Şimdi Ara

Diriliş Ertuğrul'un set emekçileri anlattı: Akşam Erdoğan’ın söyledikleri, ertesi gün senaryoya ekleniyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
1
Favori
12.353
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 74
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 49 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
 • Favoriye Eklediklerim 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Digital Reaction (7 mesaj) warchief46 (6 mesaj) crank689 (3 mesaj) eyoruk (2 mesaj) turklucky (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (48 mesaj) Mobil (35 mesaj) Tablet (1 mesaj) Mini (1 mesaj) Uygulama (11 mesaj)
 • @
68 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Diriliş Ertuğrul'un set emekçileri anlattı: Akşam Erdoğan’ın söyledikleri, ertesi gün senaryoya ekleniyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Teğmen
  233 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda gelen bir ihbar TRT'nin de aylardır emekçilere ödeme yapmadığını ortaya çıkardı. Set emekçilerinin anlattıkları, diziye dair çarpıcı gerçekleri de ortaya koydu. Buna göre "akşam Cumhurbaşkanı ulusa sesleniş yapıyor, ertesi gün Diriliş dizisinin senaryosuna revizyon geliyor ve yapılan konuşmadan cümleler sahnelere ekleniyor."

  Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin en büyük sinema salonu tekeli Mars Grup ile film yapımcıları arasında çıkan kriz hâlâ sıcaklığını korurken, bir haber de TV dizilerinden geldi. Üç hafta yayın durduracaklarını açıklayan dizi yapımcıları, gerekçe olarak kanallardan para alamamalarını öne sürdüler. Bir tarafta gişe filmleri patronlarıyla sinema işletmecileri, öteki tarafta da dizi yapımcıları ve kanal patronları...

  Peki ya sinema-TV emekçileri bu kriz ve taraflaşmada ne yana düşüyor? Para alamadığı için yayın durduran dizilerin çoğu, set emekçilerine 10-12 haftadır ödeme yapmıyor. Üstelik bu diziler, kanallara rest çekerlerken set emekçilerine de bu üç hafta boyunca ücretsiz izin veriyorlar.

  Yayına ara vermeyen tek kanal ise TRT. Kuruluş yasası gereği kamu yayıncılığı yapması gerekirken, uzun yıllardır “iktidarın sesi” olan TRT yayına devam edeceklerini duyurdu. TRT, AKP’nin Türkiye ekonomisiyle ilgili yaptığı gibi “kriz yok” imajı çizmeye çalışıyor.

  Sektörde bu gelişmeler yaşanırken, TRT dizilerinde çalışan set emekçileri ne durumda? TRT'ye aktarılan kaynakların tutarı için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “ticari sır” demişti. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na gelen bir ihbar, TRT'nin de aylardır emekçilere ödeme yapmadığını ortaya çıkardı. Sözü, “Devletin televizyonunda yeni projelere her zaman para ayrılıyor, ama bu projelerde çalışan emekçilerin hakları gasp ediliyor” diyen “Diriliş Ertuğrul” setindeki set emekçilerine bırakıyoruz...

  'DİZİYİ YAYINDAN ÖNCE ANKARA İZLİYOR'

  TRT devlet televizyonu… Burada ödemelerin düzenli olduğu, çalışma koşullarının standartlara uygun olduğu propaganda edilir hep. Bize biraz çalışma koşullarınızdan bahseder misiniz?

  Set Emekçisi A- Diriliş Ertuğrul devlet destekli bir proje. En çok şuna şahit oldum ben, akşam Cumhurbaşkanı ulusa sesleniş yapıyor, ertesi gün senaryoya revizyon geliyor ve yapılan konuşmadan sahnelere cümleler ekleniyor. Ertuğrul karakterine söyletiliyordu bu cümleler, gündeme göre durmadan senaryolar değişiyordu. Daha önemlisi, Diriliş Ertuğrul'un kasetlerinin yayından bir gün evvel prodüksiyon aracıyla Ankara'ya gönderildiğini duyduk. Orada izlendikten sonra yayına giriyormuş.

  Ayrıca insanlar sağlıksız koşullarda çalışıyor. İzleyenler görecektir, sahneler ormanlık alanda geçiyor çoğunlukla ve çekim esnasında ısınabilecek hiçbir kaynak yok. Bununla görevlendirilmiş bir ekip yok. Kendi imkanlarımızla odun toplayıp yakıyorduk, gece evimize gittiğimizde üzerimiz başımız is kokuyordu.

  KARA LİSTEYE ALINAN OYUNCULAR

  Set Emekçisi B- Onun dışında ayrıca çalıştığımız kapalı mekanlarda, dönem havasını yaratabilmek için, durmadan kömür yakıp içeriyi dumanla dolduruyorlardı. Muhtemelen ileride tüm çalışanlar ciddi sağlık sorunları yaşayacaklar. Arkadaşın da dediği gibi platoda ve ormanda uzun saatler soğukta ve çamur içinde çalışıyoruz.

  Sosyal medya kullanımı konusunda oyuncular üzerinde, hükümeti eleştiren paylaşımlar yapmamaları yönünde baskılar, yasaklar olduğu biliniyor. “Kara liste”ye alınan ya da rolüne son verilen oyuncular var. Ayrıca figüranların ve çocukların setlerdeki çalışma koşulları da sıklıkla gündeme geliyor. Bu konularda set emekçilerinde durum nedir?

  Set Emekçisi A- İşe alınırken sosyal medya konusunda uyarıldım. Set ekibinden kimseyi sosyal medyada takip etmemem söylendi. Bir kamera şoförü sette fotoğraf çekerken yapımcıya yakalandığı için işten çıkarıldı. Adam iki ay sonra kalp krizinden vefat etti. Diriliş'te işe girebilmek için istenen evraklar arasında diğer setlerde istenmeyen evraklar yer alıyordu.

  ON GÜN TATİLSİZ ÇALIŞMA

  Set Emekçisi B- Sosyal medyanın kişisel kullanımıyla ilgili yani kişisel paylaşımlarla ilgili yasaklar var. Hatta sözleşmede de madde olarak var bu sanıyorum, gerçi okuyamadım ama... Hatta para cezası da var yaptırım olarak. Gereksiz bir baskı altında çalışılıyor, zaten çalışma şartları yeterince ağır. Ama fiziksel koşullardan önce psikolojik olarak etkileniyor insan. Haftada 6 gün çalışıyorum. İlk başlarda 20 gün tatilsiz çalışıldığı olmuş. Şimdiyse tatil gününün ne zaman olacağı belli olmuyor. Yedi, sekiz, dokuz, on güne kadar tatil vermeden çalıştığımız oluyor. Hayatın setten ibaret oluyor, sosyal çevremle hiç bağım kalmıyor. Uyku dışında bir zamanım yok. İşten geliyorum uyuyorum, uyanıyorum işe gidiyorum. Sette insanlar birbirinden çok kopuk ve uygunsuz üsluplarla konuşuluyor. Sette hiyerarşide üstte olanlar son derece sert ve kaba davranıyorlar. Hakaretlere varan düzeyde.

  'ÇOCUKLAR KÖMÜR DUMANI ALTINDA 8-9 SAAT ÇALIŞIYOR'

  Çocuk oyuncularla çalışıyoruz. Bazıları da çok küçük çocuklar. 8-9 saat boyunca kapalı bir mekanda kömür dumanının altında çalıştırıldıklarına şahit oldum. Doğru düzgün hava almalarına bile izin verilmedi. Çocuklarla kurulan iletişim de çok kötü. Figürasyona yaklaşım da öyle. Figüran sette, sahnede sakatlanıyor, kalkıp çalışmaya devam etmesini istiyorlar. Ana cast dışında diğer insanların pek bir önemi olmuyor. İki ekip çalışıyoruz aradaki çalışma koşulları da çok adaletsiz. Setteki ekiplere sayfa sayıları dengeli dağıtılmıyor; bu normal ama bu kadar fazla fark olması normal değil. Bunlar hep çekip bitirilmesi için mesela. Olay başrol oyuncusunda bitiyor, onun olduğu sahneler hızla çekip bitiriliyor, o olmadığında durum farklılaşıyor.

  'İNSANLARIN CEBİNDE YOL PARASI BİLE YOK'

  TRT'de çalışanların ücretlerini düzenli aldığı söyleniyor. Bu doğru mu yoksa şehir efsanesi mi?

  Set Emekçisi B- Haftalıklarımız düzenli olarak yatmıyor. 6 bölüm param var içeride. İnsanların ceplerinde yol paraları dahi yok. Herkes birbirinden borç alıp işe gitmeye çalışıyor. Herkes rahatsız ama Ocak'tan sonra düzene girer deyip susuyor. Şikayet edene de git başka yerde iş bul diyorlar.

  Sözleşmeyi okumak istedim imzalamadan, ama öyle bir dünya da yok. İmzala, geç, imzalamazsan işten ayrıl, deniyor. Mecbur kalıyorsun imzalamaya, yarın neyle karşılaşacağımı kestiremiyorum. İşten ayrılan bir arkadaşım var, onunla iletişime geçtim, şartlardan memnun olmadığı, parasını düzenli olarak alamadığı için ayrılmıştı, yine de alamamış parasını. Cinnet geçirme noktasına gelmiş.

  Çalışmaya başladığımdan beri, 4 bölüm parası aldım, 6 bölüm param içeride. İşe parası için girdim ama ödemeleri yapmakta zorlanıyorum. Birini ödesem biri kalıyor.

  'ROL GEREĞİ AĞLATMAK İÇİN ÇOCUK OYUNCUYA DEFALARCA VURULDU'

  Set Emekçisi A- Ne zaman yatacağı hiç belli olmuyor ödemelerin. Pazartesi ya da Cuma yatıyordu. Ama sette bir anda o gün kaşelerin yatmayacağı söyleniveriyordu. İnsanlar tüm hesaplarını paranın yatacağı üzerine yaptıkları için hazırlıksız yakalanıyorlar. Kredi çekip paralar yatmaya başlayana kadar kredi ödeyen insanlar var mesela. Kredi ödemeleri aksıyor çalışanların. Benim cebimde akbilim yok, ekip servisinin kalkış yerine nasıl gidebileceğimi bilmiyordum mesela. Ödemeler düzene girdikten sonra da hiç onların söyledikleri gibi olmadı. Ayda hiç 4 kaşe yatmadı. Hep bir kaşeyi içeride bıraktılar.

  Ben de mesela çocuk oyuncunun sahnede rol gereği ağlasın diye ayağına defalarca vurulduğuna tanık oldum. Bu çocuk sabah bizimle sete gelip bizimle setten gidiyordu. Ortalama 12-13 saat çalışıyordu. Normalde çocukların olduğu sette pedagogların olması gerekir ama yapım buna uymadı.

  Çalışma koşullarımızla ilgili sendikaya şikayet ettiğimizde de “zaten diğer setlere göre çalışma saatleriniz az, daha ne istiyorsunuz” gibi şeyler işittik.

  'SİS MAKİNESİ ALMAK YERİNE KAMYON LASTİĞİ YAKILIYOR'

  Set emekçilerinin sağlığının düşünülmediği anlaşılıyor. Peki, ormanda, deniz kenarında çekim yaparken çevreye zarar vermemek için gerekli önlemler alınıyor mu?

  Set Emekçisi Y- TRT’nin diğer setlerinde de olduğunu duydum... Savaş sahnelerinde duman efekti verebilmek için sis makinesi almak yerine araba, kamyon lastiği yakıyorlarmış. Tüm gün 400 civarında lastik yakılıyormış. Tüm set çalışanları, figüranlar, sahnedeki oyuncular bu dumanı soluyorlar. Yaklaşık olarak 12 saat boyunca bu duman solunarak çalışılıyor o sahnelerde. Kendi canımızı geçtik, doğaya verilen zararı düşünsünler. Gökyüzü simsiyah oluyor gün boyu. Çevre köylerden yapılan şikayet üzerine jandarma geliyor, TRT dizisi olduğunu görünce çayını, kahvesini içip gidiyor. Set emekçilerinin sağlığı, hayatı son madde bile değil. Masada yok.

  Sette çalışma süresi yasal olarak 14 saat. Bunun gerçeğini düşünün bir de. Hele de çektiğiniz bölüm yayınlanıyorsa o hafta büyük bir hızla, iş yetişene kadar kaç saat gerekiyorsa o kadar çalışıyorsunuz. Bu koşullarda kazalar da oluyor tabii. Kimi büyük kimi küçük, kimi duyuluyor kimi duyulmuyor. 14 saat kuralına uyuldu mu kimse gerisiyle ilgilenmiyor. Bu kural nasıl uygulanıyor kimse sormuyor. Sabah 8'de işe başlayıp akşam 5’ten önce yemek yiyemiyoruz iş yetişsin diye.

  'SERVİS SAATLERİ YAPIMCININ KEYFİNE BAĞLI'

  Set Emekçisi Z- Bu koşullar, insanların arasındaki ilişkide büyük bir çürüme yaratıyor. İlişkilerde en ilkel noktayla, “her koyun kendi bacağından asılır” anlayışıyla hareket ediliyor, herkes birbirine kötü davranıyor. İnsanlıklarını unutuyorlar. Mesela ışık malzemesi en ağır malzemedir, en son onun toplanması biter sette. Kimse serviste bir ışık asistanının olmasını istemez. Başka servise binmesini tavsiye eden bile oluyor. Işık ekibi bunun da stresiyle hızlı toplamaya çalışıyor ağır malzemeleri ve bu da kazalara sebebiyet verebiliyor. Servise en son bindikleri için utanıyorlar bu insanlar ve bu utanç yüzlerinden okunuyor.

  Set Emekçisi Y- Servislerle ilgili bilgiler ben de vereyim. Ekibin evlere dağıtımı diye bir şey var. Kimi setlerde saat 22.00'de bittiğinde kiminde 00.00’da -bu yapımcının keyfine bağlı, sendika ile bu konuda yapılmış anlaşmalar var ama bunu hiçbirinin taktığı yok- ekip servislerle eve bırakılıyor. Servisler yalnızca Avrupa ve Asya yakası olarak ayrılıyor. Servis dağıta dağıta gidiyor ekibi ve evinize ulaşmanız 2 saati bulabiliyor.

  Set Emekçisi Z- Servis şoförü herkesi bıraktıktan sonra evine dönüyor ve 2-3 saatlik uykuyla yine işbaşı yapıyor. Ekibi uykusuz taşıyor yani. Dağıtım olmadığında merkezi yerlere bırakılıyoruz. Sonrasında otobüsle, dolmuşla evimize gidiyoruz.

  'BEBEK OYUNCULAR VAR AMA HİÇBİR DENETİM YOK'

  Şunu da söyleyeyim, çocuk oyunculara değinildi, bebek oyuncular da oluyor sette. İşin yetişmesi için bebeğin gecenin bir yarısı uykusundan uyandırılıp sahneye alındığı oluyor ve hiçbir ama hiçbir denetim söz konusu değil. Burada vicdansız olan set emekçileri değil. Bir haftada 140 dakika diziyi 6 günde çekmeyi talep eden koşullar. Bir sinema filmi ortalama olarak 90 dakikadır ve 1 ayda çekilir. Biz neredeyse iki sinema filmini 6 günde çekiyoruz.

  Set emekçilerinin bu şartlarda birbirine düşmesi, sorumluluğu üzerinden atmak için ekip arkadaşını ispiyonlaması işverenin işine geliyor. Bu sayede insanları çalıştırmaya devam ettirmeyi sürdürebiliyorlar. Bahaneleri de şu; asgari ücretin çok üzerinde para kazanıyorsunuz, ne olmuş 14 saat çalışıyorsanız!

  '9 HAFTA ÇALIŞMAYA 3 HAFTALIK ÜCRET'

  Set Emekçisi Y- İyi de 6 ay çalışıyoruz. İlk bölüm 1 ayda çekiliyor, ikinci bölüm 3 haftada, üçüncü bölüm 15 günde. Yayına girene kadar bu bölümler için sadece bir hafta parası alıyoruz. Yani 9 hafta çalışıp 3 hafta çalışmış kabul ediliyoruz. Yayına girdikten sonra çektiğimiz bölümler için haftalık ödemeye dönülüyor onda da en erken 6 hafta sonra ödeme yapılmaya başlanıyor. Bir yıl 12 ay. Bu durumda kabaca hesaplarsak asgari ücretten biraz fazla kazanıyoruz. O da dizi 3. bölümünde yayından kalkmazsa. İş tutar da, set oturursa ekibin işine son verip yeni bir ekiple devam etmelerinin önünde hiçbir engel yok hatta olağan durum bu.

  Tüm bu konuştuklarımız buzdağının görünen kısmı. Sorunlarımız çok daha ağır. Yapımcılar ayda bir kez bir araya gelip ortak kararlar alıyor ve uyguluyorlar. Bizimse bir araya gelip sorunlarımızı konuştuğumuz bir yapımız yok. Onun için olan her şeyi kabullenmek zorunda kalıyoruz. Yani patronlar örgütlü bizse örgütsüzüz. Yaşadıklarımızın nedeni bu!

  PE'DEN SET EMEKÇİLERİNDEN ÇAĞRI

  Patronların Ensesindeyiz Ağı (PE) ile iletişime geçerek yan yana gelen set emekçileri sorunlarını konuşmak için bir toplantı yaptılar. Bu toplantıyı duyup PE ile temasa geçen Diriliş Ertuğrul emekçileri ile gerçekleştirdiğimiz bu röportaj ile tüm sinema-TV sektörünü setlerinde yaşadıkları tüm problemleri aşağıda iletişimi bulunan Patronların Ensesindeyiz set emekçileri ağına ihbar etmeye çağırıyoruz.

  Biz sinema-TV sektöründe çalışan set emekçileri olarak, paralı kölelik koşullarındaki bu sömürüye, bize insanlığımızı unutturan bu çürümeye karşı tüm dostlarımızı mücadele etmeye ve dayanışmaya çağırıyoruz. Ne yaparsak kendimiz yapacağız, başka türlü kurtuluş yok...

  Telefon: 0541 940 05 14
  iletisim@patronlarinensesindeyiz.org
  https://twitter.com/pensendeyiz
  https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

  http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/dirilis-ertugrulun-set-emekcileri-anlatti-aksam-erdoganin-soyledikleri-ertesi-gun  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >  _____________________________
  "Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, Vicdanına hesap vermekten kurtulursun."
 • ben de tam bilmiyorum ama duyduğum kadarıyla,çocukları amerikan vatandaşı olsun diye amerikaya giden yerli ve milli bir çiftin başından geçen olayları anlatıyor sanırım.
  Kaynak olarak oturma organınızı verseniz attığınız linkten daha az yalan olurdu.

  Solhabermiş. Metinde bi şey de yok Set emekçisi A set emekçisi b set emekçisi x,y,z. Komedi ya.

  Bu habere inanacak kitle: DH Muhalifi ve +45 yaş İzmirli teyze.
 • Yarbay
  4760 Mesaj
  Bizdekine benzer bir demokrasi hatırlıyorum.
  _____________________________
 • Yarbay
  11581 Mesaj
  Doğruysa yer yerinden oynar. Muhtemelen de öyledir.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  Fanatiği olunabilecek şey, fikirlerdir; partiler değildir.
 • Yüzbaşı
  744 Mesaj
  |
  |
  _____________________________
  "En faziletli cihat zalim bir idarecinin yanında ona adaleti söylemektir. HZ. MUHAMMED"
  "Bir insan taraf tutmaya başlar başlamaz, dünyada da o gerçekleri o kadar az görmeye başlar. HEYWOOD BRAUN"
  “Eğer birileri oturduğu koltuktan kalkmakta sıkıntı yaşıyorsa, kesin altına pisletmiştir.” Hindistan Atasözü"
 • Yarbay
  3257 Mesaj
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  10408 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Return to Monke

  Doğruysa yer yerinden oynar. Muhtemelen de öyledir.
  Bir şey olmaz.Kim oynatacak yeri yerinden ? Ne yapabilirler ?
  _____________________________
 • Yarbay
  11581 Mesaj

  Doğru Türkiye'de yaşıyorduk gene unuttum.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  eyoruk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Fanatiği olunabilecek şey, fikirlerdir; partiler değildir.
 • Yarbay
  2277 Mesaj
  Diriliş mi Uyutuluş mu?
  Bak şimdi kararsız kaldım.
  _____________________________
 • Yarbay
  10615 Mesaj
  1 bölümünü bile izlemedim.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________


  The Storm is Coming
 • Binbaşı
  1639 Mesaj
  Setlerin çalışma şartlarının ne kadar ağır olduğu yıllardır bu ülke'de bilinen bir durum.

  Ama kimse şunu söylememiş normalde kameramanın kaşesi 300 tl ise sette bu rakamlar kat ve kat artıyor.

  Ayrıca sektördeki herkes setler'den kaçar pek çoğu çalışmak istemez sette çalışan adam ya set'i ortamı seviyordur yada iş bulamamış mecburen çalışıyordur.

  içerisinde doğrular çok fazla ama abartılarda olduğu kesin bir yazı olmuş.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  530 Mesaj
  Bu saçma filmi kim izliyor.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Çavuş
  82 Mesaj
  Milyonların izlediği ülkemizin şahlanışında rol oynamak için üzerine para ödemeleri gerekirken birde para istiyor utanmaz herifler
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  162 Mesaj
  Neyi anlatıyor bu dızi?  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Yarbay
  2277 Mesaj

  ben de tam bilmiyorum ama duyduğum kadarıyla,çocukları amerikan vatandaşı olsun diye amerikaya giden yerli ve milli bir çiftin başından geçen olayları anlatıyor sanırım.
  Drumyr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  329 Mesaj
  senaryo vs bunları herkes biliyor, o konulara hiç girmeyeceğim ama dizide falanca şartlarda falanca kişiler çalışıyor cümlesi aşırı saçma. Bunun için dizi ve filmlerde anlaşma imzalıyorsun. Ben bunu bunu yapacağım diye taahhüt veriyorsun. Zaten dünya genelinde dizi ve filmlerde bu verilen örnek yaşanan bir şey bunu neden söylemiş anlamış değilim. Bu aralar muhalefet olmak popüler olmuşken (maddi,manevi) buna dayanarak yapılmış açıklama olarak görüyorum. Eğer emeklerinin karşılığını alamıyorlarsa mahkemeye gidip haklarını savunabilirler. Bugün bu "Patronların Ensesindeyiz Ağı" diye bahsedilen yere ben de götümden senaryo uygulayarak yazabilirim. Kanıt olmadığı için zerre ciddiye almıyorum malesef
  _____________________________
 • Binbaşı
  1944 Mesaj
  Figüranlık ile başlayıp en azından yardımcı oyuncu olmak gibi bir düşüncem vardı. Bir kaç ay set ortamını tadınca bu düşüncemden vazgeçtim. Sabah tadı iğrenç bir çay ve ufacık bir ekmek arası kaşar ile mesaiye başlayıp, öğlen soğuk soğuk yemekler ile idare edip, gecenin 22:00'sine kadar aç kalmaya ne kadar dayanabilirsiniz ki? Hele ki sonbahar ve kış aylarındaki çekimlerde hayattan soğumuştum. Röportajda anlatılanlarda abartı yok eksik bile var. Günlük 50 TL alıp, 60-70 TL harcamam oluyordu
  |
  |
  _____________________________

  *-Carraro Sportive 225*-DH Bisiklet Severler Grubu
 • Binbaşı
  1702 Mesaj
  Neye üzülsem bilemedim. Bu propagandaya ortak olup parayı alamayınca ötmelerine mi yoksa hiç bir şeyin değişmeyeceğine mi?  Umarım hiç alamazlar. Eğer ülkeyi ayakta, seni hayatta tutan sütunlara balyozla girişen bir güruha hizmet ediyorsan, sıranın bir gün sana geleceğini anlaman lazım ama anlamak için de o kadarcık kafa lazım.  Şimdi bunları bunlar fedoncu falan diye uçursalar ne yapacaklar merak ediyorum.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  10408 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: 12 Angry Men

  1 bölümünü bile izlemedim.
  İzleyenler izliyor ya malesef o yetiyor işte.Yoksa sen ben izlesek de akıllı mantıklı olduğumuz için etki yaratmaz.
  _____________________________
 • Yarbay
  10615 Mesaj

  Aynen iyi dedin hocam, biz izlesek bile etkilenmeyız ama malum kesim etkılenıyor.
  |
  |
  eyoruk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________


  The Storm is Coming
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
kripto para haberleri
Ekonomi
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,703
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
  Tümünü Gör
  Reklamlar
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.