Şimdi Ara

Din hakkında konuşurken dikkat edilmesi gerekenler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
340
Cevap
2
Favori
10.147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'deki din düşmanlığının İslam ile ilgili olduğunu mu düşünüyorsun gerçekten?

Benim Türkiye sınırları içerisinde müslüman diyince aklıma gelenler akp, yalan, cahillik, yobazlık oluyor, bunun sebebi de dinin kendisi değil de o dinin mensupları oluyor. Hakaret eden genelde dinden ziyade doğrudan o kişilere ediyor.

Diyeceksin e benim x arkadaşım var, müslüman, hiç yalan söylemez, kimseye karışmaz vs., e benim de var, ama istisnalar kaideyi bozar mı?

Benim kendi deneyimlerime göre gördüğüm çoğu müslüman cahil, bu tek başına bir anlam ifade eder mi? Hayır. Ama farklı farklı insanlar, farklı çevrelerinde aynı şeyi görüyorsa ve milyonlarca insan hem fikir olabiliyorsa bambaşka bir sonuç çıkar ortaya.

Geçmişte durum böyle değildi, çünkü insanların bilgi alacak kaynağı yoktu, kitaba ulaşım bile zordu, o yüzden çok zeki ve araştırmacı insanlar koyu dindar olabiliyordu, ama durum değişti, şuan internete ulaşımı olmayanlar azınlıkta, e dolayısıyla da bu bahsettiğim insanların çoğu dindar olmuyor.

Kaldı ki dinci diye sevmediğimiz insanlar kendi dinlerine bile uymuyor ki, desen e sen sadece bazı kurallara uyuyorsun diye, küfredip sana mı kaldı benim dinim der. Tabi haklılar, bana kalmadı, ama çevremizde dindar olarak gördüğümüz insanlar da bunlar.

Ramazan ve cuma değilse içki içen, iddia oynayan, sonra da ateistlere küfür eden adamların nesine saygı duyalım abicim? Saygı duyulacak tarafı mı var bunların? Ben gerçek islamı da, gerçek müslümanı da neredeyse hiç ama hiç görmüyorum, nerede bu insanlar? Ağzından Allah lafı çıkanlar çok büyük ihtimalle iğrenç insanlar oluyor, arada olmadığı zaman da kafaya takmıyoruz zaten.

Türkiye'nin de içinde olduğu pek çok ülke çok büyük bir değişim içerisinde, 15 sene önceyi düşün, biri ben ateistim diyebilir miydi? Diyemezdi, ama her geçen gün bu baskı azalıyor, çünkü çoğunluklarını yavaşça kaybediyorlar, belki ben göremem ama bir gün azala azala bitecek, buna da kalıbımı basarım.

• İslamda boşandıktan sonra evlenmenin şarı nedir?
    Madem bu açıklamayı yapıyorsun kaynaklarınıda sunacaksın.
    Kaynak istiyorum ben...
    Kur-an (Kur-an'da yoksa siyerden örnek veya sahih hadis)
    Boşandıktan sonra tekrar evlenme meselesini açığa kavuştur bakalım.
    Ha unutmadan 600 sayfalık kitabı şöyle böyle anlayamazsınız demişsin; araplar öyle bir anlıyor ki aklın şaşar.
    Unutmadan ekliyim; Kur-an der ki; "anlayasınız diye arapça indirdik"
    Ben anlayamıyorum birader Allah bana arapça öğretmedi o yüzden kusuruma bakmasın.
    Şuanda Türkçe biliyorum indirirse Türkçe kitap okur anlar iman ederiz.
    Arapça gelen kitap arapların benim değil.
    Türkçe meal var dersin sen şimdi onu da söyliyeyim her birisi kafasına göre çevirmiş özellikle diyanet milleti dinden fazla soğutmamak için baya bi yumuşatmış :)
    Neyse fazla uzatmayayım.
    İslama göre boşandığın eşinden tekrar evlenmek için şartlar nelerdir?
    Tepem attı karıma boşol boşol boşol dedim, pişman oldum çok sinirliydim eşimde kabul ediyor tekrar evlenmek için gereken şartlar nedir?
    (İslamda kadının boşama hakkı yok zaten bunuda ayrıca belirteyim Allah bu konuda çok cömert davranmış, çok merhametli ve çok yücedir)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• prf23 P kullanıcısına yanıt
    Bilim hakkında konuşan ilahiyatçıyı dikkate almayacağım gibi ilahiyat hakkında konuşan bilim adamını da dikkate almam.

Sebze yetiştirip meyve satamazsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xentios

quote:

Sadece 600 küsur sayfa olan bu kitap her okuyan şıp diye anlasın diye indirilmedi.

Tam da bu amaç ile indirildi. Sen daha Kuranın amacını anlamamışsın gelip burada yazıyorsun.

Kuranı Kerimi başından sonuna kadar okumadan gelip burada din ile ilgili bir şeyler yazmayın. Ateistlerede, dinci ve dindarlarada yani hepinize diyorum.

PS: Din ile İslamı kastediyorum. Zaten incil cidden çok sıkıcı ve saçma. Yahudiliğe hiç girmiyorum.
    Tam da bu amaç ile indirildiği senin yorumun veya beklentin.

Yüzlerce insandan oluşan ciddi bir komitenin inceleyip halka açıklaması amacıyla göderilmiş de olabilir.

Kuran okuma konusunda katılıyorum. Ama ben bir kere "Türkçesinden" baştan sona okudum demekle de olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-288644A72 -- 8 Kasım 2019; 5:8:8 >

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    Bertrand konuya A diye başlamış B diye bitirmiş. Giriş ile sonucun alakası yok. Başta olasılık verip sonra ciddiye almaya gerek yok demek tuhaf.

"Bu varsayımların hiç biri diğerinden olası değil" kısmı Bertrand'ın çarpık görüşü.

Ben "Darwin'inki de Lemark'ınki de evrim teorisi, birisinin doğru olma ihtimali diğerinden fazla değil" diyemem. Bu iki görüşü çeşitli şekillerde incelerim. Dini de kendi içinde incelersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-288644A72 -- 8 Kasım 2019; 5:8:42 >
  • haqueim H kullanıcısına yanıt
    Ateistler de komplike olabilir. Sence bu forumdaki ateistlerin durumu nasıl?
  • Dovahkiin kullanıcısına yanıt
    Yukarıda yazmıştım. Dinlerin kendi içlerindeki tutarlılıkları inceleyebilirsin. Bilimle de karşılaştırabilirsin. Ama bilimin de sınırlarını bilmek lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-288644A72

Ateistler de komplike olabilir. Sence bu forumdaki ateistlerin durumu nasıl?
    Muhafazakar gençlikle aynı.Bir takım lafları ezberleyip ezberleyip geliyorlar.Piş pişleyip geri gönderiyoruz
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Bu mesajı kime yazdığını anlamadım. Ama bir ateistin bir ayet okuyup olmayan Arapçasıyla bunu farklı bir şeye indirgeyip kendi indirgediği şeye saydırması da bir nevi rahatlama çabası gibi duruyor.
  • quote:

Bu mesajı kime yazdığını anlamadım. Ama bir ateistin bir ayet okuyup olmayan Arapçasıyla bunu farklı bir şeye indirgeyip kendi indirgediği şeye saydırması da bir nevi rahatlama çabası gibi duruyor.
    Sorunu cevapladım.Atayize yazacak halim yok ya.Beni böyük lokma olarak gördükleri ve istedikleri gibi oynayamadıkları için zebralar gibi kaçışıyorlar namussuzlar

İstesem bunlardan iyi ateist olurum.Net
  • cemsinan kullanıcısına yanıt
    Başka konuya girme.

Bence 3 defa evlenip boşanmış çifte Türk büyükleri de "yeter lan gidin başkasıyla deneyin" diyebilirdi.

Ayrıca Islam'dan önceki Arap örfünde erkek kadını boşayıp 3 ay dolmadan geri alabiliyordu. Bu şekilde canını yakmak istediği karısını yıllarca oyalayabiliyordu. Islam bunun önüne de geçmiş oldu. Bunu görmezden gelmen sana zarar.
  • Buradaki Kitap Kur'an dan çok varoluşun kayıtları gibi duruyor.

Velev ki kastedilen Kuran olsaydı bile bu ifade tek kişinin okuyup hemen anlayabileceği anlamına gelmiyor. 100lerce kişinin derin derin analiz etmesi gereken bir Kitap için de bu ifade kullanılabilir.
  • quote:

Tam da bu amaç ile indirildiği senin yorumun veya beklentin.

Yüzlerce insandan oluşan ciddi bir komitenin inceleyip halka açıklaması amacıyla göderilmiş de olabilir.

Kuran okuma konusunda katılıyorum. Ama ben bir kere "Türkçesinden" baştan sona okudum demekle de olmuyor.

Alıntıları Göster
    O zaman içinde yazardı biz bunu sadece bilenlere gönderdik sadece onlar anlayabilir siz okumayın derdi.Bir kere okumakla olur mu bilemem ama 1 kere bile okumamakla olmayacağı kesin.

Etrafımdaki insanların %90 1 kere bile okumamış, yalan yanlış hadisler ile dini yaşamaya çalışıyor.

• Din felsefesi mide bulandırıcı hale geldi benim için.

Üzerine konuşmak lüzumsuz ve zaman kaybı.

Teistlerin veyahut ateistlerin hallerini sadece şaşkınlıkla izliyorum...Ha dediğim gibi birde midem bulanıyor.
  • kuzgun_ kullanıcısına yanıt
    Eleştirmekten ne kastediyorsun? İnceleyebilirsin, tartışabilirsin. Ama bilemeyeceğin bir şey hakkında tam gaz konuşmak anlamsız oluyor.

Dinci kesimin de saygılı bir ateiste karşı saygılı olması lazım. Bu forumdaki dindar kesimin tavrını atesitlerin tavrıyla sen kendin karşılaştır.

Insanlar istediğine inanabilir. Islam da bu konuda zorlama olamayacağını söyler zaten.
  • smartboy38 S kullanıcısına yanıt
    bunlar gene mantıklı sorular müslümanlarınki hiç çekilmiyor. bide sanki gözüyle görmüş gibi yanacaksın öyle deme tövbe et demeleri yok mu kahkahayı basıyorum yani hem gözüyle görmüş gibi konuşuyor hemde kendini allah sanıp hüküm veriyor. bu ülkede müslüman falan yok kimse kusura bakmasın bu iş bir tarikat işine dönüşmüş tamamen.
  • q9a2 Q kullanıcısına yanıt
    Araplar öyle bir anlamıyor. Anladığını zannediyor.

Ayrıca sen Kur'an okuduğun zaman anlamıyorsun ama birileri anlayıp sana aktarabilir. O ifadeki "siz" her okuyanı kastetmek zorunda değil. Sen böyle yorumluyorsun.

Belki istersen Arapça da öğrenebilirsin. O da kadim dillerden.

Meal konusunda çok sıkıntı var Türkiyede. Ingilizcen varsa Kur'an ı İngilizcesinden oku. Ama orijinalin yerini hiç biri tutamaz.

Neden boşanma konusunda sinirlerine hakim olma yetisini kazanmak yerine Islam'ı eleştiriyorsun?

Islam'da kadın boşanmak isterse ve haklı sebepleri varsa hakim onları boşar. Bu yetki kadına verilmemişse belki de sosyolojik bir durum vardır diye düşünmek lazım. Ama bu konu çok geniş bir konu olduğu için ayrı bir zamanda konuşulmalı.
  • Serebrum kullanıcısına yanıt
    O senin kapasitene bakar.
  • xentios kullanıcısına yanıt
    Sadece bilenlere gönderilmiyor. Tam tersine bilgisiz bir topluma bilgi olarak gönderiliyor. Ama geniş bilgi sahibi olanlar ve muhakeme yeteneği yüksek olanlar Kur'an'ı doğruya daha yakın bir şekilde anlayabilir. Sence herkeste bu ikisi var mı?
  • 21. yüzyılda tartıştığımız şeylere bak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.