Şimdi Ara

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [16.07.2023] (433. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.492
Cevap
141
Favori
816.656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 431432433434435
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hocam şimdi osym çağrı merkezi ile görüştüm sizin dediğiniz gibi lise ya da ünv de olsa başvuru merkezi sınavla birlikte güncelleniyormuş ve sadece foroğraf güncellemesi yapmıyorlarmış başvuru yapılacak bi sınav şartmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mtnei

Zor hocam bence. Sorular 1.5 puan olduğundan daha zor oluyor puan yapmak eşit ağırlıkta.
    hocam yapan nasıl yapıyo ya hep 30+ tayfa
  • KARACABEYY K kullanıcısına yanıt
    Hocam çalışan yapar zaten onda şüphe yok. Demek istediğim Sayısal ve Sözel alanda bir soru 3 puan alıyor. Eşit Ağırlıkta bu 1,5 puan oluyor. Yani 2 kat azalıyor diğerlerine oranla. 260 puan yanında ekstradan sıralama da önemli. Birde yapılan alan önemli 30 net Sayısaldan yapıyorsa eşit ağırlık öğrencisi rahatlıkla 260 puan alır ama TR'de yapması şart belli bir soruyla. Hesaplama ile kaç soru yapılacağı tahmin olarak bulunabilir.

https://dgs-puan.hesaplama.net/hesaplama.do

Şurdaki hesaplamaya göre ÖBP:45 Sayısal ve Sözel 30 net olmak şartıyla 257 çıkıyor. Çalışınca yapılıyor hocam ama sınav esnasında zaman yönetimi de önemli bir konu.

Eğer altyapınız var ise Matematikte düzenli çalışma ile yaparsınız. Zor dememin sebebi benim puan katsayısı hocam.

İyi yapmışsınız hocam görüşmekle en azından netliğe kavuştu olay. Bu arada 5₺ alıyorlar fotoğraf değişiminde bunuda belirteyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mtnei -- 17 Nisan 2018; 14:39:9 >

• mtnei kullanıcısına yanıt
    Hocam teşekkür ederim, iyi ki sizde yazdınız bende osym yi arayıp sordum ve netliğe kavuşmuş oldu.

Belki işine yarayacak bir arkadaş olur diye tekrar etmek gerekirse fotoğraf güncelleme işlemleri sınavla beraber yapılıyormuş sadece fotoğraf güncellemesi yapılmıyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KARACABEYY -- 17 Nisan 2018; 14:44:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • KARACABEYY K kullanıcısına yanıt
    Dediginiz gibi hocam dışarda işlerim vardı başvuru merkezine ugradım sınav başvuru sürecinde degisirmiş nyse yinede saolun hocam

Ayrıca pm den mesaj yazmışsınız cvp veremiyorum kusura bakmayın telefon onayı istiyo 😀

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alihozzic46 -- 17 Nisan 2018; 14:48:19 >
  • alihozzic46 kullanıcısına yanıt
    Hocam en azından sınavı hatırlamış olduk belki gayret edip sınavı kazanırız:) zaten süre az kaldı:)

Hocam ne kusru olur mu öyle şey amaç yanlış bilgi vermeyip yardımcı olmak:)iyi çalışmalar, kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KARACABEYY -- 17 Nisan 2018; 14:51:0 >
  • quote:

Hocam çalışan yapar zaten onda şüphe yok. Demek istediğim Sayısal ve Sözel alanda bir soru 3 puan alıyor. Eşit Ağırlıkta bu 1,5 puan oluyor. Yani 2 kat azalıyor diğerlerine oranla. 260 puan yanında ekstradan sıralama da önemli. Birde yapılan alan önemli 30 net Sayısaldan yapıyorsa eşit ağırlık öğrencisi rahatlıkla 260 puan alır ama TR'de yapması şart belli bir soruyla. Hesaplama ile kaç soru yapılacağı tahmin olarak bulunabilir.

https://dgs-puan.hesaplama.net/hesaplama.do

Şurdaki hesaplamaya göre ÖBP:45 Sayısal ve Sözel 30 net olmak şartıyla 257 çıkıyor. Çalışınca yapılıyor hocam ama sınav esnasında zaman yönetimi de önemli bir konu.

Eğer altyapınız var ise Matematikte düzenli çalışma ile yaparsınız. Zor dememin sebebi benim puan katsayısı hocam.

İyi yapmışsınız hocam görüşmekle en azından netliğe kavuştu olay. Bu arada 5₺ alıyorlar fotoğraf değişiminde bunuda belirteyim.
    Hocam türkçeden 45 net felan yapmıştım mattan 5 net 220 anca aldım 0 temelle çalışarak 30 mat yapabilirmiyim

• Hocam bu saatten sonra bilmiyorum yapabilir misiniz ama sağlam çalışma ve yöntem ile 30 olmasa bile 15-20 tane kesin yapabilirsiniz.

Çok zor ve uzun konuları baz almayarak basit ama etkili konuları çalışarak yapabilirsiniz. Örnek; Mutlak değer ile basit eşitsizlik konularını öğrenirsiniz bunları yaparsınız. Yaş problemlerinden 1 soru çıkıyor o konuyu çalışırsınız. Modüler aritmetik ve Mantık soruları çözerek yine neti arttırabilirsiniz. Geometriniz varsa eğer oda çok yardımcı olur.

Kısa olan konuları çalışırsanız 15-20 arası yaparsınız rahatlıkla. Hesaplama da 20 sayısal 45 sözel olduğunda anca 258 oluyor puan. Okul puanınız 50'den fazla ise 260 alırsınız. Geçmiş yıllarda çıkmış hafif konuları tespit edin ve bunlara çalışın. Bu yöntemle yeterli bir net çıkarabilirsiniz sayısaldan. Ama istikrarlı çalışmak gerek. Az bir zaman kaldı.

Bu arada yazdığım sayılar sadece net. Yanlışları kattığımızda tablo değişebilir. Hem Hesaplama motoru'da %100 ÖSYM aralığını tutturamaz sınava göre değişmeler oluyor sıralama ve puanlarda.

• quote:

Hocam bu saatten sonra bilmiyorum yapabilir misiniz ama sağlam çalışma ve yöntem ile 30 olmasa bile 15-20 tane kesin yapabilirsiniz.

Çok zor ve uzun konuları baz almayarak basit ama etkili konuları çalışarak yapabilirsiniz. Örnek; Mutlak değer ile basit eşitsizlik konularını öğrenirsiniz bunları yaparsınız. Yaş problemlerinden 1 soru çıkıyor o konuyu çalışırsınız. Modüler aritmetik ve Mantık soruları çözerek yine neti arttırabilirsiniz. Geometriniz varsa eğer oda çok yardımcı olur.

Kısa olan konuları çalışırsanız 15-20 arası yaparsınız rahatlıkla. Hesaplama da 20 sayısal 45 sözel olduğunda anca 258 oluyor puan. Okul puanınız 50'den fazla ise 260 alırsınız. Geçmiş yıllarda çıkmış hafif konuları tespit edin ve bunlara çalışın. Bu yöntemle yeterli bir net çıkarabilirsiniz sayısaldan. Ama istikrarlı çalışmak gerek. Az bir zaman kaldı.

Bu arada yazdığım sayılar sadece net. Yanlışları kattığımızda tablo değişebilir. Hem Hesaplama motoru'da %100 ÖSYM aralığını tutturamaz sınava göre değişmeler oluyor sıralama ve puanlarda.
    hocam 10 soru sayısal mantıktan geliyo 12 veya problemleri hiç yapamıyorum sadece sayıyı felan yapabiliyorum nasıl yapabilirim problemleri

• Hocam problemlerin mantığını kavrayarak ve çok soru çözerek geliştirebilirsiniz. Problemler için oran orantıyı bilmeniz şart bu arada. Ders videoları izleyerek bol soru çözerek yapabilirsiniz problem sorularını.
  • Bu sınavda ertelenir mi acaba? ÖSYM açıklama yapacağız demişler sınav tarihleri hakkında.
  • Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kalmazsa sınav ertelenmez diye düşünüyorum.
  • nForcer N kullanıcısına yanıt
    YKS'yi adamlar diğer haftaya aldı. 2. Tur olursa ortalık karışır sınav için.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar sınava sadece 20 gündür çalışıyorum. Günlük 6-10 saat ayırıyorum. Şimdiden sayı ve kesir problemlerine geldim ama problemler gerçekten zorlamaya başladı bakalım yoğun bir çalışmayla bu süreci de atlatırım umarım. Diğer konularda çıkmış soruları falan hep anlayarak doğru çözebildim ama bu saatten sonra tüm matematik konuları sınava kadar yetişir mi şüpheliyim, sonuçta bunun daha tüm problemleri var, geometrisi var, sayısal mantığı var. Acaba diyorum geometriyi başta es geçip önce problemler bittikten hemen sonra doğrudan sayısal mantığa mı geçsem? Sonuçta daha fazla soru çıkıyor oradan geometriye göre. Mümkünse en az 1 ay kala sırf soru çözmeye adamak istiyorum vakti, tüm konular biter umarım o zamana.

Sınavda sadece matematiğe odaklanacağım bölüm sayısal.

En son matematiği 8 yıl önce çalışmıştım.

Bir de problemleri en verimli şekilde nasıl ve nereden çalışabilirim bu konuda tavsiyelere açığım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PacTyson -- 20 Nisan 2018; 11:52:44 >

• Arkadaşlar youtubede ilyas güneşle mi çalışmalıyım hocalara geldik ile mi ? ilyas güneş(benim hocam) çok iyi anlatıyor ama sanırım kpss yönelik sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: relaxabi22

Arkadaşlar youtubede ilyas güneşle mi çalışmalıyım hocalara geldik ile mi ? ilyas güneş(benim hocam) çok iyi anlatıyor ama sanırım kpss yönelik sanırım
    Farketmez hocam hepsiyle çalışabilirsin. Şifreli matematik kanalı da iyi anlatıyor, Abdül Aziz gürbüz ama her konu yok onda maalesef.

Bir de sonuçta mat1 konuları hep aynı değil mi, KPSS, DGS, ALES, ÖSS (yeni isimlerini yazmıyorum sürekli değişip duruyor) vs. diye ayrım yok.

• 2019 DGS hedefim olduğu için karekök yayınları tyt matematik 1 ve 2, karekök Geometri Sıfır, Limit Yayınları Türkçe soru Bankası aldım. Sayısal mantık için YouTube kanallarını tercih edeceğim sanırım. Açıkçası pek incelemedim de. Alesteki gibi mi sayısal ve sözel mantık soruları ?

• Arkadaşlar bu yıl bilgisayar programcılığı bölümüne kayıt yaptıracağım. DGS sınavına hazırlanıp yazılım mühendisliğine geçmeyi düşünüyorum. Üniversiteye hazırlanmak feni yapmak daha zor. En azından matematikte bir şansım var. Hazırlık dahil 5 yıl okunursa sınavıda mezun olduğum zaman kazanırsam 27 yaşında oluyorum. 7 yıl boyunca üniversitede ne yapacağım ben?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben 2019 da gireceğim bu sınava :)

geçenlerde matematik hocamız bir deneme çözdürdü yaklaşık 20 netim var.
    hangi yayınlardan olduğu aklımda değil şuan ama soruları normaldi diyebilirim.

ygs matematikte 10 net falan cıkarırdım dgs biraz daha kolaymıs bunu anladım.

yarından itibaren çalışmayı düşünüyorum günde 1 saat falan vakit ayırıp 30 40 soru çözsem bile başlangıç için şimdiden iyidir.

şuan 2 yıllıkta olduğum için mühendisliğe tamamlamak için nereye olsun giderim kafası var.en az 24 net matematik lazım banada.

şuan benim için baraj 24 net.umarım kısa sürede bu barajımı aşar seneye kadar daha çok arttırıp marka bir üniversiteye kapak atarım.

dgsyi şöyle yorumluyorum ben bilmem okuyormusunuz hala

kontenjanlar az evet ama sınava çalışan kişi sayısıda çok az.
    yani çalışan giriyor diyebiliriz.
    bakıyorum bizim 1.sınıflara hiçbiri çalışmıyor geçen gün sordum birisine çalışıyormusun diye "dgs mi ? onun açılı mı ne hacım" dedi yani.

zaten gerek buradaki yorumlar olsun gerek okulda gözlemlerim olsun şu kanıya vardım

"çalışan adam tek tük hani tam kontenjana göre.sınavdan haberi olmayan,yada iplemeyenler ise sınava şu kadar süre kaldı şu kadar net yapabilirmiyim şu konu yetişirmi vs vs yorumlar yazıp kendini motive etmeye çalışıyor" herkese bol şans

• 21 temmuza ertelendi diye gördüm net bir bilgi var mı?
  • 
Sayfa: önceki 431432433434435
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.