Şimdi Ara

Dizel araba tekleme sorunu? (Yakıttan değil)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (4 Mobil) - 2 Masaüstü4 Mobil
5 sn
18
Cevap
1
Favori
82.405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir kere olsun aldigimdan beri opet yada shell den başka firmadan almadim yakiti..
    40bin km kadar yaptim bir sorun yoktu lakin son 5bin km dir.

2.3. viteslerde bariz 4de ise hafif bir şekilde tekleme yapiyor araba, devir 1500-2000 arasında oluyor genelde, gazdan ayağı mi cekip, o devirler arasina gelince gaza hafif basinca, devir saatinde yukari aşağı oynama oluyor ve araç bildiğiniz yakit yok kardeşim der gibi tekliyor..

Sebebi ne olabilir?

Ford fiesta 2011 1.4 TDCi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• aynı şeyler oldu bende de, araç su an pompacı da enjektör sıkıntısıymış

1.4 hdi

• Aynı firmanın farklı yerlerdeki benzin istasyonlarındaki yakıtında kalitesi değişiyor biliyorsunuz değilmi sadece Shell yada OPET olması yeterli değil .

• quote:

Orijinalden alıntı: Moueson

Aynı firmanın farklı yerlerdeki benzin istasyonlarındaki yakıtında kalitesi değişiyor biliyorsunuz değilmi sadece Shell yada OPET olması yeterli değil .

Ayni istasyondan almaya çalıştım hep hocam ama işte şehir ici genelde aldim kalabalık istasyonlardan ne bileyim

• quote:

Orijinalden alıntı: 9FiestaM6

quote:

Aynı firmanın farklı yerlerdeki benzin istasyonlarındaki yakıtında kalitesi değişiyor biliyorsunuz değilmi sadece Shell yada OPET olması yeterli değil .

Ayni istasyondan almaya çalıştım hep hocam ama işte şehir ici genelde aldim kalabalık istasyonlardan ne bileyim

Hata yapıyorsunuz işte her zamanki aldığınız,güvendiginiz yakıtı kaliteli olan yerden alın.

Emin olun çoğu istasyondaki yakıt çok kalitesiz ve araçın bildiğin motorunu mahvediyor araçın performansı düşüyor,yakıt tüketimi artıyor bununla birlikte motor sesi ve teklemelerde artar.

Tavsiyem kendinize yakıtı kaliteli güvenilir bir yer bulun.

• Bahsettiğiniz devir aralığına bakılırsa sırasıyla yakıt besleme-hava (turbo) tesisatı- hava kütleölçer sensörleri (araca göre değişiyor) - enjeksiyon sistemi- egsoz sistemi şeklinde yoğunlaşmak gerekir. Bu şemadan hareketle en bilindik sıkıntılar yine sırasıyla yakıt pompası arızaları, besleme sistemindeki valflerin arızaları, turbo arızaları (araç markanız sebebiyle ekstra dikkat edin), MAF-MAP vs.sensör (motor tipine göre) arızaları, enjektör problemleri (en pahalı olanı burası en sona bırakın), bir de son olarak katalizör çevresindeki oksijen ölçerler (lambda sensörleri) ve varsa aracınızda DPF doluluk kontrolü şeklindedir bildiklerim.
  • quote:

quote:

Elbette önerilen geç saaatte bilindik bir istasyonun aynı pompasını tam dolum yaparak kullanmaktır. Fakat büyük markaların şehiriçi istasyonlarında satılan yakıtlar bu denli problem çıkarmaz diye düşünüyorum. Eğer yakıttan şüpheniz varsa yıllardır kullandığım würth enjektör temizleyici bu konuda çok iyidir tavsiye ederim. Setan artırıcı olduğu için mevcut kötü yakıtı da iyileştirecektir. Würth'ü depoya ekleyip shell v-power ile tamamen doldurduktan sonra 3000-3500 devirde 3. viteste 15-20 dk. kullanmanız yakıttan kaynaklı şüpheleri ortadan kaldırır. Aracınızda herhangi bir uyarı lambası yanmıyorsa deneyebilirsiniz. Bahsettiğim periyotta her 5 dakikada bir aracı rolantiye 30 saniye kadar düşürün sonra devam edin bu esnada turbo yağlama yapsın ki turboda arıza varsa daha da büyümesin.

• Eğer gaza basınca ve gazdan çekince olan teklemeyi diyorsanız öncelikle şanzıman takozu değişimi sonrasında motor sağ takoz değişimi öneririm, aynı araç aynı sorun.

• quote:

Orijinalden alıntı: metinTasci

Eğer gaza basınca ve gazdan çekince olan teklemeyi diyorsanız öncelikle şanzıman takozu değişimi sonrasında motor sağ takoz değişimi öneririm, aynı araç aynı sorun.

Devir saati yukarı aşağı oynuyormuydu sizde de hocam?

• Hocam sorunun üzerinden kac kez depo fulledim devam ediyor sanmiyorum yakitla alakali olacağını farkli yerlerden fullemistim hatta 😊

• quote:

Hocam sorunun üzerinden kac kez depo fulledim devam ediyor sanmiyorum yakitla alakali olacağını farkli yerlerden fullemistim hatta 😊

O zaman ilk mesajımda yeteri kadar ışık var çözüm yolu için. Mesela imzamdaki Audi a3 te benzer bir sıkıntı vardı benzinli araç. Bujiler kablo falan değiştik çözüldü gibi, sinsi bir sıkıntının orada yattığını biliyorum ama şimdilik kimse kimseye dokunmuyor. Bu işlerde acele etmeyip ucuzdan pahalıya gitmeniz doğrusu. Bu sorun için sanayide size herkes turbo ve ekjektör revizyoncularını gösterir ama kimse bahsettiğiniz gaz yeme probleminin lambda sensörü sebebiyle ECU tarafından peydahlanmadığını garanti edemez mesela. Sensör tahminen 40-50 TL'dir yani. Bilmem anlatabildim mi?
  • vites svicine bi baktirin.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: metinTasci

Eğer gaza basınca ve gazdan çekince olan teklemeyi diyorsanız öncelikle şanzıman takozu değişimi sonrasında motor sağ takoz değişimi öneririm, aynı araç aynı sorun.

Devir saati yukarı aşağı oynuyormuydu sizde de hocam?

Sanırım oynuyordu, gazı verince yada bırakınca 2 kere silkelenip düzeliyordu, aynı sorun ise takozları orjinalleri ile değiştirin

• Sorununuz neden kaynaklı oldugunu tespit edebildinizmi

• Selamlar,

Galiba konu hala açık, bende 64bin kilometrede Chevrolet Aveo 1.3D LTZ var, sadece soğuk havalarda ( ortalama 5 derece) bu durum başıma geliyor, ilk çalıştırdıktan sonra hafiften gaza bastığımda motor tekliyor. bir kaç saniye sonra geçiyor.

bu aralar havalar baya soğuk, İzmir'de hava 5 derece iken çalıştırdım. ilk aklıma Kızdırma bujileri geldi, mesela 4 bujiden birtanesi çalışmıyordur veya artık yoruldum değiştirin beni diyordur.

Yani sadece soğuk havalarda böyle oluyor, bir kaç saniye çalıştıktan sonra ısınma odası zaten ısındığı için düzelmesi bundan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum....

Yakıt'tan dolayı olsaydı sürekli yapardı (sürerken mesela), mazot filtresi değişeli 2 ay oldu ve yeni WÜRTH markalı enjektör temizleyicisi kullandım.

bir ara zamanım olursa bujileri söküp test ederim manuel ısınıyor mu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murat3566 -- 10 Şubat 2020; 15:35:38 >
  • sorunu çözebildiniz mi aynı sorun bende de var

• Sorun baskı balata gibi geldi bana.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.