Şimdi Ara

Doğalgaz ile ısınamıyorum-evin tamamı danfoss gazlı vana

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
762
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar resimde gösterdiğim karalı olan yerler peteklerim. Hepsinde danfoss takılı. Lakin geçen kış bir türlü ısınamadık. Mecbur klimayı açtık. Makıneyı 65 dereceye kadar getırdım. Hemen 65 yapıyor sonra duruyor kombi. Yardımcı olabilecek birisi var mı acaba.

Doğalgaz ile ısınamıyorum-evin tamamı danfoss gazlı vana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kronik Farenjit -- 5 Ekim 2017; 17:15:36 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bizimde dereceyi 60'tan aşağı çektiğimizde aynı sorun oluyordu hemen duruyorsa ısınamazsın zaten belli süre çalışması lazım pompa kademesini 3'ten 2'ye indirdiğimizde düzelmişti artık hep 2.kademede çalıştırıyoruz pompa otomatik değilse kademeyi 2'ye indirip deneyebilirsin.
  • seconz S kullanıcısına yanıt
    Boasch class 6000 kullanıyorum. Otomatik olup olmadıgını nasıl anlayabılırım acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: Kronik Farenjit

Boasch class 6000 kullanıyorum. Otomatik olup olmadıgını nasıl anlayabılırım acaba?

Pompa kombinin altından ulaşılan bir şey bizdeki buderus az bir şey sağda kalıyor elle ulaşılabiliyor senin kombinden kullananar var herhalde bu sitede onlara sorarsan öğrenebilirsin.
    Kademeli olduğuda anlaşılıyor ufak kol gibi bir şey var onu en alta getirdiğinde 1 ortaya getirdiğinde 2 en üstte getirdiğinde 3 oluyor.
  • Biraz basit olacak kusura bakmayın ancak belirtmediğiniz için soruyorum. Vanalarınız hangi kademe de?

Evinizin yalıtımının kötü, ısı tutamadığını, kombinin yetmediğini düşünsek bile kombiniz sürekli çalışması gerekir ancak evinizdeki vanalar odaların yeterli sıcaklığa geldiğini düşünüp radyatörleri kapatıyorsa bu durumda hiç su basamayan kombi durur. Vanalarınızın ayarını arttırınız.
  • sag_serit S kullanıcısına yanıt
    şefim en sonda vanalar. acaba diyorum hepsi danfoss diye mi kapanıyor.

yukarıda arkadaşımın verdiği bilgiyi uygulayacaktım ama kombinin altına baktım sac ile vidalanmış. servisi çağırıp bakım yaptıralım desek 85 tl.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kronik Farenjit -- 19 Ekim 2017; 16:45:37 >
  • Kronik Farenjit K kullanıcısına yanıt
    Danfoss diye kapanmamalı. 5. kademede ev sıcaklığınızın 26 dereceye ulaşması gerekir ki vanalar kapansın
  • sag_serit S kullanıcısına yanıt
    seconz S kullanıcısına yanıt
    @seconz un dediği gibi pompa kademesine baktıracagım bır ıkı haftaya. Aklına gelen bişey olursa baktırayım şefim.

• Biraz önce servisi aradım. Dedim ki 60 a ayarlıyorum 25-30 sn. O derecede kalıyor sonra durduruyor derece düşüyor tekrar devreye girmesi uzun sürüyor. Pompa kademesi meselesini söyledim 3 ten 2 ye diye. O 100 m2 den küçük evlerde suyu yavas pompalasın diye yapılır szim ev büyükse 3 olması lazım dedi. Kabız ettıler benı.

• quote:

Biraz önce servisi aradım. Dedim ki 60 a ayarlıyorum 25-30 sn. O derecede kalıyor sonra durduruyor derece düşüyor tekrar devreye girmesi uzun sürüyor. Pompa kademesi meselesini söyledim 3 ten 2 ye diye. O 100 m2 den küçük evlerde suyu yavas pompalasın diye yapılır szim ev büyükse 3 olması lazım dedi. Kabız ettıler benı.

Kombi ayarları ilede alakalı olabilir benzer sorunu olanlar vardı forumda eski zamanlarda ayarlarla düzeltmişlerdi o ayarları bilmiyorum tabi onu düzeltmen lazım kombi ilk açılışta en az 1 saat çalışır soğuk havalarda bu şekilde ısınamazsın.
  • eski konulara bakınca kombilerde yeniden ateşleme sürelerinin 1-3 dk arasında olduğunu gördüm. bizim ki 60-65 derece ısıyı tamamladıktan sonra aşağıya düşüyor (40 lara kadar) ve hemen ateşlemiyor. anladığım kadarı ile o dakikanın dolması gerekiyor ki tekrardan ateşleme yapsın. e tabi bu arada ısı düştüğü için ve ateşlemeyi geç yaptığı için ısınamıyor olabiliriz diye bi beyin fırtınası koptu kafatasımın içinde .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kronik Farenjit -- 3 Kasım 2017; 21:7:28 >
  • seconz S kullanıcısına yanıt
    Şefim senin ev kaç m2, birde tekrar ateşleme süresi ne kaç dk. Bilgin var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kronik Farenjit -- 5 Kasım 2017; 7:23:18 >
    Suyun peteklerde çevriminde bir sıkıntı var gibi şunları yapabilirsiniz;

1) Termostatik vanaları 5 e getirin, oda termostatı varsa 30 dereceye getirin (adımların hepsini yaptıktan sonra kullandığınız sıcaklığa getirin)

2) Tesisat su basıncı 1,5 bar ve üzerinde olsun

3) Kombi alt çıkışında bulunan filtreleri kontrol edin , pislik varsa temizleyin( Önemlidir)

4) Kombinizi 55-60 dereceye ayarlayın ve 15 dk çalıştırın ve bu halde çalışmaya devam ederken aşağıdaki adımları uygulayın.

5) Tüm peteklerin ısı durumunu kontrol edin, peteklerden hissedilen sıcaklık yüksekse ev ısınmıyorsa kombide veya su devrinde sıkıntı yoktur, evin yalıtımında sıkıntı olması muhtemeldir.

6) Petekler ısınmamışsa, peteklerde ,tesisatta hava olabilir peteklerin havalarını alın. Bir daha deneyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi szm428 -- 5 Kasım 2017; 11:48:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende bi soru sormak istiyorum

boach 6000w ve danfoss vanalar var.

vanalari 2.5 ve altindayken petekler isinmiyor normal mi?

2. sorum ekonomik kullanim icin kazan sicakligi nasl ayarlanmali yani

ornegin vanalar 3.5 kken kazan 43 mu

vanalar 4.5 kken kazan 41 mi daha ekonomik olur?

il ankara

kombi calismazken ev sicaklikli 19.7 civari

• quote:

eski konulara bakınca kombilerde yeniden ateşleme sürelerinin 1-3 dk arasında olduğunu gördüm. bizim ki 60-65 derece ısıyı tamamladıktan sonra aşağıya düşüyor (40 lara kadar) ve hemen ateşlemiyor. anladığım kadarı ile o dakikanın dolması gerekiyor ki tekrardan ateşleme yapsın. e tabi bu arada ısı düştüğü için ve ateşlemeyi geç yaptığı için ısınamıyor olabiliriz diye bi beyin fırtınası koptu kafatasımın içinde .

Kısa süreli çalışıyorsa ısınamazsın yeniden ne zaman ateşlediği önemli değil ilk açılışta 1 saat civarı çalışması lazım ondan sonraki dur kalklar daha az olur tabi senin soruununla alakalı daha önce konular olmuştu kombi ayarları ile düzeltenler vardı bizim kombi eski model buderus yoğuşmasız pompa 3'te olduğunda 60 derecenin altında kısa süreli açılıyordu pompayı 2'ye getirdiğimde normal şekilde çalışmaya başladı o yüzden onu dene demiştim dediğim gibi kısa süreli çalışıyorsa ısınamazsın ayarlarla filan o süreyi uzatman lazım tekrar ne zaman ateşlediği önemli değil kısa süreli çalışmasın yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seconz -- 5 Kasım 2017; 19:17:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: szm428

Suyun peteklerde çevriminde bir sıkıntı var gibi şunları yapabilirsiniz;

1) Termostatik vanaları 5 e getirin, oda termostatı varsa 30 dereceye getirin (adımların hepsini yaptıktan sonra kullandığınız sıcaklığa getirin)

2) Tesisat su basıncı 1,5 bar ve üzerinde olsun

3) Kombi alt çıkışında bulunan filtreleri kontrol edin , pislik varsa temizleyin( Önemlidir)

4) Kombinizi 55-60 dereceye ayarlayın ve 15 dk çalıştırın ve bu halde çalışmaya devam ederken aşağıdaki adımları uygulayın.

5) Tüm peteklerin ısı durumunu kontrol edin, peteklerden hissedilen sıcaklık yüksekse ev ısınmıyorsa kombide veya su devrinde sıkıntı yoktur, evin yalıtımında sıkıntı olması muhtemeldir.

6) Petekler ısınmamışsa, peteklerde ,tesisatta hava olabilir peteklerin havalarını alın. Bir daha deneyin.

Petekler önce ateş gibi ısınıyor, sıkıntı yok. Sadece mısal 65 e getırıyorum. 40-45 e kadar hemen düşüyor ısı derecesi sonra beklıyor tekrar calısıyor. Uzun surelı calısmıyor, dur kalk yapıyor ama durup baslama süresi uzun gibi. Ondan dolayı petekler tam ısınamıyor bana göre.

65 dereceye ayarlıyorsanız tekrar devreye girmek için 40 dereceye düşmemesi lazım.oda sıcaklığını ölçtünüz mü?Anlattığınıza göre peteklerde ve çevirimde bir sorun yok hatta ev gayet güzel ısınıyor da kombi modülasyonu geç yapıyor tasarruf ve yalıtım var gibi:)

kombiyi 65 dereceye ayarlamanız demek sürekli 65 derecede yanacak demek değil,65 dereceye ulaştığında durur dönüş suyu sıcaklığı düştüğü zaman tekrar 65 e ulaşmak için çalışmaya başlar.ama 40 derecede değil de en kötü 50 civarında tekrar ateşlemesi lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: moza80

65 dereceye ayarlıyorsanız tekrar devreye girmek için 40 dereceye düşmemesi lazım.oda sıcaklığını ölçtünüz mü?Anlattığınıza göre peteklerde ve çevirimde bir sorun yok hatta ev gayet güzel ısınıyor da kombi modülasyonu geç yapıyor tasarruf ve yalıtım var gibi:)

kombiyi 65 dereceye ayarlamanız demek sürekli 65 derecede yanacak demek değil,65 dereceye ulaştığında durur dönüş suyu sıcaklığı düştüğü zaman tekrar 65 e ulaşmak için çalışmaya başlar.ama 40 derecede değil de en kötü 50 civarında tekrar ateşlemesi lazım

Ev son kat, yalıtım yok, 5 yıllık bina. alt kat sahıbı de evı aldı bosalttı gıttı. Sankı boslukta bı yerde gibiyim.

Diğer kullanıcının dediği gibi tesisatta, su çevriminde bir sıkıntı görünmüyor.Kombi belli bir şalt aralığında çalışır.(Örn.+9,-9 için 40 dereceye ayarladınız (+9) çevrim suyu 49 derece oluncaya kadar çalışır ve durur. (-9) Su 31 dereceye düşünce tekrar çalışmaya başlar, bu değerler markadan markaya değişir.)

Yalıtım olmamasından, son katta olmanızdan dolayı ısınmanız zor oluyor olabilir. Mevcut durumda şunları tavsiye edebilirim;

Çatıya camyünü çatı şiltesi serin,
    Peteklerin arkasına izopan veya 2cm xps yerleştirin, (Örn.https://www.youtube.com/watch?v=XpbqeMY4C2A )
    Termostatik vanaları 3 (~22Derece) ve üzerinde tutun,
    Kombinizi 60 dereceye ayarlayın ( Tercihe bağlı)
    Halıların altına (kullandığınız halıların durumuna göre değişir) keçe serin.

Bunların faydasını görürsünüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi szm428 -- 6 Kasım 2017; 10:45:37 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.