Şimdi Ara

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [16.07.2023] (382. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11.492
Cevap
141
Favori
816.595
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 380381382383384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün sormuştum ancak cevap gelmedi tekrar sormak istedim. Benim için mühim
    Bu ilitam olayı yanlızca kendi şehrimiz için mi geçerli ? Yani Ben İlahiyat ilitam için istanbulu yazdım diyelim. Yine İzmir'de istanbula gitmeden okuma şansım oluyor mu ? Bilen arkadaş varsa cevaplarsa makbule geçer.
  • EruhluMuhdi E kullanıcısına yanıt
    EA puanınız oldukça düşük görünüyor AÖF ye kontenjan geldiği için duruma hiç bakmadan bu puanla yerleşmeniz zor diyecektim ki iyiki duruma bakmışım. Geçen yıl nerdeyse AÖF hedefleyip de sınava giren herkes bir AÖF bölümüne yerleşmiş.Eskiden herkes direk diploması ile kayıt yaptırıyordu. Demekki sırf para için bu yola gitmişler yazık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _A_L_İ_

EA puanınız oldukça düşük görünüyor AÖF ye kontenjan geldiği için duruma hiç bakmadan bu puanla yerleşmeniz zor diyecektim ki iyiki duruma bakmışım. Geçen yıl nerdeyse AÖF hedefleyip de sınava giren herkes bir AÖF bölümüne yerleşmiş.Eskiden herkes direk diploması ile kayıt yaptırıyordu. Demekki sırf para için bu yola gitmişler yazık.

Ordaki kontenjan yalanmi yani anlamadim

Sinavsiz gecisi kaldirip

Sinava giren herkrsi aliyorlar mi diyorsunuz yani

Bide butun ea lari yazabiliyormuyum ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • açıköğretim başvuruları başlamış 3 gün sonra bitiyo e daha tercihler açıklanmadıki

https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/nasil-ogrenci-olabilirim/dikey-gecis
  • YuriBoyaka kullanıcısına yanıt
    Böyle araştırmadan etmeden yazanlara neden kızıyorsun diyorlar bana,hadi araştırmayı beceremiyon bari önceki sayfalarda yazdık oraya bak ama yok işte üşeniyo adam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: radko

Böyle araştırmadan etmeden yazanlara neden kızıyorsun diyorlar bana,hadi araştırmayı beceremiyon bari önceki sayfalarda yazdık oraya bak ama yok işte üşeniyo adam

zırlama dog
    Adamların gözünde olay şu biz bu AÖF yi niye açtık gelir elde etmek için .her yıl binlerce Öğrenciler buraya kaydolsun bizde kolayca mezun edelim onlar mezun olsun bizde paramıza bakalım. Her yıl bu binlerce öğrenciden harç harici nasıl daha fazla para elde ederiz peki bide oturup bunu düşünelim demişler bu öğrenciler kitap alsın para ha çok iyi tamam kitaptan da parayı aldık bi daha oturup düşünelim nasıl para alırız biri ordan atlar ya bu DGS ye girmeden direk diploması ile AÖF ye yerleşenler var bedavaya biz bunu niye bedava yapıyoruzki 100 lira verip sınava girsinler öyle kayıt olsunlar kontenjanı da baya fazla veririz sorun olmaz.işte bu adamların zihniyeti budur.

• quote:

Adamların gözünde olay şu biz bu AÖF yi niye açtık gelir elde etmek için .her yıl binlerce Öğrenciler buraya kaydolsun bizde kolayca mezun edelim onlar mezun olsun bizde paramıza bakalım. Her yıl bu binlerce öğrenciden harç harici nasıl daha fazla para elde ederiz peki bide oturup bunu düşünelim demişler bu öğrenciler kitap alsın para ha çok iyi tamam kitaptan da parayı aldık bi daha oturup düşünelim nasıl para alırız biri ordan atlar ya bu DGS ye girmeden direk diploması ile AÖF ye yerleşenler var bedavaya biz bunu niye bedava yapıyoruzki 100 lira verip sınava girsinler öyle kayıt olsunlar kontenjanı da baya fazla veririz sorun olmaz.işte bu adamların zihniyeti budur.

Hocam bir adam ea dan 230 alsa benim 209

Ben oaf u 1 e yazsam o 20 ye tercih e yazsa kim girer

O girer.
  • quote:

O girer.

Hocam siz AİBU'de EE okuyorsunuz galiba,bolum hakkinda yorumlarinizi paylasabilirmisiniz.Bolu,samsun,trabzon arasinda kaldim.

• Phantom II kullanıcısına yanıt
    Boluyu ve bölümü tanıtır ayrıntılı bir yazı yazmıştım ama malesef forum sitemiz hackelndi.Kısa anlatım yapmayı sevmiyorum. O yüzden forum düzelirse linkini atarım.

Edit önbellek ile link içeriğine ulaştım.

Üniversite ve Fakülteniz:
    Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi​
    Lisans Bölümünüz:
    Elektrik Elektronik Mühendisliği​
    Önlisans bölümünüz ?:
    Elektrik​
    DGS' yi hangi yıl kazandınız ?:
    DGS 2014​
    Yabancı dil hazırlık sınıfı var mı ?:
    Zorunlu Değil​
    Bölümünüzün eğitim dili ?:
    Türkçe​
    Üniversiteniz kaçıncı sınıftan başlattı sizi ?:
    2. Sınıftan (1 ve 2. sınıftan fark dersleri aldım)​
    Kaç dersiniz muaf sayıldı ?:
    6​
    Muafiyet neye göre belirleniyor ?:
    Temel dersler muaf ediliyor sadece (tarih, türk dili gibi)​
    Muaf olduğunuz dersleri yazar mısınız ?:
    Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 1-2
    Türk Dili ve Edebiyatı 1-2
    İngilizce 1-2
    Bilgisayar Destekli Teknik Çizim (Teknik resim dersi bu derste içeriğe göre karar veriliyor bazısı muaf olurken bazısı olamıyor inşallah olursunuz almak istemeyeceğiniz bi ders bence :) )​
    Barınma hakkında bilgi verir misiniz ?:
    Kampüste ve merkezde KYK yurtları var. Özel yurtlar ve apartlar çok pahalı. .Ayrıca kampüs alanı içerisinde izzet baysal vakıf yurtları var kız ve erkek . O yurtlarda yemek verilmiyor ücreti 3 aylık ödeniyor ve ayrıca ilk girişte 3 aylık depozito ücreti alınıyor.
    toki bölgesinde (Okula yakın bi mevkii) uygun fiyatlı evler var. Barınma konusunda sıkıntı çekenler ulaşsın buradan.​
    Yemekler hakkında bilgi verir misiniz ?:
    2 çeşit ana yemek çıkıyor. Yemekler genelde güzel ekmek salata ve cacık gibi şeyleri kendiniz açık büfe olarak alabiliyorsunuz bu çok hoşuma gitti.Ve yemekler tabldotta değil ayrı ayrı porselen / plastik tabaklarda veriliyor. Fiyat 1,75 tl öğrenci kartınıza dolum yapıp öyle yiyorsunuz. Öğrenci kartınız herhangi bir bankanın bankamatiği değil.Yemekhanenin önündeki gişeden dolum yapıyosunuz.​
    Kampüse ulaşım hakkında bilgi verir misiniz ?:
    Karaköy koop. dediğim otobüsler 2 ayrı mevkiiden kampüse gidiyor. 1-Sümer otobüsleri 2-E-5 otobüsleri ve otobüslerin üzerine okulun adı yazıyor. Otobüsler kampüsün içine giriyor. Öğrenci 1,25 tl Sivil 1,70 tl Kampüs dağın başında belki ancak toki dediğimiz mevkiden yürüyerek gidilebilir şehir merkezinden uzak.​
    Üniversiteniz hakkında ve diğer eklemek istediğiniz bilgiler.:
    Ben okula yatay geçişle geldim. Ancak beni bilenler bilir forumda en önem verdiğim bölüm burasıdır ve burada herşeyi ayrıntılı şekilde anlatırım/anlatılmasınıda isterim. O yüzden DGS ile gelmememe rağmen konuyu istifadenize sunmak istedim.

Kampüs olarak çok güzel bi kampüs alanına sahip bir okul. Çimlik alan ve ağaçlık alan çok bol miktarda var.

Okulun içinde aktivite merkezi dediğimiz bina var ve içinde kuaförü , simit sarayı , pastenesi , lüx kafeleri , ihtiyacınız olacak envai çeşit kırtasiye malzemesi fotokopi merkezi ve kitap satışı yapan yerler , Şok market , PTT bürosu , iş bankası ve otobüs firmalarının büroları , Playstation Salonu ve yukarıdan aşağıya oturma merdiveni var. Burayı seveceksiniz. :) Ayrıca kampüs alanı içinde neredeyse tüm bankaların bankamatikleri mevcut. Yine kampüs alanı içinde yüzme havuzu ve fitness salonu var.

Daha geleli 1,5-2 hafta olduğu için Bolu hakkında pek bilgi sahibi değilim. :) İlerleyen zamanlarda şehride tanıtmaya çalışacağım.Şehrin merkezi İzzet Baysal caddesidir. (Zaten burada İzzet Baysalın adının olmadığı sokak cadde okul kurum yok. :)) Burasıda tüm ihtiyacınız olacak mağazaların bulunduğu bir caddedir. Cadde üstünde mavi şerit ile bisiklet yolu yapmışlar ilk kez böyle bişey görüyorum. Çok güzel olmuş. :) Cadde üstünde becikoğlu avm denen küçük bi avm var. Ancak şehir merkezi dışında Highway denilen büyük bi avm de var. Her şehrin bir simgesi , bir özlü sözü veya ona ithaf edilen bir özelliği vardır. İşte Bolununkide '' Doğanın Kalbi'' olarak görülüyor. :) Doğayı sevenler için Bolu çok güzel bir şehirdir diyeyim son olarak. :)

Birazda dersler ve Bölüm hakkında konuşalım

Yatay ve Dikey geçişlerin danışmanı Kemal Avcı olur her sene.O yüzden danışmanı aramanıza gerek yok kesin odur yani. :)

Muafiyet işine bu sene Oktay Aytar dediğimiz hoca bakmış ve ben farklı bir konu için yanına gittiğimde bana ; ''DGS ile gelenlerin muafiyet işlerine sadece ben baktım ve ortak kültür dersleri hariç hiçbirini saydırtmadım.'' dedi.

Bölümde 2.sınıf görünüyorsunuz. Ön Lisans derslerinizin harf notları direk olarak transkripte ekleniyor ve o dersleri yüksek harflerle verdiyseniz belkide bir daha hayalinizde bile göremeyeceğiniz bir ortalama ile okula başlıyorsunuz. :D Bilmemkaç kredi alma hakkınız oluyor.Ancak hocalar uyarıyor ve 2.sınıftan ders almamanız gerektiğini söylüyor. Bu uyarıda haklılar. Şimdi DGS ile gelmiş adamda türev integral vs. yok bu adam 2.sınıftan dif dersini alsa nolur ? kalır. Yani mat2 bilgisi 2.sınıfta neredeyse tüm derslerde gerekli olacak. O yüzden önce 1.sınıf halledilmeli. Haa ben yaparım diyorsanız 2.sınıftanda ders alma hakkınız var tabiki.

Şimdi yazarken gene sinir oluyorum bak. Bazı gerizekalılar kılavuza her yıl (2014 dahil) bölümde zorunlu hazırlık var yazdırıyor bu kimin suçu bilmiyorum ama iyi saydırıyorum ona! Sırf onun yüzünden ben Bolu'yu yazmadım 2012 de tercih döneminde. Yani yapılan salaklık nelere mal oluyor haberleri yok. Bölümde zorunlu hazırlık falan yok kardeşim zaten gerekte yok tüm dersler türkçe . İsteğe bağlı hazırlık var isteyen gider alır.

Bölümdeki en büyük sorun tüm mühendislik bölümlerinin ikinci öğretiminin olmaması. Yani benim için çok büyük sorun. Çünkü ben anlamadığım ve kaçırdığım dersleri ikinci öğretimlerle gidip tekrar dinliyordum önceki okulumda bu bana çok iyi geliyordu. Burada öyle bir şansınız yok.Ayrıca ders çakışması olursada 2.öğretim bulunmaz nimettir sizin için. Diğer kötü tarafta mühendisliğin ortak temel derslerinin(Mat1,Mat2,Fizik1,Fizik 2 , Kimya) hocalarıda farklı. Yani örneğin okulda Diferensiyel Denklemler dersine giren hoca sadece bu bölümde bu derse giriyor.Makine müh. Diferensiyel hocası farklı mesela yani. Buda kötü bir durum çünkü aynı olsaydı o dersi gider başka bölümlede dinleyebilirdiniz. Bu ortak temel dersler Fen-Edebiyat fakültesinde alınıyor mühendislik fakültesinde değil. Yeni bir mühendislik fakültesi yapılmış okulda yakında oraya geçeceğiz ama ne zaman bilen yok.
    Bölümün ve okulun bir diğer eksisi de okulda vize haftası kavramının olmayışıdır. Yani vizeler normalde nedir 2 hafta süre verilir ve bu sürede hiç ders işlenmez. Hergün bir vize olacak şekilde vizeler günlere dağıtılır. Hafta sonları da vize olmaz. Ancak burda öyle değil o dersin vizesi olduğunda ders olmuyor ancak o gün başka ders varsa o ders işleniyor.

Arkadaşlar bir okulu araştırırken bakmanız gereken şeylerden biri de mutlaka ama mutlaka okulun yaz okulu yönetmelikleri olsun. YÖK'ün kararı gereği artık yaz okulunu başka okullarda almak isterseniz sizin okulunuzun taban puanının ders almak istediğiniz bölümün taban puanından yüksek olması gerekir. İlgili yönetmelik ; Dersin alınacağı üniversitenin ilgili programının merkezi yerleştirme (YGS / LYS) taban puanı, öğrencinin kayıtlı olduğu programın taban puanına eşit ya da yüksek olmalıdır (25.06.2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu Kararı) yani bu okulun kendi iç yönetmeliği sanmayın her okulda böyle.
    Abant İzzet Baysal üniversitesinin yaz okulu iç yönetmeliğine göre ise ister yaz okulunu burada ister başka yerde alın farketmez en çok 10 kredi ve ders sayısı olarakta en çok 3 ders alabiliyorsunuz. Bu da çok büyük eksiklik çünkü diğer bazı okullar 20 kredi veya sınırsız şekilde yaz okulunda ders almanıza izin veriyor. Bir bölümde bir dönemde en çok 30 kredi ders olur genelde siz 2 yaz okulu alsanız 1 dönemi kapatmış hatta duruma göre geçmiş bile oluyorsunuz böyle okullarda. Burada ise okul sizi 10 kredi ile kısıtlıyor.

Not sistemi hakkında konuşacak olursak tabi efendim akademik dünyada sığır bitmez. Okulun harf notu tablosuna baktığımızda bir dersin CC verilebilmesi için ortalamanın en az 65 olması gerekiyor. Şimdi sığırlara şunu soralım. Ben herhangi bir dersi aldım ve ortalamasını 60 olarak düşürdüm 60 ın harf karşılığı ne ? DC miş DC nin katsayı karşılığı ne 4 üzerinden 1,50 ee nasıl olacak sen bir dersi alıp %60 ını başarmışsın ama adam sana 1,50 katsayı veriyor yani 2 bile değil. Akademik dünyayı böle gerizekalı insanlardan kurtaramadık vesselam.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [16.07.2023]

Hocalara gelirsek okuldaki iyi hoca sayısı kötü hoca sayısından çok fazla. :)

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.Her türlü sorunuzu burada sorabilirsiniz.

OKUL ,BÖLÜM YA DA ŞEHİRLE İLGİLİ EKLEYECEĞİM BİLGİLER

Arkadaşlar yukarıdaki yazıyı yazdığımda bölüme ve boluya geleli 2 hafta falan olmuştu zaman geçtikçe yeni bilgileri , değişiklik gösteren düzenlemeleri ve diğer eklemek istediğim konuları bu başlıkta ekleyeceğim.

2015 yılında ulaşım belediyeye geçmiş olup kartlı sistem getirilecektir.Tüm öğrenciler kartlı sistemde kart almak zorundadır.Kartı sistemde öğrenci ulaşım bedeli 1.25 TL dir. Yeni geldiğinizde 5 liraya boş kart alıp yükleme yapıp 2 tl basmalısınız.Veya otobüsün içinde şöför tarafından bu kart satılıyor. Kayıttan sonra okuldan öğrenci belgesi alıp belediyeye gidip öğrenci kartınızı bastırabilirsiniz. Kartlı sistemdeki kartı alabilmeniz için ikametinizi Boluya aldırmalısınız.Belediyenin bunu yapma amacı bolu nüfüsunu kalabalık gösterip iller bankasından gelecek parayı arttırmaktır.

Arkadaşlar 2015 yılı bahar döneminde mühendislik fakültesi yeni binaya taşınmıştır. Yeni binanın olduğu civarda ilahiyat fakültesi , diş hekimliği fakültesi ve tıp fakültesi vardır. İlk kez geliyorsanız otobüsten tıp fakültesi hastanesinin önünde ineceksiniz. Ordan karşıdaki yola geçip (taksi durağının yanından) 100 metre kadar yürüyünce mühendislik fakültesine ulaşabilirsiniz.

Yaz Okulu ile ilgili ekleme

Arkadaşlar okulda eskiden yaz okulunda 10 saatlik ders alabiliyorduk. Artık 15 saat alabiliyoruz.

Vize Haftası Geldi

Eskiden vize haftası yoktu. Artık 1 hafta vize haftamız oldu tabiki 2 hafta olması gerekiyor. Yetersiz geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _A_L_İ_ -- 22 Eylül 2017; 16:7:39 >

• Insaat tekn. den mimarliga geciste ozel uni lerde cok ders saydirabilir miyim? Kadirhas istiyorum siralama 26bin

• İstediğim okulun geçen sene puanı, bu seneki puanımdan 10 puan yuksek. gelme ihtimali nedir sizce ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DearDaily

İstediğim okulun geçen sene puanı, bu seneki puanımdan 10 puan yuksek. gelme ihtimali nedir sizce ?

Zor,gecmis yillara gore bakarsaniz hep +-1 veya 2 puan oynamis.Buyuk supriz olur gelirse.

• _A_L_İ_ kullanıcısına yanıt
    hocam hakikaten forumu nie hacklemişler bide hackliyenler arap galiba ne alakaysa ne zamana geri alabilirsiniz ?
  • affetmeyeci kullanıcısına yanıt
    cok zor direk 1.sınıf bence müh devam edin
  • quote:

Orijinalden alıntı: ensr53

cok zor direk 1.sınıf bence müh devam edin

Bunu hangi dayanaga gore soyluyosun dostumaciklar misin

Okulu arayıp bilgi al bence okula göre değişiyor. Kaç puan yaptın bu arada hocam? Seneye de biz dgs ye girecez mimarlığa geçiş için
  • Assasin51 kullanıcısına yanıt
    Arayacagim.250 yaptim zamanin varsa iyi calis derim ozel oldugu icin sikinti yaratir her turlu gibi geliyor.. ne kadar cok tutarsa beni o kadar para

O da doğru gerçi hayırlısı hocam Benimde matematik sıfır hedef 270 280 puan yapmak. Kitaplar tamam ama çalışmaya başlamadım daha
  • 
Sayfa: önceki 380381382383384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.