Şimdi Ara

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [16.07.2023] (523. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.492
Cevap
141
Favori
816.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 521522523524525
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ikinci klavuz ne zaman açılıyor hocam ?
  • crux07 kullanıcısına yanıt
    tercihlerden önce açıklanır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hippasus H kullanıcısına yanıt
    hocam benim anlamadığım nokta şu.
    1.kılavuz açıklandıktan sonra 2.kılavuz niye oluyor yani ne değişiyor ne oluyorda 2.kılavuzu çıkaracaklar ?

geçen senelerde hep olan birşey mi yoksa sizin beklentiniz mi ?
  • crux07 kullanıcısına yanıt
    bildiğim kadarıyla hep olan bir şey ve bazı üniversitelerin kontenjanı değişebiliyor.

• Bahcesehir universitesini dgs yle kazaninca para yurt vs bursu da veriyor mu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Raydr1c kullanıcısına yanıt
    bu çok kötü oldu ya. hem genel kontenjan azalacak hem de istediğim bir bölümdü... teşekkür ederim bilgilendirdiğin için beni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Numenor Lug

Arkadaşlar merhaba,

Matematikte 38 doğru 4 yanlış
    Türkçe 10 doğru 1 yanlış
    Başarı Puanım 43,600 (Düşük olduğuna bakmayın, bölümde ilk 10 dayım bu ortalama ile)

DGS Sayısal puan=278,26349 - Başarı Sırası=7399

Puan hesaplama robotlarında bu verileri girdiğimde 295 puan yapıyor. Hedefim o kadar puan değildi, zaten 305 yapıp dokuz eylül inşaat mühendisliğini tutturamıyormuşum. Merak ettiğim şey bu başarı sıralaması ve puan ile Manisa Celal Bayar İnşaat Mühendisliği (281,24954 puan) veya aynı okulun İkinci öğretimi (279,83399 puan) tutar mı? İzmir dışına çıkmak istemiyorum, manisaya hergün servis ile gidip gelebilirim, vize final dönemi evinde kalabileceğim arkadaşlarımda mevcut. Sadece 1.5-2 puan düşse bölüm puanları benim için tamamdır ama bir türlü işin içinden çıkamadım. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
    Ben 2014 dgs de Matematikte 39 doğru 4 yanlış ve Türkçede 3 doğru 1 yanlış yapıp 298.09486 puan almıştım öbp 53.6 ydı sıralamamda 1870 di.2014 sınavı zordu bence zor olması puan ve sıralamalarıda etkilemişti.
    Gerçi elektrik elektronik mühendisliğini yazıp 2 yada en fazla 3 sene okuyacağımı tahmin ediyorken 5 sene geçmesine rağmen bitmedi 1 dönemim kaldı mezun olmam için.
    Yerleştirmeler puan değilde sıralamalar ile oluyor onun için geçen senenin sıralamasına bakmanız lazım.Geçen seneyle aynı puanı bile alsanız sıralamanız aynı olmayabilir.Benim girdiğim bölüm bir sene önce 1850 civarıydı sanırım yaklaşık 20-30 sıra aşağısıyla kazanmıştım.Önceki senenin puanı 296 küsürle kapatmıştı ben 298 küsürle girdim ama 296 küsür puanla benden yüksek sıralama yapmışlardı.Puana bakarak yanılabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasin3322 -- 28 Temmuz 2019; 4:24:25 >

• arkadaşlar benim ea sıralamam 624. geçen seneye göre benim puanıma kadar olan hukuk kontenjanlarını topladım 567. yani önümdeki herkes hukuka gitse 60 kişi filan kalıyor, sorum hukuk tercih edemeyecek ama yinede puanı hukuk puanında olan 60 kişi var mıdır diğer bölümlerden filan.

ikinci sorumda sizce bu sıralamaya hukuk gelir mi?
  • ghost1995 kullanıcısına yanıt
    Kılavuzdan bu seneninde hukuk kontenjanlarına bak. Kontenjanlar azalmış olabilir.

• ghost1995 kullanıcısına yanıt
    Hocam boun,odtü,gs falan iibf lerine bakın oralara gidenlerin sayısı falan nasıl. Onların puanıda yüksek olabilir sizinkinden.
  • arkadşalar konu açmak istemedim

bilgisayar mühendisliği için ingilizce denilen okullar tüm dersi ingilizce olarak mı veriyor? sınavlar da ingilizce mi? 35 üstü yaşdayım. kurum değiştirmek için bu bölümü istiyorum. gelir gelmez bilmiyorum ancak olur a bilg. mühendisliği gelirse ve ingilizce olursa beni çok etkiler. ingilizcem yok maalesef

bir de devam zorunluluğu bakımından sıkıntı yapmayan okul var mı? memur olarak görev yapıyorum. puanım ankaraya yetmez. bu da benim için büyük risk. olmadı dondururum kaydı
  • Türk-Alman kontenjan açtı ilk kez. Ancak 2 kişi alıyor.
  • rambetiko R kullanıcısına yanıt
    Klavuzda yanında İngilizce yazmıyorsa tamamen Türkçe'dir. İngilizce yazıyorsa bakınızlar kısmındaki kodlardan takip edip, %30 veya %100 olduğu kısmını görmeniz lazım. %100 olanlar komple İngilizce, %30 olanlar'ın %30'u fakat sınavların İngilizce mi bilmiyorum %30'lukların.
  • rambetiko R kullanıcısına yanıt
    ingilizceniz yoksa %100-%30 fark etmez uzak durun. çünkü 1 yıl hazırlık olur ve hazırlık zorunludur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rambetiko

arkadşalar konu açmak istemedim

bilgisayar mühendisliği için ingilizce denilen okullar tüm dersi ingilizce olarak mı veriyor? sınavlar da ingilizce mi? 35 üstü yaşdayım. kurum değiştirmek için bu bölümü istiyorum. gelir gelmez bilmiyorum ancak olur a bilg. mühendisliği gelirse ve ingilizce olursa beni çok etkiler. ingilizcem yok maalesef

bir de devam zorunluluğu bakımından sıkıntı yapmayan okul var mı? memur olarak görev yapıyorum. puanım ankaraya yetmez. bu da benim için büyük risk. olmadı dondururum kaydı
    Ben şu an %100 elektrik elektronik mühendsiliği okuyorum tercih yaparken parantez içinde ingilizce yazıyordu %100 olduğu için.Okulumuzda makine ve bilgisayar mühendislikleri en az %30 ingilizce olarak geçiyor ama onlarda parantez içinde ingilizce yazmaz sadece aşağıdaki kodların olduğu yerlerde belirtirler.Türkçe versiyonlarını okumak istiyorsanız ona göre araştırın.%100 olanlarda tüm dersler ingilizce olur(Türk dili,Aiit vb. hariç ama siz muaf olacaksınız zaten onlardan) normalde ders anlatımıda ingilizcedir ama bazı hocalar ders iyi anlaşılmıyor diye Türkçe anlatabilir ama sınavları kesinlikle İngilizce olur.%30 olanlarda ise calculus 1-2 ,physics 1-2 numerical methods,differential equations toplam derslerin en az %30 u olacak şekilde İngilizce olur tabi bu %40 falanda olabilir yanına dahada ders sayabiliriz bunların.Bana kalırsa İngilizce olmasının hiçbir zorluğu yok asıl daha kolay zaten adam gibi Türkçe kaynak yok mühendislik derslerinde sözel derslerimiz olmadığı için İngilizcesi kötü olanlar bile soruları kolaylıkla anlayabilir.Sadece probability dersinde sıkıntı olabilir soruları anlamakta.
    Tabi yaşınızdan dolayı 1 sene boşuna geçsin istemezsiniz benim içinde hazırlıkta 1 sene boşa geçmiş gibi oldu.Bunun birde hazırlığı tekrar etmesi var.
    Ayrıca maalesef devamsızlıktan kalırsınız gitmezseniz.İibf ye benzemez mühendislikler.Hocalar belki isteseler bırakmazlar ama çoğu egolu ve kaprisli olduğu için acımazlar.Ama hoca sınıfı saymaz yerime imza attırırım derseniz orası ayrı yada bazı iyi niyetli hocalar 1-2 saat devamsızlıkta tolerans sağlayabilir.Ayrıca mühendislikte ödev,quiz,proje,laboratuvar dersleri fazlasıyla mevcut gitmezseniz bu kısımlardan 0 alırsınız ve pekçok dersinizde olur bunlar.Mesela physics lab vardır 3 hafta gitmezseniz kalırsınız.Digital systems lab vardır dersten ayrıysa kalırsınız dersin içindeyse mesela etkisi %30 sa 0 gelir devam etmezseniz.Bu puanları küçümsemeyin sakın 0.1 puanla bile bırakırlar.
    Mühendislikte ben hiç derslere gitmeyim sınavlara girip geçeyim gibi bişey yok.Uygulamalı derslerde fazlasıyla var.
    Devamsızlık yaparak geçmek istiyorsanız uzaktan eğitimler mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasin3322 -- 28 Temmuz 2019; 19:13:13 >

• yanıtlar için teşekkür ederim arkadaşlar. gayet açıklayıcı olmuş. ingilizce öğrenmeyi çok istiyorum aslında. derslere girebilsem kendime güveniyorum. dersler de 15.00'da başlıyormuş. bana göre çok erken. inşallah bir çözüm bulabilirim.keşke 5-10 soru daha yapabilseydim ankara gaziyi tutturabilseydim çok makul olurdu. sıralamam 5837 de.
  • Tercihler ne zaman baslayacak arkadaslar?

• Tercihler sizin tahmininize gore ne zaman olur ?

İkincisi ben zamaninda lys ile bir uniye yerlestim. Orada gordugun dersleri dgs ile yeni bir uniye gidip saydirabilir miyim ?

• 1/2mv2 1 kullanıcısına yanıt
    İkisi de aynı dildeyse evet saydırabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Daten

İkisi de aynı dildeyse evet saydırabilirsin.
    İkisininde aynı dil olması şartı yok.Akts kredisinin eşit yada fazla olması ve içeriklerinin %75 i aynı olması gerek.Türkçe bölümden gelip İngilizce bölüme ders saydıran çok arkadaşım var en azından Osmangazi Üniversitesinde öyle ki bence başka yerlerde de öyledir.Bir arkadaşım Sakarya Üniversitesi Türkçe bilgisayar mühendisliğini bırakıp Osmangazi elektrik elektronik mühendisliğine (ingilizce) geldi olasılık dersini probability dersi yerine saydırabilmişti.Aynı dilde olma şartı olsa zaten benim Aiit ve Türk dili dışında 2 yıllıkta benzer olarak aldığım dersler mühendislikte İngilizce olanların yerine sayıldı.Gerçi şimdi Odtü ye falan gidersiniz saymaz bilemem.Hocaların keyfinede kalmış bazıları öğrenci düşmanı olup yada bu dersi ben veriyorum yeniden alacaksın da diyebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasin3322 -- 29 Temmuz 2019; 0:43:9 >

• 
Sayfa: önceki 521522523524525
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.