Şimdi Ara

dinlenerek daha çok mu gelişiriz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
934
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • normalde bir kas grubunun toparlanması için 48-72 saatlik bir sürenin yeterli olduğu söylenir. Ancak Serdar Aktolga gibi bir profesyonel vücut geliştirmeci 3 gün gidin dinlenerek daha çok gelişirsiniz gibi bir şeyler söylemişti. Siz ne düşünüyorsunuz? mesela çift bölge split çalışan biri için haftada bir kez bir kas grubunu çalıştırmak yeterli olur mu sizce?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bana göre İleri seviyeye ulaşmış biri haftada bir sağlam vursa yeterli ikinciyi istese de vuramaz. daha düşuk yoğunlukta çalışıp haftada iki kere vurur ama bence yeterli yüklemeyi yapamaz. Benim düşüncem Başlangıç , orta seviye haftada 2 kere vursa daha iyi. İleri seviye biri tek sefer vursa yeterli.

• bence de 2 ideal
  • Çok basit,
    Çalışırken kasa zarar verirsin,
    Dinlenirken kası onarırsın.

Dolayısıyla gelişme, dinlenirken olur.
    Dinlenirken ki gelişme potansiyeli hayat şartların ve dinlenme kaliten ile alakalıdır. Haliyle yaşam koşulların sabit olduğu için, öküz gibi sporda fazla fazla çalışman boşa kendini yormaktır.
  • anlatmak istediğim istediğim şu; ben itiş-çekiş spliti yapıyordum 2 aydır. ancak beslenmem çok çok iyi olmadığı için maalesef istediğim verimi alamadım. itiş-çekişte 3 bölge olarak çalışıyordum. Haliyle çift bölge splitine göre onarılması gereken kas sayısı arttı. E 3 bölge için yeterli düzeyde besin alamadığım için de istediğim gelişimi elde edemedim. Sanırım yani benim düşünceme göre bir insanın beslenmesi çok çok iyi değilse bütün vücut/itiş-çekiş/alt vücut-üst vücut gibi yöntemlerle çalışmaması lazım. Ha şunu da belirteyim zaten gelişim için beslenme düzenin çok iyi olacak o ayrı ama daha iyi verim almaktan bahsediyorum. Yoksa bu işte beslenmenin işin büyük kısmını kapsadığını çok iyi biliyorum. Ekstradan antrenmanla ilgili de şunu ilave etmek istiyorum, itiş-çekişte 2 büyük kas grubunu çalıştıktan sonra küçük kas grubu biceps/triceps gibi istediğim hasarı veremiyordum. Bunun sebebi beslenme de olabilir gereğinden fazla çalışma da olabilir. Mesela bir çekiş gününde 12 set sırt, 8 set ön bacak(diğer gün 10 set arka bacak), 9 set biceps giriyordum. Ha antrenmandan verim alıyor muydum elbette alıyordum ama sanki çift bölge splitten daha fazla verim alıyorum. Belki de psikolojik. Hocam kusura bakmayın çorba yaptım ama durum böyle :)

• acy23 A kullanıcısına yanıt
    Ben 5,6 ay ay itiş çekiş spliti uyguladım. Bir kası haftada 2 vurdum. Son 2 aydır çift bölge split kası haftada 1 vuruyorum ve daha iyi bir gelişme elde ettim. Beslenmem hep aynıydı.

• mesela kaç gün sürüyor kas ağrısı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İtiş çekişte ve fullbody yaptığım da kas ağrısı olmuyordu, çift / tek adelede 2,3 gün oluyor.

• Hızlı toparlıyorsan, çok hızlı bir metabolizman varsa 3 gün gitmek ziyan olur. 3 gün git ama 4. gün tekrar başa sar. Tabi ki eklemleri hırpalamadan çalışmak çok önemli, kas toparlar ama eklem toparlamaz kolay kolay.
  • aynı düşüncedeyim hocam. 2 haftadır çift bölge split yapıyorum 2 ay yaptığım itiş-çekişten daha verimli hissediyorum.

• Executor06 kullanıcısına yanıt
    hocam toparlama olayının ne kadar sürdüğünü nasıl çözebiliriz? mesela kas ağrıları geçerse toparlanmış sayabilir miyiz?

• acy23 A kullanıcısına yanıt
    Kas agrısı düzenli çalışan insanlarda pek olmaz o yüzden o şekilde test edemezsin.

Aşagıdaki videoda güzel bi test yöntemi var

https://youtu.be/A2pcU2XDn1s

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence ne kadar ağır antrenman yaptığına bağlı. Adam gibi yaparsan diğer gün zaten ağırlığa zor girersin.
  • Ağırınca daha çok gelişiyo diye düşünüyorsunuz heralde.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.