Şimdi Ara

Dinimizde Yanlış Bildiklerimiz? Sıralayalım...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
1.757
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 4 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 22
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 11
  • Ortalama Mesaj Aralığı 17 saat 55 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 7
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • onur01 (11 mesaj) ONY86 (10 mesaj) lawbreaker (6 mesaj) sunsetz (6 mesaj) Guest-5966A6FE1 (6 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (37 mesaj) Mobil (31 mesaj) Mini (3 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Felsefe >> Dinimizde Yanlış Bildiklerimiz? Sıralayalım...
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    4356 Mesaj
    Feodal paradigmayı yani sünniliği koruyanlar çağ dışıdır
    |
    |
  • Yarbay
    4356 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: eşom21

quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bunları neye dayandırarak söylüyorsunuz ? Ben söyleyeyim:Çünkü vahye değilde o tağutlaştırdığınız aklınıza uymak, sizi her geçen gün daha da müstekbir kılıyor.
    Ve gram ilim-arapça olmadan o ayetleri eğip-büküyorsunuz.
    Hırsızın elini kesmek deyince sinirden dört köşe olursunuz. Çünkü önemli olan vahiy değil, akıldır.
    Zina eden erkek ve kadına had cezası uygulamak desek; Hemen böyle şey mi olur ya! Allah böyle mi emreder. Deyip çıldırıyorsunuz, çünkü siz de ölçü vahiy değil akıldır.
    Uyarsa al, uymazsa reddet. Oh be, ben de mi gelsem.

Akılsız inanç olmaz ayrıca vahye karşı çıktıklarına nasıl söylersin alimler hata yapamaz mı

İslam akıl dini değildir. Nakil dini hiç değildir. İslam aklın kullanılmasından yana olan bir dindir. İslam akıl dinidir söylemi genelde nakil dinidir söylemi ile karşı karşıya getiriliyor. Aslında bu ifadelerin ikisi de yanlış sayılır. İslam nakil dini olmadığı gibi akıl dini de değildir. İslamın akıl ile ilişkisini en iyi ifade eden cümle ''İslam aklın kullanılmasından yana olan bir dindir'' veya benzeri bir şekilde olmalıdır.. Akıl dininden asıl kast edilen şey yanlış olmasa bile ifadenin kendisi doğru değildir.

Akıl yürütülecek şeyler vardır veyahutta yoktur sen aklı yorumu belli zümreye indirgersen sadece nakilci ruhbanlarının kölesi olmuş sürüler yaratırsın

Ben akıl yorumunu sadece belli bir zümreye indirgemiyorum.İmamlar ya da şeyhler de sadece saf akılla ilerlemediler,onlar da akıl+nakille ilerlediler.

Nakiller akılla çelişiyorsa nasıl davranıyorsun hadi irrasyonal davranışı batini yorumlarla rasyonalleştirmeyi başardın diyelim bunu şeyhine itaat eden sorgulamayanlara nasıl anlatacaksın o kendisi zahiri yanını alacak bilimin yaptığı şekilde birikim yaşanmıyor dikkat ediyorsan çünkü temelden yanlış kısacası

Virgül kullanırsan sevinirim,dediklerini anlamakta zorluk çekiyorum.Nakillerin akılla çelişip çelişilmemesine bakılmaz.
    Sadece şeyhine itaat eden hiç düşünmeyen insanların kendi sorunu,burada insanların yaptıkları fikirlere yıkılamaz.

Kendisiyle bile çelişen öğretileri kabul ediyorsan inancım nasıl evrensel diyebilirsin ki ? Sorun değil çünkü kavrayış böyle hiç şeyhini irdeleyenlere tanık oldun mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 18 Haziran 2017; 0:18:18 >
    |
    |

• Yarbay
    4356 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bunları neye dayandırarak söylüyorsunuz ? Ben söyleyeyim:Çünkü vahye değilde o tağutlaştırdığınız aklınıza uymak, sizi her geçen gün daha da müstekbir kılıyor.
    Hırsızın elini kesmek deyince sinirden dört köşe olursunuz. Çünkü önemli olan vahiy değil, akıldır.
    Zina eden erkek ve kadına had cezası uygulamak desek; Hemen böyle şey mi olur ya! Allah böyle mi emreder. Deyip çıldırıyorsunuz, çünkü siz de ölçü vahiy değil akıldır.

Akılsız inanç olmaz ayrıca vahye karşı çıktıklarına nasıl söylersin alimler hata yapamaz mı

İslam akıl dini değildir. Nakil dini hiç değildir. İslam aklın kullanılmasından yana olan bir dindir. İslam akıl dinidir söylemi genelde nakil dinidir söylemi ile karşı karşıya getiriliyor. Aslında bu ifadelerin ikisi de yanlış sayılır. İslam nakil dini olmadığı gibi akıl dini de değildir. İslamın akıl ile ilişkisini en iyi ifade eden cümle ''İslam aklın kullanılmasından yana olan bir dindir'' veya benzeri bir şekilde olmalıdır.. Akıl dininden asıl kast edilen şey yanlış olmasa bile ifadenin kendisi doğru değildir.

Akıl yürütülecek şeyler vardır veyahutta yoktur sen aklı yorumu belli zümreye indirgersen sadece nakilci ruhbanlarının kölesi olmuş sürüler yaratırsın

Ben akıl yorumunu sadece belli bir zümreye indirgemiyorum.İmamlar ya da şeyhler de sadece saf akılla ilerlemediler,onlar da akıl+nakille ilerlediler.

Nakiller akılla çelişiyorsa nasıl davranıyorsun hadi irrasyonal davranışı batini yorumlarla rasyonalleştirmeyi başardın diyelim bunu şeyhine itaat eden sorgulamayanlara nasıl anlatacaksın o kendisi zahiri yanını alacak bilimin yaptığı şekilde birikim yaşanmıyor dikkat ediyorsan çünkü temelden yanlış kısacası

• Binbaşı
    1575 Mesaj
    siz hadislerin çoğuna inanmıyorum diyorsunuz.
    cübbeli hadisler de vahiyle gelir diyor.
    kimin doğrusu kimin yanlışı diye sorarlar sonra.
    gerçek islam bu değil demeyin de
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  • Yarbay
    4356 Mesaj
    quote:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 17 Haziran 2017; 23:41:40 >
  • Yarbay
    4356 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

• Binbaşı
    1253 Mesaj
    Dininizde yanlış olarak nitelendirdiklerinizi sıralamanıza gerek yok, dininiz kendi başına yanlış olarak nitelenmeye müsait zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Yüzbaşı
    454 Mesaj
    diniMİZ ne la
    |
    |
  • Yarbay
    6034 Mesaj
    Hadis ile Ayet aynı şey değildir.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    quote:

quote:

• Teğmen
    192 Mesaj

Ateist olsanız saygım olur fakat deistlik vs. biraz saçma geliyor. Tanrı canlıları yarattı ve serbest bıraktı, herkes kendi halinde takılıyor. Çok anlamsız ve boş bir durum. Sizi çok iyi anlıyorum. İslamiyetin şu anki durumu içler acısı. Her ülke kendi siyasi ve kültürel sebeplerinden dolayı mezhepçilik yaparak dini bozmaya devam ediyor. Kaç yaşındasınız bilmiyorum ama size tavsiyem kendi içbenliğinizde hayatı sorgulamanız ve kesin bir sonuca ulaşmanız. Kendi görüşüme gelecek olursak; bence hayatımız, yaşamımız boş ve anlamsız değil. Elimizdeki kitap çok sağlam ve hikmet dolu. Bunu bize ulaştıran, yazan sahabelerin rivayetleri ve bizlere ulaştırdığı Peygamber'in sünnetlerini reddetmek Kuran'ın doğruluğunu da reddetmek anlamına geliyor. Bir zamanlar hadislere, peygamber sünnetine inanmıyordum. Birsürü kitap okudum bununla ilgili. Edip Yüksel ilgimi çekti onun üzerinde çok durdum. Fakat bir yerde noksanlık, eksiklik vardı. Kendimce yanlış olan şeyleri düşünerek, araştırarak doğruyu buldum. Yalan rivayetler yok mu dersen vardır tabi bunu bilemeyiz hiçbir zaman. Hep en doğrusunu bulmaya çalıştım, ve sorgulamaktan çekinmedim. Müslümanım ve 3/103. ayetten ötürü mezhebim yok. Bu mezheplerin hepsinin her şeyinin yanlış olduğu anlamına gelmesin. Elimize ulaşan çok güvenilir, sahih hadisler var. Mezhep imamları kendi dönemlerinde eline ulaşan hadislere göre yorum yapmış. Hepsi şunu belirtmiş: Eğer ileride daha sahih, güvenilir hadisler elinize ulaşırsa benim yorumum yok hükmündedir. Tabi başta belirttiğim siyasi nedenlerden ötürü hiçbir devlet veya grup bunu benimsememiş. Size anlatmaya çalıştığım şey düşünerek ve sorgulayarak hayatınıza yön vermeniz gerektiği. Umarım doğruyu, hakikatı bulursunuz. İyi sabahlar.

|
    |
    Bahsedilenler: teyzen nevfik

• Kuranla evrim çelişir.

|
    |
  • Binbaşı
    1521 Mesaj
    geçende bir tartışma sırasında biri (kim dedi hatırlamıyorum) ayetlerin bir kısmı hadis olsa direk reddederdiniz ayet diye bir şey diyemiyorsunuz dedi, başkada yorumum yok buna
    |
    |
  • Teğmen
    192 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: foggof62

Hayatı.Sorguladınmı.com'a gir İsa'nın kendisini bulacaksın.

Demek Allah'ın elçisi reşat halife Peki 19 sistemini (geçerliliği yoktur, çürütülmüştür) ilk bulan kişinin reşat olmadığını biliyor muydun ?

• Yarbay
    3569 Mesaj

Hocam 19'u da, 18'i de muhtemelen okuduğumuz çoğu metinde görüp duruyoruz. Mesela uluslararası alfabe değer tablosuna uygun biçimde "Islam is not from God" dediğimizde, bu da 19'a uyuyor. Harf değerleri toplamı 209 oluyor ki 11 x 19'a eşit :(

Evet bahsettiğiniz sistematik çok daha dallı budaklı ve birbirine örülü fakat, o dönemlerde bu tür kodlamalar popülermiş diye biliyorum. Ayrıca kuralları hiçte katı olmayan bir sistematik, haliyle farklı çözümlemelerle 19'a bağlanan şeyleri; daha farklı çözümlemelerle, çok daha başka 19'lara bağlamak pektabii mümkün gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 29 Temmuz 2017; 3:52:23 >
    |
    |
    foggof62 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1521 Mesaj

Tek geçerli din islamdır diyor, yani diğer inançların tamamının geçersiz olduğunu belirtiyor benim anladığım. İnançsızların (tek geçerli din islam olduğu için onun dışındaki her inanç mensuplarının ) yaptıkları iyiliklerin boşa gideceği konusundaki ayetlerle birlikte değerlendirince bu ayetle çelişki oluşuyor bence
    |
    |
    mr.polis kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1356 Mesaj
    kuranı kaç kişi okumuş veya okuyor türkçe yani. çoğu insan elini bile sürmemiş, okuyanlarda genelde arapça okuyor, yani içeriğinde ne var ne yok bilen az insan var. insanlar anlayacağı dilde okumak yerine atalardan gelen bilgileri doğrudur deyip öyle inanıyorlar. cahil insanların din bilgisi de kendisi gibi cahil olur zaten.
    |
    |
  • Binbaşı
    1521 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: onur01

quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

quote:

Orijinalden alıntı: onur01

Bir şey daha ekleyeyim. Sandığınız gibi her hristiyan da cehenneme girmeyecektir. O kişi gerçek bir hristiyansa oda cennete girecektir.

Şüphesiz, inananlar (Müslümanlar) ile Yahudiler, Hıristiyanlar ve Sâbiîlerden (her bir grubun kendi şeriatında) “Allah’a ve ahiret gününe inanan ve salih ameller işleyenler için Rableri katında mükâfat vardır; onlar korkuya uğramayacaklar, mahzun da olmayacaklardır” (Bakara 62)

Ali imran 19 la çelişmiyor mu sence ?

Ayeti okudum karşılaştırdım şimdi ama ayrıntısını anlayamadım. Vardır bir mana. Rabbimin sözlerinde bir çelişki olmaz.

anlamadım ama öyle olmaz diyorsan tartışma platformunda bulunmanın anlamı kalıyor mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lawbreaker -- 5 Ağustos 2017; 23:58:57 >

• Binbaşı
    1502 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Dinimizde yanlış bildiklerimizi söyleyelim.

İlk ben söyleyeyim:
    Dinimizde birçok uydurulan hadisler vardır. Hadislerin çoğuna inanmıyorum. Kur'an'la çelişen, Kur'an'da yazmayan şeylere inanmam.

-Deccal, Mehdi Uydurmadır. Kur'an'da geçmez. Kur'an ile çelişir. Kıyamet'in belirtisi olmaz, kıyamet aniden kopacaktır.
    -İsa peygamberin tekrardan dünyaya inecek olması yalandır. Kur'an'da geçmez.
    -Kabir azabı, kabir hayatı diye birşey yoktur. Münker ve Nekir diye melek yoktur. Kur'an'da kabir azabı ile tek bir ayet geçmez. Kur'an ile çelişir.
    -Kıyamete yakın güneşin tersten doğması uydurmadır. Kur'an'da geçmez.
    -Ölülere yasin okunur diye bişey yoktur.
    -Cehenneme girip belli bir süre yandıktan sonra cennete girmek diye birşey yoktur. Cehenneme giren bir daha ordan çıkamaz.
    -Evrim teorisi Kur'an ile çelişmez.
    -Kaza namazı Kur'an'da geçmiyor diye biliyorum. Yanlışsam düzeltin.
    -Peygamberimizin göğe yükselmesi, cennet ve cehennemi görmesi uydurma diye biliyorum. Yanlışsam düzeltin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onur01 -- 20 Haziran 2017; 17:12:57 >

|
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Pubg mobile uc
Instagram takipçi satın al
Radyo Dinle
triple negative breast cancer
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,453
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.