Şimdi Ara

disk boot fail hatası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bilgisayar diskten boot etmiyor..
    açılışta disk boot fail hatası veriyor.format attım hatta diski fdiskten ikiye böldüm diski normal görüyor.
    ama içine işletim sistemi dosyaları kopyaladıktan sonra restart a geçiyor.ve sonra diskten açılmıyor.

fdisk/mbr komutunu ve fprot programının son versiyonunu denedim işe yaramadı başka öneriniz varsa bekliyorum...

• bios hardiskini görmüyor.... bios ayarlarına bvak bir yada hdd anakrtı işi bırakmış olabilir
  • biostan diski primary master olarak görüyor...
  • tek harddisk olarak birak , tek bir isletim sistemi yukle ki eminim bunlari yapmissindir
    ikinci olarak herseyi yaptiktan sonra acilis disketiyle acip fdisk ten hardiski active yap mayi dene belki active olamiyordur yada yapmamissindir
  • dediğin gibi denedim zaten onları da hardiski aktiv yapmakla ne demek istedin.fdiskten kurduğum yeri mesela c kısmını etkin kıl demek istiyosan yapmıştım zaten değilse aktiv yapmak ne demek??..
  • ide kablolarını kontrol ederseniz belki kablolarda bir problem olabilir.
    bios ayarlarından da tekrar bir hdd taraması yaptırırsanız bu da bir sonuca ulaştırabilir. kolay gelsin.
  • biosta : disketten başlattığına eminmisin...

sistem disketi takılı iken de NON SISTEM DISK diye bir hata veriyorsa.disketten başlamıyor da olabilir...
  • ewt ide kablosunu deniştiripte dene
  • arkadaşlar diski başka bilgisayara taktım normal çalıştı..windows da yükledim sorun yok ama benim anakartta çalışmıyo yine.anakartta bi sorun olabilirmi?????????
  • quote:

Orjinalden alıntı: sonermeta

arkadaşlar diski başka bilgisayara taktım normal çalıştı..windows da yükledim sorun yok ama benim anakartta çalışmıyo yine.anakartta bi sorun olabilirmi?????????

senın anakarta baska bir disk takmayı denedinmi......
    bir de zaten benım anlattıgımla senın dedıgının alakası yokkı...baskasında calıcabılır...

sen BIOS ta AÇILIŞTA diskettenmi,harddisktenmi başlatıyor.onu kontrol et...
  • O zaman bunu sorman luzumsuz.Eğer başka makineye takıp orada çalıştırabiliyor fakat kendi ana kartına bağladığında çalışmıyorsa ana kartta bi sorun vardır.

Eğer ana kart üzerinde buluna IDE1 yazan yere takıyorsan kablonu bu sefer IDE 2 yazan yere takıp çalıştırmayı dene.

2-Bios tan load default bios ayarını çalıştır.

gene secondary de görmüyorsa o zaman arkadaş ana kartta bir hemde bayağı bi sorun var demektir.
  • Bu gibi sorunlar bazen elektirik arızasındanda olabilir, yani hdd ye elektirik geldiğinden emin ol
  • benim anakarta başka bi disk takmayı denedim.ondada kernel hatası verdi...

biosu default ayarlarına da getirdim.bios pilini takıp çıkarttım...

boot sırasında scsi ilk sırada ...disket sürücüyle ilgisi yok...

.harddiskke elektrik geliyor çünkü normal primary master olarak görüyor..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.