak bir veya iki merkezden bir kollektör ile her peteğe ayrı tesisat götürülür dönüşte aynı şekilde kollektöre bağlanır. Aslında alan üstünde merkezi dağıtım ve toplama noktaları yaratıyorsunuz. Bu şekilde devirdaim performansı oldukça yüksek oluyor. Tabiki laminat parkenin sökülmesi gerekecek.

Diğer sistem çıkış ve dönüş hatları üzerine yapılan üzerine saplamalarla yapılan klasik yöntem, bu yöntemde kombiyi tesisat ortasına konumlandırmak önem taşiyor.
    Diğer sistem yukardakine benziyor ancak burda tesisatın en uzak noktasına müstakil hat çekilerek , kombi çıkış suyu direkt olarak bu hattan en uzaktaki peteğin ana girişhattına bağlanıyor.Bu daha ziyade kombinin tesisatın uç noktasında olduğu durumlarda kullanılabilir.
    Bence parke sökme işini göze alıyorsanız, kollektörlü sistem en iyisi zeminde kırma dökme işi çıkacak ama mümkünse bunu yaptırın. Sonrada zemin üstüne 1cm lik dow straforla yalıtımı ilave edin. taş dolgu üzerine beton su basanı dökülmüş herhalde, zemin çok soğuk gelir.
    Bunun dışında oda m2 sini * tavan yüksekliği * ısıl katsayı (izmirin 30kcal+ 15 zemin olduğu için) = ısıl ihtiyaç / 1546 kcal = birim mt petek
    32 * 2,8 * 45 =4032 kcal ısı / 1546 = 2,6 mt pkkp22 h:60 demirdöküm plus petek (75-65 tesisatta 20 derece hedef oda ısısı için)
    Verdiğiniz değerlerden 74m2 gibi sonuç çıkıyor. Biz 80 m2 olarak hesap yapalım. 10080 kcal ısı ihtiyacınız var. Bu durumda 17000 kcal lik bir cahz bile rahatlıkla yeter. Eğer üst kattaki annenize ait daireyide ısıtmak isterseniz. Alacağınız 28 kw 24080kcal lık bir hermetik cihazla bunuda sağlayabilirsiniz.
    Bunun için ECA confeo, Demirdöküm nitron, viessmann vitopend100 veya 200, buderus U052, vaillant wuv243-5 cihazlar işinizi görür. Bunlarda beni tercihim sırası ile viessmann,vaillant,ECA, buderus ve demirdöküm olurdu. Yoğuşmalı alacaksanız sadece sizin kata 24 kw 20000kcal lik buderus GB022, viessmann vitodens100w ve eca confeo premix yoğuşmalı öneririm, üst katla birlikte ise 30 kw lık 25800kcal viessmann vitodens 100w veya vitodens200w , yada ECA confeo premix yoğuşmalı 30 kw yı öneririm. Bu ürünleri bütçenize ve amacınıza göre tercih edebilirsiniz.

Sayın maxfocus,
    yerlerin kırılmasını göze aldık ve belirttiğiniz gibi ana hattan dağılan bir sistemde yapılıyor hat..
    Şuanda çalışmalar devam ediyor usta evde.. sanırım 2-3 güne kadarda biter..
    Hayırlısı olsun bakalım...
    Verdiğiniz bilgiler ile 20000 kcal'lik bir cihaz ile sanırım evi ısıtma işini halledebileceğim..
    Bunun için belirttiğiniz marka ve modellere göz atacağım.. Birde sizden odalara ne kadarlık petek konulması konusunda bir tavsiye isteyeceğim..
    Örnek olarak salona 2 petek koysammı daha iyi olur yoksa 1 tane büyük bir petek mi koymah daha iyi olur..
    Ayrıca banyoya normal bir petekmi koysam daha iyi performans alırım yoksa havlupanlarda aynı performansı veriyorlamı?
    Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir..
    Alacağım 24080kcal lik bir hermetik cihazla sorunsuz bir şekilde üst ve alt katı rahatlıkla ısıtabilirim değil mi?
    Herhangi bir problem yaşamadan kullanabilirmiyim??
    Saygılarımla,

• quote:

quote:

Isısanın sitesinde bunlarla ilgili bilgi olabilir ama modulink 250rf olarak bir radyo frekanslı modeli 66 £ ya ingilterede var. Tabi ki sizin cihaza uyumlumudur bilemiyorum http://www.buderus-domestic.co.uk/buderus-domestic-controls/modulink http://www.inspiredheating.co.uk/acatalog/BUDERUS_500_COMBI_RANGE_CONDENSING_BOILERS.html mesela bu modellere uyuyormuş. Bunlarda http://www.buderus-domestic.co.uk/condensing-combi-boilers

en kısık ayara, daha kısık ayara biraz çelişki olmuş, bunu ısısana veya buderus bayisine sormak lazım.ama yurt dışı bir kaynakta bu cihaz için 45-82 tesisat suyu ayar aralığı verilmiş. Bu da sizin dediğiniz 38 -50 çalışmasına bir açıklam getiriyor. En kısık dediğinizde 45 ise 35-55 çalışıyor olabilir.Normalde 6 derecelik +/- nin 10 olması gerekirdi. Ürün kataloğunu okudunuz mu birde oraya bakın.

İstanbul için 23*2,8*45= 2898 kcal ısı gerekir / 1546 kcal = 75 -65 tesisat için 1,8 mt kullanmanız 90-70 için 1,3 mt gerekir.Ama siz 75 -65 içinı tercih edin. Petekleride 1,8 mt için 1+0,8 olarak geniş olan duvara göre konumladırın, döküm peteklerdeki en büyük problem pislik tutmaları ve üretmeleridir, ayrıca fazla miktarıda su bulundururlar, bunun dışında bilinenin aksine verdikleri birim mt göre aynı genişlikteki ısıl değerleri alacağınız panel radyatöre göre düşüktür. Geç ısınıp geç soğurlar. Sisteme zaman içinde pislik yönünden sorun yaratabilir. Bence değiştirin.

Kombi ısı ayarı ile ilgili konuyu aslında ısısana bir mail atıp sorsanız daha iyi olur.Hem RF kontrol cihazının uyumluluğunuda sorarsınız.

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 9 Nisan 2008; 20:00:09 >

• quote:

quote:

Selamlar,

Sayın maxfocus,
    yerlerin kırılmasını göze aldık ve belirttiğiniz gibi ana hattan dağılan bir sistemde yapılıyor hat..
    Şuanda çalışmalar devam ediyor usta evde.. sanırım 2-3 güne kadarda biter..
    Hayırlısı olsun bakalım...
    Verdiğiniz bilgiler ile 20000 kcal'lik bir cihaz ile sanırım evi ısıtma işini halledebileceğim..
    Bunun için belirttiğiniz marka ve modellere göz atacağım.. Birde sizden odalara ne kadarlık petek konulması konusunda bir tavsiye isteyeceğim..
    Örnek olarak salona 2 petek koysammı daha iyi olur yoksa 1 tane büyük bir petek mi koymah daha iyi olur..
    Ayrıca banyoya normal bir petekmi koysam daha iyi performans alırım yoksa havlupanlarda aynı performansı veriyorlamı?
    Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir..
    Alacağım 24080kcal lik bir hermetik cihazla sorunsuz bir şekilde üst ve alt katı rahatlıkla ısıtabilirim değil mi?
    Herhangi bir problem yaşamadan kullanabilirmiyim??
    Saygılarımla,

Selamlar,
    Hayırlısı olsun, tesisat konusunda iyi bir seçim yapmışsınız. Alt kat için 17000 lik hermetik dahi işinizi görüyor. 24080 kcal lik hermetik model alt ve üst için yeterli olacaktır. Hatta üst sizden iyi ısınacaktır.
    Salon konusunda, bu yorumu yapabilmek için üstten görünüşün çizimi gerekir. Yani L salon mu, kare mi, dikdörtgen mi , ayrıca pencere konumları nasıl bilmek lazım. Mesela diktörgen ise kısa ve uzun kenarlarda pencere varsa bunların altına konumlandırmak gerekir. 2,6 mt için geniş olan pencere 1,4 dar olana 1,2 olabileceği gibi, 1,6 ya 1 mt de olabilir. Peteklerin bağlantılarını alt taraftan yaptırırsanızda iyi olur. Tek başına 1,6 mt üstünde petek kullanmak sirkilasyonda problem yaratabiliyor. Bazı yerlerde gördüm tren gibi 2mt 2.4 mt petek koymuşlar, bence bunları bölerek kullanmak daha performanslı olur.
    Havlupan konusu size yazması unutmuşum. Üst yazılarda da vardı. Havlupanlar dekoratif amaçlı ürünler, ısıtma performasları düşüktür.
    Mesela DD krom U profil H:750*600 ürün 90-70 derecelik tesisatta 312kcal verebiliyor. Sizin banyonuza 0,7 mt pkkp22 h:40 petek koymanız yeterli olur. Havlupanı isterseniz ilave olarak kullanbilirsiniz .
    .
    Y.Odası : 12 m2 *2,8*45=1512 kcal/ 1546 = 1 mt pkkp22 h:60
    Ç.Odası : 10 m2 *2,8*45=1260 kcal/ 1546 = 0,8 mt pkkp22 h:60
    Mutfak 11 m2 *2,8*45=1386 kcal/ 1546 = 0,7 mt pkkp22 h:60
    Koridor : 5m2*2,8*45= 630 kcal/ 1546 = 0,4 mt pkkp22 h:60
    Banyo: 6m2 *2,5*45=675 kcal/ 1010 = 0,7 mt pkkp22 h:40
    Toplamda 6,2 mt petekle bu işlem bitiyor.

• bu cihazla rc10 ve rc 20 oda kontrol ünitelerini kullanabilirsiniz..rc 10da sadece dijital ısı gostergesi ile ısı ayarı yapabilirsiniz ve cihazınıza oda ısısına göre modülasyon yaptırır.. rc 20de buna ek olarak program saati secimi ile istediğiniz saatler dogrultusunda cihazınızı çalıştırabilirsiniz(8 ön ayarlı program) rc 30 ise dış havaya baglı tam otomatik bi kontrol saglayabilir fakat maliyeti yüksek olacaktır.. bu üç kumandada kabloludur 2*0.75 kablo iş gorecektir.. halihazırda bu cihaz için kablosuz bir kumanda yok bildiğim kadarıyla ama sanırım gelicek bi model var.. bu kumandalardan birini kullanırsanız ev içi sıcaklıgınızı kontrol altına alacagınız için sarfiyat minimuma inecektir.. kolay gelsin..
    quote:

quote:

• RFUYSEN...Ne durumdasın ? Özel mesajlarımda yazdıklarımı düşün. Birde şunu düşün...Alt kat ve üst katta iki daireye bir büyük kombi ve büyük bir daire şeklinde tesisat döşeyeceksin...Yada İKİ KÜÇÜK DAİRE ŞEKLİNDE İKİ TESİSAT VE İKİ KÜÇÜK KOMBİ. 20.650 kcal...İle müstakil iki tesisat kuracaksın...Tesisatı zaten kuruyorsun...Tek ilave masrafın 1 hermetik kombi ye verecegin para olacak..Toplam tesisatta .2 hermetik kombi 1250 X 2 = 2500 Lira yada 1400 X 2 = 2800 Lira olacak.. Buda bir alternatif...EGE 45 le konuş.... Selamlar kolay gelsin....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 10 Nisan 2008; 12:52:21 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: taşkafa

RFUYSEN...Ne durumdasın ? Özel mesajlarımda yazdıklarımı düşün. Birde şunu düşün...Alt kat ve üst katta iki daireye bir büyük kombi ve büyük bir daire şeklinde tesisat döşeyeceksin...Yada İKİ KÜÇÜK DAİRE ŞEKLİNDE İKİ TESİSAT VE İKİ KÜÇÜK KOMBİ. 20.650 kcal...İle müstakil iki tesisat kuracaksın...Tesisatı zaten kuruyorsun...Tek ilave masrafın 1 hermetik kombi ye verecegin para olacak..Toplam tesisatta .2 hermetik kombi 1250 X 2 = 2500 Lira yada 1400 X 2 = 2800 Lira olacak.. Buda bir alternatif...EGE 45 le konuş.... Selamlar kolay gelsin....

Selamlar,

2500 ytl ye 30 kw ECA confoe premix yoğuşmalı alsın her iki daireyide rahatlıkla besler. Eğer üst katıda ısıtacaksa, Ne gerek var 2. kombiye,
    Ayrı doğal gaz tesisatı ve sayaç koymadıktan sonra bir anlamı yok ki. Üst kata çıkış yeri düzgün seçilirse ilerde gerektiğinde de bu işlemler rahatlıkla yapılabilir. Bunun dışında 24080 kcallik bir yoğuşmasız hermetikde her iki katada yeterde artar bile, bölge İzmir olduğu için de rahatlıksa yetecektir.
    Özel bir durum yoksa, şu an ki durumda hiç gerek yok. Artı iki kombi alacaksanızda maliyet önemli ise 17000 lik cihaz alın, 11000 kcal dan fazla ısıya ihtiyaç yok kombi en fazla %65 yükte kalacak.

• peki arkadaşlar üst katıda tek kombi ile ısıtmak için tesisatta nasıl bir değişiklik yapmak gerekli.
    Birde üst katta babamlar oturuyor.. Biz alt katta..
    programlama olayını kullanmak istiyorum.. Şimdi onlar bütün gün evde olacaklar.. Kombi hem aşağıyı hemde yukarıyı ısıtmayacakmı böyle olunca..
    Biz evde yokken evi ısıtırsa fazladan bir fatura oolmayacak mı??
    Veya peteklerin vanalarını kapatıp bu duruma bu şekilde önlem alabilirmiyiz.
    Veya bir başka yolu varmı??
    Çünkü biz evde yokken evi ısıtmasının bir artısı olmayacak bize..
    Konu ile ilgili geniş bilgim yok..
    Yanlışsam düzeltin lütfen..
    Saygılarımla..
  • quote:

peki arkadaşlar üst katıda tek kombi ile ısıtmak için tesisatta nasıl bir değişiklik yapmak gerekli.
    Birde üst katta babamlar oturuyor.. Biz alt katta..
    programlama olayını kullanmak istiyorum.. Şimdi onlar bütün gün evde olacaklar.. Kombi hem aşağıyı hemde yukarıyı ısıtmayacakmı böyle olunca..
    Biz evde yokken evi ısıtırsa fazladan bir fatura oolmayacak mı??
    Veya peteklerin vanalarını kapatıp bu duruma bu şekilde önlem alabilirmiyiz.
    Veya bir başka yolu varmı??
    Çünkü biz evde yokken evi ısıtmasının bir artısı olmayacak bize..
    Konu ile ilgili geniş bilgim yok..
    Yanlışsam düzeltin lütfen..
    Saygılarımla..

Selamlar
    İki şekilde yapabilirsin, benimde yaptığım gibi kombinin ana hat çıkışından sonra yukarı ve aşağıya giden hatların üstüne küresel vana yerleştirebilirsiniz. (Hatta bunlar elektrik kumandalı valf bile olabir)
    Diğer çözüm termositatik vana kullanmanız, sıcaklığı min olarak ayarlarsanız geldiğinizde bunu yükselmeniz yeterli olacaktır. Termostatik vana kullanımında cihazın gücünede bağlı olarak tüm tesisat için en az 2 panelde serbest dolaşım olması gerekiyor.

Bunun dışında eğer programlanabilir bir kontrol üniteli oda termostadı kullanacaksanız bunu da alt katta kullanmanız bu sistemde mümkün olmayabilir. Kendi Salonunuza konumlasanız olmaz, üst kat salonuna konumlamak gerekecek.
    Evet bu kullanım durumunda uzun vadede iki müstakil kombili sistemini seçmek daha mantıklı duruyor. Aslında en başta yazmıştınız kendi adıma 08:00 18:00 arası kullanılacak detayını atlamışım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 10 Nisan 2008; 16:28:09 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: gezgin_17

Maxfocus hocam forumu baştan sona okuma fırsatım olmadı.bunun için direk size sorarak cevap almayı umuyorum.
    odaların ölçüleri

Selamlar,

Anlattığınız üzere katı yakıtlı kazandan, daha sonra doğal gaza geçmeyi düşünüyorsunuz. Bu tür uygulama için benim tecrübem ve bilgim yok .Ancak temel bilgiler ışığında size yorum yapabilirim.
    salon:450*375=16,875m2 mutfak:350*310=10,85m2 çocuk odası:320*340=10,88m2 yatak odası:320*340=10,88m2 banyo:210*220 = 4,62m2
    m. odası:300*425=12,75m2 200*150=3m2 giriş ve 100*360=3,6m2 koridorlar olmak üzere toplamda 73,455m2 alan * 2 üst kat = 146,91m2 toplamda. alt kat ve aynısı üst kat Alt katın altı boş veya temel üstünde ve üst katında üstü çatı veya teras olduğuna göre +15 kcal birim alan için ilave etmeniz gerekiyor. Çanakkale 2. bölge 45+15 =60 kcal birim m3 için bu durumda 147 *2,8 *60 = 24696kcal ihtiyaç var.

75-65 derecelik tesisat için pkkp22 h:60 DemirDöküm petek ile 20 derece oda için 24696/1546= 15,97 mt
    90-70 derecelik tesisat için pkkp22 h:60 DemirDöküm petek ile 20 derece oda için 24696/2312= 10,68 mt

salon:450*375=16,875m2*2,8*60=2835kcal / 1546 kcal = 1,83 mt petek
    mutfak:350*310=10,85m2*2,8*60=1822kcal / 1546 kcal = 1,18 mt petek
    çocuk odası:320*340=10,88m2*2,8*60=1828kcal / 1546 kcal = 1,18 mt petek
    yatak odası:320*340=10,88m2*2,8*60=1828kcal / 1546 kcal = 1,18 mt petek
    banyo:210*220 = 4,62m2*2,8*60= 776kcal / 1382 kcal = 0,56mt petek (24 derece oda ısısında 1382kcal verir)
    m. odası:300*425=12,75m2*2,8*60=2142kcal / 1546 kcal = 1,39 mt petek
    200*150=3m2*2,8*60= 504kcal / 1546 kcal = 0,40 mt petek giriş ve 100*360=3,6m2*2,8*60=604kcal / 1546 kcal = 0,5 mt petek
    kullanabilirsiniz.

Yalıtımın zayıf olduğunu ifade etmişsiniz bu durumda çok ısı kaybı olacaktır %40 ı bulur gibi.
    Kazan konusunda bence acele etmeyin, önümüz yaz ilk olarak gaz dağıtım kurumuna gidip bir sorun doğalgazın ne zaman geleceğini öğrenin,
    bu yaz içinde gelecekse bence kombi düşünün , kombi için hermetik olarak 25800 kcal yani 30 kw bir ürün şeçmeniz gerekiyor.
    yoğuşmalı içinde yine min bu güçte tercihen ise 35kw seçin.
    Marka model konusunda viessmann, buderus, vaillant, eca, demirdökümün ürünlerinden bahsettik.
    2 kat olduğu için maks. su basma yüksekliği 4 mt yi geçmez diye düşünüyorum.
    Yalıtım iyi olsaydı benim kullandığım ECA confeo premix 30 kw yoğuşmalı işinizi görebilirdi ama bu durumda görmez. atmosferle temas eden yüzeyiniz çok fazla olduğundan ısı kaybı fazla olacaktır. Bütçeniz uygunda viesmann vitodens200 35 kw yoğuşamalı alın derim. Ya da buderus gb112 29/36wt size uygun cihazlar.
    Yoğuşmasız hermetik olarak, viessmann vitopend222 25800 kcal 30kw , vaillant VUI aquaPLUS Turbolux Boylerli Kombi, atmoVIT / turboVIT Yer Tipi Boylerli Kazan, Demirdökümün Nitron 26400kcal (31kw civarı) lık cihazıda uygun olabilir.

Ama muhakak katı yakıt kazanı kullanacaksanız sıcak su içinde bir çözüm bulmanız gerekiyor.Sonradan da bu ürünede uygun doğal gaz brülörü gerekecektir. Bu dönüşümün yapılabileceği bir kazan seçmek gerekir. bunun dışında kontrol üniteside ayrı bir ilave olacak.
    Ayrıca bunu için geniş bir alanada ihtiyacınız olacaktır.Ben düşündükce bir sürü konu geliyor aklıma. Ama bu kadar düşük bir güç için katı yakıt kazanı bence gereksiz, doğalgaz gelene kadar sanayi tipi LPG tüpleri ile de kombinizi kullanabilirsiniz.

hocam aklımı karıştırdınız.doğalgazın gelmesi tahminen en az 2-3 yılı bulacak.bizim niyetimiz çıkma bir kazan bulup kömürlüğe yerleştirmek iki katıda ısıtmaktı.doğalgaz gelincede her iki katı ayrı ayrı kombilerle ısıtmayı planlıyorduk(alt kat babama ait)doğalgaz yakmaya başlayıncada montalama sistemini düşünüyoruz.katı yakıtı düşünmemizin ana nedeni ilçede linyit yatakları var bu yüzden ucuz denilebilir.ben bu kışı 1.5 ton kömür ve 0,5 ton odunla geçirdim,tabiki tek odada yanan sobayla.katı yakıta geçince iki kat için bilmiyorum ama 5erden 10 ton yaksam benim için çok önemli değil.ikincisi babam emekli olduğu için yakma temizle vs. gibi sorunlarda yok.
    ama buna rağmen şunu sormak istiyorum.tek kat için (73,455 m2) kombi alsam çatı arasınada izocam sersem (montolamayı bu sene yapamam malum maddiyat) şu LPG işi beni idare edermi?yani 100ytl lik dolagaz kaç ytl lik LPG ye eşdeğer olur?
    vereceğiniz bilgiler için şimdiden tşk ederim....

• Merhabalar...

Arkadaşlar bizde doğalgaza geçmeyi planlıyoruz ve yaklaşık 4 firma ile görüştük eve gelip baktılar, ölçüm falan yaptılar, (bu arada ev 130 yada 135m2 ve kuzey cepe) kimi yoğuşmalı kombi gerekiyo dedi kimi sizin ev küçük normal kombi olmalı yoğuşmalı olursa fazla fatura gelir dedi yok 10 m nin üzerinde petek takılırsa yoğuşmalı olur dedi biri alakası yok yoğuşmalı olursa faturanız azalır kendini amorti eder dedi
    marka konusuda apayırı bi konu her gelen kendi sattığını metetti gitti

yani kısaca her gelen bişi dedi aklımız karıştı hepsine bakınca baymak star bridge 240 fi yoğuşmalı kombiye karar verdik hem uygun 1800ytl dediler (http://www.beyazesyam.com/index.php?p=show&pid=3638&k_id=20&kn=Is%FDtma+Sistemleri buradan özelliklerine bakabilirsiniz)hemde diğerlerine göre daha iyi gibi geldi. Bende sizlerden bi fikir almak istedim. Sizce nasıl? yada siz ne önerirsiniz?
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jeoemrah -- 10 Nisan 2008; 22:47:27 >

• Bak arkadaşım bu piyasa dürüst piyasa degil. Kimi getirirsen getir dedikleri şu...BENİM SATTIGIM MAL EN İYİSİ..DİGERLERİNİN HEPSİ KÖTÜ.....BENİM KOMBİYİ AL. BEN PARA KAZANACAGIM. TAMİR VE YEDEK PARÇA İSTERSE BİZİM SERVİS PARA KAZANACAK...Bulundugun yeri yazmamışsın. Ben 134 M2 Net alanlı dagın başında bir dairede oturuyorum. İstanbulun trakyadayım en çok ---7 C gördük...Senin geçtigin aynı yollardan geçtim. 8 ay aradım...Çok palavralar dinledim...ECA CONFEO PREMİX 20 650 Kcal YOGUŞMALI KOMBİ aldım..Radyatör olarak . 8 Mt DD. Plush radyatör taktırdım...Önceki radyatörü 3,90 takmışlardı. Çogunu degiştirdim....Boylarını artırdım...TABANA BÜTÜN EVDEKİ LAMİNATLARIN ALTINA 1 CM KALINLIKTA MAVİ RENKLİ DOW serdim...Çok sükür ısınma problemi yok....Ev müsait olsa 9 mt panel koyacaktım...Uygulayamadım....Yoguşmalı diye sattıkları kombi ön hava karışımlı olacak. PREMİX olarak tanınıyor... Yoguşmalı diye satılan her kombi yoguşmalı degil..Aldanma....% 109 verimden bahsedenler var yalan...Aldatmaca....Hermetik % 92 Yoguşmalı % 99 verimle yanıyor....Gerisi rakamlarla dans...Kandırmaca...Bilesin...Sana kolay gelsin...Saygılarımla... BENİM KOMBİ 30-87 C ARASI KAÇ DERECE İSTERSEN O SICAKLIKTA YANIYOR. YOGUŞMALI KOMBİ..30- 57 C ARASI KAZAN SICAKLIGINDA YANINCA YOGUŞMA YAPIYOR...BACADAN ATACAGI YANMIŞ GAZIN İÇİNDEKİ BUHARIN ISISINI ALIYOR...DAHA YÜKSEK VERİM SAGLIYOR....HAVA ---25 C OLURSA KAZANI 65 C DE - 75 C DE YAKIYORUM DERSEN NORMAL KOMBİ GİBİ YANIYOR...YOGUŞMA YAPMIYOR...ZARAR BUNUN NERESİNDE ?...NORMAL KOMBİ GAZ YAKMIYORMU ?....Saygılarımla....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 11 Nisan 2008; 23:50:31 >

• Çok teşekkür ederim önerilerin için. Ben Malatya'da oturuyorum bu doğalgaz bi anda hayatımıza girdi ve genelde teknoloji hakkında ucundan kıyısından bi fikrim olurdu fakat bu kombiler ve tesisat hakkında bi fikrim yok biraz çaba harcayıp gelen yetkililerden bişeler kapmaya çalıştım ama hergelen başka bişi söyleyince fikir sahibi olmak yerine sinir sahibi oldum :) bende aldım elime broşürleri şöle bi karşılaştırdım ve baymak star bridge 240 fi yoğuşmalı kombiye karar verdim sanki diğerlerinden daha iyi gibi geldi bana tabii bu benim edinmiş olduğum az bi bilginin sonucu o nedenle Bu kombi hakkında bana yorum yapabilirmisiniz?
  • 
Sayfa: önceki 103104105106107
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.