Şimdi Ara

Dizel motor hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üstatlar acil bir konuda size sormak için konu açtım citroen c3 araç var eşime almak istiyorum ve orjinal km si 142.000 km de servise gösterdim motor %53 % 58 dediler bu ne anlama geliyor motorun ömrü yaklaşık olarak kaç bin km daha dayanır sizce

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Optech

Üstatlar acil bir konuda size sormak için konu açtım citroen c3 araç var eşime almak istiyorum ve orjinal km si 142.000 km de servise gösterdim motor %53 % 58 dediler bu ne anlama geliyor motorun ömrü yaklaşık olarak kaç bin km daha dayanır sizce

motor % desi çok düşmüş kesinlikle almayın derim
  • Motorun o kadar olduğu neye göre tesbit ediliyor. Nasıl ölçüm yapılıyor. Mesela yağı, yağ filtresi, hava filtresi, yakıt filtresi değişse bu yüzde artabilir mi? Artı olarak enjektörleri temizletse veya değiştirse yüzdelik rakam artar mı? Yoksa sadece motorun sıkıştırma oranına bakıp diğerlerini gözardı mı ediyorlar?

Olay nedir tam olarak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Motorun o kadar olduğu neye göre tesbit ediliyor. Nasıl ölçüm yapılıyor. Mesela yağı, yağ filtresi, hava filtresi, yakıt filtresi değişse bu yüzde artabilir mi? Artı olarak enjektörleri temizletse veya değiştirse yüzdelik rakam artar mı? Yoksa sadece motorun sıkıştırma oranına bakıp diğerlerini gözardı mı ediyorlar?

Olay nedir tam olarak?

bilgisayara bağlıyorlar hocam bütün herşeyi çıkartıyorlar araba da eskimiş parçalar varsa onu değiştirirsen motorun %'de bölümü artar..
  • Genellikle dyno ölçümü yapan servisler aracın güç ve tork değerlerini, fabrika verilerine oranlayıp söylüyorlar motor ömrü değerlerini ama aslında daha fazla detay var işin içinde.
  • hocam dyno testi olmadan bu verilere ulasmaları imkansız bişey kavun degilki bu koklayasın kapalı kutu yada sokup bakmaları lazım.
  • üflemesi artmış demekki.
  • orjinal 142.000 km de araca hiçbirşey olmaz. dynamo testi olmadan da bu anlaşılması zor.
    250 bin km lerde dizel pejo citroenler gördüm hiçbirinde motorda problem yoktu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alex2017

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Motorun o kadar olduğu neye göre tesbit ediliyor. Nasıl ölçüm yapılıyor. Mesela yağı, yağ filtresi, hava filtresi, yakıt filtresi değişse bu yüzde artabilir mi? Artı olarak enjektörleri temizletse veya değiştirse yüzdelik rakam artar mı? Yoksa sadece motorun sıkıştırma oranına bakıp diğerlerini gözardı mı ediyorlar?

Olay nedir tam olarak?

bilgisayara bağlıyorlar hocam bütün herşeyi çıkartıyorlar araba da eskimiş parçalar varsa onu değiştirirsen motorun %'de bölümü artar..

İşte bu doğru sanırım. Tecrübe ile sabit.

• %53 ne elma mı armutmu ? Bayılıyorum bu birimsiz verilere.
  • Hocam % değerinin birimi olmaz ki
  • Eğer güç testinde bu değer varsa araç rektefiye istiyor demektir. Epey masraf açar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.