DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene
dış cepe izolasyonu halk dilinde 'mantolama'
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: snowlion Daha Az
1 Kayıtlı Üye
0
Cevap
0
Favori
55
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> dış cepe izolasyonu halk dilinde 'mantolama'
Giriş
      6580 Mesaj
      06 Mayıs 2018 08:22:00 Konu Sahibi
      forum yöneticilerine 10 kere dedim, ama dinlemiyorlar ki
      her şeyden önce izolasyon konusu gelir ondan sonra
      ısıtma soğutma sistemleri bir alt kategoride var olmalı
      ama yok işte herkes bildiğini okuduğu bir ülkedeyiz !

şimdi ana konumuza gelelim !
      şimdi yeni mantolama yatırmış biriyim
      her apartmadan olduğu gibi !
      bir çok açıdan yapılması gereken işlerin
      diğer komşuların özellikle orta katlarda yaşayan tiplerin
      ısınma sorunu en alt ve en üst katlarda yaşayanların sorunu kadar sorun olmadığı için
      izolasyon yapılmadığı için olası bir belediye cezası gelir söylentisi sonrası
      herkes bir an önce yapılsın diyerekten apartman yöneticisi apartmanın tüm sorunlarını dile getirmeksizin
      yaptığı bir apartman toplantısı sonrası işe başlanıyor
      sonra biz yöneticiyle böyle konuşmadık şöyle konuşmadık diye
      ekstra ekstra fazla iş diye ekstra ekstra fazla ödemeler ortaya çıkabiliyor.

buraya son 30 gündür yaşadığım bir çok teknik sorunu herkesle paylaşmak için yazıyorum

her şeyden önce hangi malzeme ? eps mi, xps mi !?

eps çok fazla delikli yapısı olduğu için suyu nemi kolayca emiyor !
      bunun artısı sıva malzemesini daha iyi tutuyor.
      xps de ise bu özellik yok ! daha sert ve dolgun !
      bu açıdan sıva konusunda daha az uyumlu denebilir zaten bu yüzden
      xpsler genelde sıvayla değilde bir birine geçmeli ve özel dübellerle tutunma odaklı bir sistem

dübel sonrası file işlemi ! mevsimsel ısı değişimlerinde malzemenin genişlemesini yavaşlatmak
      bu şekilde eklem yerlerinde birleşme yeri çatlakları oluşmaması için aslında boydan boya çekilmesi gereken bir şey
      ama işte adamlar genelde çalıştıkları kata tahta kalas atarak bunun üzerinde kat kat çalıştıkları için o file sistemini apartmanı boylamasına bir şekilde açmıyorlar. özetle 5-10 yıl sonra gene iş çıkabilecek şekilde iş yapıyorlar dersek yalan olmaz ! adamlar genelde kendi kafalarına göre 1 - 1,5 metre file çekip bu fileleri parça parça çalışıyorlar, fileler sağlam ama böyle parça parça olunca varın ilerisini siz düşünün !

özellikle camların kenarındaki ceplere yalıtıcı strafor malzeme atmıyorlar. bunun yerine sözde araları birleştirme sıvası olan malzeme ile sıvalıyorlar. buna asla izin vermeyin !
      adamlarla hır gür belediyeyi arıyorum şimdi böyle işmi olur
      işleri durdurun başlarım sizin yapacağınız işe tarzı bir dialog kadar giden bir tartışmam oldu
      tüketici hakem heyeti gelir inceler alırsınız cevabınızı paramara ödemeyeceğim eksik ve geçiktirmeli yapacağınız
      bu iş için siz bana geri ödeme yapacaksınız demeye kadar baya bir dialog oluştu,
      sonunda hiç bir fazla ödeme yaptırmadan işin doğrusunu yaptırdım !

( resimde görünen çıplak duvara, daha sonra kullanılan strafor malzeme ile kaplama yapıldı ! :)

size yok pencere kapalı kalır malır diyorlar ! hikaye
      onların elinde her çeşit cm den malzeme her türlü tedarikleri var !
      mesela benim yerine göre PVC çıtaları baya inceymiş ! adam gitti 3cm lik straforla buraları tam yalıtım yaptırdı
      bazı yerler buralar söve denilen bildiğiniz beyaz ince 1 cm lik geçirmeli süsleri takıyorlar !
      öncelikle bu malzeme direk yapıştırma malzemesidir. süs müs hikaye en üst katlardaysanız
      süs yerine köşe bendi yaptırtın süs istemeyin çünkü kuş geliyor sıçıyor kar oluyor buz oluyor sarkıt olıyor
      sarkıt kendi başına esneterek açıyor malzemeyi, veya siz buz sarkıtını düşüreyim diye elinizde bir sopa ile
      beyaz strafora vuruyorsunuz gerisini siz düşünün !

bu arada kaç santimlik strafor konusu var ortada !

3cm e göre 4 santim arasında %33 izolasyon farkı var !
      bu kabaca şu anlama geliyor 3cm = 3 saat ısıyı korursa 4cm haliyle 4 saat ısıyı korur !!!

4cm e göre 5 santim arasında %25 izolasyon farkı var !
      bu kabaca şu anlama geliyor 4cm = 4 saat ısıyı korursa 5cm haliyle 5 saat ısıyı korur !!!

piyasada ister inanın ister inanmayın 10cm lik bile strafor var
      bunlar genelde büyük soğutla gerektiren işyerleri içindir

çok kalın strafor evi fırın gibi yapar falan diyor bir şey yok !
      yalnız en üst kattaysanız mutlaka izocamınız olmalıdır !
      yoksa ne yazın serin kalır nede kışın sıcak olur !?

bu yazının devamı yazıyı takip edenlerin sayısı artıkca devam edecektir ! :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SEO-Uzmanı -- 6 Mayıs 2018; 8:26:18 >

|
      |

Reklamlar
SEO
paykasa
SEO
Yeni Abonelik d-smart
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,479
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.