Şimdi Ara

Dikkat - YENİ VİRÜS - jpg dosya uzantıları .fmaksml olarak değişmiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
2
Favori
8.312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bugün bir müşterimizde karşılaştığımız bir durum var. Bilgisayara yüklenen bir spyware yazılımı kayıtlı tüm .JPG dosyalarının uzantısı .fmaksml olarak değişmiş ve hiçbir şekilde görüntülenemiyor. Manuel uzantıyı değiştirdiğimde thumbnail önizleme görüntüsü gözükse de dosya şu ana kadar denediğim 10 civarındaki görüntüleyicide görüntülenemedi. Google da konu ile ilgili hiçbir bilgi maalesef yok. Bu durum ile karşılaşan olursa konu ile ilgili buradan bilgi paylaşımı yapalım. Google içinde bir kaynak olur en azından.

Ekleme : Şimdi farkettim ! bu virüs excel, word ve txt dosyalarınıda aynı şekilde değiştirmiş ve şifrelemiş dosyalar açılmıyor... !

etiketler :
    jpg dosya uzantıları .fmaksml olarak değişmiş
    .jpg dosyaları .fmaksml
    jpg to fmaksml
    .jpg .fmaksml extension
    jpeg files fmaksml extension
    excel dosyaların uzantısı .fmaksml değişmiş
    word dosyaların uzantısı .fmaksml değişmiş
    txt dosyaların uzantısı .fmaksml değişmiş
    xls .fmaksml
    xlsx .fmaksml
    docx .fmaksml
    doc .fmaksml

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kumandan -- 29 Ocak 2015; 14:29:54 >

• Bilgisayara yüklediği spyware yazılımının adınıda paylaşabilirmisin ?
  • Bir adı yoktu, ekranda siyah zemin üstüne sarı ve 20 punto harflerle ingilizce olarak dosyaların şifrelendiği ve 72 saat içinde bir hesaba 750 € para yatırılması gerektiği aksi halde dosyaların şifrelerini açamayacağımız yazıyordu. Birde geri sayım sayacı vardı ve 71 saat 32 dk 20 saniye kaldı şeklinde geri sayıyordu. Görev yöneticisinden ve zamanlanmış görevlere eklenmiş exe dosyasının görevini sonlandırıp konumundan sildim. Ekrana uyarı gelmiyor ama dosyalar da dediğim gibi şifrelenmiş durumda ...
  • CryptoLocker deniyor buna, bunu hâlâ yutan da varmış.
  • şu aşağıdaki programı dene istersen belki açabilir

http://www.iobit.com/iobit-unlocker.php
  • Maalesef kilitli değil olarak görüyor.
  • malwarebytes veya combofixle taratmanı öneririm ama combofix fazla etkili bir program bir yanlışta sistem tamamen çökebilir. malwarebytes deneyebilirsin
  • bizim bi arkadaşın başına da geldi böyle bi durum tüm dosyaları QLRZRKN Dosyası (.qlrzrkn) dosyası haline gelmiş boyutları da değişmiş. internetten de bulamadım bi çözümünü yardımcı olabilecek arkadaş varsa bilgilendirirse memnun oluruz. Teşekkürler şimdiden
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafacam

bizim bi arkadaşın başına da geldi böyle bi durum tüm dosyaları QLRZRKN Dosyası (.qlrzrkn) dosyası haline gelmiş boyutları da değişmiş. internetten de bulamadım bi çözümünü yardımcı olabilecek arkadaş varsa bilgilendirirse memnun oluruz. Teşekkürler şimdiden
    Bu virüs hala devam ediyor belki birilerinin işine yarar diye konuyu güncellemiş olayım.

İnternette konuyla ilgili bilgi bulamama sebebiniz her seferinde (her kişiye özel) farklı uzantıya dönüşüyor dosyalar. Böylelikle çözüm ararken uzantı adını yazınca hiçbir şey çıkmıyor. Bir kullanıcı .qlrzrkn uzantısından bahsederken diğeri .fmaksml benim gördüğüm bilgisayarda ise .xldeksfb eğer çok fazla dosya sayısı yoksa

ms-dos ile cmd ekranına

ren *.dosyauzantısı *.

yani;
    ren *.qlrzrkn *.

komutuyla düzeltilebilir. Bu komut

@echo off
    ren *.dosyauzantısı *.

şeklinde uygulanıp .bat dosyası ile çalıştırılabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: rowy

Bu virüs hala devam ediyor belki birilerinin işine yarar diye konuyu güncellemiş olayım.

İnternette konuyla ilgili bilgi bulamama sebebiniz her seferinde (her kişiye özel) farklı uzantıya dönüşüyor dosyalar. Böylelikle çözüm ararken uzantı adını yazınca hiçbir şey çıkmıyor. Bir kullanıcı .qlrzrkn uzantısından bahsederken diğeri .fmaksml benim gördüğüm bilgisayarda ise .xldeksfb eğer çok fazla dosya sayısı yoksa

ms-dos ile cmd ekranına

ren *.dosyauzantısı *.

yani;
    ren *.qlrzrkn *.

komutuyla düzeltilebilir. Bu komut

@echo off
    ren *.dosyauzantısı *.

şeklinde uygulanıp .bat dosyası ile çalıştırılabilir.

Alıntıları Göster
    Böyle durumlarda,zararlı yazılım temizliği uzmanları giriyor devreye. Ülkemizde ne yazık ki sadece bir kaç kişiden ibaret. Ve bu uzmanlık dünyada eğitim ve tecrübe ile kazanılıyor. Ancak,zararlı yazılım temizliği dünyada loglar üzerinden yapılıyor. Ülkemizde ise antivirüs taramaları ile. ! Kasperky ile tarat, bitir işi mantığı var.

Mesajınızda bahsettiğiniz çözüm doğru değil. Dosya uzantısı random olduğundan yapılan işlemde dosya bulunamayacağından başarı şansı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malware Removal -- 28 Şubat 2019; 19:41:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Malware Removal

Böyle durumlarda,zararlı yazılım temizliği uzmanları giriyor devreye. Ülkemizde ne yazık ki sadece bir kaç kişiden ibaret. Ve bu uzmanlık dünyada eğitim ve tecrübe ile kazanılıyor. Ancak,zararlı yazılım temizliği dünyada loglar üzerinden yapılıyor. Ülkemizde ise antivirüs taramaları ile. ! Kasperky ile tarat, bitir işi mantığı var.

Mesajınızda bahsettiğiniz çözüm doğru değil. Dosya uzantısı random olduğundan yapılan işlemde dosya bulunamayacağından başarı şansı yok.

Alıntıları Göster
    ren *.dosyauzantısı *.

"dosyauzantısı" yazan kısma bahsettiğimiz random dosya uzantısının yazılacağı anlaşılmadı demek. Yazımın tümünü okumamış olabilirsiniz.

Sorunun daha net çözümü için, Flexible Renamer isimli uygulama işimi gördü. Biraz kurcalamak yeterli. Dosya uzantılarını eski haline getirmek için ZARARLI YAZILIM UZMANLARININ DEVREYE GİRMESİNE gerek kalmadı şükür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rowy -- 28 Şubat 2019; 23:57:28 >

• Arkadaşlar konuyla ilgili çok aradım en sonunda cözümünü buldum . uzantı bellirli bu uzantı olmuyo .fmaksml yada benimki .koti olmuştu . bu programı indirin programı çalıştırın resim video yada diğer tür uzantısı bozulmuş uzantısının sonuna başka bi uzantı eklenmiş dosya yada klasörleri secin ve sağ tık export diyin kaydedilecek konumu gösterin benimkinde istisnasız tüm klasör resim video word excel dosyalarını kurtardı .
    https://www.shadowexplorer.com/downloads.html
  • Merhabalar
    "bilgisayarımda kurulu olan bir program" ilgili dizini içinde "logo.jpg" isimli bir dosya olmazsa çalışmıyor.
    "logo.jpg" dosyası ilgili klasör içinde mevcut ancak programı çalıştırdığım anda bu dosyanın ismi "logon.ndkfzjfte" olarak değişiyor ve haliyle programı kullanmamı da engelliyor.
    bu sorunu nasıl çözebilirim. (not dosya ismini değiştirebiliyorum fakat programı çalıştır dediğimde tekrar başa dönüyor ve dosya ismi yine değişiyor.)
    cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.