Şimdi Ara

DJI PHANTOM - INSPIRE - MAVIC - SPARK + Go Pro - Aerial Photography (52. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.304
Cevap
36
Favori
75.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: coaxem

Spark gibi cihazlar ile özel bölgelerde uçuş yapmak için dilekçe ile başvurulması gerekiyor.

Tüm drone kullanıcılarının sistemde pilot kaydı olması gerekiyor.
    Son derece yanlış bilgiler.

1) Sprak, Mavic, Phantom fark etmeksizin meskun mahal veya yerleşim alanı sınırları içerisinde yapılacak bütün uçuşlar için izin alınması zorunludur. Bunun için hiçbir dilekçeye gerek yoktur. Aşağıdaki siteden tüm izin işlemlerinizi oturduğunuz yerden halledebilirsiniz:

https://iha.shgm.gov.tr/public/index?ReturnUrl=%2f

2) Sadece 500gr üzerindeki drone sahipleri cihazlarını kayıt ettirmek zorundadır. Cihaz kaydı sırasında pilot lisansı da olması gerektiği için yine bu cihazlar için 2dk'lık bir işlemle pilot lisansı almanız gerekir. 500gr altı tüm cihazlarınızı, hiçbir kayıt işlemine gerek olmadan, meskun mahal ve aysaklı bölge sınırları dışında uçurabilirsiniz.

3) Sivil havacılık izinsiz uçuşlara her zaman ceza veriyordu, bu yeni bir şey değil. Daha önce 8000TL olan tutarı 11000TL olarak güncellemişler, iyi de olmuş. Siz kurallara riayet ettiğiniz sürece bu kafanıza takacağınız bir şey değil.

İyi uçuşlar dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: taydin66

mobilite anlamında kaliteli bir cihaz ne önerirsiniz?
    Benim amacım alçak irtifada video çekerken dronun bir oraya bir buraya hereket edip durmasını istemiyorum. Tatilde gittigğim bir yerin havadan hemen bir videosunu çekip hızlıca işi bitirmek aslında tercihim

Alıntıları Göster
    Burada 2 kıstas mevcut:

1) Reklam, jenerik, tanıtım vb. amaçlar için kullanacak mısınız?
    2) Bütçe sizin için ne kadar önemli?

- Eğer hobi dışında hiçbir amacınız yoksa kesinlikle boşuna yüksek meblağlar ödemeyin. Dji Spark tüm işlerinizi rahatlıkla görecektir. Ancak mutlaka 3 batarya içeren Fly More Combo paketini satın alın.

- Bütçede biraz daha yukarı çıkabilme şansınız varsa mutlaka Mavic Pro'ya yönelin derim. Mavic Air önermeme nedenim RC kabiliyetinin Wifi ile sınırlandırılmasıdır. Ne kadar FCC mod yaparsanız yapın Mavic Pro'nun Ocusync'deki rahatlığını yaşayamazsınız. Mavic Pro alırken standart paketin yanına bir adet batarya almanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Ancak bir fiyat avantajı söz konusu olursa FMC paketine yönelebilirsiniz, aksi halde hiç gerek yok derim. Sadece sonrasında alacağınız her bir batarya için 400-500TL bandında bir meblağ ödemeniz gerekecektir, bunu bir kenara not etmenizde fayda var.

Mavic Pro sizi gerek amatör, gerek profesyonel işlerinizde son derece memnun edecektir. Ancak bu iş bir hobi olmaktan çıkıp, ben artık bu işten para kazanacağım derseniz bu noktada da sizi Inspire serisi karşılayacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: SAVIAR

Yazdığınızla benim sorumun ilgisi alakası yok. Benim bunu sormamın nedeni sırf stabil duruyor diye Phantom alınmaz ki Dji’ın tüm droneları stabil. Sadece hobi amaçlı olarak, gittiği yerde kısa bir çekim yapmak isteyen arkadaşların birinci önceliği her zaman mobilite olmalı. Gittiği kampta, sahilde, gezide çantasına atıp unutacağı bir cihazı taşımak varken, kimsenin Phantom’a yönelmesine gerek yok.
    benim direk anladigim stabiliteyi nie onemsiyorsunuz prof deilsen.. phantom icin ayni fikirdeim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: coaxem

Spark gibi cihazlar ile özel bölgelerde uçuş yapmak için dilekçe ile başvurulması gerekiyor.

Tüm drone kullanıcılarının sistemde pilot kaydı olması gerekiyor.
    Yanlış bilgi.. bu bilgiyi okuyan varsa endişelenmesin..

500gr alti cihazlara kayit zorunlulugu yoktur. bu sebepten pilot kaydi yaptirmanizada gerek yoktur..

500gr ustu kayit zorunluluguyla birlikte pilot kaydi otomatiktan mecburidir.

meskul mahal alaninda ve herhangibir canliya 50m ve yakin mesafede, 120m ustund, 500du sanirim uzaklikta ce gece ucmak yasaktir.

izin alindigi takdirde meskul mahal alaninda ucabilirsiniz.

ticari ucus yapacaksaniz buna ozel pilotluk sertifikaniz olmasi gerekir..

hurafelere inanmayin..

shgm sitesini ziyaret edin basvurun sorun..

• SAVIAR kullanıcısına yanıt
    Nisandan beri kullaniyorum.. ortalama distance hep 300 400 uctum.. bi kac defa 900 civarina gereksinim duydum baglanti sorunu yasamadim.

MA den gayet memnunum.. sifir alinacaksa Ma tercih edilebilir bu fiyatlarda.. 2. el MP bakilir..

illa ben hep uzak ucucam dio ise MPden tabiki şasmasin..

ama her zaman uzun ucus yapilamayacaginida bilmesi gerek.. kuş saldirilari gibi dronu kaybedebilir..

• dewr kullanıcısına yanıt
    Klip çekimleri vs. de yapıyorum o nedenle anlık image lagları çok ama çok ciddi zaman kaybettiriyor. Ertesi gün aynı sahneyi, aynı saatte, aynı ışıkla tekrar çekmek gerekiyor. Ancak Pro’da birkez dahi böyle bir sorun yaşamadım. Diğe yandan Air gibi bir cihaza Ocusync koysalardı Pro ve Mavic 2 satacak insan bulamayabilirlerdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SAVIAR -- 8 Eylül 2018; 12:0:11 >
    katiliyorum air 2de ole bir hamle yapabilirler cihaz ayni kalip

• quote:

Orijinalden alıntı: SAVIAR

Klip çekimleri vs. de yapıyorum o nedenle anlık image lagları çok ama çok ciddi zaman kaybettiriyor. Ertesi gün aynı sahneyi, aynı saatte, aynı ışıkla tekrar çekmek gerekiyor. Ancak Pro’da birkez dahi böyle bir sorun yaşamadım. Diğe yandan Air gibi bir cihaza Ocusync koysalardı Pro ve Mavic 2 satacak insan bulamayabilirlerdi.
    Hocam konuşulan konudan biraz bağımsız ama, klip çekimi diyince bu mesajı alıntılama ihtiyacı hissettim, profesyonel çekimler için Mavic 2 Pro Combo paket iş görür mü, yoksa Phantom 4 Pro mu tercih etmek gerekir? Amacım gelmesi muhtemel prodüksiyon işlerinin hepsine yanıt verebilmek (uzun metraj film çekimleri, mesela Inspire gerektirecek kadar pro. çekimler hariç).

• HighVoltage kullanıcısına yanıt
    Burada durum biraz karışık. Eğer her koşulda bana 4x4’lük çekim imkanı sunsun, gözüm kapalı güveneyim derseniz P4P tek alternatif. Ancak ben kurguyla çok uğraşıyorum, renk derinliği benim için önemli, ayrıca hareketli nesne takibini bolca kullanacağım derseniz bu sefer de tek alternatif M2.

Profesyonel amaçla drone alacak biri için iki drone’u birbirinden kesin ve net ayıran temel kıstaslar şunlar olabilir:

P4P:
    4K 60FPS çekim, havada hemen her koşulda adeta çakılı kalması, detay keskinliği, ekran için bir telefona ihtiyaç duymaması

M2:
    HDR, 10bit renk derinliği, activetrack 2.0, mobilite

Açıkçası ben tamamen profesyonel işler için tercihimi P4P’den yana kullanırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SAVIAR -- 8 Eylül 2018; 17:0:15 >
    Mobilite açısından açıkçası M2 işime geliyor diyebilirim ama 4K 60FPS çekimi ile P4P aklımı çeliyor. Yani öyle bir model almak istiyorum ki, yükseltmek veya "aklım şunda kaldı" demek istemiyorum. Doların hali ortada tabii, şimdilik izleyici konumundayım. M2P' nin elde edeceği 2.7K 60FPS görüntüyü upscale edip 4K yapsak çok göze batar mı acaba, onu da düşünüyorum. Muhtemelen işin sonunda ilerleyen zaman içinde kalite ile mobilite, hangisi diğerine baskın gelirse o yöne gideceğim. Bunlar dışında eklemek istediğiniz hususlar var mı, P4P veya M2P'ye ait, olumlu veya olumsuz yönde, artı yönleri olur, varsa kronik sorunları olur (en azından P4P'ye ait)..
    Ben sadece gittiğim yerlerin oldukça net videosunu çekmek istiyorum netlik derken 1080p yeter. Kaliteli bir belgesel çekimi. Kameranın hdr özelliği olması ve gimbal bulunması çok önemli.bunun için anladığım dii spark öneriyorsunuz değil mi. Şarkta gimbal var mi

• dewr kullanıcısına yanıt
    SAVIAR kullanıcısına yanıt
    Burada bahsettiğim spark için tabiki kayıt zorunluluğu yok. Tamamen yanlış anlaşılmış.

Ancak pilot kaydı olması hayat kurtarıcı olabiliyor. DJI Türkiye facebook grubundaki bir arkadaşımız spark ile dağ tepe uçarken bilmeden arka taraftaki arkeolojik kazı yapanlar tarafından şikayet edilmiş. Jandarmaya SHGM pilot evraklarını göstererek kurtuldu cezadan. Sistemde en azından pilot olarak kayıtlı olmak bu nedenle hafifletici neden olabiliyor. Pilot kayıtlı olup illa cihaz sahibi olmaya gerek yok zaten.

İkincisi spark gibi 500gr altı cihazlar ile özel bölgede (yasaklı bölge değil ) çekim yapılacağında sistemde kaydı olmadığından sistem üzerinden değil, Shgm’ye dilekçe ile başvuruyorsunuz.

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/formlar/seyrusefer_dairesi/hava_trafik/FR.19.DOCX

• coaxem kullanıcısına yanıt
    Yine yanlış bilgi.

Eğer kayıt gerektiren bir uçuş yapacaksanız IHA’ nın sitesinden Spark’ı model bölümünde diğer seçeneğini seçerek ve model adını Spark olarak girerek kayıt edebilirsiniz. Spark 500gr altı olduğu için herhangi bir kolluk kuvveti sorguladığında oyuncak sınıfında yer aldığından pilot lisansı vs. göstermenizin hiçbir espirisi yok. Aksine bu çabanız sizi daha büyük bir sıkıntıya sokabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SAVIAR -- 8 Eylül 2018; 22:58:2 >
    Sadece okuduğumu yazdım, ve üstte canlı bir örnek var.

Kendi cihazım mavic pro, hem pilot hemde cihaz kaydım var, zaten benim için öyle bir problem de yok

• taydin66 T kullanıcısına yanıt
    Mavic 2 ve Mavic Zoom haricinde hiçbir drone da HDR mevcut değil. Spark’da 2 eksenli bir gimball var ve çok ciddi bir rüzgar olmadığı müddetçe gayet güzel ve net çekimler yapabiliyor. 1080p için sizi fazlasıyla memnun edecektir. Zaten Spark sizin için bir adım olacaktır. Kendinizi iyice geliştirip para birktirme fırsatı tanıyacaktır. Satıp daha sonra üzerine ekleyip Mavic serisine geçebilirsiniz.

Lütfen okuduğunuzu değil, bildiğinizi ve araştırdığınızı yazın. Bu konular çok çok hassas, kulaktan dolma bilgi ise en büyük düşman.

Kulaktan dolma bilgiden ziyade 4000 kişilik bir facebook grubunda başına gelmiş bir kişinin paylaşımını verdim.

Kaldı ki kolluk kuvvetleri bile kurallara %100 hakim değil, bir iznin çıkması ayları buluyor veya incelenmeden reddediliyor. Keşke diğer ülkelerdeki gibi bir sistem oturmuş olsa ancak sektörde genellikle ticari iş yapma kaygısı ile hobiye zarar veren çok insan var.

• HighVoltage kullanıcısına yanıt
    Şöyle bir mantık yürütelim:

P4P ile yapıp M2 ile yapamayacağınız en önemli şey titreşim olmadan, hemen her koşul altında uçuş yapabilmek. 4K 60FPS kayıpsız çekim. Telafisi mümkün değil.

M2 ile yapıp P4P ile bir tık aşşağıda kalacağınız en önemli şey nesne takip hassasiyeti. HDR’ı D-Log işe gayet rahat siz de ekleyebilirsiniz, yani telafisi mümkün. 10bit renk derinliği evet uğraştırmadan, hızlı sonuç almanızı sağlar, ama yine telafisiz değil.

Bu nedenle amaç tamamen profesyonelse Phantom serisi tercih sebebi olur. Üstelik P4P’de kronik sayılabilecek bir problem de yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SAVIAR -- 8 Eylül 2018; 23:16:43 >
    arkeolojik kazi alani meskul mahal olani geciyormu oncelikle onu sorgulamak lazim..

meskul mahal alani disindaysa istedigi kadar ceza yazsin gecerli olmaz.. evet biraz ugrasmak gerekir ama siz hakli cikarsiniz.

arkeolojik kazi alani meskul mahal alani ise zaten pilotluk kaydininda kurtaramamasi gerekir..

15 gün once izmir karaburunda 2 dakika sahili goren bir tepeden cekim yapim dedim.. bulundugum yer denize sifir bir tepe.. amacim tepeden havalanip deniz uzerinden karsidaki sahili cekmek.. saat 19.00 sulari.. cihazi araba tavanindan havalndirdim. video ayarlarini yapiyordum yukseklik 7 8 metrede.. 2 jandarma bana dogru gelmeye basladilar..

şans .. o esnada ekip araci orda bi yere gelmis onlarda şansa gormuşler.. abi yasak dediler falan.. indirdim cihazi.. sonra konusmaya basladik.. hangi dronenun ne zaman nerede ucurulabilecegi hususunda bilgileri yoktu.. biraz bahsettim.. bende MA oldugu icin dedim bu cihazin kayit olayi yok 500gr alti.. aa öylemi falan derken.. 1 2 hafta once bi drone olayi yasamislar ve sikayetler olmus.. bu sebepten baya hassas olduklarindan bahsetti jandarma arkadaslar..

sonuc ben ucamadim.. ceza gibi bir tehditle karsilastimmi kesinlikle hayir cunku muzakere yoluna gittik ve bilgi paylasimi yaptik.. gerekirse shgm ye girip inceleyebilceklerini anlattim..

yasal anlamda bir ceza kesilmesi gerekirken kesilmiyorsa bunun pilotluk kaydi var diye yapiliyorsa yanlis olur ve mahkeme yolu acilabilir

arkeolojik kazi alani meskul mahal olani geciyormu oncelikle onu sorgulamak lazim..

meskul mahal alani disindaysa istedigi kadar ceza yazsin gecerli olmaz.. evet biraz ugrasmak gerekir ama siz hakli cikarsiniz.

arkeolojik kazi alani meskul mahal alani ise zaten pilotluk kaydininda kurtaramamasi gerekir..

15 gün once izmir karaburunda 2 dakika sahili goren bir tepeden cekim yapim dedim.. bulundugum yer denize sifir bir tepe.. amacim tepeden havalanip deniz uzerinden karsidaki sahili cekmek.. saat 19.00 sulari.. cihazi araba tavanindan havalndirdim. video ayarlarini yapiyordum yukseklik 7 8 metrede.. 2 jandarma bana dogru gelmeye basladilar..

şans .. o esnada ekip araci orda bi yere gelmis onlarda şansa gormuşler.. abi yasak dediler falan.. indirdim cihazi.. sonra konusmaya basladik.. hangi dronenun ne zaman nerede ucurulabilecegi hususunda bilgileri yoktu.. biraz bahsettim.. bende MA oldugu icin dedim bu cihazin kayit olayi yok 500gr alti.. aa öylemi falan derken.. 1 2 hafta once bi drone olayi yasamislar ve sikayetler olmus.. bu sebepten baya hassas olduklarindan bahsetti jandarma arkadaslar..

sonuc ben ucamadim.. ceza gibi bir tehditle karsilastimmi kesinlikle hayir cunku muzakere yoluna gittik ve bilgi paylasimi yaptik.. gerekirse shgm ye girip inceleyebilceklerini anlattim..

yasal anlamda bir ceza kesilmesi gerekirken kesilmiyorsa bunun pilotluk kaydi var diye yapiliyorsa yanlis olur ve mahkeme yolu acilabilir

• 
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.