Şimdi Ara

Dizel araç almayın (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
251
Cevap
2
Favori
14.145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ülkede en fazla bulunan yakıt benzindir ,ondan sonra motorin ,ondan sonra lpg

ama ne kadar ilginç değil mi ,para öderken tam tersi oluyor :)
    bunu defalarca anlattık ama her defasında çok bilmişin birisi gelip saçmaladı durdu

benzin çok fazla üretiliyor ve fazlası yurt dışına satılıyor (yani döviz geliyor) ,o nedenle iç piyasada fazla tüketilmesin ,yurt dışına satılsın isteniyor

lpg. nin ise diğerlerinden niye bu kadar ucuz olduğunu ise ,şu zamana kadar mantıkla açıklayabilen kimse görmedim :)
    araçlara lpg. bağlanma durumu ilk çıktığında millet mutfak tüplerini koymaya başlamıştı ,galiba yine o duruma düşülür korkusuyla otogaz fiyatları ucuz tutuluyor (tek mantıklı açıklama bu olabilir)

yani aslında motorinin bile benzinden pahalıya satılması gerekiyor
    eğer öyle bir durum olsa acaba dizel tutkunları ne yapar merak ediyorum :)
    malum her defasında tork tork deyip duruyorlar ya :)

• Dizel'i bitiren benim, çünkü ilk defa dizel araba aldım, kusura bakmayın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almayın allah aşkına biz alırız siz almayın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ykaya1983 Y kullanıcısına yanıt
    Tamam da sen 5.65 den aldin diye mazotu o fiyattan mi hesapliycaz ?
    Garantili aracin varsa fatura alirsin almalısın .Ikincisi her istasyon bunu yapmiyor

• Mazot :6.24 tl

Benzin :6.12 tl

Sonuç hala dizel arabam benzinli arabamdan az yakıyor. Dizel ekonomide iyidir. Dert yok tasa yok.

Dizel iyidir

• quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

ülkede en fazla bulunan yakıt benzindir ,ondan sonra motorin ,ondan sonra lpg

ama ne kadar ilginç değil mi ,para öderken tam tersi oluyor :)
    bunu defalarca anlattık ama her defasında çok bilmişin birisi gelip saçmaladı durdu

benzin çok fazla üretiliyor ve fazlası yurt dışına satılıyor (yani döviz geliyor) ,o nedenle iç piyasada fazla tüketilmesin ,yurt dışına satılsın isteniyor

lpg. nin ise diğerlerinden niye bu kadar ucuz olduğunu ise ,şu zamana kadar mantıkla açıklayabilen kimse görmedim :)
    araçlara lpg. bağlanma durumu ilk çıktığında millet mutfak tüplerini koymaya başlamıştı ,galiba yine o duruma düşülür korkusuyla otogaz fiyatları ucuz tutuluyor (tek mantıklı açıklama bu olabilir)

yani aslında motorinin bile benzinden pahalıya satılması gerekiyor
    eğer öyle bir durum olsa acaba dizel tutkunları ne yapar merak ediyorum :)
    malum her defasında tork tork deyip duruyorlar ya :)
    1.6 hacme kadar dizel, 1.6 ve üzeri aşırı beslemelilerde benzin. Açıkçası hocam 1.6 litre altındaki benzinli aracı tercih etmem. Küçük hacimde o tork farkı daha da dramatik oluyor. Özellikle araç yüklüyken.

LPG'nin neden ucuz olduğunu şöyle anlatabilirim, özellikle 2. Elde çok eski ve ucuz araçlara uygulanabiliyor. Ucuz araçlara. Deposu 50 TL'ye fulleniyor. Artı araçlar 2. El olunca benzin derdi olmuyor, dizel gibi de pahalıya kaçmıyor.

Millet tüp bağlamaz ama oy bağlantısı kesilir kimse yoksa LPG'li insignia'nın çevre faydasıyla ekonomisini düşünmüyor

• Avrupada ve dünyanın medeni ülkelerinde dizel yasaklanır, bizde yasaklanmaz, yasaklanırsa içki ve faiz yasaklanır, elde kalan külüstür dizeller ülkeye gelir, küba gibi yıllarca tamir edile edile binilir..

Medeni ülkeler kıtalar boyunca şarj ağı kurar, biz de forumda konuşuruz..
  • dizel volvo 1.6 motor, 50 litre depolu olan aracımla 750 km sehır ıcı yol yapabılıyordum. ıbızı 1.0 motor aracımın 42 litre deposu var onla da 705 km yol yapıyorum sehır ıcı. hadı olsun 680 km.

açıkçası ben fark göremıyorum. ancak 1.6 atmosferık ıle dızel tabıı kı karsılastırılmamalı. onlar cıdden fazla yakıyor. yenı kasa honda cıvıc aracımız var ordan bılıyorum.
  • exuberant42 E kullanıcısına yanıt
    İstanbul da yasayip 50 km trafige girmeden sehir disi verisiyle hangi guzergahta gidip geliyorsunuz? Az bir mesafe degil de. Yoksa sadece dizel ve benzinli karsilastirmasi icin oylesine mi yazdiniz

• Beyinsis inki tam dram. Başka birşey düşünemiyorum ben maalesef. 🥺
    @Beyinsis

• quote:

Orijinalden alıntı: atrix1212

alırken en az 20 bin fazla para var,
    üstüne traktör sesi dinle,
    enjektörlere pislik geldi turbo öttü. 10 bin lirayı masaya bırak.
    yakında makas benzin lehine dahada avantajlı hale gelecek.bütün dünyada oldugu gibi.

insan neden kendi malı hayattaki bakış açısını bu denli sakat bırakır aklım almıyor.

Alıntıları Göster
    Bu forumda ki insan çeşitliliği muazzam.
    Alırken 20 bin fazla satarken benzinli ile aynı fiyata satılmıyor sonuçta.
    Şimdiye kadar ne kendim ne de çevremde masaya 10 bin tl bırakan adam görmedim. Eğer varsa çevrende öyle birisi koy masaya faturayı görelim. Yoksa ben duydum ben gördümle bu iş dönmez.
    Tutturmuş forumdaki benzinli araç kullanıcıları traktör sesi de traktör sesi.
    Çevredeki gürültünden motorun sesini nasıl duyorsunuz hayret ediyorum.
    Gidip 50 bin tl lik b sınıfı yalıtımı olmayan araca binersen bir nebze duyarsın. Ama c sınıfı orta halli bir araçta içeri yalıtımdan dolayı ses gelmiyor.
    Bırakın bu işleri sene oldu 2019, boş yere sallamaya gerek yok.

• Hocam sen isviçrede falan mı yaşadığını zannediyosun? Vatandaşın yararına makul bişey söyliyceksin ve bu hemen duyarlı çevreler tarafından tespit edilip düzeltilicek falan filan. Hergün daha da geriye giden az gelişmiş bi ülkede yaşıyoruz şuna bi uyanın artık ona göre hamle yapın gerçekçi olun.
  • İkinci elde bırakın aynı fiyatı dizel araçlar daha ucuza gidiyor. Araba ararken çok gördüm. Corolla 2015-2018 olanlara bakıyorum en ucuz araçlar hep dizel. Megane bakıyorum yine aynı. Sıfırı 30 bin pahalı satılan aracın bir yaşında dizeli daha ucuza gidiyor. Ekstra kaza bilmem ne olabilir ama hep mi dizeller kaza yapıyor. Öyleyse bile yine dizel alınmaz.

• arkadaş bu konuları açmaktan bıkmadınız mı? milletin ne kullandığından size ne ki
  • gelecegin elektrikte oldugu bariz, sanirim elektrikli arac yapmayan firma kalmadi. Hyundai Kona elektrikli modeli cikmis 450km kadar menzili var fiyatida diger arabalardan cok farkli degil. VW zaten cikardi ama ustune dusmedi fazla simdi 2 yeni modelle geliyor 2020 de piyasaya cikacak. Elektrikli piyasasi yavas yavas geliyor ama geldiginde tsunami gibi ne var ne yok silecek gibi.

vw in 2020 ye planladigi elektrikli araclar;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 1 Şubat 2019; 13:36:21 >

• Ne büyük öngörü.
    Kutluyorum bu kısa görüşlülüğü.
    Gelecek elektrikte diyorsun çiftçiye nakliyeciye mazot indirimi diyorsun. Çelişki 1
    Nakliyeciye çiftçiye versin mazot indirimini yoldaki kamyonlar seni zehirlesin sonra gelecek temiz hava değil mi? Çelişki 2
    Öngörü sahibi olsan devlet taşımacılığı demiryoluna aktarsın dersin, benzine geçiş tamamıyla seni bir süreliğine oyalar, devlet gerçekten bu konuda samimi ise benzinliye değil elektrikli araçlara ve kamyonla nakliye yerine demiryollarına yatırım ve teşvik uygular.

Bir de utanmadan bu kadar kısa görüşlülükle konu açmış.

Otur sıfır

Benimde ev iş arası 50km (43km si E5 - İzmit-Gebze)
    Araç Golf 1.4 TSI 125bg ( yakıt ekonomisi düşünülerek gittiğimde aşağıdaki sonuçları elde etmiştim, işe gidiş ve dönüş olarak ekledim.)

Dizel araç almayın
    Dizel araç almayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mechatronik -- 1 Şubat 2019; 14:26:6 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

nasıl oluyor da dizelin 5.4 yaktığı yerde benzin 7.4 yakıyor onu anlamadım senin araba dizel leon benzinli araç ise kamyon falan herhalde hocam.
  • Benzinli 1.2 TSI leonla 7000km ortalamam 8,9 Lt. Bunun içinde 2500 km de uzun yol var.
    araçta herhangi bir sorun da yok 2018 model. Dizel leon bu şartlarda en fazla 6 lt yakar.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.