Şimdi Ara

Dizel araç almayın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
251
Cevap
2
Favori
14.145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Mazot :6.24 tl
    Benzin :6.12 tl

Firmalar bir bir dizelden vazgeçtiklerini açıklıyor . Dizelin geleceği yoktu zaten ama ülkemizde bu kadar erken hissedilecegini de düşünmüyordum açıkçası. Konu hakkinda yaptigim arastirmalarda ise motorin uretiminin benzine gore daha maliyetli oldugunu ogrendim .Aradaki yillarca suren anlamsız fark ise tamamen devletin vergi sisteminden kaynakli .
    Hepimiz için,çevre için,konfor için,az ariza için benzinin çok daha ucuz olması gerektiğini düşünüyorum .
    Nakliyeci ve çiftçilere mazot indirimi verilsin ve hepimizi zehirleyen bu motorin belasından kurtulalım.
    Uzun vadede aynı şeyleri benzin için yazıcaz çünkü gelecek artık elektrikte .Bu çok net

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Şimdi gel şöyle dinle beni...

İstanbul da yaşıyorum iş mesafem 50 km az trafik lamba var yolda aracım diesel leon 4.9 falan yakıyorda biz 5.4 diyelim günlük 100 km oluyor git gel, benzinli Arabası olan arkadaşlarda var ortalama 7.4 de onlar yakıyor aynı yolda ikisinin de litre fiyatı 6 lira diyelim.

5.4x6=32.4 tl 100 km de diesel
    7.4x6=44.4 tl 100 km de benzin
    Fark= Günlük 12 tl fark ayda 23 gün işe gitsek 12x23=276 tl
    her ay benden bir depo fazla yakacak..

Şimdi biri de çıkacak diyecek ki ama diesel benzinliden daha pahalı ben satmak istediğimde de benzinliden daha pahalı. Her neyse ben neden binmeyim neden almayım dieseli.
    Hadi diyelimki hesabın doğru senin yılda vergin daha fazla,bakım ücretin daha fazla hadi bunların ikisi olsun 600TL bir yılda 2400-600=1800 TL kâr ettin diyelim.
    Hadi diyelimki 10 sene kullandın,araba geldi 150bine 150bine gelene kadar sana açacağı masraflar benzinliden en az 2 kat daha fazla.
    150binden sonra dizel araca verdiğin farkı da alamazsın 2.elde,o km de değeri çat diye düşer

Hadi diyelimki 10 sene binmedin,2 sene sonra sattın ettiğin kar 3600 TL alırken verdiğin fark 30bin TL en az satarken 30 bin TL farkla satabilecekmisin ? Hayır,ettiğin kar gitti mi o halde,kredi çektiysen ondan da zarar ettin çekmediysen parayı arabaya gömdün kazanacağın paradan zarar ettin(dolar-vadeli hesap vs) sonuç olarak külliyen zarardasın,

20-30bin km veya daha üstünü yapmıyorsanız artık dizel araba almak saçmalıktır,savunulcak bir tarafı da kalmadı aynı fiyata düştü daha ne olsun...

Hesaplar esnelitilebilir,1.0 tsi leon 1.6tdi leon baz aldım.Zaten 1.0 benzinli aynı koşullarda bu kadar fazla yakmayacaktır
    Vizyon sıfır mı ? Asıl elektriği savunmak vizyonsuzluk. 134 yıldır, içten yanmalı motorlardan başka alternatifi üretemeyen dünya mı, önümüzdeki 10 yılda elektrik ile çağ atlayacak?
    Elektriği 140 yıldan beri kullanan dünyada, hâlâ 5 dakikada şarj olan ve şarjı 24 saat dayanan akıllı telefon bile yok iken, arabalar mı elektrikli olacak 😂
  • Başkan geç oldu, yat istersen

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • aaguler kullanıcısına yanıt
    Hepinizin sonu geldi

• Motorin tüketimi ciddi şekilde fazlayken benzin tüketimi çok az.

Kamyonlar, otobüsler, lokomotifler, gemiler ekseriyetle motorin kullanırken, binek otomobillerin çok küçük bir kısmı benzin kullanıyor. Benzinin daha ucuz olmasını beklerim şahsen.
  • ok.
  • dizel arabası olmayanlar başlamış konu açmaya
  • Muayenede emisyon ağır kusur olmaktan çıkarıldı hocam yani duygusal düşünülüyor şuan doğa falan değil ayrıca 2.0 vs. dizel olan resmi araçlar ve resmi makam araçları önce hibrit veya elektrikliye dönsün halk zaten uyum sağlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bozkırınoğlu -- 30 Ocak 2019; 23:14:24 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • gidişat öyle zaten,

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdi gel şöyle dinle beni...

İstanbul da yaşıyorum iş mesafem 50 km az trafik lamba var yolda aracım diesel leon 4.9 falan yakıyorda biz 5.4 diyelim günlük 100 km oluyor git gel, benzinli Arabası olan arkadaşlarda var ortalama 7.4 de onlar yakıyor aynı yolda ikisinin de litre fiyatı 6 lira diyelim.

5.4x6=32.4 tl 100 km de diesel
    7.4x6=44.4 tl 100 km de benzin
    Fark= Günlük 12 tl fark ayda 23 gün işe gitsek 12x23=276 tl
    her ay benden bir depo fazla yakacak..

Şimdi biri de çıkacak diyecek ki ama diesel benzinliden daha pahalı ben satmak istediğimde de benzinliden daha pahalı. Her neyse ben neden binmeyim neden almayım dieseli.

• exuberant42 E kullanıcısına yanıt
    Tdı leonun 4.9lt yaktıgı yerde tsı leon 7.4lt yakmaz, test edıldı onaylandı :) arkadasınızın benzınlı dedıgınız aracı 1.6 corolla falan sanırım

• Ben .5.69 dan alıyorum Mozortu

• Ben de 5.39dan alıyorum. 10.000 bakımıda 1200 değil 200 lira

• Abi range rover’un bile benzinlisi yok ülkede nereye bitiyor dizel :(

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2 gün içinde mazota da indirim gelir. gelmese bile mazot her halükarda benzinden hesaplıya geliyor hikaye anlatmasın kimse. ikinci elde değer kaybı falan da yok. bakım olayı da şehir efsanesi.

sonuç = dizel candır...
  • En son 5.65 e aldım mazotu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mekatronikçi

2 gün içinde mazota da indirim gelir. gelmese bile mazot her halükarda benzinden hesaplıya geliyor hikaye anlatmasın kimse. ikinci elde değer kaybı falan da yok. bakım olayı da şehir efsanesi.

sonuç = dizel candır...
    alırken en az 20 bin fazla para var,
    üstüne traktör sesi dinle,
    enjektörlere pislik geldi turbo öttü. 10 bin lirayı masaya bırak.
    yakında makas benzin lehine dahada avantajlı hale gelecek.bütün dünyada oldugu gibi.

insan neden kendi malı hayattaki bakış açısını bu denli sakat bırakır aklım almıyor.
  • devlet el atmadan bineklerde dizel bitmez.
    ya benzine ciddi indirim gelecek 2.5 tl falan olacak
    ya da dizel bineklerden ek vergi v.s. alınacak.
  • Dünyada AR-GE çalışmaları genelde benzinli motorlara yönelik. Bunun son örnekleri de 0,9 veya 1.0 gibi 3 silindirli ekonomik motorlar.
    Dizel araçlardaki karbon salınımı da bu motorlar üzerindeAR-GE yapmaktan ziyade üretiminin durdurulmasına sebep sanki. Hatta bazı şirketler 2020 yılından sonra dizel araç üretmeyecek diye haber okumuştum.
    Toyota yıllardır hibrit araç üretiyor.

Gelecek dizelde değil, hatta benzinlide de değil.. fakat benzinli araçların biraz daha ömrü var. Gelecek hibrit ve elektrikli araçlarda.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.