Şimdi Ara

Dikkat: CCleaner yazılımında arka kapı tehlikesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dikkat: CCleaner yazılımında arka kapı tehlikesi

Bir süre önce anti-virüs devi Avast tarafından satın alınan Piriform’un en popüler yazılımı CCleaner bu kez temizlemek yerine kirletmeye başladı. Piriform’un siber saldırıya uğradığı ve zararlı yazılım bulaştığı ifade ediliyor.

Risk büyük

Cisco’nun güvenlik alanındaki yan firması Talos tarafından yapılan açıklamaya göre İngiliz Piriform siber saldırıya uğradı ve CCleaner yazılımının kurulum dosyası da zararlı yazılım istilasına uğradı. Ağustos ayından itibaren indirilen sürümlerde yazılımın pek çok farklı internet sitesine bağlanmaya çalıştığı gözlemlenmiş. Bunu daha fazla zararlı yazılım indirebilmek için yaptığı tahmin ediliyor.

Ayrıca Bkz.Steelseries ve Targus oyuncu sırt çantası geliştirdi

Firmanın güvenlik mühendisi Craig Williams, zararlı yazılımın geçtiğimiz Haziran ayında karşılaşılan NotPetya saldırısı ile aynı şekilde yayıldığını belirtiyor. O dönemde Ukraynalı resmi bir hizmet siber saldırıya uğramış ve zararlı yazılım ile doldurulmuştu.

CCleaner masaüstü ve Android cihazlarda ayda 20 milyon kez indiriliyor. Bu bakımdan tehlike çok büyük. CCleaner ayrıca otomatik olarak güncellenmiyor. Bu bakımdan CCleaner 5.33.6162 sürümünün ve CCleaner Cloud 1.07.3191 sürümünün 32-bitlik versiyonlarının riskli olduğu belirtiliyor. Şu anda temizlenmiş 5.34 nolu sürüm indirmeye sunulmuş durumda. 

• Bir süre kullanıp neredeyse hiçbir faydasını görmediğim yazılım. Alan sıkıntısı yoksa gereksiz dosyaların, girdilerin vb. silinmesi çok önemli bir şey değil. Bence kullanmaya gerek yok. Windows için disk temizleme özelliği kullanılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkaakco -- 19 Eylül 2017; 2:10:24 >
  • hangi yazilimda yokki. birakin bu isleri

• quote:

Orijinalden alıntı: evolez

hangi yazilimda yokki. birakin bu isleri

Microsoft bile güven vermiyorken dediğine geliyor mesele

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • yabancı kaynağım bana sadece 32-bit sistemlerin etkilendiğini söyledi.

edit: CCleaner ya da dengi yazılım kullanmıyorum ve tavsiye etmiyorum. Sadece nvidia/amd için DDU kullanışlıdır ama abuse etmemek koşuluyla çünkü çoğu kişinin sistemi göçüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 19 Eylül 2017; 0:50:8 >
  • Ayrıca mutlaka sisteminizde anti-exploit ve anti-ransomware bulunmalı. Buna ek olarak behavior shield ve web protection özelliği olan anti-virus programı olması çok iyi olur.

web protection, tarayıcılar haricinde de bütün işletim sistemindeki dosyaların internet erişimini tarıyor.

• çeviriyi bari düzgün yapsaydınız, insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.

This compromise only affected customers with the 32-bit version of the v5.33.6162 of CCleaner and the v1.07.3191 of CCleaner Cloud. No other Piriform or CCleaner products were affected. We encourage all users of the 32-bit version of CCleaner v5.33.6162 to download v5.34 here: download. We apologize and are taking extra measures to ensure this does not happen again.

kullanılmasını tavsiye ettiğiniz versiyonlar malware'den etkilenen versiyonlar. v5.33.6162 versiyon numaralı kullanıcıların v5.34 e geçmeleri tavsiye ediliyor.
  • Sene basindan beri 5.27 kullaniyorum iyi ki de iki gun once guncellemeyi dusunup vazgecmisim.

• quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

Ayrıca mutlaka sisteminizde anti-exploit ve anti-ransomware bulunmalı. Buna ek olarak behavior shield ve web protection özelliği olan anti-virus programı olması çok iyi olur.

web protection, tarayıcılar haricinde de bütün işletim sistemindeki dosyaların internet erişimini tarıyor.

Kişisel pclerde av = Çöp.

Bilinçli kullanıcı girdiği siteyi bildikten sonra program kullanması sadece paranoyaklık olur. Yıllardır av kullanmam zararlı yazılım yediğimi düşündüğüm zaman 1 2 program kurar temizletip kaldırırım. Daimi olarak sisteme yük getiren uygulamalar gereksiz.
  • q_NightKNight_p Q kullanıcısına yanıt
    Büyüksün baba 👏

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bunun linux karşılığına denk gelen programın adı adresi nedir!?

• quote:

Orijinalden alıntı: q_NightKNight_p

çeviriyi bari düzgün yapsaydınız, insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.

This compromise only affected customers with the 32-bit version of the v5.33.6162 of CCleaner and the v1.07.3191 of CCleaner Cloud. No other Piriform or CCleaner products were affected. We encourage all users of the 32-bit version of CCleaner v5.33.6162 to download v5.34 here: download. We apologize and are taking extra measures to ensure this does not happen again.

kullanılmasını tavsiye ettiğiniz versiyonlar malware'den etkilenen versiyonlar. v5.33.6162 versiyon numaralı kullanıcıların v5.34 e geçmeleri tavsiye ediliyor.

Ekremin kapasitesi bu kadar abisi kızma.
  • O soylediginiz eskiden gecerliydi artik en kotu bilgisayar 8gb ram tasiyor bu devirde israrla antivirus un sistemi agirlastirdigini soylemek cahillik olur kusura bakmayin. Belki ayni sey degil ama sigara iciyorum öldürmüyor gibi bir sey bu. Niyetim tartismak degil fakat istediginiz kadar bilgili olun bilgisayariniza yerlesmis casus yazilimi nasil farkedebilirsiniz ki? Adi ustunde casus. Isi gizlenmek arkaplanda belki veri aktarimi yapmak vs.

Velhasil yeniden yoneticilerin ingilizce seviyesini gormus olduk. Copy paste moderatorluk bu kadar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • An itibari ile NOD32 Smart Security'nin Trojan olarak tanımlayıp sildiği program. Senelerdir kullanırım, şaşırdım.
  • avast'ın el attığı şeyler iflah olmuyor. daha önce de avast forumu hacklenmiş 400.000 kişini bilgileri çalınmıştı. bu nasıl güvenlik firması anlamadım.
  • İnternetten lisans anahtarı bularak Professional almıştım.(Crack değil.)
    Şimdi her güncelleme geldiğinden beni web sayfasına yönlendiriyor.Yönlerdirdiği sayfa da ödeme sayfası.
  • ücretsiz indirme sitelerindeki programlarda genellikle entegre oluyor. Kurulum sırasında okumadan n ext geçişleri sonucunda bilgisayar iyi bir şekilde trojan ve virüslere açık hale geliyor. Malesef piriform da bu indirme siteleri ile çalışıyor. İndireceğim zaman piriform tercih ediyorum bugüne kadar sorun olmadı.
  • Avast Piriform'u satın aldığından beri CCleaner'ı kullanmıyordum, isabet olmuş. Adamlar daha kendi bilgisayarlarını koruyamıyorlar, bir de AntiVirüs piyasasında iş yapmaya çalışıyorlar.
  • Avast'ın kendisi virüs zaten. Böyle bir skandalın yaşanmasına hiç şaşırmadım bu yüzden.
  • haberi görünce baktım 5.22ymiş bendeki 5.34 şuan güncelledim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.