Şimdi Ara

Diyanet faizli işleme onay verdi: Kamu bankaları yapıyorsa caizdir (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
253
Cevap
2
Favori
28.170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
167 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-41F3DB120

geçen gün şeytana uyup iddia oynadım.
    bu konuda da bir iyilik yaparlar mı aceba?
    yani haftada bir iddia oynamak haram değildir gibisinden falan.

Alıntıları Göster
    muhtaç durumda olanlara, başka umudu olmayanlara, işşizlere, kumar ve faiz helaldir...
  • Bu olay, büyükelçi yapılan birinin bir zamanlar cuma günleri internetten arayıp paylaştığı bakara makara hayırlı cumalar mesajına benzemeye başladı..
    İslamı da kirli emellerine alet ettiler ya....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yolcum -- 15 Ocak 2020; 13:6:59 >
  • Boyle sacma birsey olamaz. Faiz haramdir NOKTA.

Alkol ve domuz etide haramdir lakin, belirli kosullarda ihtiyac miktarina izin vardir.

Devlet bankalari isteseler konut kredilerinde faiz almaz bu onlar icin gayet basit bir islem. Zaten bir cok seyden para kazaniliyor. Birde orta halli aile ev alacak ondan da faiz elde etmeyiversin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diyanet’in bir yıl önceki fetvası ortaya çıktı: Faizi helal kılmak kimsenin yetkisi değildir

http://www.patronlardunyasi.com/haber/Diyanet-in-bir-yil-onceki-fetvasi-ortaya-cikti-Faizi-helal-kilmak-kimsenin-yetkisi-degildir/230500
  • Büyük yanlış
  • Din diye birşey yoktur demeyeceğim de, eğer bunlar din tarafındalarsa ben deistim kardeşim
  • aykut291 A kullanıcısına yanıt
    Mahfi hoca faiz meselesi diye bir kitap incelemesi paylaşmıştı.

http://www.mahfiegilmez.com/2019/07/faiz-meselesi-kitap-incelemesi.html?m=1

Buradaki yazarlara göre faizin geçmişi baya eskidir.

• K.chaLi kullanıcısına yanıt
    Evet haklısın doğru faiz eskidende varmış ama para üzerinden değilmiş.Aynı mantık değişen birşey varmı ki çok merak ediyorum Market gıda ürünü satıyor Bankada para satıyor insanlara kimse bedavaya iş yapmak istemezki Bankanın gelirleri çok ama çokda giderleri olan bir kurumlardır.Şubelerinden tut telnolojisine kadar şimdi nasıl olucak bu mantık peki senin kafan yatıyomu? Banka nasıl para kazanacak herkez hayrına çalışsın kimse üstüne para koymasın ozaman yani bana çok saçma geliyor bu açıklamadan sonra buda saçma geldi artık böyle tepki verdim bende ama mantığım gerçekten almıyor hayla yani Bankalar nasıl para kazanıyor peki?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinasyonu,
    Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın destekleriyle İdaremiz tarafından gerçekleştirilen "Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"
    kapsamında vatandaşlarımızın konut finansmanı KATILIM BANKALARI VE KAMU BANKALARI tarafından sağlanacaktır..

dileyen katılım bankasından dileyen kamu bankasından kullanabilecekmiş, tokiden yeni açıklama geldi. yani AL ELİNE Bİ KAYA NEREYE DAYIYORSAN DAYA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ttfvol -- 15 Ocak 2020; 14:8:52 >
  • "Karar oy çoğunluğuyla alındı."

kckkvsjncjkfjsj

-oy cokluguna gore dini kararlar veriliyor semi allahu limen hamideh

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Allahtan kurtuldum bu kafadan

faizden borsadan ticaretten indiragandiden çok güzel para kaldırdım hayatım düzene girdi. Diğer türlü inek gibi yaşıyordum.

• Sizce diyanet'in söylediği mi mantıklı yoksa verdiğim linkteki yorum mu?

Siz devletin her kurumunun her dediğine inanıyor musunuz? Tavsiyem inanmayın. Herkes hata yapabilir. Hele ki tefsir konusunda.

İsterseniz başka bir açıklamada şurada var;https://www.mervece.com/hurilerin-gogusleri-tomurcuk-mu-turunc-mu/
  • Yalan haber.

• İşte gerçek islam

• aykut291 A kullanıcısına yanıt
    Bankaların kullandırdığı kredilerin dışında başka alacak kalemleri var. Ama faiz vermedikçe mevduat toplaması zor. Mevduatı faiz vererek topluyorsa krediyi de onun üstünde bir oranda faizle verecek demektir.

Burada mesele Diyanetin alim olmaya bile gerek olmadığı konularda bariz siyasi yönelimlerle bazı konularda şöyle olursa caiz böyle olursa haram diye fetva vermesi. Bu durumda kira dahi aslında ribadır.

Ama faize kar payı veya kira sertifikası gibi isimlerle başka bir faiz argümanına farklı nitelendirmeler yapmak müslümanım diyen birisi için gayet kabul edilebilir geliyor. Ve rahatsız etmiyor nasılsa. Kafaya yatmayan şey bu. Faize karşıyım diyen kim varsa başka şekillerde faize bulaşmaktan imtina etmiyor.

Faizi ekonominin dışına çıkarmak zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bomanti

Sizce diyanet'in söylediği mi mantıklı yoksa verdiğim linkteki yorum mu?

Siz devletin her kurumunun her dediğine inanıyor musunuz? Tavsiyem inanmayın. Herkes hata yapabilir. Hele ki tefsir konusunda.

İsterseniz başka bir açıklamada şurada var;https://www.mervece.com/hurilerin-gogusleri-tomurcuk-mu-turunc-mu/
    Arapça Arapça, Arapça İngilizce tefsirlerde farklı değil.
    Eğer kendisi söylediğinde eminse önce bütün diğer alimleri ikna etsin.
    Onlar ikna oluyorsa ben neden olmayayım.
    Alimler ikna olmadıktan sonra ben nasıl olayım?

• Hala diyanetin fetvalarını dinleyen cahiller kaldı mı ya? Diyanetin amacı devlet kontrolünde din uygulamaktır zaten.

• Sıvı kaybı yaşamamak için şarap içmeye benzer

• yalan haber sazan.avi
  • quote:

Orijinalden alıntı: hulkibey

Biz 6. yuzyilin ilkel bedevi Arap kabilelerinde yasamiyoruz. Icinde yasamaya zorlandigimiz kapitalist ekonomide "enflasyon", "paranin zaman degeri", gibi kavramlar oldugu muddetce faiz zorunludur. Dincilerin "katilim payi" altinda aldigi-verdigi de faizdir, sadece bu gercegi gizleyerek halki kandirmaktadirlar.

Esas vahim olan bu konuda Diyanet'ten ya da bir baskasindan fetva, icazet beklemektir.
    Bloomberg gibi tv'lerde cari açık verilmeden gelişme olmaz söylemi gibi ''enflasyon'' ve ''paranın zaman değeri'' gibi kavramlarda ekonominin zorunlu koşulu olarak batı ekonomisin zayıf ekonomidek insanlara dayattığı bir şey mi acaba? Çünkü zayıf ekonomiler devamlı kredi alır batı ekonomileri devamlı borç verir

Paranın zaman değeri var mı gerçekten veya varsa değerini ne belirler? Bunun için değeri değişmeyen bir para bulmamız yada icat etmemiz gerekir... altın para diyelim .Üretimi zor yıllık en fazla %2 üretilebiliyor dünya nüfus artışıda %1.2 ortalama birbirine yakın .Tabii altın paranın da değeri sabit olmayacağını da bilmemiz gerekiyor. Cebimizde 100 altın para var bu zaman geçtikçe değer kaybedermi acaba? veya kardan zarar mı ediyoruz? Kardan zarar etmemiz için devamlı yatırım fırsatların olması lazım.Mesela yeni telefon icat olmuş kimsede para olmadığı için ithalat yapılamıyor veya bir yerde kömür madeni bulunmuş kimsede para olmadığı çıkarılamıyor veya turizm sektörü oluşmuş kimsede para olmadığı turizm tesisi, otel yapılamıyor.Bu durumda paranın değerlendirilmemesi bir kayıptır

%10 faizle 100altın para verildi diyelim dükkan sahibi ürününü satarken %10 faizide hesaba katarak fiyat belirleyecektir buda enflasyona neden olacaktır ödeyemezse faiz %15 olacaktır. Şimdi bankalar ve merkez bankası ortak çalışıp altını %10-15 faizle vermek üzerine aynı parayı dijital olarak 8 kişiye birden vermektedir . 1kişiye %10-15 faizle vermek yerine 8 kişiye %1.25-2 faizle, merkez bankasıda bunun garantörü .Merkez bankası niye garantör çünkü kağıt parayı o basıyor ve para değer kaybettikçe merkez bankası kar elde ediyor

Merkez bankaları ve bankalar bir tür dolandırıcılık yapıyorlar. Eskiden Amerikalılar zencileri Amerikaya getirip köle olarak kullanıyordu şimdi Amerikan dolarıyla bunu yapıyor ve finans kuruluşlarıyla

Bankaların yatırım yapması ,bir yere ortak olması yasak Türkiye'de o nedenle katılım bankaları faiz vermek zorunda

Faiz iyi mi kötü mü veya faiz olmasa iyi olur mu? Bunu şu an bilmek zor olsa gerek (veya nasıl bir hükümet olacağını bilmediğimiz için). Şimdi faizli sistem olsa bile bankalar herkese kredi vermiyor zaten evin, tarlan ,işletmen olması gerekiyor iyi tarafı ise evini, tarlanı satman gerekmiyor.

Ülkedeki herkes müslüman olup faiz alıp-vermeyi bıraktı diyelim ne olur? Ülkede TL kullanan herkes merkez bankasının dolandırıcılığına maruz kalır.Enflasyon bir miktar düşsede insanların cebindeki para eriyecektir. Yani hırsızlık ve yolsuzlukluktan vazgeçilmedikçe faiz 2.derece önemde olacaktır.Faizin kalkması için dolandırıcılığın kalkması gerekir onun içinde sabit değerde paranın oluşması gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 15 Ocak 2020; 18:43:6 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.