Şimdi Ara

Dışardan bakan birisi bizi aynadaki gibimi görür ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
12.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar kafamı kurcalayan bi soru . Googleden de arastırdım her kafadan ayrı bi ses . Birisi ayna birisi fotoğraftaki görüntün gerçektir diyor. Aynadaki ise neden ayna veyahut fotoğraftaki ise neden fotoğraf ?

• takip

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam takma kafanı bunlara.
    Bende bi aralar şeye takmıştım mesela benim sarı gördüğüm başkasında kırmızı gözüküyorsa(renk körlüğü değil) ve ona sarı diyorsa? bunun gibi renkler herkeste farklıysa ? Merak konusu
  • Unfollow

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gerçek görüntü diye bir şey yoktur.5 cm yanındaki birisinin bile geçmişini görürsün. Işık sonsuz hızla ilerlemez. Az da olsa gecikmeli gelir. Fotoğrafta ayna da gelişmiştir fakat fotoğrafı çeken makinenin özelliğine bağlı olarak.
  • Fotoğrafta kendini tersmi görüyosun?

• bi fotoğrafını ve aynadaki görüntünű göster sor birine

• quote:

Orijinalden alıntı: VezHack

Hocam takma kafanı bunlara.
    Bende bi aralar şeye takmıştım mesela benim sarı gördüğüm başkasında kırmızı gözüküyorsa(renk körlüğü değil) ve ona sarı diyorsa? bunun gibi renkler herkeste farklıysa ? Merak konusu

Her rengin kendine has dalga boyu vardır.İnsan gözü 380nm ile 780nm arasındaki dalga boylarını algılayabilir.Farklı renkler görmemizin sebebi onların farklı dalga boylarında olmalarıdır.Bugün pek çok gelişmiş alet yansıyan ışığın dalga boyunu ölçebilir.Eğer konuyu açan arkadaşın iddia ettiği gibi birimizin kırmızı dediğine diğerimiz yeşil diyo olsaydık , bilim adamları bu hayret verici durumu çoktan açıklamış olurdu.

Bilimsel deneyle herkesin aynı rengi gördüğünü kolaylıkla ispatlıyabiliriz.100 tane insan alıp onlara bir renk gösterip o rengin adını sorarız.Sonra rengin dalga boyunu ölçeriz.Herkes aynı cevabı vermişse demekki herkes aynı rengi görüyodur.

• Aynada tek bi açıdan bakıyorsun
    Dışardan bakan bir insan farklı açılardan bakıyor istersen bir odayı tamamen aynı ile donat gene insan gözü seni daha farklı görücektir.
  • Dün arkadaşıma aynadan baktım aynen gözümle gördüğüm kişiydi
    Kamera ile baktım farklıydı biraz

Göz gerçektir, aynaya bakan gözdür

Aynaya baktığında gördüğün sen gerçekteki sensin
  • Ben bunu okuldayken denemiştim aklıma geldi cuma günü arkadaşa baktım sonra aynaya baktım aynısıydı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oberyn -- 11 Ocak 2015; 19:01:28 >
  • Arka kamerayı aç kendini videoya çek gerçeğe en yakını bu.Ön kamerada yada aynada ters çıkarsın.Birde fotoğraf gerçeği yansıtmaz çok fazla o yüzden video çek.

• arkadaşa fotoğraftan bakıyom bambaşka birisi. Gerçekte bakıyom bambaşka aynada bakıyom gerçekle aynı görüntü. Fotoğraf'taki gibi değil.
  • Herkes görmek istediği gibi görür.
  • quote:

Aynı soru bende de vardı ama mantığını kimseye anlatamamıştım

• bence ayna bizi insan gözü gibi göstermiyor yani ayna görüntüyü ters verir bu yüzden biz ters halimizi görüyoruz misal ben babamın suratını aynada gördüğümde alışık olduğumdan farklı bir burun yapısının yani burun kemeri ve delikleri kısmının ayna hafif sağa doğru bir yamuklur var ve dudakların ağız kenarında birleşme yerlerinin normal gözle gördüğümden farklı doğrultuda birleştiğini fark ediyorum bence webcam-arka kamera gerçek görüntümüz ama ayna tersi
  • quote:

Orijinalden alıntı: HeLLsTeR

Gerçek görüntü diye bir şey yoktur.5 cm yanındaki birisinin bile geçmişini görürsün. Işık sonsuz hızla ilerlemez. Az da olsa gecikmeli gelir. Fotoğrafta ayna da gelişmiştir fakat fotoğrafı çeken makinenin özelliğine bağlı olarak.
    quote:

Orijinalden alynty: HeLLsTeR

Gerçek görüntü diye bir ?ey yoktur.5 cm yanyndaki birisinin bile geçmi?ini görürsün. I?yk sonsuz hyzla ilerlemez. Az da olsa gecikmeli gelir. Foto?rafta ayna da geli?mi?tir fakat foto?rafy çeken makinenin özelli?ine ba?ly olarak.

aya bakarken 1 dakika güne?e bakarken yanly? hatyrlamyyorsam 8 dakika öncesini görüyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

quote:

Her rengin kendine has dalga boyu vardır.İnsan gözü 380nm ile 780nm arasındaki dalga boylarını algılayabilir.Farklı renkler görmemizin sebebi onların farklı dalga boylarında olmalarıdır.Bugün pek çok gelişmiş alet yansıyan ışığın dalga boyunu ölçebilir.Eğer konuyu açan arkadaşın iddia ettiği gibi birimizin kırmızı dediğine diğerimiz yeşil diyo olsaydık , bilim adamları bu hayret verici durumu çoktan açıklamış olurdu.

Bilimsel deneyle herkesin aynı rengi gördüğünü kolaylıkla ispatlıyabiliriz.100 tane insan alıp onlara bir renk gösterip o rengin adını sorarız.Sonra rengin dalga boyunu ölçeriz.Herkes aynı cevabı vermişse demekki herkes aynı rengi görüyodur.

Sağol hocam yıllarca aklımdaydı nasıl araştırma ne yazarak araştıracağımı da bilememiştim teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.