Şimdi Ara

Dinimizde Yanlış Bildiklerimiz? Sıralayalım...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
1.763
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 4 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 22
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 11
 • Ortalama Mesaj Aralığı 17 saat 55 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 7
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • onur01 (11 mesaj) ONY86 (10 mesaj) lawbreaker (6 mesaj) sunsetz (6 mesaj) Guest-5966A6FE1 (6 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (37 mesaj) Mobil (31 mesaj) Mini (3 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Felsefe >> Dinimizde Yanlış Bildiklerimiz? Sıralayalım...
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  783 Mesaj
  -Deccal diye bir şey yoktur dabbe vardır ve dabbe bilgisayardır. *
  -Mehdi beşik demektir.**
  -Kıyamet(Diriliş) vakti ortaya çıkmıştır: 1709.ws veya 2280.ws adlı linki arama yerine gir.
  -İsa dünya'ya gelecektir ve gelmiştir.*** Kimliği için hayatı.sorguladınmı.com 'a bak.
  -Peygamber göğe yükselmiştir ama cennet ve cehennemi gördü mü bilmiyorum.

  * 27:82 O söz gerçekleştiği zaman, onlar için yeryüzünden üretilmiş bir debelenen(işlemci) çıkaracağız, onlara insanların işaretlerimizden emin olmadığını açığa vuracak.

  Bilgisayarın kritik maddesi ne plastiktir, ne çelik. Silisyumdur.
  Silisyum, yeryüzünde en çok bulunan elementlerden biridir. Yarı iletken özelliğe sahip oluşu ve doğada, ormanda, doğal yaşamda çok bulunması, transistör, diyot ve hafızalarda kullanılabilmesinin pratik hızlı oluşu, entegre devrelerin ve bilgisayarların silisyum teknolojisi üzerine inşa edilmesini sağlamıştır. Bugünlerde ise, "Silikon Vadisi" denilen dev endüstrinin adı bir silisyum bileşiği olan silikondan gelmektedir.


  ***
  hadis saçmalarının nasıl türetildiğine bir örnek:

  Mehdi kelimesinin kuranda geçtiği yerlerden biri:

  19:29 فاشارت اليه قالوا كيف نكلم من كان فى المهد صبيا

  19:29 Fe eşâret ileyh|i|, kâlû keyfe nukellimu men kâne fîl mehdi sabiyyâ(sabiyyen).

  19:29 (Tanıklık için) Onu gösterdi. "Nasıl olur da beşikteki bir çocukla konuşuruz?" dediler.

  beşikteki(fi mehdi) çocuk(sabi)....

  mehdi=beşik demek....

  uydurucular buradaki mehdi=beşik kelimesini aldılar ve yazdılar da yazdılar... mehdi diye yeni bir karakter oluşturdular... dinleri yalan ... kendileri de yalancı....


  ***İsa’nın dirileceğini Kuran bildirmiştir.

  En Şefkatli, En Merhametli Allah’ın adıyla,
  3:55 İz kâlellâhu yâ îsâ innî muteveffîke ve râfiuke ileyye ve mutahhiruke minellezîne keferû ve câilullezînettebeûke fevkallezîne keferû ilâ yevmil kıyâmeh(kıyâmeti), summe ileyye merciukum fe ahkumu beynekum fîmâ kuntum fîhi tahtelifûn|e|.

  3:55 ALLAH İsa'ya şöyle demişti: "Seni(n ruhunu) alacağım(Muteveffike) ve seni kendime yükselteceğim(Rafiuke). Seni gerçeği gizleyenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları diriliş gününe kadar inkâr edenlerin üzerinde tutacağım. Sonra, dönüşünüz banadır ve anlaşmazlığa düştüğünüz konularda aranızda ben hüküm vereceğim." 

  Bu ayette öncelikli olarak üzerinde durulması gereken kısım; “seni kendime yükselteceğim.” cümlesidir. Ayrıca 3:55’de Arapça metindeki “Seni alacağım (muteveffike)” kelimesi “Görevden alma/Ruhu alma” anlamına gelmektedir.

  “Vefat ettirmek” Türkçe’de kullanılan ölüm anlamından farklı anlamlara gelmektedir. Türkçe meallerde öldürme ya da vefat ettirme olarak çevirilen kelime, Arapça’da “Vefea” kökünden türemiş olup teveffa fiilidir ve bu fiil ölüm manasına değil, “Ruhun alınması”, “Teslim alınması” manalarına gelmektedir.

  İnsanın ruhunun alınmasının ise her zaman ölüm anlamına gelmediği yine Kuran’da bize bildirilmektedir. Örneğin “teveffa” kelimesinin geçtiği bir ayette insanın ölümünden değil, uykuda ruhun alınmasından bahsedilmektedir.

  39:42 Allâhu yeteveffel enfuse hîne mevtihâ velletî lem temut fî menâmihâ, fe yumsikulletî kadâ aleyhel mevte ve yursilul uhrâ ilâ ecelin musemmâ(musemmen), inne fî zâlike le âyâtin li kavmin yetefekkerûn|e|.

  39:42 ALLAH ölümü(mevtiha) anında ruhu alır(yeteveffel); ölmeyenleri de uyku anında(ruhunu alır) (lem temut)… Hakkında ölüm kararı(mevte) verdiklerini tutar ve diğerlerini de belli bir süreye kadar salıp gönderir. Düşünen bir topluluk için bunda dersler ve işaretler vardır.

  Bu ayette “vefat ettirme” olarak tercüme edilen kelime ile, Ali İmran Suresi’nin 55. Ayetinde kullanılan kelime aynıdır. Yani her iki ayette de “yeteveffa” kelimesi geçmektedir. İnsanın gece içinde bulunduğu durum ölüm olmadığına göre yukarıdaki ayette kullanılan “teveffakum/yeteveffel” kelimesi ölüme işaret etmemekte, “ruhlarınızı/ruhunuzu alan” anlamına gelmektedir.

  Eğer “teveffa” kelimesi ölüm anlamında kullanılacaksa, o zaman tüm insanların her gece uyuyarak geçirdikleri vakitte biyolojik olarak öldüklerini söylemek gerekecektir. Bu durumda İsa’nın hayatı boyunca uyuduğu her gece öldüğünü, diğer bir deyişle binlerce kere öldüğünü idda etmek gerekir ki, bu akla ve mantığa aykırıdır.

  6:60 Ve huvellezî yeteveffâkum bil leyli ve ya’lemu mâ cerahtum bin nehâri summe yeb’asukum fîhi li yukdâ ecelun musemmâ(musemmen), summe ileyhi merci’ukum summe yunebbiukum bimâ kuntum ta’melûn|e|.

  6:60 O'dur, geceleyin sizin ruhunuzu alan(Vefat ettirme/yeteveffakum), gündüzün ne işlediğinizi bilen, yaşam süresi(ecel) dolana dek gündüzün sizi dirilten… Sonra dönüşünüz O'nadır ve yaptıklarınızı size haber verecektir.

  6:61 Ve huvel kâhiru fevka ibâdihî ve yursilu aleykum hafazah(hafazaten), hattâ izâ câe ehadekumul mevtu teveffethu rusulunâ ve hum lâ yuferritûn|e|.

  6:61 O, kulları üzerinde egemendir ve üzerinize koruyucu melekler gönderir. Sizden birine ölüm(mevt) geldiği zaman elçilerimiz hiç vakit geçirmeden onun ruhunu alırlar(Vefat/veffethu).

  6:62 Sonra gerçek Mevla'ları olan ALLAH’a döndürülürler. Bilesiniz ki yargı O'nundur ve O, en hızlı hesap görendir.

  Ayrıca bak:
  5:116 ALLAH şöyle diyecek: "Ey Meryemoğlu İsa, sen mi insanlara, ‘ALLAH'tan başka beni ve annemi de ilah edinin' dedin?" O şöyle cevap verecek: "Sen yücesin, hakkım olmayan bir şeyi söylemek bana yakışmaz. Zaten böyle bir şey söylemiş olsaydım sen bilirdin. Sen benim düşüncemi bilirsin; ancak ben senin düşünceni bilmem. Sen, tüm gizemleri biliyorsun." 

  5:117 Mâ kultu lehum illâ mâ emertenî bihî eni’budûllâhe rabbî ve rabbekum, ve kuntu aleyhim şehîden mâ dumtu fîhim, fe lemmâ teveffeytenî kunte enter rakîbe aleyhim ve ente alâ kulli şey’in şehîd(şehîdun).

  5:117 "Ben onlara ‘Efendim ve Efendiniz olan ALLAH'a hizmet edin' diye bana emrettiğinden başkasını demedim. Aralarında bulunduğum sürece onlara tanıktım. Ruhumu aldıktan(Vefat ettirmek/teveffeytenî) sonra ise sen onların üzerine gözetleyici oldun. Sen her şeye Tanıksın." 

  ——————
  Gerçekten ölmediğine dair bir kanıtta şu ayetlerde verilmektedir:

  4:157 Ve ALLAH’ın elçisi "Meryemoğlu İsa Mesih'i gerçekten öldürdük" demelerinden ötürü… Ve onu öldürmediler ve onu çarmıha germediler; fakat onlara öyle göründü. Ve bunda(öldürüp, öldüremediklerinde) anlaşmazlığa düşenler, gerçekte bunun hakkında kesin bir şüphe içindedirler. Onların bu konuda şüphelenmek dışında bir bilgisi yok. Ve onu kesinlikle öldürmediler. 
   
  4:158 Tersine, ALLAH onu kendisine yükseltti; ALLAH Üstündür, Bilgedir. 
   
  4:159 Kendilerine kitap verilenlerden her biri O’na(İsa’ya) ölümünden önce inanmak zorundadır. Diriliş günü ise O(İsa), onların üzerine tanıklık edecektir. 

  ——
  19:30 (Çocuk:)"Ben TANRI’nın bir kuluyum. Bana kitap verdi ve beni peygamber kıldı" dedi. 
   
  19:31 "Nerede bulunursam bulunayım beni kutlu kıldı. Yaşadığım sürece bana namazı ve zekatı ve 
   
  19:32 "anneme karşı iyi huylu olmamı emretti. Beni baş kaldıran bir zorba yapmadı." 

  19:33 walslm Aly ywm wldt wywm amwt wywm abAs Hya
  19:33 Ves selâmu aleyye yevme vulidtu ve yevme emûtu ve yevme ub’asu hayyâ(hayyen).
  19:33 "Doğduğum gün, öldüğüm gün ve diri olarak kaldırılacağım gün bana selam olsun."

  İsa gerçekten ölmediğine göre, ölmesi için yeniden dünyaya gelmesi gerekiyor.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunsetz -- 18 Haziran 2017; 21:48:17 >
 • Binbaşı
  1961 Mesaj

  "Allah'ın gösterdiği şekilde" demek vahiy ile demek yani Kur'an dışı vahiy demek, gayrimetluv vahiy demek yani sünnet-i seniyye demek, ki biz zaten böyle diyoruz.


  allahın gösterdiği şeklin kuran dışı vahiy olduğuna seni götüren süreç nedir?bende bir bakayım.yani yani diyerek anlatımın çok çelimsiz ve desteksiz kalıyor.bu dediklerinden yola çıkarak allah hem kuranı göndermiş hemde tefsir kitabı gibi bi kitap daha göndermiş olmalı.herhalde peygamber de bunu bilirdi,şuan sen bilebiliyorsan.ve kendi eliyle bi hadis kitabı derlenmiş olurdu.en azından 4 halife zamanında.bir insanı yalan yada uydurma bişey söyleyebilmesini engellemek için hadis var demek çok yaptırıcı bi etki değil.allah ne diyor siz kurandan sanasınız diye lafları eğip bükerler diyor.ki bunun örneklerini günümüzde bile görmek mümkün.allahtan korkmayan kuldan mı korkacak?zaten bu noktada bile toplumda sıkıntı var.lugat sözlük manasına geliyor.bunu dini bir kavram olarak alman önceki mesajındaki gibi alakasız olmuş.bu yaptığın silsile kağıt kaleme kadar gider senin dediğini kabul edinceye kadar.

  Lügat, (sözlük) dilin veya dillerin kelime haznesini, söyleyiş ve yazılış şekilleriyle veren, sözcüğün kökünü esas alarak, bunların başka unsurlarla kurdukları sözleri ve anlamlarını, değişik kullanışlarını gösteren yazılı eserlere denir.
  http://www.nedir.com/l%C3%BCgat
  |
  |
  fruko_38 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Çavuş
  66 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ONY86

  "Allah'ın gösterdiği şekilde" demek vahiy ile demek yani Kur'an dışı vahiy demek, gayrimetluv vahiy demek yani sünnet-i seniyye demek, ki biz zaten böyle diyoruz.


  allahın gösterdiği şeklin kuran dışı vahiy olduğuna seni götüren süreç nedir?bende bir bakayım.yani yani diyerek anlatımın çok çelimsiz ve desteksiz kalıyor.bu dediklerinden yola çıkarak allah hem kuranı göndermiş hemde tefsir kitabı gibi bi kitap daha göndermiş olmalı.herhalde peygamber de bunu bilirdi,şuan sen bilebiliyorsan.ve kendi eliyle bi hadis kitabı derlenmiş olurdu.en azından 4 halife zamanında.bir insanı yalan yada uydurma bişey söyleyebilmesini engellemek için hadis var demek çok yaptırıcı bi etki değil.allah ne diyor siz kurandan sanasınız diye lafları eğip bükerler diyor.ki bunun örneklerini günümüzde bile görmek mümkün.allahtan korkmayan kuldan mı korkacak?zaten bu noktada bile toplumda sıkıntı var.lugat sözlük manasına geliyor.bunu dini bir kavram olarak alman önceki mesajındaki gibi alakasız olmuş.bu yaptığın silsile kağıt kaleme kadar gider senin dediğini kabul edinceye kadar.

  Lügat, (sözlük) dilin veya dillerin kelime haznesini, söyleyiş ve yazılış şekilleriyle veren, sözcüğün kökünü esas alarak, bunların başka unsurlarla kurdukları sözleri ve anlamlarını, değişik kullanışlarını gösteren yazılı eserlere denir.
  http://www.nedir.com/l%C3%BCgat

  Zaten öyle diyor bakalım;

  " (Ey Muhammed!) Eğer Allah’ın sana lütuf ve merhameti olmasaydı, onlardan bir grup seni saptırmaya çalışırdı. Hâlbuki onlar, ancak kendilerini saptırırlar, sana hiçbir zarar veremezler. Allah, sana kitabı (Kur’an’ı) ve hikmeti indirmiş ve sana bilmediğin şeyleri öğretmiştir. Allah’ın sana lütfu çok büyüktür."(Nisa Suresi 113.Ayet)  Hikmet dediği sünnettir çünkü kitap ile ikisini ayrı ayrı zikretmiş ve ikisinin de Allah tarafından "indirildiği" yazılı.

  Doğal olarak "Kitap" vahiy ise "Hikmet"te vahiydir.

  Ek olarak biz bu açıklamaları yani Hikmet'i Kur'an içinde bulamıyorsak demekki bu ondan ayrı bir vahiydir ki ayette ayrı ayrı zikredilmesi de buna delalet etmektedir.

  Lügat basit bir sözlükten ibaret değil dönemin yani 7.yüzyıl Arapçasının deyimleri, atasözleri, ve diğer sözcük anlamlarını içerir bu da bizim Alimlerimizin ilmi sonucu ortaya konulmuştur.Örneğin İmam Şafıî bunun için bedevi köylerine gidip orada kalmıştır.Bu alimlerin sen hadis gibi Hz. Peygamber'in sözleri olan bir meselede güvenilmez olduğu söylüyorsan aynısını diğer ilmi iştigalleri için de söylemelisin.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fruko_38 -- 22 Haziran 2017; 14:6:27 >
 • Binbaşı
  1961 Mesaj

  verdiğin ayetle anlatmak istediğine cevap olarak şu yazıyı okuyabilirsin

  http://www.diniyazilar.com/2011/06/kuranda-gecen-hikmet-sozunden-ne-anlamaliyiz/

  bazı islami sitelerde hikmet için şunlar deniyor

  “İşleri en doğru ve en uygun biçimde yapmak.”
  “Amelle beraber ilim.”
  “Faydalı ilim ve salih amel.”
  “İnsandaki akıl kuvvesinin istikamet üzere ve aşırılıklardan uzak olma mertebesi.”

  ayrıca bilgelik anlamı da var.bu arada peygamberin sünnetinden bahsetmişken ,gözlemlediğim kadarı ile sünnet diye sağı solu yıkan adamlar şekilcilikten öteye geçemiyor.ama ne HİKMETSE ellerde ayfonlarla ,altlarında jeeplerle dolanıyorlar.var mı peygamberin böyle sünneti?peygamberin sünneti diye anlatılan şey aslıda ,allah ın da kuranda bildirdiği gibi, peygamberin müslümanlara örnek oluşu olmalıydı.deminde dediğim gibi bu işi şekilcilik olarak algıladı insanlar ve buraya geldi sonuç.lügat konusuna gelince,bu seferde lügatı ,peygamberin hadisleriymiş gibi bi cümle kurdun.arapçayı kutsal dil sayıyorsan dediğinde haklısın.ancak sen bahsettiğin lügatı sanki kuran gibi bir kitapmış gibi anlatıyorsun ve onda kutsallık arıyorsun.
  |
  |
  fruko_38 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Teğmen
  192 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: foggof62

  Tüm dünyayı bir araya toplasan çürütemezsin.

  Reşat Kurandaki 19u ilk bulan. Ondan önce Tevrat'taki 19u bulan bir kişi var.

  https://youtu.be/QcMMGfo5fuU  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Binbaşı
  1961 Mesaj
  |
  |
 • Yüzbaşı
  783 Mesaj

  https://youtu.be/5qXbqbIuxJE  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  frknG8 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Radyo Dinle
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,531
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.