Şimdi Ara

Distro Nedir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
3.095
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    tiny core linux

diye aratınız !

2. olarak görsellere bakarsanız standart masa üstü arabirimlerinden birinin kullanıldığını görürsünüz !

neden TCL, TCL kabul edile bilinir en basit hallerden biri

bu aslında linux un ne olup ne olmadığının bir resmidir.

yeniden yapılandırmayı grafik ara birim ağırlıklı bir şekilde sistemi anlamanızı sağlar.

öğrenme süreci biraz sancılı olabiliyor ama direk damardan komut satırlarında fazla kaybolmadan gitmenin bir yolu.

şimdi sivrilerinden biri diyecek ki şu şu bu bu TCL yi TCL yapan bir şey yok !

TCL ram üzerinde çalışan bir yapı. ve bir mantık sistemi var ve bu mantık performans artıran bir şey

saniyede 4gb ram e 1 saniyede erişiyorum. PC de ne HDD var ne de SSD !

linux a geçiş için ne HDD yi nede SSD yi formatlamak zorunda değilim.

ram üzerinde çalışan diğer linuxlar da var !

bir tanesi köpek hastası adam gitmiş sırf 20 30 mb hayvan resmi ve seslendirme tuşları için içerik yapmış

yaw 20 mb a ben TCL yi kuruyorum. arkadaşım :)

puppylinux.com en uyuz olduğum linux dağıtımı !

ulan bare kedili yapsan o daha evcimen bir canlı yani ! :)

• aydınlattığınız için çok teşekkür ederim ,20mb a üstelik ram e kurulan os yapmışlar yeni öğrendim artık gerisini araştırıp deneyimleyecem
  • SheKilLll kullanıcısına yanıt
    beğenmediklerinizi değiştire bilirsiniz

zaten linux denilen şey de kernel den ibarettir.

dağıtımlar da bir felsefe vardır.

TCL forum kısmına girerseniz ( google çeviriye gezinene ben bile çok şey öğrendim :)

eski hard kullanıcıların bir türlü atamadıkları 486 işlemcili sisteme kadar kernelin rahat çalışması için bazı yapılanmaların olduğunu fark edersiniz. bu yapılandırmalar son çıkan işlemciyi kör topal çalıştırmıyor sakın yanlış anlaşılmasın zaten 32-bit ve 64-bit her şeyi çok güzel özetleyen 2 farklı iso sunumu ortada :)

ama işte bu yazıları okuduğunuz bu forumdakiler bile 64-bit isonun 486 da çalıştığını sanıp
    oturduğu yerde osurması gibi garip yorumlar yapması gayet tabi maddenin tabiatı gereği :)

bundan 10 yıl önce TCL yi keffettim ama bu ne yaw böyle masa üstü bok gibi deyipte burun kıvırıpta
    3 kere diğer linux dağıtımlarını denerken otomatik sistem swap alanı kurulumu için bana sormadan
    7 sülalemin foto ablümünü sildikten sonra TCL nin ne HDD nede SSD istemeden Sd-card üzerine şekillene bildiğinı fark ettiğimde işte aradığım bu dedim !

bu arada anonimize iso yaptığımı TCL forumundaki geliştiricilere bile söylediğimde onların bir neden böyle kullanıyorsun demesi de ayrı bir tartışma konusu ! çünkü birileri bir şeyler ortaya çıkartıyor ve onun potansiyelinin hakkında tam anlamıyla vizyon sahibi olamamış olmaları çok garibime gitmişti.

bu arada grafik ara birimli 64-bit re-master yazılımını güncelletene kadar canım çıktı
    eski programcısını bulupta google çeviri ile rica minnet zor zar 64-bit ezre master grafik arabirimli
    iso imaj oluşturucusunu güncelletemeseydim şu an burada bunları bile yazamazdım :)
    zor zar fi tarihinde youtube sayfasındaki hesabını bulupta 64-bit versiyonunu oluşturttuk işte :)

tamamen kişiselleştirilebilinir ve kişisel verilerinizi hiç bir şekilde fiziksel olarak kaydedilemeyeceği bir platform oluştura biliyorsunuz ! bir çok kişi bunu zaten HDD veya SSD üzerinde sanal makine oluşturarak yapsada
    sistemde bir açık olması anında bu verileri yazıla bilinir alana bir şekliyle saklana bilir veya gölge izi kalabilir.

ama yazma koruması aktifleştirilmiş bir SD-Card üzerinden kullanınca ve her ciddi oturum sonrası makineye direk elektrik kesme reseti atsanız bile ne işletim sistemi sarsılıyor. nede verileriniz

olası bir sistem açığı yükleyebilecek bir sitenin yazılabilinir medyasına kuluçka şeklinde veya zero day denilen daha tesbit edilememiş bir yapının sisteme girmemesi için

örneğin bankacılık işlemi için önce reset ve sonra reset attığınız zaman bunun üzerine güvenlik tanımam arkadaşım :)

gerçekten güvenilir bir sistem kurmak için rom şeklinde yani üzerine yazılamaz yani gerçekten Cd-rom gibi bir sistem olması gerekiyor. tabi zaman içinde yazılımın kendi doğasındaki açıklar için her yıl belli aralıklarla bu romların güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum.

özetle güvenlik konusunda %99,99 olay budur :)

he unutmadan TCL hiç bir şeyi garanti etmez ! bunu zaten ön yükleme esnasında açıkca yazıyor.

çünkü her şey ram üzerinde olduğu için rami daha güvensiz bir ortam olduğunu düşünnenler var.

genelde ramlerde bile kripto algoritmaları kullanılır
    bu durum da da haliyle sadece tek işlem öncelikli kullanımlar mantıklı !
    yoksa hdd üzerinde kalmayan gölge veri ram üzerinde kalır.
    bu ihtimali sıfırlamanın tek yolu ise makineye reset atmaktır.

bu cevap ram ne kadar güvenli diyen arkadaşlara tekrar dan bir hatırlatmadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 22 Kasım 2019; 8:11:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

beğenmediklerinizi değiştire bilirsiniz

zaten linux denilen şey de kernel den ibarettir.

dağıtımlar da bir felsefe vardır.

TCL forum kısmına girerseniz ( google çeviriye gezinene ben bile çok şey öğrendim :)

eski hard kullanıcıların bir türlü atamadıkları 486 işlemcili sisteme kadar kernelin rahat çalışması için bazı yapılanmaların olduğunu fark edersiniz. bu yapılandırmalar son çıkan işlemciyi kör topal çalıştırmıyor sakın yanlış anlaşılmasın zaten 32-bit ve 64-bit her şeyi çok güzel özetleyen 2 farklı iso sunumu ortada :)

ama işte bu yazıları okuduğunuz bu forumdakiler bile 64-bit isonun 486 da çalıştığını sanıp
    oturduğu yerde osurması gibi garip yorumlar yapması gayet tabi maddenin tabiatı gereği :)

bundan 10 yıl önce TCL yi keffettim ama bu ne yaw böyle masa üstü bok gibi deyipte burun kıvırıpta
    3 kere diğer linux dağıtımlarını denerken otomatik sistem swap alanı kurulumu için bana sormadan
    7 sülalemin foto ablümünü sildikten sonra TCL nin ne HDD nede SSD istemeden Sd-card üzerine şekillene bildiğinı fark ettiğimde işte aradığım bu dedim !

bu arada anonimize iso yaptığımı TCL forumundaki geliştiricilere bile söylediğimde onların bir neden böyle kullanıyorsun demesi de ayrı bir tartışma konusu ! çünkü birileri bir şeyler ortaya çıkartıyor ve onun potansiyelinin hakkında tam anlamıyla vizyon sahibi olamamış olmaları çok garibime gitmişti.

bu arada grafik ara birimli 64-bit re-master yazılımını güncelletene kadar canım çıktı
    eski programcısını bulupta google çeviri ile rica minnet zor zar 64-bit ezre master grafik arabirimli
    iso imaj oluşturucusunu güncelletemeseydim şu an burada bunları bile yazamazdım :)
    zor zar fi tarihinde youtube sayfasındaki hesabını bulupta 64-bit versiyonunu oluşturttuk işte :)

tamamen kişiselleştirilebilinir ve kişisel verilerinizi hiç bir şekilde fiziksel olarak kaydedilemeyeceği bir platform oluştura biliyorsunuz ! bir çok kişi bunu zaten HDD veya SSD üzerinde sanal makine oluşturarak yapsada
    sistemde bir açık olması anında bu verileri yazıla bilinir alana bir şekliyle saklana bilir veya gölge izi kalabilir.

ama yazma koruması aktifleştirilmiş bir SD-Card üzerinden kullanınca ve her ciddi oturum sonrası makineye direk elektrik kesme reseti atsanız bile ne işletim sistemi sarsılıyor. nede verileriniz

olası bir sistem açığı yükleyebilecek bir sitenin yazılabilinir medyasına kuluçka şeklinde veya zero day denilen daha tesbit edilememiş bir yapının sisteme girmemesi için

örneğin bankacılık işlemi için önce reset ve sonra reset attığınız zaman bunun üzerine güvenlik tanımam arkadaşım :)

gerçekten güvenilir bir sistem kurmak için rom şeklinde yani üzerine yazılamaz yani gerçekten Cd-rom gibi bir sistem olması gerekiyor. tabi zaman içinde yazılımın kendi doğasındaki açıklar için her yıl belli aralıklarla bu romların güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum.

özetle güvenlik konusunda %99,99 olay budur :)

he unutmadan TCL hiç bir şeyi garanti etmez ! bunu zaten ön yükleme esnasında açıkca yazıyor.

çünkü her şey ram üzerinde olduğu için rami daha güvensiz bir ortam olduğunu düşünnenler var.

genelde ramlerde bile kripto algoritmaları kullanılır
    bu durum da da haliyle sadece tek işlem öncelikli kullanımlar mantıklı !
    yoksa hdd üzerinde kalmayan gölge veri ram üzerinde kalır.
    bu ihtimali sıfırlamanın tek yolu ise makineye reset atmaktır.

bu cevap ram ne kadar güvenli diyen arkadaşlara tekrar dan bir hatırlatmadır.
    Selam hocam. Foruma yeni üye oldum ve bu bölüme şöyle bir göz attım. Çok bilgili arkadaşlar olduğu gibi, bilgisiz ve troll mesajlar yazanlar da çok fazla var.

Siz bilgili bir arkadaşa benziyorsunuz ve 64 bitin 486 da çalıştığını sanan tiplerle muhatap olmamanızı öneririm. Bunlar gördüğüm kadarıyla imzalarına garip dağıtımlar Gentoo, Arch kocaman logolar falan ekleyip milletle münaşakaya giren insanlar. Fakat forum yönetimi de gördüğüm kadarıyla gereğini yapıyor sadece cezaların daha sert olmasını isterim

gerçek hayatta insan yerine koyulmadıkları için, forumlarda kendini tatmin ettiğini sanan cahil tiplerle heryerde karşılaşıyoruz.

TCL linux'u da denemek isterim bu dağıtımı nereden indirip nasıl kurabilirim

Teşekkürler saygılar

• Psychomaniatico kullanıcısına yanıt
    Hastasın sen

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    daha önce linux deneyiminiz yoksa !
    ilk hafta biraz baş ağrısı çekebilirsiniz ! :)
    ama sistemin nasıl inşa edildiğini öğrendiğiniz zaman.
    kimsenin göremediğini görmeye başlayacağınız ortada ! :)
    http://tinycorelinux.net/
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

daha önce linux deneyiminiz yoksa !
    ilk hafta biraz baş ağrısı çekebilirsiniz ! :)
    ama sistemin nasıl inşa edildiğini öğrendiğiniz zaman.
    kimsenin göremediğini görmeye başlayacağınız ortada ! :)
    http://tinycorelinux.net/
    Keşke bu TCL yi alıp daha da bir geliştirseniz de, ortam şahlansa üstadım

Bence siz yaparsanız bu TCL BSD yi bile yamultur diyorum

Böyle bir projeniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psychomaniatico -- 3 Aralık 2019; 20:35:55 >
    Sen hiç az değilsin valla
    Arkadaş TCL hayranı bir kullanıcı. Geliştirici değil. Arkadaşın TCL hayranı olmasından neden rahatsız oldun ve yukarda trollerden şikayet ettiğin halde trollemeye çalıştın ki? TCL hayranı olmak yasak mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Arkadaş TCL hayranı bir kullanıcı. Geliştirici değil. Arkadaşın TCL hayranı olmasından neden rahatsız oldun ve yukarda trollerden şikayet ettiğin halde trollemeye çalıştın ki? TCL hayranı olmak yasak mı?
    TCL hayranlığı bana da bulaştı
    Arkadaşın TCL ilgisine karşı ben Knoppix TCL'nin yaptığı işi yapıyor diyerek yanıtladım. Ben de TCL kullanmam. Fakat kullanıyor sürekli bahsediyor diye birini de trollemem fakat sen trollemeye calıştın. Okey trolle fakat üstte "forumda trol var vs" diyorsun, ne iş?

• quote:

Arkadaşın TCL ilgisine karşı ben Knoppix TCL'nin yaptığı işi yapıyor diyerek yanıtladım. Ben de TCL kullanmam. Fakat kullanıyor sürekli bahsediyor diye birini de trollemem fakat sen trollemeye calıştın. Okey trolle fakat üstte "forumda trol var vs" diyorsun, ne iş?
    Trolü trollemek haktır. Kimsenin kullanmadığı ucube dağıtımlarla foruma arka arkaya spam yapan adama ve kullandıgı dağıtım eleştiriliyor diye ona buna saldıran küfreden adamlara izin verirlerse ortam laçkalaşır normaldir.

Forumun bu bölümünde kullanıcı sayısı diğer bölümlere göre az oldugu için, bu kısmı diğer forum kısımları kadar önemsemiyorlar bence. Bu bölümde yazan birkaç kişi olmasın günde üç beş tane mesaj ancak gelir buraya da gereken ilgi gösterilmeli

Yoksa sen git konu dışında birine hakaret et küfret ya da ortamı trolle kafana maksimum 3 saatte basarlar fakat burada benim gördüğüm kadarıyla her tarz südü bozuğun at koşturması ve birkaç gün cezayla uzaklaşıp sonra yeniden gelip yine ortamı troll ortamı haline getirmesi serbest

Kısacası forumdan pislikleri temizlesinler mesajlar düzgün içeriğe sahip olsun biz de ona göre yazarız ciddiyet ortamı sağlanır

Bu bölümü mevcut haliyle ciddiye almamaya başladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psychomaniatico -- 4 Aralık 2019; 9:12:25 >

• Bir de şu imza kullanımına düzenleme getirilmesi lazım. İmzalarda büyük resimlerin kullanılmasına yasak getirilmeli. Sayfa düzenini bozuyor dikkat dağıtarak okumayı engelliyor. Mesela ben 24 inç desktop monitör kullanıyorum ama 15 inç laptop da gözü yoruyor. İmzada belli boyuttan daha fazla grafik kullanılmamalı
    Ben normalde Yazılım Geliştirme bölümüne takılıyorum. Ancak orada pek gönderi olmayınca buraya takılıyorum.

Forumların içeriği yönetecek şekilde moderasyon yapması zor. Fatihasl rumuzlu biri, Pardus'un her versiyon güncellemesinde 13 gönderi up'ladığını gördüm burada. Altına tepki koyduğumda Fatihasl, Pardus 100% yerli ve 100% bağımsız sürüm ve ben Pardus ekibine destek oluyorum diyerek kendini savundu. Ben ne yaptım, Linux kernel, GNU OS, Debian, KDE projelerinde Türkiye'den hiçbir tek kişinin dahi bulunmadığını belgesi ile gösterdim (ilgili projelerin web sayfalarındaki contributor listelerini cekerek, isim soyad ülke bilgilerinde Türkiye hiç yoktu) ve 2011'den beri Pardus Debian tabanlı birşeyin bağımsız sürüm diye reklam edilemeyeceğini söyledim. Fatihasl okey Linux projelerinde Türkiye'den kimse yok fakat Pardus 2005te 100% bağımsız sürüm olarak doğdu ve su anda Debian üstünde vs dedi. Distro watch ta Pardus Şubat 2005 te Gentoo tabanlı yazıyor dedim, Fatihasl 'nin akor kaçtı :)

Yani, Trol olduğunu düşündüğün gönderilere böyle tepki göstersen hem sen hem forum kazanır. Ben o gösterdiğim tepki ile hem kendim (yeni bilgiler) kazandım hem de onları gören insanlar yeni bilgi ve fikirler kazandı.

Fatihasl Go öğrenmeye başlamış ve Yazılım Geliştirme bölümünde en etkili program yazmakla ilgili bir gönderiye gelip
    https://forum.donanimhaber.com/2000-e-kadarki-ayna-sayilari-bulmak--139462992-4
    Go ile cok kısa ve etkili program yazarım dedi. Örnek birkaç soru gönderdik, Perl 6 (yeni adıyla) Raku ile tek satırda çözülebilen problemi Go ile 10+ satırda çözüyor arkadaş :)
    Yazdığı programın etkili olmadığını söyleyince Raku 'yu yorumlamaya eleştirmeye başladı.Sonra dedi ki Go derleniyor, hızlı çalışıyor Raku yavaş. Okey dedim aynı programı C++ ile yine daha kısa yazarım dedim ve yazdım da. Bir daha Fatihasl Yazılım Geliştirme bölümünde görülmedi :)

Yani tepki göstermek istiyorsan en iyi tepki bilgi ile yapılan tepkidir. Herkes kazanır.

• Hocam dm attım. Müsaitseniz bakabilirmisiniz?

• quote:

Ben normalde Yazılım Geliştirme bölümüne takılıyorum. Ancak orada pek gönderi olmayınca buraya takılıyorum.

Forumların içeriği yönetecek şekilde moderasyon yapması zor. Fatihasl rumuzlu biri, Pardus'un her versiyon güncellemesinde 13 gönderi up'ladığını gördüm burada. Altına tepki koyduğumda Fatihasl, Pardus 100% yerli ve 100% bağımsız sürüm ve ben Pardus ekibine destek oluyorum diyerek kendini savundu. Ben ne yaptım, Linux kernel, GNU OS, Debian, KDE projelerinde Türkiye'den hiçbir tek kişinin dahi bulunmadığını belgesi ile gösterdim (ilgili projelerin web sayfalarındaki contributor listelerini cekerek, isim soyad ülke bilgilerinde Türkiye hiç yoktu) ve 2011'den beri Pardus Debian tabanlı birşeyin bağımsız sürüm diye reklam edilemeyeceğini söyledim. Fatihasl okey Linux projelerinde Türkiye'den kimse yok fakat Pardus 2005te 100% bağımsız sürüm olarak doğdu ve su anda Debian üstünde vs dedi. Distro watch ta Pardus Şubat 2005 te Gentoo tabanlı yazıyor dedim, Fatihasl 'nin akor kaçtı :)

Yani, Trol olduğunu düşündüğün gönderilere böyle tepki göstersen hem sen hem forum kazanır. Ben o gösterdiğim tepki ile hem kendim (yeni bilgiler) kazandım hem de onları gören insanlar yeni bilgi ve fikirler kazandı.

Fatihasl Go öğrenmeye başlamış ve Yazılım Geliştirme bölümünde en etkili program yazmakla ilgili bir gönderiye gelip
    https://forum.donanimhaber.com/2000-e-kadarki-ayna-sayilari-bulmak--139462992-4
    Go ile cok kısa ve etkili program yazarım dedi. Örnek birkaç soru gönderdik, Perl 6 (yeni adıyla) Raku ile tek satırda çözülebilen problemi Go ile 10+ satırda çözüyor arkadaş :)
    Yazdığı programın etkili olmadığını söyleyince Raku 'yu yorumlamaya eleştirmeye başladı.Sonra dedi ki Go derleniyor, hızlı çalışıyor Raku yavaş. Okey dedim aynı programı C++ ile yine daha kısa yazarım dedim ve yazdım da. Bir daha Fatihasl Yazılım Geliştirme bölümünde görülmedi :)

Yani tepki göstermek istiyorsan en iyi tepki bilgi ile yapılan tepkidir. Herkes kazanır.
    Haklısınız ama en azından kendini ampul gibi belli eden tipler var sırf böyleleri 6 ay bölümden şutlansa bir daha gelip aynı şeyleri yapamazlar.

Herkes bir konuda bilgili olacak diye birşey yok. Herkes FreeBSD kullanmak zorunda da değil. Konfigürasyon dosyalarıyla uğraşmak istemiyordur, bilgisayarındaki bilgiler değersiz ve önemsizdir, ubuntu nun daha iyi oldugunu düşünüyordur, Linux'u kral sanıyordur ya da en basitinden becerebileceğini düşünmüyordur falan herkesin seçimine saygı duymak lazım fakat benim en ayıpladığım nokta şu:

Adam örneğin daha 6 ay önce mesaj göndermiş Windows olmasaydı halimiz nice olurdu şunu da yapamazsam Linux'u kaldırıp Windows'a döneceğim bu linux'un alması gereken çok yol var diyor

6 ay sonra çıkmış diyor ki, ben linux sistem admini olarak çalışıyorum falan diyor ve millete teknik mevzularla ilgili konularda laf sokup yarışa giriyor

yahu sen 6 ay önce daha linux için alması gereken çok yol var, şunumu bunumu tanımıyor, şunun sürücüsünü kuramıyorum, uğraşamam Windows daha güzel diyordun, şimdi ne oldu da sen linux'u yalamış yutmuş, unix'i devirmiş falan birisi oldun çıktın da başımıza burada öğretmen kesildin ?

sonuçta bizler de insanız makine değiliz boşver eziği demek yerine böyle ezikleri görünce ister istemez hadlerini bildirmek istiyoruz

Bu tarz pisliklerin en azından şu bölümden çok uzun süre uzaklaştırılması lazım 3 gün 5 gün cezayla olmaz gitsinler konudışı bölümüne orada yazsınlar ve buraya yazamasınlar orası bu tarz boş muhabbete uygun yer sonuçta

işte biraz ilgi göstermek gerekiyor foruma çok büyük bir forum olduğu için belki başa çıkamıyorlar onlara da hak vermek gerekir ama en azından birkaç ampul gibi görünen pisliğe daha ciddi müdahale edilmeli bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psychomaniatico -- 4 Aralık 2019; 15:40:30 >

• PM yanıtlayamam cunku forum tarafından engelliyim (GSM onayım yok)

Forumlar özgür yerler değil. burada özgür sistemleri konuşuyoruz ya o açıdan ilgisi var yani. GSM onayı ne için var? Takip edilmeniz için. Düşünsene bir akşam bir mesaj yazıyorsun ertesi gün savcılıktan kağıt geliyor. Bir arkadaşa geldi. "Toplumun coğunluğunun inandığı bir din hakkında yazdığınız mesaj dolayısıyla savcılığa ifade vermeye gelmeniz gerekiyor " gibi bir kağıt, gözlerimle gördüm.

O yüzden forumu bu kadar kaale almayın, DM PM falan. O kadar yeni ve güvenli platformlar gelişti, en basitinden riot 100% açık kaynaklı mesajlaşma programı ancak ne Yazılım Geliştirme ne de burada Linux bölümünde ne de konu dışında, bahseden yok. Örneğin bizim riot buluşma yerimiz var:

https://riot.im/app/#/room/#jvm:matrix.org

Forumların son kullanma tarihi doldu.

• Hocam. Peki size nerden/nasıl ulaşabilirim?

Riot nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 4 Aralık 2019; 15:45:15 >
  • Üstteki 'jvm' içeren URL'i tıkla mesaj bırak. Görünce oradan dönerim. Forum linklere ?campaign uzantısı ekliyor, o uzantı ile link belki açmayabilir, o durumda uzantıyı kaldırarak dene.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.