Şimdi Ara

Dizel Mi Benzinli Mi Sorusuna Yanıt (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
1
Favori
20.465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar herkes yine kullandığına methiyeler yazma peşinde

Binin gezin ya, işinizi görün, sevdiklerinizin ziyaret edin

Ne Hint ineği muamelesi yapıyorsunuz bu araçlara, sanki övdüğünüz araçlar babanızın fabrikasında üretiliyor 😆

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şehir içi tüketimde dizel ve benzinin avantaj ve dezavantajlari nedir?

Örneğin az yakan bir benzinli (mesela 1.0 tsi) ve az yakan bir dizel (örneğin 1.6 ehdi) yük durumu, dur kalk, rolantide bekleme durumlarında fabrika tüketimine göre nasıl değişiklik gösterir?

Katalog değerini 1.5 ile çarpsak kabaca gerçek değeri buluruz ama kullanıcı stiline göre benzinli mi daha çok artar yoksa dizel mi?

• Dizeli alırken 3-5 fazla verirsin benzinli araca her depo dolumunda fazladan ödersin. Benzinli araç lükstür. Öyle olmasa neden lpg sektörü her gün büyüyen bir ekonomiye sahip? Hız yaparsın pişman olursun trafiğe takılırsın pişman olursun. 2-3 yılda değiştirenlere sözüm yok ama en az 7-8 yıl kullanan insanlar hem her depoda 20-40 tl daha fazla ödeyip hem de 200-400 km daha az yol giderler ki yarın kendi ekonomimiz buna müsait mi olacak mı ondan da emin değiliz hiç birimiz. Bir de benzine basarsın gidersin falan yazılmış o basma kısmı bayağı bi duygusal oluyor benzinde bilinsin.

• 1.2 TSI için aklımda şehiriçi 8 lt yakıt tüketimi vardı ancak şu an ortalama 6.6 lt yakıyor. Buna rağmen her benzin alışımda içim gidiyor. Para sorun değilse dizel alınması daha iyi.

• Dizel kamyon,otomobil benzin⚡️

• melikulupinar kullanıcısına yanıt
    otomatik vites almak varken
  • Herkes passat alırsan dizel al diyordu. Bugün oturdum yıllık 15000km %65 şehiriçi %35 şehirdışı olarak DSG Şanzıman Highline donanım için fabrika verilerine göre hesap yaptım. 18 yılda aradaki fark kapanıyor.

• En iyisi atmosferik benzinli.

Turbo benzinli ve dizel motor daha komplike yapıda olduğu için sorun çıkarma ihtimali daha yüksek.

Dizel otomobile bir türlü ısınamadım.
  • Benzinlinin avantajlarını sıralarken, TR'de dizelin çok daha fazla yollarda olması/tercih edilmesi de enteresan. Az da kullansan, çok da kullansan dizel candır.
  • hala amorti hesabı yapıyolar,sanki lpg taktırıyor

yakıt sarfiyatınıda katalog değerine göre yapmış

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benzer spesifik güzargah için aynı modelin hem benzinlisini hem dizelini kullandım. Katalog verilerini kenara atıp gerçek verileri yazayım, gerçi araca göre çok değişken olabilir. Burada E segmenti bir makinayı kastediyorum.

Benzin 13.5 lt/ 100 km
    Dizel 7.8 lt /100 km.

Km başına 9,10 veya 11 kuruş gibi farkların bahsedildiği video'lar ve yazılar mevcut. Acaba nerede ve nasıl bir kullanımla bu kadar az fark oluşuyor ? 9 kuruş ???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tk152 -- 18 Mayıs 2018; 16:0:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tafo0911

Sayin hocam

Simdi golf uzerinden ornek vereyim

Fabrika verisi dizel.:4 lt

Fabrika verisi benzin 4.9lt

Aradaki fark kabaca %23. Yani benzinlisi %23 daha cok tuketiyor.

Simdi de gercek tuketim verileri (sizden ornek verecegim gercekte 6.5 yakiyor dediniz.):

Gercek tuketim dizel 6.5lt

Gercek tuketim benzin 8lt(dizelin 6.5 yakacagi guzergahta benzinli 8 yakar diye dusundum)

Aradaki fark yine %23

Ben bu sekilde dusunuyorum. Varsa yanlisim duzeltin lutfen. O yuzden fabrika verileri de baz alinabilir dedim. Tabiki hem benzinli hem dizelin baz alinmasi kosuluyla.
    yormayın kendinizi tek anladığı dizel golf 7 başkada bişeyden anlamaz.

en yüksek benzin tüketiminden ve en düşük dizel tüketiminden hesap yaptık yıllık 15 bin km den hesapladık dizel benzin farkı golfte 12.5 yılda kapanıyor. sonra konu altına gelip satarken dizel golf ile benzinli golf aynı paramı diye yazdı :D

kısacası siz kendinizi yormayın cevap vermeye bile değmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zeen

o zaman benzin lpg almak en güzeli :)
    patlar aman ha sakın kimse almasın can güvenliği hiç yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: Golf.7

Evet bu hesaba göre doğru çıkıyor haklısınız. Hepsinde bu şekilde oluyosa sorun yok
    yok rakamlar farklı çıkıyor ama yinede sorun yok
  • TSI araçların da fiyatları yüksek dizellere yaklaştı.

Atmosferik benzinli alırsan tüp vs. Durum başka.

• Bence de benzinli alınıp dizelle aradaki 20.000 tl farkı yatırım araçlarında değerlendirip o paraya çok rahat takla attırılabilir.En azından yakıt parası çıkmış olur.Hem dizel-benzin makası da çok kapandı.Gerenk yok dizele.
  • 2015 yılında benzinli ve dizel megane farkı 5200 TL idi, dizel aldım memnunum. En son bu hafta 750 km. yol yaptım, 180 km si şehir içi, 100 km de ortalama 3,9 lt. yakmış, ortalama sürat 62 km/saat, harcanan toplam yakıt 29 lt.Katalog değeri ile aynı sayılır, hatta biraz daha az yakmış. Gittiğim güzergahta otoban ücreti dahil, otobüs ile kafa, kafaya denk geliyor, yani tek gitseniz bile maddi yönden ve zaman yönünden avantajlı.
  • devlet kanun çıkarsın özel otolar benzinli, ticari(kamyon,minibüs vs) dizel-hibrit ve şirket araçları elektrikli olsun kavga da bitsin. nasıl fikir??
  • Dizel araç kullanıyoruz ve bir dizel kullanıcısı olarak dizel enayiliktir. Boşuna avuntu tamamen. Benzin daha avantajlı artık. Bir de partikül filtresi saçmalığı var ki evlere şenlik..

• Benzinli arabada fabrika yakıt verisini yokuş aşa 70 le giderken tutturursunuz

Dizelde buna gerek kalmaz

İki aracım var benzinli ve dizel

Keyif için benzin ekonomi için dizel

Bu kadar basit

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.