Şimdi Ara

Dizel mi benzinli mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
186
Cevap
1
Favori
66.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bu konu hakkında tartışmalar çok uzayıp gidiyor ve ne yazık ki güncel koşullar altında bu akaryakıt fiyatlarının azalacağı ya da makül bir seviyeye ineceği yok. Son gelen zamlardan sonra şöyle kaba taslak bir hesap yaptım, yorumlarını bekliyorum.

Yılda ortalama 10.000 km yapıyorum, şu anda ideal bir benzinli araç alsam 35.000 tl, dizel araç 40.000 tl ortalamasında.

Benzinli araçla 6,00 lt/100 km, dizel araçla 5,5 lt/100 km sarfiyat yaptığımızı baz alırsak.

Benzin 4,10 tl/lt, motorin 3,70 tl/lt

10.000 km x 6,00 lt/100 km = 2460 tl yıllık benzinli yakıt masrafı

10.000 km x 5,5 lt/100 km = 2035 tl yıllık dizel yakıt masrafı

Dizel araç, benzinli araca göre yılda artı eksileriyle ortalama 500 tl daha az yakıt tüketiyor. fakat ilk alımda 5000 tl'ye varan farklar veriyoruz. Sizce benzinli bir motorun gücü, sürüş zevki vs.mi? Yoksa dizelin günlük kullanımda düşük tüketimi mi?

• Benzinli aracı alicaksin 6 lt yakicaksin. Güldürme beni. Sürekli boşta gidip onden seni belediye otobüsü çekecek herhalde. Arkadasım katalog degerlerine bakmadan değerlendirme yap. Günlük kullanımda ortaya çıkar yakıt degerleri. Benzinli aracı sadece LPG ile düşünmelisin o zaman ekonomik olabiliyor. Dizel de biraz özen ister ama ekonomiktir. Sonuc olarak sana sunu söyleyeyim araçların kullandığı yakıtların kalori degerlerini bilmek lazım. Ben tam bilmiyorum ama 1 litre dizel 1 litre benzinden daha fazla kaloriye sahip. Ve LPG ise muamma bana göre. Bence aradaki farkı sen 5k hesapliyorsun . Bence bundan LPG kiti farkını dusmelisin ondan sonra hangisi ekonomik onu bulmak lazim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekleme yapayım benzinli aracı performansli sürmek istersen, 12-13 lt bile yaktirirsin. Bence ekonomik Arac yok
  • Turbolu araç kullanma keyfı dıyelım ona dizel degil
  • SON ZAMLARLA BİRLİKTE

Yakıt Avantaj Sıralaması (Sadece Şehir İçi Trafik/Yoğun Trafik)

1- 55 LT LPG = 110 TL / Menzil ; 500-550 km (Ş. İçi) --- 2.10 TL / LT
    2- 55 LT Mazot = 200 TL / Menzil ; 800-850 km (Ş. İçi) --- 3,71 TL / LT
    3- 55 LT Benzin = 230 TL / Menzil ; 550-600 km (Ş. İçi) --- 4,15 TL / LT

Bu şekildedir.. 0 Araç alımında ARTIK Dizel Araç Almanın bir MANTIĞI Kalmamıştır.. Nedeni ise benzinli araç ile arasındaki 7-8 Bin TL Lik Farktır.. Dizel Motorlar daha değerli falan oldukları için yada çok daha büyük teknoloji oldukları falan için Daha yüksek fiyata satılmıyorlar.. Aslında Benzinli Motorla Dizel motorun üretim maliyeti hemen hemen aynı fakat Türkiyede bazı şeyler dönem dönem kur yapar ya o hesap..

Şuan en iyisi ne biliyomusunuz ? 30-35 bin TL aralığında C sınıfı LPG ye uyumlu,Piyasası iyi bir araç..
  • ne dizel ne benzinli, tüplü arkadaşım tüplü
  • Dizel diyorum.
  • Bence benzinli al lpg taktırabilirsin ama dizel alırsan taktıramassın en iyisi Benzin&Lpg
  • quote:

Orijinalden alıntı: askala

Merhaba arkadaşlar. Bu konu hakkında tartışmalar çok uzayıp gidiyor ve ne yazık ki güncel koşullar altında bu akaryakıt fiyatlarının azalacağı ya da makül bir seviyeye ineceği yok. Son gelen zamlardan sonra şöyle kaba taslak bir hesap yaptım, yorumlarını bekliyorum.

Yılda ortalama 10.000 km yapıyorum, şu anda ideal bir benzinli araç alsam 35.000 tl, dizel araç 40.000 tl ortalamasında.

Benzinli araçla 6,00 lt/100 km, dizel araçla 5,5 lt/100 km sarfiyat yaptığımızı baz alırsak.

Benzin 4,10 tl/lt, motorin 3,70 tl/lt

10.000 km x 6,00 lt/100 km = 2460 tl yıllık benzinli yakıt masrafı

10.000 km x 5,5 lt/100 km = 2035 tl yıllık dizel yakıt masrafı

Dizel araç, benzinli araca göre yılda artı eksileriyle ortalama 500 tl daha az yakıt tüketiyor. fakat ilk alımda 5000 tl'ye varan farklar veriyoruz. Sizce benzinli bir motorun gücü, sürüş zevki vs.mi? Yoksa dizelin günlük kullanımda düşük tüketimi mi?

Dizelde 5.5 yakarken benzinlide 6 yakıyorsanız hiç düşünmeden benzinli alın
  • Benzinli araçların tüketimleri yeni nesil motorlarla baya düştü. Ayrıca dizel araç sorun çıkarmaya dahameyillidir, parçaları tr de pahalıdır. Birde en önemli unsur dizele ilk alışta ödenen 6-7 binliradan fazla fiyat farkıdır. Yılda 20 bin km den az yapan biri bence benzinli araç almalıdır. Ayrı eten tüp taktırma avantajında var. Bu yüzden Dizel araçların motorine yapılan zamlarla beraber ve ilk alışta verilen yüksek fiyat farkı nedeniyle hiç bir avantajı yoktur yıllık olarak çok yüksek km yapanlar dışında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoMMaNDeRCX -- 7 Mart 2011; 11:30:01 >
  • herkes şöyle söyler; 30 binden az yıllık yol tüketiyorsanız dizel gereksizdir... Nedeni en az 5 bin tl lik fiyat farkı... ki bunlar Tatalarda Fiatlarda... Daha kaliteli araçlar düşünüyorsanız çok daha fazla... 100 binden sonra periyodik bakımları sürekli olacaktır, markası ne olursa olsun... Büyük markaysa birkerede daha çok düşük markaysa sürekli ama az ücret ödersiniz... Teknoloji benzin üzerine kurulmuştur... Benzinlide tabiki çok iyi yandığı için performans çok iyidir ancak dizellerdede yabana atılacak birşey kalmamıştır...

dizellerde yüksek ses, düşük beygir, sürekli bakım dezavantajlardır,
    ödediğiniz fiyat farkı ileride benzinli aracınıza takacağınız lpg ile orantılı olduğu için belirtmiyorum
    artılarıda hem fiyatı hemde yakıtı azdır... ancak performans aracı değildir.. 100 beygir sizi ne kadar idare eder 90 beygir nasıl keyif verir o size bağlı...

benzinde bakım periyotları daha azdır... bizde 2006 mondeo var ikinci el... benzinli haddinden fazla yakıyor malum ancak lpg ile zamlı fiyatta 25 kuruş yakıyor tabi benim kullanımımla üstelik otomatik...
    ses sizi rahatsız etmez, beygir yüksektir, konforlu ve arabalar biraz daha atiktir...

karar sizin tabiki, ancak herşeyden önce neden ülkemizde bu kadar pahalı neden bu kadar zamlı kullanıyoruz bunu sorgulamak gerekir...

düşünsenize lpg 1,5 tl en fazla
    dizel 2
    benzin 2.5

isteyen istediği gibi gezse dolaşsa köylerine gitse...
    ütopyadan selamlar...
    Saygılarımla...
  • 50lt'lik depoda benzin ile dizel yakıt arasında 25tl fiyat farkı kaldı.

dizelin gürültüsünü çekmeye değmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: altrea

50lt'lik depoda benzin ile dizel yakıt arasında 25tl fiyat farkı kaldı.

dizelin gürültüsünü çekmeye değmez.

Öyle birde soğuklarda dizelin ısınmasını beklemek vs. de yok. Tekrar etmek gerekirse benzinli daha avantajlı üstelik benzinliyle daha fazla gidersin, nasılmı diye sorarsanız, benzinliye birde LPG taktırırsınız LPG bitince benzinle devam edersiniz.
  • dizel yedek parca ve bakımı daha pahalaı (renault) da %30-40 civarı parcalar daha pahalı
    ayrıca ayda 4-5 depo boşaltmadıkdan sonra dizel farklı anlaşılmaz.
  • Arkadaşlar Grande Punto için:

1.3 Multijet 1 depo ile şehir içi 750km gidiyor deniliyor.
    1.4 Fire motorluda 1 depo ile 700 km gidiyor deniliyor.

45 litre mazot 166TL
    45 litre benzin 184TL

Aradaki fark 18TL ve 50km menzin..

Hani dizelin avantajı.Neden dizel alırken 3800TL fazladan vereyim..Haniiiii........
  • Şuan için size benzinli araç daha mantıklı gözüküyor.
  • dizel alırken pahalı, yedek parcalaer pahalı, bakımı pahalı

tek avantajı AZ yakması

Dizel almak bence ancak ZENGİN işi, BENİM DİZELİM var diyenlere gerekl

Ne olursa olsun dizel ASLA daha ucuz degil TEK avantajo

"ABiiii 1 depo ile 1000 kusur km yaptım doldur depoyu unut benzinciyi" diyecekler icin

yoksa iş para hesabına geldimi dizel cooook tuzlu.
  • evet
    dizelin parçaları pahalı
    fakat dizel motor daha dayanıklıdır
    ve daha çok km yapar (500-600 bin )
    ayrıca yakıt olarak ayni CC de kı dizel ve benzinli motorun en az
    2-3 lt fark vardır 100km de dizel lehine
  • Arkadaşlar bazı konularda haala şehir efsaneleri devam ediyor. Dizelle benzinli arasındaki fiyat farkını 6-7 bin liraya çıkarmışlar.http://www.ford.com.tr/fiyat/ adresinden bakın sadece 1000 -bin- tl. yani abartmaya hiç gerek yok. mantıklı açıklamalara tamam ama kulaktan dolma bilgiye hayır arkadaşlar.
  • Öneri için herkese teşekkürler. Bugünkü araştırmalarımız sonucunda yeni corsa 1,3 cdti 75 bg modelinde karar kıldık, benzinli model ile arasında 3400 tl var, ortalama yakıt tüketimi de katalogda 3,1 lt diyor, bu değer tabi ki hiç gerçekçi değil ama şu an epey ekonomik duruyor.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.