Şimdi Ara

Dikkat! 18 kötü amaçlı Chrome uzantısı tespit edildi: İşte listesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.815
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dikkat! 18 kötü amaçlı Chrome uzantısı tespit edildi: İşte listesi
    Bağımsız bir güvenlik araştırmacısı Chrome Web Mağazası'nda yirmiye yakın kötü amaçlı uzantı tespit etti. Siber güvenlik uzmanı Wladimir Palant, Chrome tarayıcısı için resmi Google mağazasında dağıtılan 18 uzantıda kötü amaçlı kod bulduğunu söylüyor.

Ayrıca Bkz.Elektrikli otomobillere geçişte Japon markalar geride kaldı

Söz konusu uzantıların toplamda 57 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. Her şey PDF Toolbox'ın şüpheli davranışlar göstermesiyle başladı. Uzman, uzantının bir nedenden ötürü tüm tarayıcı sekmelerine sürekli erişim istediğini fark etti.

Dikkat! 18 kötü amaçlı Chrome uzantısı tespit edildi: İşte listesi

Zararlı uzantılar tehlike saçıyor

PDF Toolbox'ın bir Truva atı içerdiği ve web sayfalarına kendi Java komut dosyalarını gömdüğü ortaya çıktı. Palant daha sonra yaptığı incelemelerde Chrome Web Mağazası'ndaki 17 başka uzantıda da aynı zararlı kodun yer aldığını keşfetti. İşte listesi:

• PDF Toolbox

• Autoskip for YouTube

• Crystal Ad Block

• Brisk VPN

• Clipboard Helper

• Maxi Refresher

• Quick Translation

• Easyview Reader view

• Zoom Plus

• Base Image Downloader

• Clickish fun cursors

• Maximum Color Changer for Youtube

• Readl Reader mode

• Image download center

• Font Customizer

• Easy Undo Closed Tabs

• OneCleaner

• Repeat button

Muhtemelen başka kötü amaçlı uzantılar da var. Zira güvenlik uzmanı bunları 1.000 uzantı örneği üzerinde yaptığı araştırmada tespit ettiğini söylüyor. Listedeki uzantılardan herhangi biri tarayıcınıza yüklüyse bir an önce kaldırmalısınız.

Kaynak:https://www.popsci.com/technology/chrome-extension-malware-pdf-toolbox/

• Chrome:

"C:\Users\[user_name]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions"

scriptleri javascript tabanlı oluyorlar şuanda firefox kullanıyorum firefoxta ise burada(xpi uzantıları zip arşivi formatındadır):

"C:\Users\[user_name]\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles"

Başka sunuculara veri gönderiyormu/alıyormu ona bakıyorum genelde, harici urller, soket, postdata vb. fonksiyonlar varsa ne amaçla kullanıldığına bakarım. Sonuçta harici bir bağlantı yoksa bilgi toplayamaz.

• Genelde kurduğum eklentilerin scriptlerini kurulu olduğu dizine girip incelerim, sizede tavsiye ederim.

• Haber görselinde Disconnect'in logosunu görünce inceden bi tırsmadım değil:)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Seto-Kaiba kullanıcısına yanıt

Biraz anlatabilir misiniz? Chrome eklentileri hangi dizine kuruluyor? Nasıl incelememiz gerekir, neye dikkat etmeliyiz?

• arkadaşlar; bu yorumumu okuduktan sonra yazacağım iki adet online tarama virüs programını kurun; sonrasında eğer bilgisayarınızda anormal bir durum var ise bilgisayarınız kötü bir şekilde etkileniyorsa: atıyorum yavaşlama ve performans düşüklüğü yaşıyorsanız silersiniz, tabi bu uzantılardan birini kullanın veya kullanmayın farketmez yinde de içiniz rahat olsun;

ilk olarak eset online tarama yazarak google a aratın setup programını indirin bilgisayarınıza kurun ve taratın... içiniz hala rahat etmediyse Norton Power Eraser programını da google a aratın ve indirip kurun hala içiniz rahat değilse bilgisayarınıza format atın...

• Zemana ve Malwarebytes ile sistemi tarıyorum bazı browser eklentilerini kötü amaçlı bulunca sildiriyorum.

Ulan iki kullanışlı script indiriyoruz onda bile kolpa çıkıyor.

• DoubleDragon D kullanıcısına yanıt

Chrome:

"C:\Users\[user_name]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions"

scriptleri javascript tabanlı oluyorlar şuanda firefox kullanıyorum firefoxta ise burada(xpi uzantıları zip arşivi formatındadır):

"C:\Users\[user_name]\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles"

Başka sunuculara veri gönderiyormu/alıyormu ona bakıyorum genelde, harici urller, soket, postdata vb. fonksiyonlar varsa ne amaçla kullanıldığına bakarım. Sonuçta harici bir bağlantı yoksa bilgi toplayamaz.

• 18 sanmışDikkat! 18 kötü amaçlı Chrome uzantısı tespit edildi: İşte listesi 

• Seto-Kaiba kullanıcısına yanıt

Cevap için teşekkür ederim Dikkat! 18 kötü amaçlı Chrome uzantısı tespit edildi: İşte listesi 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • temizleyelim:)

• Chromede milletin aklıyla dalga geçen bir platform, madem zararlı otomatikman mağazanızdan kaldırıp tarayıcıdan pasif etsenize arkadaş. Hadi onu geçtim, denetlenmeden bu uzantıları mağazınıza nasıl eklersiniz!

• bu eklenticiler sanırım chrome'u çok seviyor. nedeniyse, bence bu tarayıcı ile donanımın ram veya sanal hafızası arasındaki ilişkide, hala düzeltilememiş güvenlik açığı veya açıkları var gibi. kullanıyor muyuz evet ama biz mi kullanıyoruz chrome mu bizi kullanıyor.. Dikkat! 18 kötü amaçlı Chrome uzantısı tespit edildi: İşte listesi  reklam engelleyicisinden tut, eklentilerişn tamamına bir antipatim var. bana keylogger'i hatırlatıyorlar. Dikkat! 18 kötü amaçlı Chrome uzantısı tespit edildi: İşte listesi 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.