Şimdi Ara

Diş Hekimliğini Bırakmak Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
2.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba ben diş hekimliği 3. Sınıf öğrencisiyim ama hala ısınabilmiş değilim hedefim olmadığı için dişi seçtim ailemin yanında kaldım tıpa gitmedim ikisinide öyle çok istemiyordum ama okulum çok zor sadece bedenen değil zihnende yoruyor burda diş bırakıp tıpa geçen arkadaşların yorumlarını alabilir miyim veya başla bölümlerde olur ben başka bölümleride düşünüyorum ama cidden okumaya dair bir amacım yok çok kararsızım...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Belli ki puanım tutuyor diye yazmışsın diş hekimliğini. Tıp ve diş hekimliği gibi bölümler insanla muhatap olacağın bölümlerdir. Bu yıpratabilir insanı. Sorun buysa insanla muhatap olmayacağın bir bölüm seçebilirsin. Ama önce bir amaç edinmeye çalış. Neyden zevk alıyorsun onu keşfet gerisi gelir.
  • Puanın tutuyor diye değilde hiçbir hedefim olmadığı için ailemin yanında kalmayı seçtiğimden diş yazdım ilk senemdede bazı dişler tutuyordu mezuna kaldım tıpta geliyordu ama dışarı gitmek istemedim aslında insanlarka uğraşabilir miyim hala bilmiyorum kendime güvenim yok hiç bir meslek bana uygun gelmiyor mühendislik falan okuyamam okusamda iş bulamam mimarlık düşünmüştüm ondan da vazgeçtim eczacılıktanda vazgeçirdiler hem ailem esnaf gibi oluyorsun dedi kısaca dişi seçtim ama gerçekten okul çok yorucu psikolojik olarak kaldıramıyorum ve temizlik konusunda sorunlar yaşıyorum biraz takıntılı olduğum için bilmiyorum sonum ne olacak bırakanların fikirleri önemli şu an hiç bir şeye cesaretim yok maalesef

• Bende aynı durumdayım tek farkım 1. sınıf öğrencisi olmak artı olarak mesleği de sevmiyorum lütfen bırakan arkadaşlar yorum yapsınlar ihtiyacımız var

• 1.sınıfsan ve sevmiyorsan benden tavsiye bırak hiç düşünme sonra geç oluyor ve işkenceye dönüşüyor bırakmak için en kolay olan yıl 1. Sınıf ah nasıl olur falan deme tıp mı istiyodun mühendislik mi.mimarlık mı arkana bakma bırak git istediğin bir şey yoksa benim gibi o zmn sağlıkta yapabilecek msn buna karar ver benim için çok geç bitirmeyi istiyorum ama çalışır mıyım ben bile bilmiyorum acılara katlanıyorum sadece....

• 2013 te merkezi yatay geçiş denen bir kolaylık geldi allah'tan. ben de tipı bırakacak gibiyim.. hazir boyle bir kolaylık varken ömür boyu işkence çekmek mantıklı değil.

• bi abiniz olarak yorum yapayım..

2002 makine muhendisligi girişliyim.. o zaman 30 bininci olarak girmiştim... hayalim bilgisayar muhendisligiydi.. puanım yetmedi...babamda 1 yıl evde oturup ders calısmama musade etmedi..bu puanı da alamazsan ne olacak dedi :)))

neyse bolumumu sevmedim..daha ilk gittigim yıl teknik resim onume cıktı...hayatım boyunca çöp adamdan baska bi resim bilmeyen , hep resimleri ablasına yaptıran ben , bolumden iyice sogudum..

ta ki 2014 yılına kadar... baktım uzun donem askere alacaklar... oturup ders calıstım...12 yılda muhendis olmus oldum :)))

2010 da staj yapayım diye bi yere girmiştim..hala orda calısıyorum...ve meslegimi hiç sevmiyorum...işe bi sevinçle gitmiyorum.... yas oldu 33.... formasyan alıp yada devam zorunlulugu olmayan bi uni bitirip öğretmen olmayı ve bari yarım gun calısayım derdine dusen biriyim artık.....yada bilgisayar muhendisligi uzaktan okumanın derdindeyim...

bu tip durumlara dusmemek için en radikal kararı en basta verin..gerekirse okulu bırakıp sevdiğiniz yöne yönelin..yada bu işe 4 elle sarılın..sevmeseniz bile sevmeye calısın..ve hayatınız boyunca serzenişte pişmanlıkta bulunmayın....

• istediğim meslek bilgisayar mühendisliği fakat odtü falan olmuyor zaten olsaydı diş yazmazdım oraları yazardım 10k civarı mühendislikler oluyor ki o civarda bir bilgisayar mühendisliği olmaz pek. Ailem de mühendislik yazıp ne yapacaksın taş mı yiyeceksin diyorlar. O kadar kararsız ve cesaretsizim ki bir yanım ne olacak yaparsın zamanla diyor diğer yanım ayrıl diyor. Ama 3. sınıfta bırakan öğrencileri görüyorum onlar gibi ilk sınıfta cesaret edip de bırakamamak koyar elimde şans varken. Hocam siz ne yapacaksınız peki bırakacak mısınız ve ilerisi o kadar acılı mı cidden :(
  • Yatay geçiş hakkı varken kullanmamak akıl karı değil gerçekten o yüzden son pişmanlık fayda etmedi demeden biraz cesaret lazım.

Sevemem1985 yaşadıklarınızı yaşamaktan korkuyorum ama cesaretim hiç yok eğer bir hayalim olsaydı çoktan bırakmıştım ama hedefsiz çalışıp kazandığım için gitsem pişman olmaktan korkuyorum ya orayıda sevemezsem diye... Tercih dönemindeki gençlere bunu anlatmaya çalışıyorum en azından aynı hataları yapmasınlar bir hedefleri olsun sizde inşallah mutlu olacağınız yerlere gelirsiniz maddiyat da insanı düşündürüyor ve yanlış seçimlere sürüklüyor...Diş hekimliğini sevmeden gelip sonradan seven insanlarda görüyorum belki bende onlardan olabilrim diye dua ediyorum.

Jjjchan bak ne güzel hedefin var insan sevdiği işi yaparken gözüne hiçbir zorluk gözükmez gerçekten liseden biliyorm sevdiğim dersin ödevini merakla yapardım ama diğerleri işkence gibiydi ve bu lise gibi değil bir ömür sürecek hedefim olsaydı onun için çabalardım ama yoktu maalesef rüzgarda savruldum ilk senemde de iyi bir sonuç almıştım sınavdan ama karsrsızlıktan mezuna kaldm niye kaldım dersen bilmiyorum tıp mı istiyodum hayır sadece vicdanımı rahatlatmak içindi sanırım en sonunda hayırlısı diye dua ettim ve diş yazdım gene tıp yazamadım gelmesine rağmen şu an tıpı yapamayacak kapasitede olduğumu kaldıramayacağımı düşünüyorum iyki seçmemişim diyorum bıraksam ne seçeceğimi bilmiyorum o yüzden en azından okulu bitirip çalışp çalışmama konusunu düşünmeyi veya yeni bir okul okumayı düşüneblrm hala net bir fikrim yok ama bu sene sınava girip sözel bir bölüme geçmeyi düşünmüştüm sonra sınava başvurmadım o da kaldı:) Şimdilik vize finallere çalışıyorum sınıfı geçmek hedefim ama sana tavsiyem gerçekten sevemediysen 3 e geçince kafanı duvarlara vurmak istemiyorsan bu senenin sonunda ya geçiş yap ya da seneye istediğin yer için deli gibi çalış. Birde şöyle bir durum var ki 1 de gördüklerin hatta 3 e kadar hepsi hikaye yani hasta başına geçtiğinde o öğrendiklerini uygulaman gerekecek sabundan diş yapmaya benzemiyor mal gibi kalıyosun hastalarla iletişim kurman gerekiyor bir sürü faktör var çocuklar desen ayrı bir durum.Diş hekimliği fakültesi bitiyor mu dersen asistanların dediği gibi elbet bitiyor 5,6,7 yıl farketmez bitiyor bir şekilde ama ya sonrası? Sonrasında bu işi sürdürebilecek miyiz işte orası sıkıntı cesur ol derim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SenseiReki -- 21 Nisan 2018; 19:4:44 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.