Şimdi Ara

Diyanet faizli işleme onay verdi: Kamu bankaları yapıyorsa caizdir (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
253
Cevap
2
Favori
28.169
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
167 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Orta-çağ avrupasında kilise herşeye karışırdı.Avrupa ronesansla yendi ve şu anda gelişmişlik konusunda zirvedeler.Almanya 13 milyar euro fazla veren ekonomisinde parayı nereye harcayacağını tartışıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pcqlock P kullanıcısına yanıt
    cübbeli ahmet hocayı çağıralım. ama o da şimdi toki yapıyorsa faiz yok der.

Faizsiz Konut Kredileri
    Kredi miktarı her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü’nce Türkiye geneli için ilan edilen yıllık fiyat artış oranı kadar artırılır. Kredinin miktarı 2019 yılı için 137.000,00 TL’dir.

Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının ¼ 'ü tutarındaki miktarın T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu'nca kesilmesi suretiyle yapılır. Kredinin vadesi borcun tamamen ödendiği zamandır. Krediye faiz uygulanmaz. Ancak, kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinden

"kredinin %1’i oranında masraf alınır." 2019 için ilk altı ay için 879 kişi, 1370 verseler

2019 Ocak 98 137,000.00 TL 11,240,500.00 TL
    2019 Şubat 175 137,000.00 TL 23,404,000.00 TL
    2019 Mart 231 137,000.00 TL 30,561,500.00 TL
    2019 Nisan 191 137,000.00 TL 25,367,000.00 TL
    2019 Mayıs 129 137,000.00 TL 17,064,727.00 TL
    2019 Haziran 55 137,000.00 TL 7,338,000.00 TL

1.204.230 ₺ yapar.

hesap yanlış ise hemen düzeltelim. 1370 ₺ lik nasıl bir masraf yapılıyor ki? bunu da biri açıklayabilir mi?

• Yazan oldu mu bilmiyorum ama
    "İçinde yaşamasak eğlenceli ülke aslında "
  • Helal Genelev: Günlük imamnikağı , cima , boşol x3.

• Kuranı kerim demiyor mu “faizin her türlüsü haramdır.”

• Rahmetli erbakan ALLAH RAHMET eylesin derki faiz bu ülkeye ve İslama vurulan bir prangadır.. Ben yıllardır bu diyanetin ne işe yaradığını anlamadım ülkedeki camileri bile cemaat ayakta tutuyor sa bunlar ne işe yarar arkadaş... Faize onay veren bir diyanet başkanı var maşallah kafamıza taş yagmassa iyidir..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yav sen Diyanete ne bakıyorsun tövbe tövbe Diyanete uysak dinden çıkarız...

• quote:

Orijinalden alıntı: serafon

Öyle yapacağına evin fiyatı şu, ödemesi şu kadar taksit de sabit fiyat belirle geç. Ne bankası faizi kredisi karıştırıyorsun.
    Önceden memur maaşına endeksliydi taksitler

Faizsiz sabit taksit olursa devletin çıkardığı paraya devlet güvenmediği için değer kaybından dolayı faiz koymuş bu sefer. Yani hükümet TL üzerinden milleti tokatlarken faizsiz sabit taksit olursa kendisi tokatlanır

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: divisive

Konuyu çarpıtmayn sanki 4 4 lük müslümansnz da eleştiri yapıyorsunuz. Sizin ilminiz bilginiz nedir ki?
    Önce bir araştırın faiz hakkında birçok İslam alimi ihtilafa düşmüştür.
    Çünkü gerçekten faiz olmayıp da sadece adı faiz olan çok husus var.
    Heleki ateistler hiç konuşmasın inanmadıkları birşey hakkında yorum yapmasınlar.

Burada birinizden 1000 lira borç istesem 10 sene sonra 1000 TL ni ödeyeceğim dersem hanginiz kabul eder ? Ya da kim kime bu şekilde borç verir ?
    Fakat şu şekilde yapsak;

1000 TL ye şimdi 50 kg un geliyorsa

10 sene sonra ödeyeceğim paranın karşılığı da 50kg un olmalıdır.

Onun da 2000 lira olduğunu düşünelim.

Ben şimdi sizin mantığınıza göre faiz mi alıp vermiş oluyorum.
    O zaman dolandırıcı hükümetin hırsızlık için kullandığı merkez bankasının çıkardığı para üzerinden borç vermeyeceksin... Neyle vereceksin? Emek karşılığı olan para yada ürünle. 10 gr altın, 100 kilo buğday gibi. Gerçi onlarında zamanla değeri düşer üretim tekniği geliştikçe. Borcun tam karşılığını almak istiyorsan saf işgücü karşılığını bulman lazım ( yevmiye ücreti) ordan kaç katı olduğunu bulduğunda 10 yıl sonra kandırılmamış olursun.Yoksa buğday unundan gidersen biçerdöver, sulama sistemleri, gübre, degişik tohum ile üretilen buğday unundan epey zarar edersin

• quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Faiz haram ama artık günüzümde faiz banka olmadan bir şey yapılamıyor.Faiz haram devlet neden faiz koyuyor ? Bankalar neden bu kadar açık davranıyor ?
    İnsanlar parasını korurken harama bulaşmış mı oluyor en basitinden ? Döviz yatırımı kira geliri bu gibi şeyler bile haram mı oluyor ! Benım param olunca ne yapacağım mesela ? Eriyip gitmesini mi bekleyelim
    Bütçe açığı öngören hükümete oy vermeyeceksin... Siyasetçi geldiğinde soracaksın 140 milyar lira açık öngörüyorsun bunu borçla,zamlarla , enflasyonla döndürüp duracaksın gelecek sene yine bütçe açığı olacak sonsuza kadar zam,enflasyon,borç sarmalında dönüp duracak mıyız böyle?

Senin cebindeki yada kasadaki paranın erimesi hükümetin merkez bankası aracılığı ile seni tolatlamasıdır... Bütün kâğıt paraları üreten ülkenin merkez bankası kullananı öpmesi üzerine çalışır. Sizde bunun yerine altın üreten işçinin emeğine saygı duyup altın kullanabilirsiniz ama onu da tanımıyorsunuz hiç tanımadığınız kimsenin emeğinin değerini artırmanın ne gereği var. Onun yerine halk ve siyasi iktidar hırsızlık yapmayacağına, beleş emeklilik istemeyeceğine, beleş kadro istemeyeceğine ,haksız ihale,torpil istemeyeceği üzerinde anlaşsın zaten TL değer kaybetmez hatta rezerv para bile olabilir . Bir Arap , Pakistanlı, Afrikalı bile TL kullanmaya başlayabilir çünkü derki Türkiye merkez bankası dolandırıcı değil, parası değerini hiç kaybetmiyor hatta değerleniyor devamlı. Buda Türkiye'nin zenginleşmesini sağlayacaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 17 Ocak 2020; 3:6:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: emrcnd

Yıllardır ticaretin içindeyim sayısız kredi çektim 10 geçmiştir.Artık çekmiyorum günah olduğu için değil zamanında çektim darbe oldu batacaktım neredeyse o gün dank etti bu ülkede borçlanmak mantıklı değil.

Her ay vergi ödüyorum geç ödediğim için şartlardan dolayı sadece vergi gecikme faizi 1000 tl buluyordur.

5-6 ay önceye kadar bankada faiz de param vardı gelen faiz gelirini direk vergi ödemeye ayırıyordum.Haydan giden huya gider.Kimse demesin vergi herkes ödüyor herkes ödemiyor çoğu firma (dükkan ) fatura kesmiyor ben ödemeleri havale ile aldığım için 1 TL bile fatura kesmek zorundayım doğal olarak kuruşu kuruşuna vergi ödüyorum.

Bana göre en büyük günahkar vergi kaçıranlar bana faiz günah diyene kadar fatura kesin , fiş kesin de milletin kul hakkına girmeyin

Sonuç olarak herkesin dilinde faiz günah, cumaya 2 saat önce gitsen bile kul hakkına girdikten,vergi kaçırdıktan ,komşuluk haklarına dikkat etmedikten sonra ne anladım ben bu işten
    Kendin havale ile ödeme aldığın için vergi vermek zorunda kalman seni rahatsız etmiş ama karşı durman gereken yer verginin çok yüksek olması olmalıydı... İnsanlar vergiler yüzünden iş bırakıyor yada çalışmıyor şu an. Ülkede vergiler %70-80ne dayanmış devlet bütçesi yine açık veriyor bu sefer de paranın değeri düşüyor yine vergi bu. Cebinde ( yada atm kartında)devamlı 2000lira varsa yıllık %30 enflasyon varsa 600 liran vergi olarak eridiğini saymak gerek ... Hırsızlık ve yolsuzluğun had safhada olduğu ülkemizde (bu konu vergi ve enflasyonla alakalı) faiz konusunu konuşuyoruz. Bir adam kadını öldürmüş biri bağırıyor kadına cinsel temas var mı bu günaha girer mi diye buna benziyor bu.. Almanya eksi faiz veriyor bütçe 13.6 milyar euro fazla veriyor birisi birisine borç verince param erir mi diye dert yanmıyor. Çünkü orda c.baskanı Miles puanla uçak bileti alınca hak yeme olarak görülüp istifa edebiliyor
    Adamların deneme yanılma ile buldukları şeyleri 1400 sene önce kitap yazmış biz görmüyoruz hak yemeyi daha kolay ve güzel görüyoruz çünkü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 17 Ocak 2020; 3:50:6 >

• yazık ortalarda geziyor birde bunlar,utanması olmayanların arlanmasıda olmaz.

hayal aleminde yaşıyorlar,atlı karıncaya binmiş osmanlıcılar,zavallılar.
  • Oooooo muz tarikatı.......

• espial kullanıcısına yanıt
    Hangi ilim ve bilgiyle bunu söylüyorsun ?

• Senin söylediğin de bir seçenek. Benim dediğim sadece bir örnek. Paranın değerini korumaktan bahsettim. Diyanetin de söylemek istediği bu. Yoksa un buğday olayı sadece bir misal.

• Güncelleme versiyon: 2.023
    Güncelleme adı: Lozan bitsin bak o zaman izle
    Gelecek versiyon: Ya Hakk

• Kamu bankalarının verdiği faiz helalse,kamunun ürettiği içki-sigara da helal o zaman.
  • Bir de akepeyi eleştiriyorlar.
    La adam faizi bile helal yaptı,daha ne istiyonuz be.
  • Caiz ile helal arasında fark var.

Caiz kelimesi, cümlede kullanıldığı yere göre çeşitli manalara gelir:

1- Câiz, genel olarak ruhsat verilmiştir, günah değildir mânâsındadır. Fakat, câiz değildir denilen şeyi yapmamak daha iyidir.

Yani mecbursan yapabilirsin, sonra tövbeni edersin...
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.