Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (103. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: ESTEEM

@taşkafa
    @maxfocus
    @aborjine;

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Petek ekleme hususunu sanırım bir kış geçtikten sonra duruma göre değerlendireceğim; Ama yine de petek boylarını en-boy ve oda metrekaralerini öğrenip size ileteceğim.
    Maddi olarak bu aralar epey sıkışığım bu sebeple maddi acıdan beni yormayacak modelere bakıyorum.
    1450 YTLye ferroli domicompact 2000 için verilen fiyat piyasaya göre gayet uygun ama biraz zorlıcak gibi :(
    Protherm leopard veya lynx & airfelin minimax modelleri hakkında ne dersiniz.
    Her 3 modelde montaj dahil 1100YTL fiyat verdiler.

protherm markası vaillant group'a bağlı bir marka, üretimini çek cumhuriyetinde yapmaktadır. ülkemizde bir çok toplu konut projesinde kullanılmaktadır(kiptaş en önemlileri). ben sana bu markanın panther modelini öneririm. leopard ve lynx modellerine göre özellikleri daha gelişmiş bir modeldir.

• quote:

Orjinalden alıntı: ybric

slm maxfocus
    yazıların ve aydınlatıcı bilgiler için tşk ederim..
    demirdöküm vinto ile nitron arasında fark nedir biliyor musnuz?
    bosch confor modelini bayii cok övüyor vailant-viessman ayarında diyor.. ben confor modeli ısrarla tavsiye ederim yok illa demirdöküm dersen confor modelinin için verdiğim fiyatın 500 ytl (bütün ev için) aşağısına veririm diyor..acaba satıcı numaarası mı yapıyor?
    sen olsan ne yapardın..?

Selamlar,

Vinto ile nitron arasında bir çok fark var,bunlardan en temel olanı nitronun fan modülasyonlu olmasıdır.
    Bunun dışında nitronda vintonun özelliklerinin fazlası var, daha kullanışlı programlama yapabildiğiniz gelişmiş özellikli bir digital panel, daha verimli yanma, düşük tüketim, gibi önemli özellikleri var. İkisininde resimlerini ve özelliklerini ekliyorum.
    Çok klasik olacak ama, kimse malım kötü demez, bosch da kötü değil ama daha öncede dediğim gibi kendini ispat etmiş markalar varken, ben tercih etmezdim. Viessman ve buderus markaları ile kesinlikle aynı kalitede olmadığını düşünüyorum. Her markanın yeni ürünlerinde bebeklik hastalığı dedidğimiz zamanla iyileştirilen sorunlar olabiliyor.Vinto değil ama Nitronda , bosch confor modeli dediğiniz Classıc Sılver Hermetik Kombi B1RDW2411H den aşağıya kalır değil.Hatta bir çok fazlası var. Tercih sizin.
    Classıc Sılver Hermetik Kombi B1RDW2411H http://www.boschevaletleri.com/?5=B1RDW2411H&28=29%3d10%2628%3d26%253d14881

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 2 Nisan 2008; 10:18:57 >

• CANIM ARTIK SES YOK VİTOPEND 100 LERDE BIR URETIMDEN KAYNAKLANIYORMUSTU
  • Arkadaşlar merhaba,

Aluminyum radyatörlerin pahalı olması dışında daha hızlı ısı yayıp, daha hızlı soğuduğunu biliyorum. Estetik dışında teknik olarak panel radyatörlerden farkı nedir arkadaşlar. Bir türlü karar veremedim. Ömürleri falan nasıl acaba. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
  • Uzun ömürlü olmaları avantajı....Oksitlenme korazyon, pas yok...Alu ısı iletkenligi Au ve Cu dan sonra gelen üçüncü metal... Para durumu müsaitse sac panele her zaman tercih edilir....Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 4 Nisan 2008; 8:57:02 >
  • U 0 52 BUDERUS ÇİFT EŞANJÖRLÜDÜR. iNSANLARI YANILTMAYALIM BENCE.BEN KULLANIYORUM .ÇOK HESAPLI AYLIK FATURAM ÇOK DÜŞÜK GELİYOR.
  • quote:

Orjinalden alıntı: trial

Arkadaşlar merhaba,

Aluminyum radyatörlerin pahalı olması dışında daha hızlı ısı yayıp, daha hızlı soğuduğunu biliyorum. Estetik dışında teknik olarak panel radyatörlerden farkı nedir arkadaşlar. Bir türlü karar veremedim. Ömürleri falan nasıl acaba. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Selamlar,

Tesisatın oksijen bariyerli plastik veya bakır ise kullanabilirsin. Aksi durumda kısa olmasada 5-6 yıl sonra delinme riski var. Bu nedenle tesisat sıvısına katılacak bir katkı ile kullanmakta fayda vardır.
    Alm. konusunda yerli üreticilerde var ama kullandıkları Alm. kalitesi iyi değil genelde hurda alm üretilmiş malzeme kullanıyorlar.Bilginiz olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 4 Nisan 2008; 9:42:07 >
  • Selamlar,

ECA confeo premix yoğuşmalı ve Elginkan grubu ile ilgili tarihi eskide olsa genel bir bilgi yazısını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.
    http://www.elginkan.com.tr/wps/themes/html/ELGINKAN/HTML/files/elginkan_word_trk5.doc
  • quote:

Orjinalden alıntı: maxfocus

quote:

Arkadaşlar merhaba,

Selamlar,

Tesisatın oksijen bariyerli plastik veya bakır ise kullanabilirsin. Aksi durumda kısa olmasada 5-6 yıl sonra delinme riski var. Bu nedenle tesisat sıvısına katılacak bir katkı ile kullanmakta fayda vardır.
    Alm. konusunda yerli üreticilerde var ama kullandıkları Alm. kalitesi iyi değil genelde hurda alm üretilmiş malzeme kullanıyorlar.Bilginiz olsun.

maxfocus teşekkürler. Tesisat oksijen bariyerli değil. Klasik plastik tesisat borusu. Ancak boru ayrı bir körüklü plastik boru içinden geçerek gidiyor ve her bir peteğe ayrı gidiyor. Aslında bu vesileyle petek boyları ile de yardımcı olursanız çok memnun olurum. 2-3 firma geldi. Çok klasik yaklaşıp, doğru düzgün hesap yapmadan ölçü veriyorlar. 10 m. diyende var 13 m. diyende. Kimisi mutlaka yoğuşmalı kullan, kimisi gerek yok diyor. Kafam iyice karıştı. Ev İzmir'de ve dublex. 2. katta terasa çıkış için bir oda daha var. Mantolama şeklinde yalıtım yapıldı. 3 cephe açık. Odalar şöyle; zemin kat: salon 31 m2 güney ve doğu cepheli, mutfak 22 m2 kuzey ve doğu cepheli, hol ve merdiven boşluğu 16 m2. 1.kat : oda-1 17 m2 güney ve doğu cepheli, oda2 16 m2 güney cepheli, oda3 15 m2 kuzey cepheli, oda4 16 m2 kuzey ve doğu cepheli, hol 18 m2. 2.kat: oda5 15 m2 kuzey,güney,doğu cepheli, . Ev apartmanların arasında olduğundan öğle saatları dışında çok fazla direkt güneş almıyor. Yerler odalarda parke, hollerde seramik var. parke altlarında standart ince şilte yerine, kalın şilte var. Bu ölçülere ve çıkacak petek boylarına uygun kombi ne olmalı, ne marka önerirsiniz. Sıcak su konforu ve ısınma açısından boylerli bir kombi mi tercih etmeliyim, kombi yoğuşmalı mı, normal mi olmalı. Birde 3. kattaki oda kışın kullanılamayacak ama, kullanılması durumunda kombi pompası bu 3 kata sorunsuz su basabilir mi? Cevap verebilecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

• quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar merhaba,

Selamlar,

maxfocus teşekkürler. Tesisat oksijen bariyerli değil. Klasik plastik tesisat borusu. Ancak boru ayrı bir körüklü plastik boru içinden geçerek gidiyor ve her bir peteğe ayrı gidiyor. Aslında bu vesileyle petek boyları ile de yardımcı olursanız çok memnun olurum. 2-3 firma geldi. Çok klasik yaklaşıp, doğru düzgün hesap yapmadan ölçü veriyorlar. 10 m. diyende var 13 m. diyende. Kimisi mutlaka yoğuşmalı kullan, kimisi gerek yok diyor. Kafam iyice karıştı. Ev İzmir'de ve dublex. 2. katta terasa çıkış için bir oda daha var. Mantolama şeklinde yalıtım yapıldı. 3 cephe açık. Odalar şöyle; zemin kat: salon 31 m2 güney ve doğu cepheli, mutfak 22 m2 kuzey ve doğu cepheli, hol ve merdiven boşluğu 16 m2. 1.kat : oda-1 17 m2 güney ve doğu cepheli, oda2 16 m2 güney cepheli, oda3 15 m2 kuzey cepheli, oda4 16 m2 kuzey ve doğu cepheli, hol 18 m2. 2.kat: oda5 15 m2 kuzey,güney,doğu cepheli, . Ev apartmanların arasında olduğundan öğle saatları dışında çok fazla direkt güneş almıyor. Yerler odalarda parke, hollerde seramik var. parke altlarında standart ince şilte yerine, kalın şilte var. Bu ölçülere ve çıkacak petek boylarına uygun kombi ne olmalı, ne marka önerirsiniz. Sıcak su konforu ve ısınma açısından boylerli bir kombi mi tercih etmeliyim, kombi yoğuşmalı mı, normal mi olmalı. Birde 3. kattaki oda kışın kullanılamayacak ama, kullanılması durumunda kombi pompası bu 3 kata sorunsuz su basabilir mi? Cevap verebilecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar,

Sizde kollektörlü bir sistem var galiba , her peteğe ayrı bir tesisat gidiyor demişsiniz, İzmir ılıman bölge olduğu için yoğuşmalı seçebilirsiniz.
    Neden derseniz hangi yoğuşmalıyı seçerseniz seçin sonuçta mak. güçlerini 50 -30 derece tesisatta vereceklerdir.
    Bana göre 75-65 derecelik tesisat ısısı İzmir için maksimum olarak yeterli. Yoğuşmalı iyi bir tercih olur.

Eviniz, anladığım kadarıyla, zemin + 1. kat ve teras kat olmak üzere 3 bölümden oluşuyor ve de müstakil mi?
    Eğer bu şekilde ise benim önerim öncelikle devirdaim motoru güçlü bir kombi seçmeniz ve en az 30KW gücünde olması yönünde, Buderus, vaillant, viessmann, ECA , demirdöküm ve diğer markaların bu özelliklerde modelleri var.

Odalara gelince peteklerin pkkp22 h:60 olduğunu ve 20 derecelik hedef oda ısısında, 75-65 tesisat ısısı kullanıldığını düşünürsek ;
    31 m2 salon 4000 kcal / 1546 2,52mt
    22m2 mutfak 2800 kcal / 1546 1,81 mt
    16 m2 hol +mer.boş 2200 kcal 1,42 mt
    17m2 oda 2200 kcal / 1546 1,42mt
    16m2 oda 2000 kcal / 1546 1,29 mt
    15m2 oda 1900 kcal / 1546 1,23 mt
    18m2 hol 2300 kcal / 1546 1,48 mt
    Banyo için hedef ısınız 24 C olması gerekli küçük wc ler hariç tahminen en az 2 ad. olmalı 9 ve 7 m2 olduklarını yorumluyorum.
    9m2 için 1053 kcal /1010 1 mt 7 m2 için 819 kcal /1010 0,81 mt kullanmalısınız.
    Toplamda kabaca en az 23172 kcal ve en az 15,5 mt petek gerekiyor. Tabi ki üst yazılarımda değindiğim gibi tesisatı 90 -70 hesaplasaydık sizede söylendiği gibi 10 mt petek çıkardı.
    Eviniz toplamda en 190 m2 civarında, çatı varmı yazmamışsınız tamamı teras ise ve muhtemelen ısı yalıtımı yoksa , bu durumda en az 30kw (25800 kcal) kesinlik kazandı.
    Sıcak su kullanımı için ise üst ve alt kattaki banyo ile mutfak aynı anda kullanılırsa, boyler ünitesine gerek olabilir. Ama yok kullanmayız diyorsanız gerek yok.Bu konu aynı anda kullanılan su miktari ile ilgili. Zaten büyük ve çok bölümlü bir ev olduğu için mecburen üst seviye bir cihaz almak durumundasınız.

Benim kullandığım ECA confeo premix 30 kw ve benzeri güçteki farklı markaların modelleri (25800kcal) bu değeri 50 _30 tesisatta verdiği için size sınır değerde, ECA üzerindeki son derece kaliteli olarak bilinen grundflos marka devirdaimi ise UPS 015 -60 en fazla 6 mt ye su basabiliyor ve sizin ev için yeterli gözüküyor. Petek bağlantılarınıda çapraz veya alttan yaptırmanızda fayda var.

Size bence en uygun cihaz fiyat/ performans olarak vaillant wuv356 serisi 35kw (30100kcal) yoğuşmalı fiyatı 1500-1850€ civarındadır ve de viessmann vitodens 200W 35 KW yoğuşmalıdır, fiyatı 1900 -2200 € arasında.

Buderusunhttp://www.isisan.com/urunler_index.dwx?product_type_id=4 linkinden görebileceğiniz GB-112 serileri var bunlardan da 26700 kcal olan gb-112 29/36Wt min. olarak tercih edilse bile bu ısıl gücü 40/30 tesisatta verdiği (75-60 da ise 24400kcal) ve malesef mak. 5 mt su basabildiği için size hitap etmesi zor.http://www.isisan.com/product.dwx?product_id=BUDYOG29/36WT-H&product_type_id=4
    37000 kcal olan bg-112-43W ise sıcak su için entegre boyleri olmadığından harici boyler gerektiriyor ve istenilenden yüksek kapasiteye sahip ama 7 mt su basabiliyor.Uygun ama çok yüksek maliyeti var. http://www.isisan.com/product.dwx?product_id=BUDYOG43&product_type_id=4
    boylerle 5000 ytlleri bulur geçerde.
    Viessmannın da ise vitodens 200W modelininde 35Kw yoğuşmalısıda genel ısıtma özellikleri olarak size aynı vaillant gibi hitap ediyor.
    http://www.viessmann.com.tr/web/turkey/tr_publish.nsf/AttachmentsByTitle/Vitodens200-w_35kW%27akadar_TBF_5870376_TR.pdf/$FILE/Vitodens200-W_35kW%27akadar_TBF_5870376_TR.pdf

Ancak sizin evin en üst seviyesinede bu ürünlerden sadece buderusun gb112-43 gerekli suyu basıyor.ayrıca her peteğede ayrı boru dediğiniz için uzun bir tesisat ve 120 lt den aşağıya olmayan ısıtma tesisatı suyu olduğunu düşünüyorum.

Son olarak benim iyi bir ısınma için kesin önerim wuv 356 ve hidrolik denge kabı kullanılması yönünde olacak. Ayrıca oda termostadı ve termostatik vana kullanılması çok uygun olacaktır. Bu büyüklükte ve genel m2 sine göre dış ortamla çok fazla temas yüzeyi olan bir evin ısınması için öncelikle çok iyi yalıtımlar yapılmasında fayda var, aksi durumda hangi cihaz olursa olsun ciddi fatura maliyeti olacaktır.

http://www.istanbulbaymakservis.com/kombi_calisma_prensibi.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 4 Nisan 2008; 18:34:58 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar merhaba,

Selamlar,

Selamlar,

Sizde kollektörlü bir sistem var galiba , her peteğe ayrı bir tesisat gidiyor demişsiniz, İzmir ılıman bölge olduğu için yoğuşmalı seçebilirsiniz.
    Neden derseniz hangi yoğuşmalıyı seçerseniz seçin sonuçta mak. güçlerini 50 -30 derece tesisatta vereceklerdir.
    Bana göre 75-65 derecelik tesisat ısısı İzmir için maksimum olarak yeterli. Yoğuşmalı iyi bir tercih olur.

Eviniz, anladığım kadarıyla, zemin + 1. kat ve tres kat olmak üzere 3 bölümden oluşuyor ve de müstakil mi?
    Eğer bu şekilde ise benim önerim öncelikle devirdaim motoru güçlü bir kombi seçmeniz ve en az 30KW gücünde olması yönünde, Buderus, vaillant, viessmann, ECA , demirdöküm ve diğer markaların bu özelliklerde modelleri var. Ya da benim kullandığım gibi hidrolik denge kabı olan 2. bir devirdaim motorlu sistem kullanacaksınız. Aslında bu ideal olur.

Odalara gelince peteklerin pkkp22 h:60 olduğunu ve 20 derecelik hedef oda ısısında, 75-65 tesisat ısısı kullanıldığını düşünürsek ;
    31 m2 salon 4000 kcal / 1546 2,52mt
    22m2 mutfak 2800 kcal / 1546 1,81 mt
    16 m2 hol +mer.boş 2200 kcal 1,42 mt
    17m2 oda 2200 kcal / 1546 1,42mt
    18m2 hol 2300 kcal / 1546 1,48 mt
    Banyo için hedef ısınız 24 C olması gerekli küçük wc ler hariç tahminen en az 2 ad. olmalı 9 ve 7 m2 olduklarını yorumluyorum.
    9m2 için 1053 kcal /1010 1 mt 7 m2 için 819 kcal /1010 0,81 mt kullanmalısınız.
    Toplamda kabaca en az 23172 kcal ve en az 15,5 mt petek gerekiyor. Tabi ki üst yazılarımda değindiğim gibi tesisatı 90 -70 hesaplasaydık sizede söylendiği gibi 10 mt petek çıkardı.
    Eviniz toplamda en 190 m2 civarında, çatı varmı yazmamışsınız tamamı teras ise ve muhtemelen ısı yalıtımı yoksa , bu durumda en az 30kw (25800 kcal) kesinlik kazandı.
    Sıcak su kullanımı için ise üst ve alt kattaki banyo ile mutfak aynı anda kullanılırsa, boyler ünitesine gerek olabilir. Ama yok kullanmayız diyorsanız gerek yok.Bu konu aynı anda kullanılan su miktari ile ilgili. Zaten büyük ve çok bölümlü bir ev olduğu için mecburen üst seviye bir cihaz almak durumundasınız.

Benim kullandığım ECA confeo premix 30 kw ve benzeri güçteki farklı markaların modelleri (25800kcal) bu değeri 50 _30 tesisatta verdiği için size sınır değerde, ECA üzerindeki son derece kaliteli olarak bilinen grundflos marka devirdaimi ise UPS 015 -60 en fazla 6 mt ye su basabiliyor ve sizin ev için yeterli gözüküyor. Petek bağlantılarınıda çapraz veya alttan yaptırmanızda fayda var.

Size bence en uygun cihaz fiyat/ performans olarak vaillant wuv356 serisi 35kw (30100kcal) yoğuşmalı fiyatı 1500-1850€ civarındadır ve de viessmann vitodens 200W 35 KW yoğuşmalıdır, fiyatı 1900 -2200 € arasında.

Buderusunhttp://www.isisan.com/urunler_index.dwx?product_type_id=4 linkinden görebileceğiniz GB-112 serileri var bunlardan da 26700 kcal olan gb-112 29/36Wt min. olarak tercih edilse bile bu ısıl gücü 40/30 tesisatta verdiği (75-60 da ise 24400kcal) ve malesef mak. 5 mt su basabildiği için size hitap etmesi zor.http://www.isisan.com/product.dwx?product_id=BUDYOG29/36WT-H&product_type_id=4
    37000 kcal olan bg-112-43W ise sıcak su için entegre boyleri olmadığından harici boyler gerektiriyor ve istenilenden yüksek kapasiteye sahip ama 7 mt su basabiliyor.Uygun ama çok yüksek maliyeti var. http://www.isisan.com/product.dwx?product_id=BUDYOG43&product_type_id=4
    boylerle 5000 ytlleri bulur geçerde.
    Viessmannın da ise vitodens 200W modelininde 35Kw yoğuşmalısıda genel ısıtma özellikleri olarak size aynı vaillant gibi hitap ediyor.
    http://www.viessmann.com.tr/web/turkey/tr_publish.nsf/AttachmentsByTitle/Vitodens200-w_35kW%27akadar_TBF_5870376_TR.pdf/$FILE/Vitodens200-W_35kW%27akadar_TBF_5870376_TR.pdf

Ancak sizin evin en üst seviyesinede bu ürünlerden sadece buderusun gb112-43 gerekli suyu basıyor.ayrıca her peteğede ayrı boru dediğiniz için uzun bir tesisat ve 120 lt den aşağıya olmayan ısıtma tesisatı suyu olduğunu düşünüyorum.

Son olarak benim iyi bir ısınma için kesin önerim wuv 356 ve hidrolik denge kabı kullanılması yönünde olacak. Ayrıca oda termostadı ve termostatik vana kullanılması çok uygun olacaktır. Bu büyüklükte ve genel m2 sine göre dış ortamla çok fazla temas yüzeyi olan bir evin ısınması için öncelikle çok iyi yalıtımlar yapılmasında fayda var, aksi durumda hangi cihaz olursa olsun ciddi fatura maliyeti olacaktır.

Maxfocus çok teşekkürler. Çok detaylı yazmışsın. Senin gibi bu işe bilimsel yaklaşan bir bayi bulsaydım şimdiye kadar yaptırmış olurdum diye düşünüyorum. Tespitlerin çok doğru. Kollektörlü sistem var ve ev müstakil. Terasta da aynen duvarlarda olduğu gibi yalıtım var. Çatı yok. En üstte seramik kaplı. 2 banyo ve 1 tuvalet var. Sıcak su için tereddütlerim var gerçekten. Evin yalıtımının iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü kuzeye bakan odalarda bile çok küçük bir elektrik sobasıyla ısınabiliyoruz. Yardımların için çok sağol.

• Selamlar,

Biraz uzun oldu ama faydalı olduysa sevindim.
    Terastaki yalıtım ısı yalıtımıysa çok iyi yoksa büyük ısı kaybı olur. En azından tavanlara içerden mantolama yapmanız gerekirdi.
    Benim evde çatı dublex ve 65 m2 lik seramik döşenmiş bir ısı yalıtımsız terasım var. Malesef altta kalan odalar kalmayanlara göre daha soğuk oluyorlar.
    Hidrolik denge kabı ve devirdaim motorunun size maliyeti en fazla 600 ytl civarını bulur.Normalde denge kabını işi bilen bir tesisatçı kendi de yapabilir.
    2. devirdaim motorunu seçerken en az bir parmak bağlantılı ve en az 7 mt basabilen bir ürün seçin. Wilonun Top-S serisinden 25-7 modeli veya grundflos UPS 25-80 işinizi görücek ucuz çözümler.
    Unutmadan eğer sıcak su için boyler kullanmaya karar verirseniz.O zaman buderusun GB-112-43W ürünü gücü yüksekte olsa sizin için alternatif olabilir. En azından hidrolik denge kabına ve sirkilasyon motoruna gerek kalmayacağı için bunlara vereceğiniz parayı bu ürüne verirsiniz.
    Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 4 Nisan 2008; 19:43:10 >

• quote:

Orjinalden alıntı: melih.yanardağlar

Kombide en baba 2 Marka vardır. Buderus ve Viessmann

Buna katılıyorum! Tabi olaya fiyat açısındanda bakmalı. Uygun fiyatlı bişey istiyosan son zamanlarda baykan firması bu konuda bi hayli atakta hem Türk markası hemde kaliteli. Bildiğim kadarıyla İtalyan merloni combi firmasıyla ortak üretim. Tabi yanılmıyorsam!

Baymakta gayet iyi bir markadır. Oda dış ortaklı. Firma adını bilmiyorum.

Ferroliyede bir göz gezdir derim karar açısından kafanda netlik oluşsun. Bide alarko var tabi mutlaka bunlarada bir bak. Aırfel ve demirdökümüde göz ardı etme bi göz gezdir.Eca içinde bi bak derim. Kısacası hepsini tanımasanda bir göz gezdir!

Bizde cointra var yaklaşık 12 sene filan oldu galiba 1 kez zannım servis bakımı gördü (tabi babamın teknik bilgisi sağolsun o sürekli periyodik temizliğini yapıyo) çok şükür gayet ii bir makina..

Googleye kombi yaz arat bi sitelerini ziyaret et derim. Hem modelleride tanırsın!

Yeni bir kombi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Pazarda çok ürün var, hangisine karar vermeliyiz?

Reklamlara mı inanalım, arkadaşlarımıza mı danışalım, tanıdığımız bir bayiye mi gidelim?

Cevap : HAYIR

Kombi Alırken Öncelikle Dikkat Edilmesi Gereken Husular:

1- Cihazın performans değerleri

Evinize uygun ve yeterli cihazı seçmeliyiz. Evinizin toplam brüt metrekaresini 150 ile çarpınız. Eviniz eğer en üst katta veya en alt katta ise veya kuzey yönüne bakıyorsa, bulduğunuz rakama %10 ilave ediniz. Bu bilgiye sahip olmadan kombi seçimini yapmayınız. Daha düşük kapasitede cihazlarla ısınma sorunu çözülse bile, sıcak kullanım suyu ihtiyacınızda problemler yaşayabilirsiniz.

2- Verim
    Bu değer kataloglarda % olarak verilir.En yüksek olanını seçiniz ( min % 92 ). ÖRNEK: % 92 verimli bir cihazda , her bir metreküp gazın % 8 ’i boşa yanmış olur, atık gaz içinde atmosfere atılır. Verim düşük olduğunda bu rakam artacaktır ve ödediğiniz gazdan daha az fayda sağlayacaksınız. Kataloglardaki bu verim değerlerinin doğru olduğuna emin olunuz,sertifika isteyiniz.

3- Özellikler
    Kombinin, en son modern teknolojide üretildiğine emin olunuz. Örneğin, otomatik by-pass hattı , pompa post sirkülasyonu,donmaya karşı özelliği, elektronik ateşlemesi, boyutlarının küçük olması, mikro işlemcili elektronik kartı,sürekli full modülasyonlu, pompanın anti blokajlı,hava pressostadlı ve susuz çalışmama özellikli, elektrik koruma normunun min. I P 44 ( I PX4D ), düşük NOx emisyonlu, baca gazı, diyagnostik ölçüm yerinin varlığı, oda termostadı bağlanma özellikli olması, min.0.2 barda sıcak su kullanabilmesi, kirece karşı koruması ve cihazın CE sertifikalı olmasına dikkat ediniz.

4- Yedek Parça Fiyatları
    Kombi almadan önce yedek parça fiyatları ile ilgili kısa bir araştırma yapınız. Garanti harici olası bir sorunda problem yaşamayınız.

5- Servis
    Cihazla ilgili Yetkili Servisleri muhakkak inceleyiniz. Yetkili Servis ağının, servis sayısı, eğitimli olması, ana firmanın belirlediği prensip ve fiyatlarda çalışması, güleryüzlü olan, müşteri sorunlarına kesin çözüm bulan ve zamanında hizmet veren özelliklere sahip olmasına dikkat ediniz.

6- Garanti Süresi
    Garanti süresi min. 2 yıl olmalıdır ve bu süre bitince müşterileriyle ilgili olan firmaların cihazlarını seçiniz. Garanti harici sürede de bazı önemli işleri yine garanti altında ücretsiz yapan, cihazına her zaman sahip çıkan ve müşterilerinin yanında olan firmaları tercih ediniz. Bu konuda cihaz kullananlara danışabilirsiniz.

• Iyi günler arkadaslar. Biz kendi evimize kombi almak istiyoruz ama uzun zamandır araştırmamıza rağmen karar veremedik. Çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Öncelikle ev apartmanın son katında dubleks, 190 m2, yeterli sayıda petek var. Bizim için önemli olan tasarruf yapabileceğimiz bir kombi olması lazım. Aklımızda viessman ve demirdöküm markaları var, bu konuda hiç bir bilgi sahibi değiliz ve sizin tavsiyelerinize ihtiyacımız var. Fiyat/Performans oranı göze alındığında, alınabilecek marka ve model önerirseniz sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler...
  • Sorunuzun cevabı bu forumda 32 sayfa yazılı....Özellikle son 2 sayfada Max Focus un yazılarını okuyunuz.... Hangi kombiyi koyacagınıza karar vermeden önce çok iyi bir yalıtım yaptırmanız şart...Güzel bir yalıtım sonrası.... 20 650 Kcal ECA CONFEO PREMİX Kombiden iki tanesini birleştirip koyunuz....Kaskad sistem baglantı....Çok kısık bir sıcaklıkta 40- 55 C kazan ısısnda evi ısıtmanın zevkini yaşarsınız...Ve en ekonomik şekilde.. 190 M2 Çatı dublexine..Önce güzel bir yalıtım.....Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 5 Nisan 2008; 22:55:18 >
  • Arkadaşlar 2 kombi arasında seçmek durumunda kaldığım için yine bilgili kişilerin görüşüne başvuruyorum:
    4 Katlı binamızın 4. Katı'nda oturuyorum (her Kat 2 daireli).
    Üstümüzde Kiler Katımız var. Bacamız var.
    Yerden ısıtmalı sistem kullanıyoruz.
    Dairemiz 150 m2 ve Kuzey cepheli.
    - BAYMAK BRÖTJE NOVADENS 280 24.080kcal/h YOĞUŞMALI KOMBİ (2.197 YTL)http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?CategoryId=152015&productId=evbay10020066
    - VIESSMANN VITODENS 100 YOĞUŞMALI KOMBİ (3.086 YTL)
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?CategoryId=17724&productId=evviesvitodens100
    Bu iki ürün arasında karar vermemde yardımcı olursanız mutlu olurum.
    Ayrıca netten (hepsiburada.com) kombi satın almak ne derece mantıklı?

• Arkadaslar bende evime dogalgaz yaptırıcam ama konuyu komple okudum acayip kafam karıstı

evimiz 3 katl 70 metrakere 90 metrekare 90 metrekare yalıtım yok 3 taraftan güneş alıyor kombi olarak ne tavsiye edersiniz ve maliyet sizce ne kadar olur merkezi sistem nasıl olur böyle bir şey olabilirmi
  • öncelikle böyle bir konunun olması ve bu kadar detaylı incelenmesi karşısında şaşırdım ve memnun oldum...

80m^2 ara daire bir evde (Sadece güney ve kuzey cepheleri açık) önerebileceğiniz kombiler. 20.000 Kca olacak büyük ihtimalle yada daha düşük güçlerde yeterli olurmu. Bütce olarak 1500-1600YTL max olacak. Benim araştırmalarım sonucunda Viessman firmasının özellikle internette methini duydum.

1.) Viessman Vitopend 100 modeli nasıldır. Biraz gürültülü çalıştığıu söyleniyor doğrumuudr?

2.) Bunun dışında doğal tesisatını döşeyen firma vaillant - protherm bayisi ve şiddetle prothermi öneriyor ancak tek eşanjörlü olması dolayısıyla pek sıcak bakmıyorum.

3.) En son olarak malum doviz kurundan dolayı ECA nın Confeo modeline yöneldim. Bu kombiyi kullananlar tavsiye edermi?

bunların dışında tavsiye edebileceğiniz bosch, ferroli vs kombiler nelerdir.

• Arkadaslar kombileri peşin para alıcam öneriniz nedir birde sizce 3 kat evin maliyeti kaça cıkar yukarıda yazdım zaten evin özelliklerini ögrenmek istediğim kısaca su hiçbir bilgim yok şimdi ben bu kombi işini sizce nasıl halledeyim önerileriniz neler en iyi sonuca nasıl ulasarım ne alınır nereden alınır alınırken ne denir gelen ustayı ne konusunda sıkıstırıcam
  • arkadaşlar kolay gelsin,evimde yaklaşık 1 aydır ; buderus logamax u052-24k 20.640 kcal/h kombi kullanmaktayım genel olarak memnunum yanında anolog oda kumandasıda verdiler ama taktırmadım

1-bu kombiye uygun RC 10 , RC 20 , RC 30 oda kumandaları da bulunmakta acaba bunların hepsi kablolumu;kablosuz olanı mevcutmu,sadece bu kumandaları mı kullanmak zorundayız başka uyumlu kablosuz markalar mevcutmu ve bu kumandaların fiyatları nekadardır, nerede bulunur

2-kombiyi en kısık ayara aldığımızda bile 38-50 derece arası devreye girip-çıkmakta buda bayağı bir sarfiyat demek daha kısığına alınca devreye girmiyor buda petekleri bayağı bir sıcak yapıyor ev bu havalarda 25 dereceyi buluyor ben sadece el dokununca hafif bir ısı olsun istiyorum 30-35 derece gibi bunu nasıl yapabiliriz,eski kombide istediğin gibi ayarlamak mevcuttu

3-evde toplam 7 petek var,kombiden çıktıktan sonra 2. ve 3. petekler salonda bulunuyorlar ve eski döküm peteklerden; 80*60 ebatlarında; salon yaklaşık 22-23 m2 pimapensiz ara kat g.batı ve g.doğu cepheli diğerleri ise panel radyötör bu aradaki 2 adet döküm radyötör sisteme zarar verirmi, bunları çıkartsam yerlerine ne kadarlık panel radyötör koymalıyım

tşk. ediyorum yardımlarınızı bekliyorum....

• 
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.