Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
794
Cevap
34
Favori
270.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yazdığınız modellerden en iyisi Baymak Brötje novadens bunu rahatlıkla alabilirsiniz.
    Buderus gb012 yarım yoğuşmalı bir kombi yani premiks değil onedenle tercih etmemelisiniz.

Sağlamlık uzun ömürlülük birazda şans işidir. Ancak brötje de alman kökenli ve listedeki modellere göre daha önce tercih edilebilir.

Eca Confeo Premiks te sağlam bir üründür Tübitak ile geliştirilmiş olması gereken tüm özellikleri barındıran bir model ancak hafif sesli olabilir.

------------
    Not olarak, ısınmak için en önemli etken kombi değil petek ölçüsüdür, yalıtımlı bir evde 12/1 yalıtımsız evde 10/1 şeklinde radyatör tasarlanabilir. Yani yalıtımlı evde 90 m2 için 7,5 mt petek ölçüsü çıkar. Bu şekilde 50-55 derecelerde kışın rahat ısınabilmelisiniz. Yani az petek az yakmaz aksine ev ısınamadığı için yakıtınız boşa gider. petek boyu fazlada abartmadan ideal ölçülerde olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 16 Temmuz 2012; 17:53:35 >

• @intererdem;
    @Dartanyan;

arkadaşlar merhaba. baymak brötje novadens ve baymak brötje novadens extra modelleri yenileniyormuş. daha önce disintegration arkadaşla konuşmuştuk bu konuyu. sağolsun bana çok yardımcı oldu.

disintegration bana sadece novadens serisinin yenilendiğini söylemişti. ancak extra serisi de yenileniyormuş. bugün İstanbul tuzla daki baymak merkezini aradım. satış bürosu ile görüştüm. bana novadens extra modelinin de yenilendiğini, biraz gecikme olacağını çünkü ilk başta extra serisinde olan çıkabilen ön panel özelliğinin yeni versiyonda olmadığını ancak sonra bu karardan dönülüp tekrar çıkabilen ön panel konulacağını söyledi görevli. bu sebepten yazılımla ilgili ayarlar yapıldığını ve ay sonuna dek üretime geçileceği bilgisini verdi. ve stoklarında olmadığını söyledi. ama isterseniz ana depomuzu arayayım ve eğer depoda varsa direkt size yönlendireyim dedi. ama maalesef bulamadı. bende beklemeye geçtim bu sebeple.

disintegration kardeşim bana koçtaşta bulunduğunu söyledi. bende almaya niyetlendim ama bulunduğum yerdeki baymak koçtaş'tan daha uygun fiyat verdi(yeni kasa için) ve ayrıca yenisi çıkacağı için tekrar karşılaştırma fırsatım olur dedim.

uzun oldu baya ancak öğrendiğimi söyleyeyim dedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

@shadowed

Seninde dediğin gibi 5 mt petek yeterli değil
    Toplamda 7,60 mt radyatör çıkıyor.

Mobil sistem kollektörden dağıtılan her peteğe ayrı hat çekilen kılıflı pex borudan olur aşağıda resimdeki gibi, süpürgelik üstünden olacaksa alm.folyolu boru olur. Mobil sistem yapımı için tabanların kırılması gerekir diğerine göre biraz zor olur dolayısıyla oturulan bir evde baya uğraştırır.

Tamamen aklımdan geçen ölçülendirme sistemini dile getirmişsiniz. Mobil sistem kurmak için yapı müsait aslında. Yerde kaplama olmadığı için kırma dökme rahat yapılabilir. Malum önümüz ramazan ve evde bir ay boyunca bulunabileceğim. Sormak istediğim, kollektörlü sistemle plastik kaynaklı sistem arasında maliyet farkı oransal olarak nedir. Tesisattan sonra duvarların tadilatı var. Tüm gelişmeleri adım adım fırsat buldukça burada paylaşacağım. Belki benim gibi düşünenleri cesaretlendirir ve fikir edinmelerine fayda sağlayabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: shadowed

Tamamen aklımdan geçen ölçülendirme sistemini dile getirmişsiniz. Mobil sistem kurmak için yapı müsait aslında. Yerde kaplama olmadığı için kırma dökme rahat yapılabilir. Malum önümüz ramazan ve evde bir ay boyunca bulunabileceğim. Sormak istediğim, kollektörlü sistemle plastik kaynaklı sistem arasında maliyet farkı oransal olarak nedir. Tesisattan sonra duvarların tadilatı var. Tüm gelişmeleri adım adım fırsat buldukça burada paylaşacağım. Belki benim gibi düşünenleri cesaretlendirir ve fikir edinmelerine fayda sağlayabilirim.

Mobil sistem için imkanınız varmış, kollektörden her peteğe ayrı hat ile eşit oranda su gönderileceği için en iyi sirkülasyon şekli budur mobil sistem yaptırmanız iyi olur. Her hangi bir arıza durumunda da kılıflı borunun içindeki beyaz boru bir uçtan çekip çıkararak değiştirilebiliyor. Büyük petekleri çarpraz bağlatmalısınız, diğerlerine göre fazla ısınabilecek birkaç odaya yada ısısını sınırlamak istediğiniz odalara termostatik vana koydurabilirsiniz.

Ayrıca hassas bir oda termostatı alırsanız özellikle ılıman havalarda kombiniz sürekli çalışmaz ve tasarruf ettirir. Havanın iyi olduğu zamanlarda özellikle gündüz vakitleri kombi 1-2 saat devreye girmiyor buda hem kombi ve pompanın sürekli çalışmasını önleyerek kombinin ömrünü uzatır hemde tasarruf ettirir. Önerebileceğim programlı Siemens rev24 hassasiyeti 0,1 veya ayarlanabiliyor 0,2 - 0,3 gibi. bu şunun için önemli piyasada çoğunlukla 0,5 hassasiyette termostatlar var kapanıp açılması arasında 1.0 derece fark olduğu için konforlu değil hatta sinir bozucu hale geliyor böyle bir termostat kullanacağınıza hiç kullanmayın daha iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: alprkrkmz

@intererdem;
    @Dartanyan;

arkadaşlar merhaba. baymak brötje novadens ve baymak brötje novadens extra modelleri yenileniyormuş. daha önce disintegration arkadaşla konuşmuştuk bu konuyu. sağolsun bana çok yardımcı oldu.

disintegration bana sadece novadens serisinin yenilendiğini söylemişti. ancak extra serisi de yenileniyormuş. bugün İstanbul tuzla daki baymak merkezini aradım. satış bürosu ile görüştüm. bana novadens extra modelinin de yenilendiğini, biraz gecikme olacağını çünkü ilk başta extra serisinde olan çıkabilen ön panel özelliğinin yeni versiyonda olmadığını ancak sonra bu karardan dönülüp tekrar çıkabilen ön panel konulacağını söyledi görevli. bu sebepten yazılımla ilgili ayarlar yapıldığını ve ay sonuna dek üretime geçileceği bilgisini verdi. ve stoklarında olmadığını söyledi. ama isterseniz ana depomuzu arayayım ve eğer depoda varsa direkt size yönlendireyim dedi. ama maalesef bulamadı. bende beklemeye geçtim bu sebeple.

disintegration kardeşim bana koçtaşta bulunduğunu söyledi. bende almaya niyetlendim ama bulunduğum yerdeki baymak koçtaş'tan daha uygun fiyat verdi(yeni kasa için) ve ayrıca yenisi çıkacağı için tekrar karşılaştırma fırsatım olur dedim.

uzun oldu baya ancak öğrendiğimi söyleyeyim dedim.

Cevap için teşekkür ederim @alprkrkmz

Extra olan modeli her yerde var ancak extra olmayan "brötje novadens" i sadece bir yerde bulabildim, o da 2300 civarı fiyatı var. Ayrıca ekstralarda oda termostatı olarak kullanılabilecek ayrılabilen kumandası da var.. Bir de siz hangi modeli için ne fiyat aldınız ( karşılaştırmak için soruyorum benim de en az o fiyata pazarlık şansım olsun)

şimdi şöyle bir durum geliyor aklıma.

Baymak Brötje Novadens Extra 240 modeli 1780tl (benim ihtiyaçlarımı karşılar mı teknik özellikleri.)
    Bir de geçtiğimiz senenin konularını karıştırdım kimse baymak hakkında bir şey söylemiyor. Tavsiye edilen kombilerden biri de "BOSCH Classic Condense ZWB 28-3C -B1RDC2841H"

Bir ekleme daha yapacağım. Evin dışarıdan brüt metrekaresi 90 ama bir odası yarı açık ( kışa doğru kapatılacak) teras modunda. Yani radyatör konulacak odaların tek tek metrekaresini topladığımızda. 70e düşüyor. ( merdiven boşluğu ve terasta radyatör olmayacağını düşününce)

Bu konularda herkesin kafası karşıması normal :)

• Merhabalar. Öncelikle ilginize teşekkürler. Evi yeni aldım bazı ufak işleri yapıp kombi takıp acil taşınmam gerekli yardımcı olabilirseniz çok makbule geçecek.

Konutum yeni olup TOKİ yapımı. Isı yalıtımı mevcut. Ara kat. Tesisatta kullanılan boruların özelliklerini net bilmiyorum, sadece mobil sistem ile döşendiklerini biliyorum. Ancak; tesisattaki boruları gördüm ve forumdan resimlerini gördüğüm oksijen bariyerli borular ile görüntüsünü kıyasladığımda oksijen bariyerli olduğunu sanmıyorum. Kombi için bütçem 1300 TL civarı. Konutum 2+1 olup oda iç alanları ve kullanılan radyatör ebatları aşağıda belirttiğim şekildedir.

Salon: 25 m2 radyatör: 90cm x 110cm + 30cm x 220 cm (2 ayrı radyatör mevcut)
    Oda: 11 m2 radyatör: 30cm x 260cm
    Oda: 13 m2 radyatör: 30cm x 120cm
    Mutfak: 12 m2 radyatör: 50cm x 70cm
    Koridor: 7 m2 radyatör: 60cm x 70cm
    Banyo: 5,5 m2 radyatör: 140cm x 50cm (banyo tipi)

• intererdem usta
    öncelikle yapmış olduğunuz bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim
    bursa da yaşamaktayım. evime kombi yaptırmak istiyorum. yukarıda paylaştığınız bilgilere hakim, referans olabileceğiniz ve tavsiye edebileceğiniz kombi firması varmıdır. irtibata geçebileceğim telefon veya firma ismi paylaşabilirmisiniz. SAYGILAR
  • Merhaba sn. jibge2002

Oda: 11 m2 radyatör: 30cm x 260cm
    Oda: 13 m2 radyatör: 30cm x 120cm

Bu iki odanın petek ölçüleri orantısız olmuş.

Genel olarak evininiz 70 m2 kullanılan petek ise 60 lık olarak 6 mt. civarı çıkıyor bu çok iyi bir oran, tabiri caizse ocakta su kaynatıp dökseniz eviniz ısınır. Hem yalıtımlı hemde iyi bir petek boyu ile kombi düşük sıcaklıkta çalışarak rahatlıkla ısınırsınız ve faturalar gayet düşük gelecektir.

Bu şartlarda keşke yoğuşmalı kombi alabilseydiniz ancak 1500-1600 TL lik bir kombinin montaj ve diğer malz.ile endüşük maliyeti 2000 TL oluyor. Sizde yukarda listede belirttiğim yoğuşmasız kombilerden birini alabilirsiniz.

Teknik verilere göre sıralarsak bunlardan biri sizin için en iyi tercih olacaktır.

İmmergaz eolo star
    Ferroli domitec yada domiproject
    Eca confeo plus.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seco16

intererdem usta
    öncelikle yapmış olduğunuz bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim
    bursa da yaşamaktayım. evime kombi yaptırmak istiyorum. yukarıda paylaştığınız bilgilere hakim, referans olabileceğiniz ve tavsiye edebileceğiniz kombi firması varmıdır. irtibata geçebileceğim telefon veya firma ismi paylaşabilirmisiniz. SAYGILAR

Merhaba sn. seco16

Malesef ben bu işi yapmıyorum ve Bursada bu konuda tanıdığımda yok, internette kombi.com, kombici.com, kombigaz.com kombitoptancısı.com gibi güvenilir satış siteleri var ancak yerel firmadan almak en iyisi. Edindiğiniz bilgilere göre yerel firmaları gezerek karşınızdaki kişileri sizde tartabilirsiniz.

Kimisi olgunlukla yanıltmaya çalışmadan fikirlerinize değer vererek cevap verirler, kimiside halk birşeyden anlamaz diye elindeki malzemeye göre sizi yanlış yönlendirmeye çalışır.

• Merhaba intererdem bey,

benim evimde 7-8 yıldır kullandığım BAYMAK 240Fİ kombi var. geçenlerde kırmızı ışık yakarak bir arıza yaptı. Sıcak suyu açtığımda 30 sn sonra tak diye suyu kesiyor ve kırmızı ışık yakıyor. Resetledim vs. ama düzelmedi. Servislerle görüşüyorum sadece eve gelip bakmaya 50 TL istiyorlar. Ek parça değişimi için 15-300 tl diyorlar. Sizce bu arıza neden kaynaklanıyordur. Teknik bilgim az biraz var parça bulup yapabileceğimi düşünüyorum. Bu arıza ile ilgili bana bir tavsiye yada onarım hakkında bir yönlendirme yaparsanız sevinirim. ŞimdidenTeşekkür ediyorum...
  • Merhaba sn. tohumluk

Kombi arızalarıyla ilgili aşağıdaki konuda yazan çok iyi usta arkadaşlar var onlar sizi yönlendirecektir.
    kolay gelsin.

"KOMBİ ARIZALARI BURAYA" konulu başlık
    http://forum.donanimhaber.com/m_56978922/mpage_8/tm.htm

• İntererdem üstat dün yazdığım yardım talebini yanıtlamışsınız sağolun. İki sorum daha olacak; öncelikle yoğuşmalı kombi benim dairede ne derece tasarruf sağlar. Yani fiyat farkına değer mi ya da ne sürede fiyat farkını amorti edebilir. İkincisi kombilerde tek-çift eşanjör olayının seçim yaparken bizim için ne derece önemi vardır, hangi konularda önemlidir. Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jibge2002

İntererdem üstat dün yazdığım yardım talebini yanıtlamışsınız sağolun. İki sorum daha olacak; öncelikle yoğuşmalı kombi benim dairede ne derece tasarruf sağlar. Yani fiyat farkına değer mi ya da ne sürede fiyat farkını amorti edebilir. İkincisi kombilerde tek-çift eşanjör olayının seçim yaparken bizim için ne derece önemi vardır, hangi konularda önemlidir. Teşekkürler.

Mevcut yalıtım ve petek boyu ile premiks yoğuşmalı olmak şartı ile tasarrufunuz en az %20 olur belkide daha fazla, örneğin 500 TL lik kombi farkını 2 veya 3 sezonda amorti edersiniz.

Tek eşanjör kireçlenme nedeniyle verim düşmesi ve eşanjör arızası oluştuğu için, kombi firmaları çift eşanjör ile kalorifer suyu ile kull.suyunu ısıtarak bu sorunu çözmüşlerdir. Aşağıya bununla ilgili bir açıklama alıntı yapıyorum.

quote:

ÇİFT EŞANJÖR VE TEK EŞANJÖR

Çift eşanjörün amacı kullanım suyundaki kireci kapalı devre kalorifer tesisatının geçtiği eşanjörden uzak tutmaktır. Kombinin kalorifer devresinde bulunan su, tesisat içierisine bir defa alınır ve bu su redyatörlerin ısıtılması için sirkülasyon pompası ile devir daim ettirilir. Kullanım suyu ise şebekeden çekilip, kombi içinde bir defa ısıtılarak kullanılır.

Tek eşanjörlü kombilerde, ana eşanörün içinden sürekli taze şebeke suyunun geçmesi (alev ile ıstılması) eşanjörün iç kısmının kireç tabakası ile kaplanmasına neden olur. Oluşan kireç tabakası eşanjörde ısı iletimini engeller, ısınma maliyetlerinin artmasına neden olur. Kireçlenmenin artması ile kombi arızalanabilir. Çift eşanjörlü kombilerde ise kullanım suyunun üretilmesi için 2. eşanjör bulunmaktadır.

Ana eşanjörün içinden sürekli devirdaim eden (kalorifer) suyu geçer. Banyo ve mutfakta ihtiyaç duyulan kullanım suyu ise 2. eşanjör vasıtası ile radyatör suyunun ısısından faydalanılarak elde edilir. 2. eşanjör içinden geçen suyun sıcaklığı maksimum 85 °C olduğundan kireçlenme meydana gelmez.

Çift eşanjörlü kombilerde kullanım suyu ihtiyaç duyulduğunda üretilir. Sistemden kullanım suyu çekildiğinde üç yollu vana üretilen sıcak suyu 2. eşanjördeki suyu ısıtmak için kullanır. Çift eşanjör mü tek eşanjör mü sorusunun cevabı tercih edilen kombi markasına göre değişmektedir.

• Kombi seçimi hakkındaki bir yazı.

Alıntıdır.
    --------------------------

Hangi kombi?

DOĞALGAZ KOMBİ ve TESİSATI HK.AÇIKLAMALAR

1- Kapasiteyi ne seçmeliyim?
    2- Yoğuşmalı mı, konvansiyonel mi?
    3- Eşanjör olayı? Tek mi, çift mi?
    4- Kombiyi nereden almalıyım? Bayi, tali bayi, süpermarket, manav?
    5- Yetkili servis önemli midir?
    6- İyi güzel de hangi marka?
    7- ‘Benim için önemli olan boyutu’ diyorsanız.
    8- ‘Ben bu kadar yazıyı okuyamam, net sonuç istiyorum’ diyenler NOT III’e baksınlar.

Hangi kombiyi seçmeliyim? sorusunu çok sık duyuyorum ve bundan sonra da artarak duyacağımdan eminim. İnternette bile bana bu soruyu soranlar bir hayli fazla. Sözü fazla uzatmayacağım önce aşağıdaki terimleri bi ezberleyin.

Kombi: Bir birim için hem sıcak kullanma suyunu hem de ısınma sıcak suyunu ısıtan cihaza verilen isimdir.
    Şofben: Bir birim için sadece sıcak kullanma suyunu üreten cihazdır.
    Termosifon: Bir birim sadece sıcak kullanma suyunu üreten cihazdır. Suyu depolar. (Elektirikle çalışır, bunun konumuz ile alakası pek yok)
    Yoğuşmalı kombi: Normal (konvansiyonel) kombilerde atılan atık baca gazı sıcaklığı yüksektir. Yoğuşma teknolojisi ile bu atık gazın içerisindeki enerji geri kazanılır. Bu sisteme sahip kombiye yoğuşmalı kombi denir. Doğaya atılan bu atık gazın enerjisini kullandığı için mantık olarak yoğuşmasız kombiye göre verimi yüksektir.
    Hermetik ve bacalı kombi: Yazmaya devam ettikçe aklıma bir sürü şey geliyor ama galiba hepsini yazmaya sayfalar yetmez. Ama olası karşılaşabileceğiniz durumlar için bu baca işini de açıklamam lazım. Bacalı kombi daha çok önceden tercih edilen, atık baca gazı atılması ve zehirlenme riski nedenleri ile son zamanlarda ülkemizde pek tercih edilmemektedir. Hermetik kombi ise bir bacaya ihtiyaç duymadan kendi kompakt bacası ile yaktığı gazın atığını ve temiz havayı aynı bacadan alan bir sisteme sahiptir. Bacalı kombiler artık kullanılmıyor, onun için baca mevzusuna girmeden hermetik diyor ve kesip atıyorum.

Boş konuşmayı geç de işin pratik kısmına gelelim diyenleri görür gibiyim. Yukarıdakileri okuduklarınızı göz önüne alıyorum. Ülkemde ortalama ev boyutları 90-150 metrekare arasındadır. Bu evlerin ısı kaybı ortalama 13.500-20.000 kcal/h arasındadır. Ülkemizde ise en düşük kapasiteli kombi 20.000 kcal/h kapasitedir. (Bazı markaların Vailant 17.000 kcal/h kombisi de vardır) Ayrıca satıcıların bilerek veya bilmeyerek yaptığı yanlışlar vardır; birim. 20.000 kcal/h, 24 kW’a denk gelmektedir. Satıcı size 20 binlik kombi değil de abi bu kombi 24 binlik der. Gerçekten de kutusunda 24 kW yazar. Anlamayanda evet abicim gördüm 24 binlik der. Onun için birimleri karıştırmamak gerekir.

1- Şimdi eviniz yukarıdaki boyutlara sahip bir ev ise size 20.000 kcal/h (yani 24 kW) lık bir kombi yeterli olacaktır. Tabi eğer eviniz 45-100 metrekare arasında ise bulabilirseniz 20.000 kcal/h altında bir kombi tercih ediniz. Yurt dışında kombi kapasitesi çok önemli bir etkendir. Bildiğimiz gibi her kombi artık elektronik kartlara (beyin, devre ne derseniz deyin) sahip. Size bir sır bu kartlar sayesinde kombinin kapasitesi ile oynamak elimizde. Ancak bunu sen ben yapamayız, servisler bile yapamıyor, istisnalar hariç. Avrupada kombi devreye alınırken evin ısı ihtiyacı tam olarak belirlenerek kart üzerinden istenilen değere ayarlanır. Ülkemizde ise böyle bir durum söz konusu değil, kapasitesi ne ise o. 20 binse 20 bin, 26 binse 26 bin. Uzatma… Kapasite işini hallettik.

Yoğuşmalı mı hermetik mi? Bu soru o kadar soruluyor ki; Hayatın anlamı nedir? Aşkın tarifi nasıldır? Kadınları anlamanın sırları nedir? gibi sorularla birlikte anılıyor artık bu soru. Aşağıdaki diyalog ile karşılaşmayan yoktur. (eğer işin içine bir şekilde dahil olduysanız)

Alıcı: Bana kombi lazım, yoğuşmalı mı, boğuşmalı mı ne öyle bir şey varmış? Ondan mı alsam acaba?
    Satıcı: Eviniz kaç metrekare?
    Alıcı: 100 veya 120 tam emin değilim, ölçemedim, açıkça söylemek gerekirse nasıl ölçüleceğini bilmiyorum, tapuda 65 yazıyor…
    Satıcı: Tamam, 100 metrekare. Sana yoğuşmalı kombi gitmez. Sen normal kombi alacaksın. O metrekarede yoğuşmalı kombi çalışmaz.
    Alıcı: Ama yoğuşmalı…

2- Evet, diyalog bu kadar. Normal kombide karar kılınır. Nedeni ise evin metrekaresinin yetmemesidir. Oldu mu? Olmadı. Buna bir açıklama yapmak lazım. Yoğuşmalı kombinin ne olduğunu yukarıda anlattık. Daha açık anlatmak isterdim ama yazı uzadıkça uzuyor. Kısaca şöyle bir açıklama yapabiliriz. Yoğuşmalı kombi her metrekarede yoğuşma yapar dolayısı ile tasarruf yapar. O zaman tasarruf yapan kombiyi almalıyız.

3- Geldik eşanjör mevzusuna. Tek mi çift mi? Halihazırda piyasada tek ve çift eşanjörlü kombiler bulunmaktadır. Tek eşanjörlü kombilerde ısınma ve kullanma suyu aynı eşanjör içinde ısıtılır, çift eşanjörlü kombilerde ise ısınma suyu büyük eşanjörde, kullanma suyu ise küçük eşanjörde ısıtılır. Çift eşanjörlü kombide kullanma suyu ihtiyacı olduğu zaman ısınma suyu ısınır ancak radyatörlere verilmez, kullanma suyunu ısıtmak için kullanılır. Çok bilinen bir yanlıştır ve satıcılar bu yalan/yanlışa genellikle başvurur. “Bu kombi çift eşanjörlüdür, banyo yaparken radyatörleriniz soğumaz, iki eşanjör olduğu için birisi kullanma suyunu diğeri ısınma suyu ısıtır ve tesisata verir.” iddiası gerçeklerle bağdaşmaz. (genellikle)

O zaman tek mi çift mi? Çift eşanjörlü kombilerde üç yollu vana vardır ve bu vana arıza verebilir. Üç yollu vana arızaları meşhurdur. Zaten kombide üç yollu vana, kart, eşanjör, fan, pompa, iyonizasyon elektrodu arızaları her zaman ilk 11′dedir. Herneyse dönelim konumuza çift eşanjörlü kombinin dezavantajını söyledik; üç yollu vana problemi, peki avantajı ne? Avantajı; eşanjör arızalarının ilk 11′de olduğunu söyledik ve bu parça pahalı bir parçadır. Suda bildiğimiz gibi kireç vardır. İllaki başka elementler de vardır. Çift eşanjörde kullanma suyu büyük eşanjöre hiç girmez. Böylelikle pahalı olan büyük eşanjör kireçlenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaz. Çünkü bu eşanjörün içinden sadece ısınma suyu geçer ve bu su devir dayımı olan su değildir. Kapalı devredir. Arızalanma ve kireçlenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan eşanjör sadece küçük eşanjördür ve bu pahalı bir parça değildir.

Tek eşanjörde ise kullanma suyu ve ısınma suyu aynı eşanjörde ısınır (giriş çıkışları farklıdır, aynı su değildir) Su bu büyük eşanjörde tahribatlara yol açabilir. Kireçlenme ve oksitlenme yapabilir. Kireçlenme ve oksitlenme eşanjörü bozar ya da verimini düşünür, böylece ısınamama veya faturanın artma şikayeti gelir, bunu da kimse istemez.

Eşanjör sorunu sonucu; Çok uzun oldu bu eşanjör kısmı, aslında gerek yoktu. Eğer tesisatınız kalifiye ustalar tarafından düzenli ve amacına uygun dizayn edilmişse ve oksijen bariyerli borular kullanılmışsa tek eşanjörlü (bitermik) kombi alabilirsiniz. Ancak tesisatın nasıl yapıldığını bilmiyor iseniz ya da tesisatta kullanılan malzemeden şüpheniz varsa çift eşanjörlü (monotermik) kombi tercih ediniz. Ben borudan morudan tesisattan anlamam diyorsanız istediğiniz kombiyi alın, eşanjör olayını fazla kafaya takmayın.

Mekanik ve teknik konuları bitirdik gelelim sosyo-kültürel konulara. Efendim kombi almak öyle kolay bir iş değildir, enlemesine ve boylamasına araştırma yapmak gerekir.

4- Bayi, tali bayi, alt bayi, yandan bayi vs. Evet kombiyi aldığınız satıcıya dikkat ediniz. Kombinizi aldığınız markanın yetkili satıcısı olduğundan emin olunuz. Buna markaların internet sitelerinden ulaşmak mümkün. Eğer kombiyi bayiden değilde herhangi bir satıcıdan veya spottan alırsanız, ileride olabilecek sorunlarda başınız ağırabilir. Ayrıca ürünü aldığınız satıcı da önemli. Yukarıda bir sürü bilgi sundum, bu bilgilerin bir kısmını, hepsini veya daha fazlasını size sunmasına göre satıcıya not verin. Size yalan diyen veya bilgisiz bir satıcıdan ürün almak istemezsiniz heralde.

5- Yetkili servis olayı çok önemlidir. Kombi markası kafanızda şekillenmeye başladığı gibi, bulunduğunuz muhitte o markanın yetkili servisinin olup olmadığını öğreniniz. Bunu da markaların internet sitelerinden veya çağrı merkezleri vasıtası ile kolayca öğrenebilirsiniz. Unutmayın yetkili servis kombide belki de en önemli şeydir. Yakınınızda yetkili servis yoksa veya sorunlu bir servis ise işiniz zor.

6- Gelelim markaya. Bana sorarsanız en iyi kombi JM. Yani Jose Mourinho. Adam komple bir teknik direktör. Tam bir kombo. Herneyse devreler karışmadan olayımıza dönelim. Tüm kombiler üç aşağı beş yukarı aynıdır. Yani 2.000 TL’lik kombi ile 750 TL’lik kombinin arasındaki malzeme farkı 250 bilemedin 350 TL civarındadır. Yoğuşmalı kombiler normal (konvansiyonel) kombilere göre pahalıdır. Seçim için bakınız 2, kapasitesi büyük olan kombiler küçüklere göre pahalıdır, bakınız 1. Marka seçimi yaparken bütçe, yetkili servis (bkz. 5), yetkili satıcı (bkz. 4) kriterlerini ilk önce göz önüne almalısınız. Baya bir eleme olmuştur. Ondan sonra 1., 2. ve 3. maddeleri göz önüne alarak bir kaç marka daha elersiniz. Sonra kalan markalar hakkında bir araştırma yapın. Eş dost araştırması. Kullananlara sorun. Çalışırken ses yapıyor mu? Sık arıza veriyor mu? Bu araştırmalardan sonra gidin kombiyi alın.

7- Şekle, şemale boyuta önem verenler için. Kombiyi mutfağa veya küçük bir odaya koyacaklar için elbette kombi boyutu önemlidir. Aynı kapasiteye sahip kombiler neredeyse birbirinin iki katı büyüklükte bile olabiliyor bazen. Boyuta önem verenler için İtalyan marka kombileri önerebilirim. Bu kombiler daha küçük boyutlara sahiptir.

Not: Kombi seçiminden münferit önemli bir husus vardır ki; o da binanın (daireni) durumu. Mesela izolasyon, mesela cephe, bunlar çok önemlidir ve 1. madde ile direkt ilgilidir. Bu konulara hiç değinmiyorum bile. Ancak 1. maddede anlatılan kapasite seçimi için bu not uzman kişiler tarafından dikkate alınır.

Not II: Benim evim 100 m’2 şöyle şöyle, böyle böyle hangi kombiyi almalıyım gibilerinden soru soranlara ağır hakaret ederim, cevap vermem. Onun için bu tip sorular sormayınız. Diğer sorularınıza açığım.

Not III: Ben bu kadar yazıyı okuyamam, bana direkt bir kombi markası ver ben onu alayım diyenlere bloğumdaki diğer yazıları okuyup stres atmalarını öneriyorum. Çok kısa yazılarım da var, sadece video veya fotoğraf olan gönderilerim de var. Onları okuyun, bilinçlenin.

Not IV: Yoğuşmalı kombi amortisman hesabı yaparken kendi cebimizi hesaba kattık. Ülke ve dünya menfaatlerini hesaba katmadık. Ülke ve dünya menfaatlerini hesaba katarsak elbette daha verimli kombiyi (yoğuşmalıyı) kullanmak gerekir.

• Ben evimize yoğuşmalı kombi taktırmak istiyorum daha doğrusu mazotlu olan sistemi doğalgaz yapmak istiyorum.Ancak kullandığım tesisat demir borulu bir tesisat ve 16 yıllık bu durum benim için sorun olurmu.Bir firma yoğuşmalı kombide eski demir boru performansı düşürür dedi bir FİKRİNİZ varmı .Eski kullandığım petekleri değiştirmelimiyim.Teşekkürler
  • Burda önemli olan borularda sirkülasyonu zorlaştırıcı çap daralmasına sebep olabilecek kireçlenme, küflenme gibi durumlar varmı buna bakılabilir ancak sürekli aynı sirküle olduğu için kireçlenme olmayacaktır. Yapılması gereken şey tesisat kombiye bağlanmadan önce temizlenmeli demir borular plastikten daha iyidir. Aksine plastik dirseklerde kaynaklama sırasında çap daralması oluşumu ve performans düşüklüğü oluşabilir. Birde eski sistemde yüksek derecede kullanım söz konusu ise petek boyunu artırmak gerekir yani kombiden verim almak için kışın en soğuklarda 55-60 dereceyi geçmemek gerekir.
  • bilgi için teşekkür ederim
  • termoteknik in yeni çıkardığı termoplus modeli nasıl bir bilgisi olan var mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

F/P ÜRÜNÜ BAZI YOĞUŞMALI KOMBİ MODELLERİ.

F/P ÜRÜNÜ BAZI YOĞUŞMASIZ HERMETİK KOMBİ MODELLERİ.

sayın intererdem ben yeni bir ev aldım ve ilk iş kombiyi değiştirmek istiyorum. Şuandaki eski yani bacalı sistem bir demirdöküm ama ben şimdi hermetik ve yoğuşmalı istiyorum çünkü doğalgaza verdiğim para belimi büküyor artık... ben evimi ortalama 21 derecede tutmak istiyorum çünkü küçük bir kızım var daha 6 aylık.
    Evim 140 metrekare 3+1... 3 cepheye bakıyor güney-kuzey ve doğu ama yatakodası ve bebek odası kuzeyde kalıyor!!!
    Bu kombilere baktığımda sanki airfel en mantıklısı gibi geliyor verim oranı 108 ve elektrik tüketimi bayağı bir düşük... Peki siz ne önerirsiniz?? Nelere dikkat etmem lazım ne alayım bütçem 1750ye kadar??

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.