Şimdi Ara

Diyanet yine fetva verdi: Nişanlılar baş başa kalmasın! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
1
Favori
969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    O kadar islam ulemasını ne yapcaz hadis alimlerini fıkıh alimlerini bunlar allah ile aramıza mi giriyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: serenissimo

diyanet = hikaye , açarım Kuranı açarım Hz. Muhammedin hadislerini bana yeter , Allah la arama girecek bir kuruma ihtiyacım yok benim , Türk ulusunun da yok.

Okula da gitmeseymişin.
    Belli ki ilimle arana koyduğun hocalar sana yarardan çok zarar getirmiş.
  • diyanet dedikodulara mahal verecek kadar para harcamamali.
  • El ele tutuşmasın denmişse bunu uç noktalarda olanlar hariç kimse dikkate almaz.
  • Yalniz beyler diyanet isleri bakanligini Ataturk kurmustur. Hatirlatmak istedim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Vatandaşları bilgilendirme" adı altında fetva vermeyi ve özel hayata müdahalelerde bulunmayı sürdüren Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu, nişanlıların dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmamalarını istedi.

Demiş sevgili konu sahibi..

Sanki diyanet milleti zorla ayırıyor. Adam bu işin dini açıdan durumunu anlatır sen uyarsın yada uymazsın. Bıkmadınız şu algı operasyonlarından. Çarpıtmaktan ne anlıyorsun ? Bu yaptığın nedir biliyor musun ? Seninle aynı fikirde olanların zekasına hakaret etmektir. Biz zaten böyle basit ve saçma sapan çarpıtmaları yemeyiz. O zaman senin hitap ettiğin tek bir kesim kalıyor geriye .. Oda seninle aynı fikirde olanlar. Bu yaptığın resmen zekalarına hakaret başka bir şey değil.

Oğlum sizde bu art niyet oldukça ve biz bu art niyeti gördükçe siz ne yaparsanız yapın daha çok batarsınız daha fazlası değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Treth -- 1 Ocak 2016; 8:47:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: POWER64

Caiz olmayan konular genelde hep cinsellik ve mahremiyet üzerine.
    Toplumda ciddi bir dezenformasyon var insan ilişkileri konusunda. Bu dünya genelinde de böyle. Aile birliğini, evlenmeden cinsel ilişkiye girmemeyi, alkolik olmamayı, evliyken zina etmemeyi öğütleyen tonlarca Avrupa ve Abd yapımı film mevcuttur ve çıkmaya da devam ediyor. Hatta artık tek eşliliği, namus kavramını ve sadakat gibi kavramları daha çok işliyor adamlar hem de üstü açık olarak.
    Sandığınız gibi batı da gençlerin özgürce seks yapması, gece hayatında alkolle kendinden geçmesi gibi durumlardan rahatsız.

Hocam ben tartışılan konunun bu olduğunu düşünmüyorum zaten dediğiniz şeyleri yapabilmek için tonlarca para gerek genç olsak da havuzlu evimiz olsa da hergün biriyle olsak... Mesele bu değil bunu yapan kişilerin zaten bu forumda olacağına ya da olsa dahi ülke gündemi siyaset gibi konulara ilgili olacaklarını düşünmüyorum sıkıntı el ele tutuşmak ve dostça ilişkilere karşı çıkılması bir insan hayat arkadaşıyla eşiyle dostça bir ilişkide bulunamayacaksa daha kimde bulacak ? Üstelik el ele tutuşma olayına neden bu kadar çok taktılar onu da anlamıyorum diyanet kesinlikle çok kötü yönetiliyor başındaki kişilerin çalışanların değiştirilmesi gerekiyor noktalama kullanmadım anlaşılır zaten sanırım

• quote:

Orijinalden alıntı: crash95

Yalniz beyler diyanet isleri bakanligini Ataturk kurmustur. Hatirlatmak istedim.

Atatürk kurmadı, sadece adını değiştirdi!

• quote:

Orijinalden alıntı: asau

quote:

Yalniz beyler diyanet isleri bakanligini Ataturk kurmustur. Hatirlatmak istedim.

http://www.diyanet.gov.tr/tr/icerik/kurulus-ve-tarihce/8

Bak bakalım hangi tarihte kurulmuş. Adı değişmiştir, kurulmamıştır diye bir bölüm görürsen söyle yoksa lafı kıvırma.

Senin mantığınla osmanlıda da meclis vardı yani tbmm kurulmadı sadece adı değişti.

• quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

quote:

quote:

Bak bakalım hangi tarihte kurulmuş. Adı değişmiştir, kurulmamıştır diye bir bölüm görürsen söyle yoksa lafı kıvırma.

Senin mantığınla osmanlıda da meclis vardı yani tbmm kurulmadı sadece adı değişti.

Diyanet, Polis teşkilatı, itfaiye teşkilatı, ziraat bankası gibi Tanzimat dönemi kurumlarıdır!

• quote:

Orijinalden alıntı: Jose_Gökhan

Diyanetin iş yapıyor gözükmek için yaptığı uygulamalardan biri.Boş bir kurum.Bütçenin %90'ı israf.

musluman degilsen yorumun dogru. muslumansan yanlis

• quote:

quote:

quote:

quote:

Diyanet, Polis teşkilatı, itfaiye teşkilatı, ziraat bankası gibi Tanzimat dönemi kurumlarıdır!

Verdiğim linki okudun mu yoksa orada da yanlış mı yazdığı iddia ediyorsun. Sen devamlı kaynaksız kafana görene iddialar söyleyip sonra cevap alınca kaçıyorsun. En son aselsan-odtü meselesinde cevabı alınca kaçmıştın.

Verdiğim linkten yani diyanetin kendi sitesinden bir alıntı "3 Mart 1924’te Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluncaya kadar". Şimdi senin kaynağını bekliyorum. Bunun yalan olduğunu kanıtlaman lazım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Verdiğim linki okudun mu yoksa orada da yanlış mı yazdığı iddia ediyorsun. Sen devamlı kaynaksız kafana görene iddialar söyleyip sonra cevap alınca kaçıyorsun. En son aselsan-odtü meselesinde cevabı alınca kaçmıştın.

Verdiğim linkten yani diyanetin kendi sitesinden bir alıntı "3 Mart 1924’te Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluncaya kadar". Şimdi senin kaynağını bekliyorum. Bunun yalan olduğunu kanıtlaman lazım.

Diyanet yeni bir kurum değildir, insanları resmi tarihle kandırmayın, Diyanetin amacı da bellidir, dini, dini uygulamaları rejimin egemenliği altına almak ve devletin dine hakim olmasını sağlamak, oysa İslamda
    devlet dinden üstün olamaz, nesiyle övünüyonuz bu kurumun, gerçi kurum her ne kadar iyi değilse de yaptığı bazı işler dolayısıyla müslüman lehine işlevi daha fazladır günümüzde, orası ayrı bir konu..

İşte Atatürkün gerçek amacı camiler nezdinde bugün gerçekleşmiştir, ama insanlar nezdinde ters tepmiştir, Bugün dindarlar, dini uygulamalarda diyanete güvenmez, ama diyaneti islamın kültürel kalesi olarak görür, bugün dindar halkı diyanet değil, diyanet dışı dindar gruplar, cemaatler yönlendiriyor, diyanetin doktrin olabilecek hiç bir icraatı yok, kimsenin de ondan böyle bir isteği yok, Ama diyanet Müslümanların ülke içindeki etkinliğini artırmıştır, bu da olumlu gelişme, gelelim asıl konuya :

Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Osmanlıdaki karşılığı ile Şeriye ve Evkaf Vekaletinin yerine kurulmuştur. devletin dini akım, anlayış ve kişileri kontrol etmek için kurulmuştur.

Diyanetn en birincil belirleyici alanı mescidler, camiler ve kurslar üzerinde olmaktadır. Halkın topladığı- bağışladığı paralarla inşa edilen camiler, diyanete teslim edilir. Bu noktadan itibaren camiler artık halkın değildir. Diyanet buraya imam atamasında bulunur. En ücra köy veya kenar mahalleye kadar yayılan camiler tek merkezden kontrol altına alınır. Cami ve mescidin kullanım şekli ve usulü dini hizmetleri karşılamak olarak belirlenirken, aslında dini talep ve beklentileri sınırlayan, deforme eden, saptıran bir anlayış üzerinden gitmektedir. Sadece vakit, bayram, Cuma ve cenaze namazları kılınan, yaz ve kışın Kur’an öğretimi yapılabilen yerler olur artık. Mahallenin, şehrin kalbinde başka bir sosyal, kültürel yere sahip olamaz.

Devletin resmi ideolojisini tehdit edecek hiçbir unsurun bulunamayacağı bir yer olmalı anlayışı ile imamlar camide bekçi bırakılırlar. Orada oturulamaz, sohbet edilemez, buluşulamaz, paylaşılamaz, dertleşilemez, ilim- hikmet aktarımı olamaz. Orada fikir beyan etmek, dini nasihat görevi yapmak, ilmi bir sohbette bulunmak yasaktır. Bunlar en temel yasaklardandır ve cami imamı bunların gerçekleşmemesi için her türlü tedbiri almak için oradadır. Halkın yaptığı ortamlar halka kapatılır. Halkın başka bir talebinin olmaması ve karşılanmaması için her türlü önlem alınmıştır. Tarihi camiler zaten artık ibadet- yaşam ortamı olmaktan çıkmış, birer müze camii olarak donuk, yalnız ve cemaatsiz kalmışlardır. Diğer camiler ise zaten giderek emeklilerin günlük uğrak mekanı olmaktan öteye gidemez. Kadınlar, çocuklar, gençler ve diğer yaş ve çalışan kesim için camiler en fazla cenaze, teravih ve Cuma namazı vesilesiyle uğranılacak mekanlardır artık.

Şehirlerde yapılan camilerin çoğunluğu giderek AVM- Camilere dönüşmektedir. Külliye adı altında aslında kira gelirlerini artırmak için her adımı markalara, esnafa tahsis edilmiş mekanlar olmaya başlamışlardır. Çok övünülen ecdat edebiyatından bu mekan izdüşümler bulunmaz.

Her gün Kuran kitabının bir kısmının okunduğu cami kitap en büyük tehlike olarak addedilir. Arapça Kur’an dışında hiçbir kitaba yer verilmemeye çalışılır. İslam dini ve düşüncesinin, farklı yaş gruplarına dönük kitaplarına yer verilmez. Diğer yayınevlerininki tehlike diyelim Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlarını bulamazsınız. Camide namaz ve Kuran okuma dışında bir faaliyetin olmasında korku duyulur. Kitabı merkez alan ama kitaba bu denli korku ve endişe ile bakan kurumlar az bulunur. İnsanların olabilecek bilinç hallerinden korkulur.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Diyanet yeni bir kurum değildir, insanları resmi tarihle kandırmayın, Diyanetin amacı da bellidir, dini, dini uygulamaları rejimin egemenliği altına almak ve devletin dine hakim olmasını sağlamak, oysa İslamda
    devlet dinden üstün olamaz, nesiyle övünüyonuz bu kurumun, gerçi kurum her ne kadar iyi değilse de yaptığı bazı işler dolayısıyla müslüman lehine işlevi daha fazladır günümüzde, orası ayrı bir konu..

İşte Atatürkün gerçek amacı camiler nezdinde bugün gerçekleşmiştir, ama insanlar nezdinde ters tepmiştir, Bugün dindarlar, dini uygulamalarda diyanete güvenmez, ama diyaneti islamın kültürel kalesi olarak görür, bugün dindar halkı diyanet değil, diyanet dışı dindar gruplar, cemaatler yönlendiriyor, diyanetin doktrin olabilecek hiç bir icraatı yok, kimsenin de ondan böyle bir isteği yok, Ama diyanet Müslümanların ülke içindeki etkinliğini artırmıştır, bu da olumlu gelişme, gelelim asıl konuya :

Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Osmanlıdaki karşılığı ile Şeriye ve Evkaf Vekaletinin yerine kurulmuştur. devletin dini akım, anlayış ve kişileri kontrol etmek için kurulmuştur.

Diyanetn en birincil belirleyici alanı mescidler, camiler ve kurslar üzerinde olmaktadır. Halkın topladığı- bağışladığı paralarla inşa edilen camiler, diyanete teslim edilir. Bu noktadan itibaren camiler artık halkın değildir. Diyanet buraya imam atamasında bulunur. En ücra köy veya kenar mahalleye kadar yayılan camiler tek merkezden kontrol altına alınır. Cami ve mescidin kullanım şekli ve usulü dini hizmetleri karşılamak olarak belirlenirken, aslında dini talep ve beklentileri sınırlayan, deforme eden, saptıran bir anlayış üzerinden gitmektedir. Sadece vakit, bayram, Cuma ve cenaze namazları kılınan, yaz ve kışın Kur’an öğretimi yapılabilen yerler olur artık. Mahallenin, şehrin kalbinde başka bir sosyal, kültürel yere sahip olamaz.

Devletin resmi ideolojisini tehdit edecek hiçbir unsurun bulunamayacağı bir yer olmalı anlayışı ile imamlar camide bekçi bırakılırlar. Orada oturulamaz, sohbet edilemez, buluşulamaz, paylaşılamaz, dertleşilemez, ilim- hikmet aktarımı olamaz. Orada fikir beyan etmek, dini nasihat görevi yapmak, ilmi bir sohbette bulunmak yasaktır. Bunlar en temel yasaklardandır ve cami imamı bunların gerçekleşmemesi için her türlü tedbiri almak için oradadır. Halkın yaptığı ortamlar halka kapatılır. Halkın başka bir talebinin olmaması ve karşılanmaması için her türlü önlem alınmıştır. Tarihi camiler zaten artık ibadet- yaşam ortamı olmaktan çıkmış, birer müze camii olarak donuk, yalnız ve cemaatsiz kalmışlardır. Diğer camiler ise zaten giderek emeklilerin günlük uğrak mekanı olmaktan öteye gidemez. Kadınlar, çocuklar, gençler ve diğer yaş ve çalışan kesim için camiler en fazla cenaze, teravih ve Cuma namazı vesilesiyle uğranılacak mekanlardır artık.

Şehirlerde yapılan camilerin çoğunluğu giderek AVM- Camilere dönüşmektedir. Külliye adı altında aslında kira gelirlerini artırmak için her adımı markalara, esnafa tahsis edilmiş mekanlar olmaya başlamışlardır. Çok övünülen ecdat edebiyatından bu mekan izdüşümler bulunmaz.

Her gün Kuran kitabının bir kısmının okunduğu cami kitap en büyük tehlike olarak addedilir. Arapça Kur’an dışında hiçbir kitaba yer verilmemeye çalışılır. İslam dini ve düşüncesinin, farklı yaş gruplarına dönük kitaplarına yer verilmez. Diğer yayınevlerininki tehlike diyelim Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlarını bulamazsınız. Camide namaz ve Kuran okuma dışında bir faaliyetin olmasında korku duyulur. Kitabı merkez alan ama kitaba bu denli korku ve endişe ile bakan kurumlar az bulunur. İnsanların olabilecek bilinç hallerinden korkulur.

"insanları resmi tarihle kandırmayın," dedikten sonra gerisini okuma ihtiyacı hissetmedim. Resmi tarihin yalan olduğunu iddia ediyorsun. Peki çok eminsen çık gerçekleri bütün millete anlat, bu kadar engin bilgilerinle forum köşelerinde harcanıyorsun. Koskoca devletten daha iyi bilen birinin ne işi var buralarda?

• captain_turkiye kullanıcısına yanıt
    Olayı çarpıtma, diyanetle ilgili hangi iddiam yanlış, ispatla da görelim, var mı o kadar bilgin!?

Laik bir ülke olduğunu iddia eden bir rejimin resmi din kurumu olur mu, daha baştan falso!

• Bu ülkede islam gösteriş,rant olmuş.Erbakan diyordu ya bunlar gösteriş meraklısı diye haklıymış.

Birazcık iman ve samimiyeti varsa şu diyanetin hırsızlık konusunda fetva vermesini bekleriz.Ama sana Mercedes veren adama yanlış yapmak olmaz tabi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tenno Heika Banzai

Bu ülkede islam gösteriş,rant olmuş.Erbakan diyordu ya bunlar gösteriş meraklısı diye haklıymış.

Birazcık iman ve samimiyeti varsa şu diyanetin hırsızlık konusunda fetva vermesini bekleriz.Ama sana Mercedes veren adama yanlış yapmak olmaz tabi

Kuranın örneğin "Hırsızlık yapanın elini kesin", "Adam öldüren öldürülür" hükmünü uygulamayan kafir olur fetvalarını da versin mi?

• quote:

Olayı çarpıtma, diyanetle ilgili hangi iddiam yanlış, ispatla da görelim, var mı o kadar bilgin!?

Laik bir ülke olduğunu iddia eden bir rejimin resmi din kurumu olur mu, daha baştan falso!

Sen kurulmadığını sadece adının değiştiğini iddia ettin bu iddaanı senin kanıtlaman gerekiyor. Üstüne resmi tarihin yalan olduğunu da söyledin. Senin o kadar bilgin varsa senin ispat etmen gerekli benim değil. Bu iddiaları ortaya atan sensin kanıtlamak zorunda olan da sensin. Hadi çarpıtmadan kanıt bekliyorum. Göster hep birlikte görelim ama yukarıda ki mesajda yazdığın gibi "kurulmuştur" kelimesi geçmeyecek "sadece adı değişmiştir" geçecek!!
  • quote:

quote:

Sen kurulmadığını sadece adının değiştiğini iddia ettin bu iddaanı senin kanıtlaman gerekiyor. Üstüne resmi tarihin yalan olduğunu da söyledin. Senin o kadar bilgin varsa senin ispat etmen gerekli benim değil. Bu iddiaları ortaya atan sensin kanıtlamak zorunda olan da sensin. Hadi çarpıtmadan kanıt bekliyorum. Göster hep birlikte görelim ama yukarıda ki mesajda yazdığın gibi "kurulmuştur" kelimesi geçmeyecek "sadece adı değişmiştir" geçecek!!

şu asua ile tartışma yapmanıza gerek yok eleman maaşlı aktroll vardiyalı calışıyor onun gibi 15 tane forumda eleman var boşa laf anlatmaya calışmayın corbası nerden geliyorsa ona inanıyorlar

• quote:

quote:

Sende taktın kuruluşa, yukarıda açıkladım ya
    quote:

Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Osmanlıdaki karşılığı ile Şeriye ve Evkaf Vekaletinin yerine kurulmuştur.

Şimdi diyeceksin ki, ikisi farklı şeyler, yok değil... İkisi de dini devletin otoritesi altına almak amacıyla kurulmuştur, amaç aynı olduğundan ve biri kaldırılıp biri kurulduğundan... yeni bir kurum değildir yani. Tanzimattaki diyanetin bir benzeridir TC diyaneti. Tanzimat öncesi ise çok farklıdır, orada din devlete egemendir. Tanzimatda ve TCde ise devlet dine egemendir!

Kara Kuvvetleri 2000 yaşında gibi ilanlar veren TSKyı düşün, onun gibi anla olayı, oysa TSK cumhuriyet kurumudur!

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.