Şimdi Ara

Dikkat hatası yapmamak için aldığınız önlemler?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
4
Favori
22.658
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hemen hemen bir çok öğrencinin başını yakan dikkat problemi bende de var. Eminim, çoğunuz denemeden sonra kontrollerde offlayıp puffluyorsunuzdur, hatta benim gibi dikkat hatasına tahammül edemiyorsanız büyük ihtimalle masayı felan yumrukluyorsunuzdur. Daha abartanlar da vardır.

Bu dikkatsizlikler yüzünden emeğimizin karşılığını sıklıkla alamıyoruz ve gerçek sınavda da başımıza gelirse resmen hayatımızı çok farklı şekillendirebilecek bir durum.

Ayrıca fark ettiğim kadarıyla dereceye oynayan öğrencilerin başına bu olay nedense çok az geliyor. Onun da nedenini tam olarak anlayamadım.

Evet, bu başlıkta aldığımız önlemleri paylaşalım.

• her soruyu okumadan önce yanına dikkatli ol her şeyi kontrol et yazıyorum.etkisi oluyor mu bilmiyorum en son ne zaman dikkat hatası yaptığımı bile hatırlamıyorum.
  • Türkçe ve sosyal dışında yazıların altını çizme
    Matematikte işlemleri düzgün ve okunaklı yaz(En önemlsi bu)
    Yanlış işlem yaptığında cevabı sil zaman kaybetmek için kenarda falan bırakma ve soruları sorunun altına sıgdırmaya calıs yukarılara dogru uçup gitme
    Sosyalde kesinlikle vb ifadelere azami dikkat göster
    Fen Bilimlerinde soruyu iyice ezberle burda dikkat için yapılacak birşey yok sin37 yerine cos37 yazarsan ne diyeyim
  • Soruyu 2 Kez Okuyorum Uzun Paragraf Sorularında Zor Oluyor Ama Etkilide Olmuyor Değil..

barman senin netlerin gördüğüm kadarıyla iyi konumda umarım dahada iyi olur sen hepsini çözüyorsun çoğu

arkadaş gibi ve süre yetişmeyeceğini düşündüğünüz için hızlıca okuyup işaretleyebiliyorsunuz

ben Türkçe-Sosyal-Yapabildiğim Kadar Mat ve Fen Çözdüğüm İçin Süre Baya İyi Aslında..

Birde Şöyle bişey var soruyu okudum kafamda doğru şıkkıda belirledim cevabı kodalamdan önce sorunun son cümlesine bir kez daha dikkat ediyorum kendi kendime yoookk yookk bu kesin doğru dersem işaretlerim

Ayrıca bizim dersanede vardı dikkatli ve hızlı okuma teknikleri ile ilgili eğitim tarzı bişey bunlarda yardımcı olur heralde..

• zaman4 mat29. Soru mesela:D
    takmıyorum ben ya.gerçek sınavda olmaz inşallah deyip geçiyorum.
    dikkat etmek lazım.
    başka da yapılacak bir şey yok zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pachenkov

Türkçe ve sosyal dışında yazıların altını çizme
    Matematikte işlemleri düzgün ve okunaklı yaz(En önemlsi bu)
    Yanlış işlem yaptığında cevabı sil zaman kaybetmek için kenarda falan bırakma ve soruları sorunun altına sıgdırmaya calıs yukarılara dogru uçup gitme
    Sosyalde kesinlikle vb ifadelere azami dikkat göster
    Fen Bilimlerinde soruyu iyice ezberle burda dikkat için yapılacak birşey yok sin37 yerine cos37 yazarsan ne diyeyim

İlk maddeyi dediğin gibi yapıyorum.

İkinci maddeyi ise dediğinin tam aksine yapıyorum Soruyu yapacağım zaman işlemin bir kısmı sorunun altında oluyorken diğer kısmı sayfanın en üst kısmında olabiliyor.Normalde evde soru çözerken çok düzenli bir şekilde yazarım ama denemelerde hızlı olayım derken çap çup yazıyorum.

Son maddede ise özellikle kimya kısmında soruyu bir kere okuyup direk öncüllere ve şıklara dalıyorum.Bundan sonra fen sorularını irdeleyip okuyacağım.

• son sınavda feni 15 20 dk arasında bitirdim aşırı dikkatsizlik bazen kolay gibi gözüktüğünden umursamıyor insan ve sonuç olarak berbat geldi fen 450 yapılcak sınavdan 410 420 arası aldım. o bana iyi ders oldu o zamandan beri özellikle fende soru köklerini çok dikkatli okuyorum ve düşünerek yavaş çözüyorum faydasını görüyorum
  • Yorumlar için teşekkürler. Devam etsin.

@profeN'

Vallahi fen hızlı çözmeye gelmiyor. Ben 35-40 dakikada felan çözüyorum. Hani hızlı çözen varsa da saygı duyuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: :A.N.T:

zaman4 mat29. Soru mesela:D
    takmıyorum ben ya.gerçek sınavda olmaz inşallah deyip geçiyorum.
    dikkat etmek lazım.
    başka da yapılacak bir şey yok zaten.

O alt küme sorusunu diyorsun sanırsam. Çoğu kişi herkesin boş kümeyi almayı unutacağını sanıp "ehehe, boş kümenin farkına vardım. Kesin millet unutur." deyip (-1, 0, 1)'i unuttu. Yalnız buna tam olarak dikkatsizlik diyemeyiz aslında. Bu biraz ihmal etme gibi olmuş. Mesela fende şu makaralı soruda ortada 2r olanı r sanıp tam tur döner dedim. Benim fendeki sorunum, sorudaki tüm bilgileri tam olarak okumuyorum. Okuduğumu sanıyorum aslında; ama sonradan eksik okuduğumu fark ediyorum. Matemetikte de işlem hatası yapmak gibi bir huyum vardır ki bunların ne zaman geleceği de belli olmuyor. Bazen hiç olmuyor. Bazen boyuna döşüyorum dikkatsizlikleri.

• O olsa neyse.Grafik sorusu(cevabı nisan olan):D
    ne kadar çok zaman ayırırsan o kadar az dikkat hatası oluyor doğal olarak.

geçen sene türkçeyi kötü yapınca hep kitap okumadığından falan derlerdi bana,inatla okumazdım.bu sene okuyorum bakalım faydası olacak mı?

matfentrsos gidiyorum ben.
    50,50,45,15 dk harcıyorum ortalama.
    geçen seneye göre kendimi fazla geliştiremedim ygsde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir soruda kimsenin fark etmeyeceğini sandığın ama senin fark ettiğin bir yer olursa, ya da okurken ulan kesin burda herkes faka basacak, nasıl da farkettim he. diye bir şeyler düşünürsen o soruyu bir daha önyargısız ve dikkatlice tekrar gözden geçir. çünkü fazla öz güven hata getirir. en can alıcı noktayı farkedip en basit yeri atlarsın. tecrübeyle sabittir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: :A.N.T:

O olsa neyse.Grafik sorusu(cevabı nisan olan):D
    ne kadar çok zaman ayırırsan o kadar az dikkat hatası oluyor doğal olarak.

geçen sene türkçeyi kötü yapınca hep kitap okumadığından falan derlerdi bana,inatla okumazdım.bu sene okuyorum bakalım faydası olacak mı?

matfentrsos gidiyorum ben.
    50,50,45,15 dk harcıyorum ortalama.
    geçen seneye göre kendimi fazla geliştiremedim ygsde.

Nisan sorusu bildiğin dikkatsizlik sorusuymuş.

Ben de normalde denemelerde mat 40-45 dk, fen 35-40 dk, Türkçe 30 dk civarı(Fakat zaman denemelerindeki uzun paragraflarda felan yemiyor.), sosyal 25 dk civarı sürüyor.
  • Türkçe ve Sosyalde bazı terimlerin altını çiziyorum

Mat ve Fen de ise formülleri okunaklı ve bütün sayfaya yayıycak şekilde yazıyorum. Soruyu bitirdikten sonra bi kere daha okuyorum.

özellikle mat de soruyu sadece o sorunun altında değil de diğer soruların altına da kayabilecek şekilde yazıyorum yani rahat bir çevrede çözüyorum.Sonra diğer sorulara geçince eğer alan karalı ise siliyorum tekrardan..Silmek en fazla 3-4 sn yi alır zaten.

Sosyalde ve Türkçede genelde dikkatsizlik olmuyor çünkü işlem çok fazla yok. belki dilbilgisi biraz zorlayabilir.

Benim Türkçe 40 dk da genelde, Matematik 50-55 dkda, Fen 35 dkda Sosyal de 15-20 dkda falan bitiyor.En zorlayanlar uzun Paragraf soruları ve Felsefe soruları oluyor. bi felsefe sorusunda paragrafı en az 3 kere okumak zorunda kalıyorum anlamak için.
  • 1) hızlı çöz.Hızlı işaretleme.(Fen)
    2) İşlemleri kafadan yap işlem adımlarını güzel yazarak.İşaretle ancak her sayfayı atlarken hızlıca göz gezdirerek geç.(mat)
    3) İşaretlerken her an uyanık olmaya bak.İşaretliyorum eminim mantığı ile hareket et.Her soruya çok aşırı değer ver.Ve birini bile gözünden kaçırırsan her şey bitermiş gibi çöz.Denemeye hakkını ver.(Fen)
    4) Türkçede bir soruda 1 dakikadan fazla zaman harcayıp anlamadıysan hemen geç,geçemeyeceksen ilk aklına gelen çoğunlukla doğrudur.
    5)Tarihte iki şık arasında kalıp biri doğruysa diğeri hakkında çok yorum yapamıyorsan ama ufaktan da anlam ilişkisi varsa yüksek ihtimal o şık da doğrudur.(şık = öncül)
    6)Felsefeyi sona bırakma.

edit:bilgi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hantala -- 13 Aralık 2011; 21:11:39 >
  • hocam dikkatsizlik derece yapanların başına gelmez zaten adamlar kafadan yapıyor işlemleri benim de tanıdığım var mesela adam denemenin ortasında kalkıyor namaz kılıyor yemek yiyor 1 saat geç geliyor gene de matematiği mesela full yapıyor.Kendi adıma konuşcak olursam dikkatsizliğimin dersane denemelerinde olacagını sınavda yapmayacagımı dusunuyorum tabii buyuk konusmamak lazım ama aynı ciddiyet olmuyor bi an önce çözsem de gitsem mantıgıyla hızlı hızlı cozuyorum fakat gerçek sınavda pür dikkat ile dikkatsizlik en az düzeye iner inşallah.Bir de diğer sebebi aşırı güvendir böyle arkadaşlarım da var matematiğine çok güvenen yaptıgı işlemlere asla bir daha bakmayan kesinlikle dogru benim yaptıgım diyen he %90 ını gene dogru yapar ama bu da kotu bi alıskanlık cok guvenmemek lazım ben yasadım aynısı .
  • quote:

Orijinalden alıntı: hantala

1) hızlı çöz.Hızlı işaretleme.(Fen)
    2) İşlemleri kafadan yap işlem adımlarını güzel yazarak.İşaretle ancak her sayfayı atlarken hızlıca göz gezdirerek geç.(mat)
    3) İşaretlerken her an uyanık olmaya bak.İşaretliyorum eminim mantığı ile hareket et.Her soruya çok aşırı değer ver.Ve birini bile gözünden kaçırırsan her şey bitermiş gibi çöz.Denemeye hakkını ver.(Fen)
    4) Türkçede bir soruda 1 dakikadan fazla zaman harcayıp anlamadıysan hemen geç,geçemeyeceksen ilk aklına gelen çoğunlukla doğrudur.
    5)Tarihte iki şık arasında kalıp biri doğruysa diğeri hakkında çok yorum yapamıyorsan ama ufaktan da anlam ilişkisi varsa yüksek ihtimal o şık da doğrudur.(şık = öncül)
    6)Felsefeyi sona bırakma.

edit:bilgi

Felsefe ne ara çözülmelidir ?

Türkçe - Mat - Fen - Sosyal yapıyorum normalde

felsefeyi nereye sıkıştırmalıyım?

• paragraf sorularının hepsini 20dk da çözen arkadaslar gerçek mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AshtonKutcher -- 13 Aralık 2011; 23:45:52 >
  • sınavdan 1saat önce 1fincan double espresso con panna iç , dikkatsizliğin D'si kalmaz. Zaten o gün 12den önce uyuyamazsın
  • kesinlikle soruları okunaklı çöz karman çorman yazma dikkat hatası yapmazsın azalır %100 %100 fayfası vardır
  • Önemli uyarılar:

Lütfen, 2 sayfanın cevaplarını bitirdikten sonra optik üzerinde karalamaya geçiniz. Hem zihninizi dinlendirir hem de kaydırma ihtimalini sona erdirir.
    Lütfen, bölümler arasında yarım dakika da olsa durun, sayfalara göz atın, zihninizi temizleyin. Yarım dakikayı kayıp olarak görmeyin, deneyin faydasını görün. :)
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.