Şimdi Ara

DİKKAT !!! 1.5 dCi motor yakıt tüketimleri paylaşımı (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
832
Cevap
5
Favori
220.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aracım Megane III 1.5 dizel 105 beygir. henüz 450 km'de ve %75 şehir içi %25 şehir dışı kullanım ile ortalama 6,1 lt tüketim var. Bu süreçte 2.500 deviri geçmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omerf

İthal megane 3'lerde,yerlilerde,fluence falan aynıdır herhalde ışık yandığında depoda kalan yakıt miktarı öyle değil mi?

Ben kaç litre kaldığını bilmiyorum kullanım kılavuzunda ışık yandıktan sonra 50km gidebilirsiniz diyor oda 3-4 litre yakıt eder en fazla.

Işık yandığında tam olarak ne kadar yakıt kaldığını bilen varmı?

Benim eski aracım jazz'da ışık yandıktan sonra 10litre benzin kalıyordu onlada 150km yol yapmıştım sonra yokuş yukarı kalmıştım

Clio3'te kesin olarak 5lt... Bu da öyledir tahminim...
  • iki depodur aynı veriyi yakalıyorum. 49,8 litre de kırmızı ışıgım yanıyor. depo 60 lt demekki 10 lt kala yakıyor...
  • benim dün 10lt'in altındaydı... 8lt civarında... yanmamıştı...
  • arkadaşlar merhaba
    2004 megane II DYNAMİQUE pack tech. +pack exe. 1.5 DCİ 80 BG aracımla günde 70 km yol yapıyorum yakalşık son 4 aydır.
    arac 180 000 km doğru duydunuz :) 100 lira yakıtla 722 km de ışık yakıyor ortalamada yakıt tüketimim 4,7 gösteriyo trafiğim sadece sabah ve akşam istanbullular bilir e5 ten forum istanbul arası o kadar ha bişeyi atlamam gerekir aracıma hız sınırlayıcıdan 90 sana sınırladım geçmiyorum şehir içinde uzun yolda iptal tabiki pasını açıyorum 160 ortalama hızla ankaraya ekran sıfırlayım yola düştükten sonra 5,8 yazıyordu
  • Ben 120.000 bakımında arabaya yağ değişiminden sonra Bor Power koydurdum.
    Yağ değişimi 20.000 km de olacak artık.Arabanın motor sesi bile değişti zamanla daha az sesle çalışıyor.
    Benim kangoo artık daha az yakıyor bundan eminim. Ama değerleri fazla dikkate almadım.
    O yüzden kaç liralık mazotta ne kadar yol aldım bilmiyorum.
  • clioIII dci 80 Ankara ort. net 5.0 lt yakıyor Buda km de 152 krş demek. Yaz aylarında 4.8 leri görüyorum.

Depoda 8 lt civarı kalınca kırmızı yanıyor. Dizellerdede özelliklede kış aylarında çeyrek deponun altına düşmek pek doğru değil.
  • 2005 dCi 80 Hp Megane, Adana Hatay arası 3,9 Yaktığım oldu 4 kişilik ortalama aile ağırlığı ve de ortalama 95 km hızla... Şehir içinde ise Adananın normal trafiğinde 5.6 i yapabiliorum, tabi Adananın trafik faktörüyle... Asıl Merak ettiğim yazları uzun yola çıktığımızda depoyu fulleyip 60 lt mazotu koyduktan 1000 km sonra ışık yanıyor ve ben yol bilgisayarına baktığımda daha 42 litre mazot yaktığımı soyluyor. Analog ile dijital arasındaki farkın bu kadar buyuk olmasının sebebi nedir sizce?

Saygılar....
  • quote:

clioIII dci 80 Ankara ort. net 5.0 lt yakıyor Buda km de 152 krş demek. Yaz aylarında 4.8 leri görüyorum.

Depoda 8 lt civarı kalınca kırmızı yanıyor. Dizellerdede özelliklede kış aylarında çeyrek deponun altına düşmek pek doğru değil.

Oguz1 neden çeyrek deponun altı tehlikeli? Benimki çeyreği hiç geçmez de...
  • quote:

Orijinalden alıntı: CAPTAIN

quote:

clioIII dci 80 Ankara ort. net 5.0 lt yakıyor Buda km de 152 krş demek. Yaz aylarında 4.8 leri görüyorum.

Oguz1 neden çeyrek deponun altı tehlikeli? Benimki çeyreği hiç geçmez de...

1- Ankarada 2 yıl önce -20 leri görmüştük, o zamanlar opetten aldığım yakıtla 2 sefer zor çalışmıştı. O yılda yakıt donmasından servise çekilen passatlar dahi olmuştu. Ankarada şu aralar soğuk değil ama olmayacağının garantisi yok, depoyu boş tutmamakta fayda var.

2-Her zaman tam dolu bidondaki çamurla çeyreği dolu bidondaki aynı miktardaki çamur aynı oranda olmaz.

• megane 3 hb 1,5 dci 105 bg
    900km de
    İSTANBUL-BİRLEŞİK
    5.9 LT/100KM
  • demek oluyor ki katalog degerleri hikaye imiş
  • Hımm çamur olayı mantıklı ama burası adana ya, her yerdekinden kolay çalışıyor motorlar burada

Asıl merak ettiğim, yol bilgisayarındaki kullandığımız yakıtla analog göstergedeki yakıt miktarı birbirini tutmuyor... Bunun sebebi ne olabilir arkadaşlar sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mst105

demek oluyor ki katalog degerleri hikaye imiş

aslında değil. Clio3 için yazdığım değerlere bakarsan, katalogun bile altında olduğunu görürsün... Yazmıştımya kullanım işi bu birazda...

CAPTAIN arkadaşım onun nedenini bi başlıkta sormuştum. Aşağıda linkini verecem. Tam sayfasını bilmiyorum ama zaten o başlığı baştan sona okumanı öneririm. Orda niyesi var... Yani şu an için kabul gören görüş en azından...

http://forum.donanimhaber.com/m_22026445/mpage_1/f_/key_/tm.htm#22026445

• Dun İstanbul Pendık-Büyükçekmece-Topkapı-Pendık guzergahı olarak 230km yol yaptım yaklasık ve tuketım ortalamam 4.9lt olarak olctu yol bılgısayarı. Gıdıs guzergahında yerı geldı170-180 km/h yaptım. Ama ortalama 110-120 altına dusmedım. Donusta ıse 80-90 ortalama hız ıle yavastan takıldım. Isık yanarken almıs oldugum 30tl lık mazottan gerıye 204km lık yolum kalmıstı yol bılgısayarına gore
    EDİT:Yazmayı unuttum arac 2008 model 80 lık sedan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RONNIE -- 18 Ocak 2010; 23:35:53 >
  • 2006 megane expession 1.5 dci 80 bg + powerobox taktım yaklaşık 20 bg ekstra guc sagladı

sehir ici 1150 km yapıyorum(normal kullanım, sakin degil) ortalama 5.3 lt falan(Gerci yol bilgisayarı 4.1 gösteriyor :)). Işık yandıktan sonra yakıt alınca 60 lt hatta bazen 62 lt yakıt alıyor(power box yol bilgisayarını oldukca yanıltıyor)

sehir dışı power box ile denemedim hiç ama normalde 1200 üzeri rahat yapıyor. Şu anda 1300 ü rahat görürüm diye düşünüyorum.
  • Bir kez renault magane 2008 1,5 dci 85 hp kullandım
    Tuzla / balıkesir bandırma tuzla yaptım 3 kişi ve bagajında 30 kg ağırlık vardı
    ortalama hız 100-110 diyebilirim düzde 165'i geçmedi. İnişlerde 185 son, zaten 5. viteste
    devir 185 km de 4500 rpm yani bitiyor, bence çok vasat bir durum. giderken biraz sakin gittik
    ortalamasını bilmiyorum gelirken biraz daha hızlı geldik. Gidiş geliş ortalama 5,8 litre gösteriyordu
    ortalama yakıtı.

Uzun süreli Megan kullanmadığım için değerlerini tam bilmiyorum
    Şuan ford focus kullanıyorum dikkatli kullanımda ş.içi hafif trafikte 4,7-5,3 litre civarı
    aşırı trafikte 6,5 - 7 litre de oluyor.
    Ş.dışı 90 km sabit hız ile birlikte 3,5 litre tutturdum ki hızı biraz daha düşürsem 70-80 km civarı
    3 litre ortalaması tutması mümkün gibi geliyor.
    Geçen yaz istanbul anadolu otobanından çıktım arabada 4 yetişkin bir bebek ve bagaj silme dolu
    120 km sabit hız ile boluyu geçtikten sonra zonguldak karabük sapağından saptım ortalamam
    5,2 oldu. Ama ş.dışı 80-120 aralığında seyrettiğimde ortalama yakıt aracın orta doluluğunda 4,4 litre
    +-0,2 de fark edebilir. Benim için çok önemli bir faktör olan hız konusunda düzde 210 km hız
    yapılabiliyor. İnişlerde 230 km son hız gördüm devir bitmiyordu ama 230u hiç geçemedim.
    Meganın ş.içinde focusdan daha az yakabileceğini düşünüyorum. Fakat uzun yolda kesinlikle
    focusdan fazla yakacağı kanaatindeyim

Fabrika verileri de yukrada yzdığım gibi söylüyor hemen hemen

• şu iş doğru dürüst anlatılmadı yaw... Şu Bor olayı...

Sayfada bi radyo programı var. Onu bi dinlesenize...

http://www.nnt.com.tr/Basinda.html
  • Eyw Msaltik
  • 2009 Laguna 3,Km'si:30.832,Güzergah:İstanbul-Ankara,Ankara-Kırıkkale,Kırıkkale-Ankara,Ankarada şehiriçi 100km,Ankara-İstanbul

Tüketilen yakıt:59,5 lt
    Katedilen mesafe:1086,5 km
    Kalan yakıt: 150 km
    Ortalama hız:76,7
    Ortalama yakıt tüketimi:5,4 lt
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.