Şimdi Ara

DİŞ HEKİMLİĞİ TERCİHİ (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
604
Cevap
34
Favori
30.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Johnson22

Agiz cene dis disinda recete yazamadigimizdan emin misin. Bizim hoca oyle dedi ama adam yasli bazen kafa gidiyor yanlis demis olabilir

Sanmıyorum yazabileceğini. O zaman dahiliyecilerin bir anlamı kalmaz Bir de etki mekanizmasını çok iyi bilmen lazım. Her şeyi biliyorsun diyelim, uzmanlık sorunu var. Yani bölümün dışında karar vermek büyük risk. Geçersiz olabilir o reçete ya da bir sorun olursa dava falan olayları olabilir. Bence hocanın demek istediği benim dediğim şey. Bazı işlemler sonrası ilaç yazarken hastanın mesela mide rahatsızlığına göre farklı ilaç yazıyorsun. Ya da böbrek hastalığı varsa ona dikkat ediyorsun falan filan. Hastalıklara göre ilaçlar değişebiliyor. Öyle bir hasta gelirse risk almaya gerek yok anında uzmanına yönlendireceksin. Şakaya gelmez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• armutyus A kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam. Bi dava aciyorlar surunuyorsun sonra

• quote:

Orijinalden alıntı: Johnson22

Aynen hocam. Bi dava aciyorlar surunuyorsun sonra

Hele şimdi uzmanlık sınavı falan var. Yakında dişte de böyle sorunlar artacak. Mesela sen ortodonti uzmanısın kalkıp kanal tedavisi yaptın sonra bir sorun oldu hop başına bela. Neden uzmanı olmadığın bir işi yaptın.. Yani yakında pratisyen diş hekimliği gibi saçma bir şey gelebilir. Çok ilginç aslında bence, çünkü dolgu, kanal, çekim falan basit şeyler. Belki farklı vakalar olabilir ama yani %90 falan normal sorunsuz tedaviler olur.

Gelecek ne getirecek bakalım.

Hayır getirir insallah.

Siz bu sene mezun oluyorsunuz dimi hocam

• Şu an final dönemindeyiz 4te Hatta tedavi pratik finali var şu an, sıramın gelmesini bekliyorum. Seneye de mezuniyet inşallah.

Sinavda basarilar. kac kisi var onunde

• Grup grup alınıyor da şu an ortam karışık benim 12.15teydi 4. gruptum. Ama daha ikinci grup var sınavda.

Kolay gelsin basarilar

• Johnson22 kullanıcısına yanıt
    bu ortodontist miydi bi alan varmış dişte aylık 30 bin lira gelirden bahsediyorlar ne diyorsun buna hacım ya ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naci_Balkavan -- 19 Haziran 2014; 14:49:23 >
  • Ortodontist evet. Halk dilinde tel takan doktor olarak bilinir

Suanda dis hekimliginin en fazla kazandiran uzmanlik dali. Gercekten tam anlamiyla parayi iciyorlar. Aylik geliri ort 20-30 bin tl.
    Bir tel parasi 4-5 bin tl. Bi hastanin tedavisi 1-2 yil suruyor yani 1-2 yil icin bi hastadan 4-5 bin aliyorlar. Bir ayda da onlarca hasta geldigi icin gelirleri 20-30 u buluyor.

Ama kazanmasida bi okadar zor tabi. Turkiyede ilk 100 e girmek gerekiyor.

• İlk 100 mü abartmışsın ilk 50 falan o da sağlık bakanlığı kontenjanı.. Zaten ilk 260-270 kişi uzmanlık seçimi yapabiliyor.. Bence cerrahi ortoyu ilerde katlar gibi geliyor. Çok fazla orto alımı oluyor. Allah sonumuzu hayır etsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DtHsn -- 19 Haziran 2014; 14:37:30 >
  • DtHsn kullanıcısına yanıt
    Ben ilk 100 falan diye biliyordum , 50 ise daha kotu o zaman

Valla sonumuz hayirlisi. Cerrahi daha zahmetli ugrastirici bi dal. Sahsen ben kazansam bile cerrah olabilecegimi dusunmuyorum.

Uzmanligi kazanmak bi dert zaten birak orto yu falan kazanmayi.

Donemlik sinava kac kisi giriyor haberin var mi ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnson22 -- 19 Haziran 2014; 14:42:22 >
  • 2014 nisan dusuna sanırım 1040 mı neydi o civarda. Tabi bunların çoğu denemek için giriyor. ciddi anlamda çalışan sayısı az. Çünkü uzman olmadan da bazı işlemleri eğitimle tamamlayabiliyorlar. İlerde o kalkar düşüncesindeyim. Çünkü uzman yok piyasada. Daha yeni devlet uzman kadrosu açtı hastanelere 1140 kişi alccak tı sanırım o civarda. Ama bizden kimse devleti istemez özelde deli gibi kazanmak varken.. Zamanla işler yoluna giriyor işte. Performans sistemi değişecek, kaldırılıyor o zaman daha iyi olacak. Çünkü bizim hastaya ilaç yazıp yollama lüksümüz yok. 1 hastamız 20-25 belki 1-1.5 saat bile sürebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DtHsn -- 19 Haziran 2014; 14:48:13 >
    biz öğretmen olduk ama bu alanda para yok banada hayallerim için para lazım hacım ya ama tıp ömür yiyor 6+4+ doğu hizmeti 2 yıl + 1 yılda askerlik 13 yıl sonra rahata eriyorlar dişte durumlar böyle değil 5 yıl ki ben ilk yıldaki derslerin büyük kısmından muaf olurum 4 diyelim +4+1 9 yıl sonra ortodontist olsan doktorun 3 katı para alıyorsun mantıklı bence
  • DtHsn kullanıcısına yanıt
    Aynen o durum baya kotu zaten devlette. Doktor bi saatte 15 hasta bakiyorken biz 2-3 hasta bakiyoruz. İnsallah adam gibi bi sistem getirirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnson22 -- 19 Haziran 2014; 14:52:18 >
  • İlk seneki dersler fizik kimya biyoloji degil. Onun icin sen bi sene daha ekle. Onun disinda bencede mantikli dis okumak.

Siz bu sene mi girdiniz sinava yoksa daha sonrasi icin mi dusunuyorsunuz.

hacım çukurova düşünüyorum ve ekteki ders programında türk dili , yabancı dil , fizik , organik kimya, atatrk ilke inkılapları var ve bunlar toplam derslerin belirgin bi kısmını oluşturuyor yani 1 yıl daha eklesekde epey rahatız bu senede girdik ama tam hazırlık yapmadan girdik büyük ihtimal seneye

http://dentistry.cu.edu.tr/Tr/detay.aspx?pageId=1530

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naci_Balkavan -- 19 Haziran 2014; 15:22:52 >
    aynen bu başka ilaç konusunu araştırdım.mesela hastaya dental apse tanısı koydun ilaç verdin.hasta, ama benim midemde rahatsızlık var dedi.çat bir ilaç daha ekledin mide koruyucu.ya da hasta, ben kalp ilacı kullanıyorum yan etki olur mu? dedi.ilaç etkileşimlerini bilip ilacı ona göre vermen lazım
    Valla hocam benim babam doktordu abim tıp 6 da yaşadığımız yerde nerdeysr tüm doktorları tanıyorum acil hekimleri 6 dan aşşağı alan yok aile hekimleri 7 uzmanlar hastanede 10 15 arası özelde çalışan 20 den aşşağı alan doktor yok. Diş hekimliği güzel meslek ben de belki de diş hekimliğine gidicem ama kabul edelim diş hekimliği 2. Sırada.

• Hayirlisi olsun. Basarilar , iyi calismalar ..

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.